Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Droższe bilety w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 29 marca 2012 14:56

altPodwyżkę cen biletów jednorazowych, średnio o 8 proc. zatwierdzili gdańscy radni na czwartkowej, 29 marca, sesji Rady Miasta Gdańska. Radnym PO przeciwni byli reprezentanci PiS oraz SLD.Uchwałę w sprawie wzrostu cen biletów w Gdańsku dosłownie w ostatniej chwili dołączono do porządku obrad. Wzbudziła ona długą dyskusję. Najbardziej protestowała opozycja argumentując, że to objaw braku szacunku dla mieszkańców i co najgorsze, najdotkliwiej odczują ją najubożsi.
Wiceprezydent Gdańska Maciej Lisicki uzasadniał podniesienie stawek wysokimi kosztami zakupu nowego taboru oraz rosnącymi cenami energii elektrycznej i paliwa, które w ciągu roku podrożało o 28 procent. Na podwyżkę ma też wpływ wprowadzenie darmowych przejazdów dla rodzin wielodzietnych, których koszt sięga ok. 3 mln zł rocznie, bo osoby te zrezygnowały z biletów sieciowych. Zdaniem Lisickiego, w porównaniu z innymi polskimi miastami, gdańskie bilety i tak należą do najtańszych.


Od czerwca ceny biletów za przejazdy gdańskimi tramwajami i autobusami będą droższe o 20 groszy. I tak cena biletu jedno przejazdowego wynosząca obecnie 2,80 zł wzrośnie do 3 zł, bilet godzinny zdrożeje z 3,40 do 3,60 zł. Bilety 24-godzinne zdrożeją z 11 zł do 12 zł. O 20 gr wzrosną też ceny biletów nocnych.


Miasto preferuje tych, którzy z komunikacji korzystają w sposób systematyczny, bo bilety okresowe nie drożeją. Obecnie korzysta z nich 70 tys. pasażerów, choć jeszcze pięć lat temu było ich 50 tys.


Radny Piotr Skiba (PO) powiedział nam, że w 2006 r. wpływy z biletów pokrywały 66,4 proc. kosztów funkcjonowania komunikacji miejskiej, obecnie, z powodu rosnących cen paliwa i wymiany taboru, osiągają tylko 49,4 proc. Nie pokrywa to miejskiej dotacji wynoszącej połowę wydatków.
W Warszawie bilet jednorazowy kosztuje 3,60 zł, 60-minutowy - 5,20 zł (ale są też tańsze bilety 20- i 40-minutowe, odpowiednio: 2,60 i 3,80 zł). W Łodzi za jeden przejazd płacimy 3,60 zł, natomiast za bilet godzinny - 4,00 zł. W Krakowie pojedynczy bilet kosztuje 2,80 zł, godzinny - 3,60 zł. Za jeden przejazd w Poznaniu trzeba zapłacić 2 złote (do 10 przystanków) lub 3 złote, a we Wrocławiu - 2,40 zł. Tyle samo płacimy w stolicy Dolnego Śląska za bilet półgodzinny, natomiast za godzinny - 3,60 zł.


- W Gdańsku drożeją bilety, a 72 proc. mieszkańców Tallina w referendum opowiedziało się za bezpłatną komunikacją miejską. Proponujemy wzorować się na Tallinnie - apelował Wiesław Kamiński, przewodniczący klubu PiS.


Bezpłatna komunikacja czeka od 2013 roku na mieszkańców Tallina.
- Dzięki bezpłatnej komunikacji miejskiej ograniczymy korzystanie z samochodów, zwiększymy mobilność biednych rodzin, a także przyczynimy się do ochrony środowiska w wymiarze lokalnym oraz globalnym - twierdzi burmistrz Tallina Edgar Savisaar z Partii Centrum, która ma większość w miejskiej radzie.


Według projektu, opłaty w tallińskiej komunikacji mają nadal obowiązywać turystów oraz pasażerów z innych estońskich gmin. W ten sposób samorząd chce zachęcić przyjeżdżających do pracy w stolicy Estończyków do zameldowania się w Tallinie oraz płacenia tam podatków.
W Gdańsku za średnią płacę – uzasadniano na sesji - można kupić 1,5 tys. najtańszych biletów, co daje nam piąte miejsce w kraju.


- Średni dochód nie dotyczy zwykłych mieszkańców, bo ci zarabiają znacznie mniej. Dlatego nie można się zgodzić na te podwyżki! Jedną ręką wyciągacie pieniądze z kieszeni gdańszczan, a drugą wydajecie np. 40 tys. zł na kitesurfera za logo miasta. Szkoda, że to logo na Morzu Czerwonym zobaczyły tylko rekiny, ale z pewnością nie były to rekiny finansjery - powiedział Kazimierz Koralewski, radny PiS.


Dodajmy, iż dzień wcześniej, identyczne zmiany uchwalili radni Gdyni, a w piątek przegłosują je w Sopocie. Bilety mają zdrożeć od czerwca w całym Metropolitalnym Związku Komunikacyjnym Zatoki Gdańskiej, który obejmuje 13 gmin.
Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież