Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Marsze w górę tabeli
sobota, 24 września 2022 13:49
Marsze w górę tabeli
EKSTRAKLASA BP
Lechia od ostatniego dnia lipca wciąż bez
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pół roku elektronicznej recepty w Polsce

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 08 lipca 2020 17:11

8 stycznia wszedł w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Do dziś w Polsce wystawiono ponad 270 mln e-recept, które otrzymało ponad 25 mln pacjentów.


Elektroniczna recepta wpisała się w oczekiwania społeczne i stała się także nowym źródłem danych oraz informacji w ochronie zdrowia. Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Centrum e-Zdrowia w Warszawie wynika, że o e-recepcie słyszało niemal 93 procent Polaków. Prawie 100 procent nie miało żadnych trudności z realizacją e-recepty. E-recepta została pozytywnie oceniona przez 84 procent badanych. Polacy najbardziej doceniają to, że dzięki e-recepcie nie muszą już udawać się osobiście do przychodni, żeby otrzymać receptę w związku z potrzebą kontynuacji leczenia.

alt


Najstarszy pacjent, któremu wystawiono e-receptę liczył sobie do tej pory 112 lat, a najmłodszy otrzymał e-receptę w pierwszym roku życia. Najwięcej e-recept wystawia się pacjentom w grupie wiekowej od 61 do 70 lat. Od początku pandemii w Polsce we wszystkich grupach wiekowych zaobserwowano wzrost udziału e-recept. Największy wystąpił w grupie od 18 do 30 lat.

alt


Recepty papierowe występują jeszcze w obiegu, ale dotyczą głównie leków sprowadzanych w ramach importu docelowego, czyli leków z zagranicy dla konkretnego pacjenta w oparciu o specjalną procedurę, jak również leków dla osób o nieustalonej tożsamości oraz tzw. recept transgranicznych. Wystawienie recepty w tradycyjnej postaci możliwe jest także w przypadku, gdy lekarz nie będzie miał dostępu do systemu lub internetu, np. podczas awarii lub wizyt domowych. Recepty „pro auctore” i „pro familia” mogą być wystawiane zarówno w postaci papierowej, jak i elektronicznej.

alt


Najwięcej e-recept w okresie od stycznia do czerwca dotyczyło leczenia nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca oraz choroby wieńcowej, marskości wątroby, a także zwalczania wysokiego poziomu cholesterolu, przeciwdziałania cukrzycy oraz depresji i ADHD.

źródło nfz.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież