Konkurs dla młodzieży „Zainwestuj w naszą planetę” rozstrzygnięty » Wyłoniono zwycięzców konkursu „Zainwestuj w naszą planetę” na plakat cyfrowy o tematyce ekologicznej... W tygodniku „Sieci”: Tak Tusk chciał sprzedać LOTOS Rosjanom » Upublicznienie dokumentów zdradzających plany sprzedania Rosjanom Grupy LOTOS przez rząd PO-PSL jasn... Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa » Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, komentatorem p... Minister Skarbu Państwa: Rząd PO-PSL chciał sprzedać LOTOS Rosjanom i ... » Dokument, który został odtajniony przez obecnego Ministra Skarbu Państwa Jacka Sasina dowodzi, że te... W tygodniku „Sieci”: Jak patrzy na nas Rosja? » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Budzisz analizuje, skąd się wzięło u Rosjan przeświadcz... Święto ogrodnicze w Rënku » To było prawdziwe święto ogrodnicze. 19. edycję Ogólnopolskiej Wystawy Ogrodniczej połączonej z kier... „Wejście w historię”: prezentacja eksponatów związanych z działalności... » W ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejścia w historię” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezent... Antoni Kamiński: Suweren zlekceważony » Z prof. dr. hab. Antonim Kamińskim, prezesem polskiego oddziału Transparency International (1999-200... Wiosna w Ogrodzie 2022 » Tysiące odwiedzających, kolejki samochodów aż do obwodnicy to najkrótsza i najlepsza ocena 19. edycj... Notes Michała Pruskiego » Nie był dziennikarzem.Uprawiał literaturę dziennikarską.Osobny gatunek dostępny nielicznym.Ozdabiał ...
Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa
czwartek, 19 maja 2022 19:48
Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa
Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże przywróciło sobie nadzieję
niedziela, 22 maja 2022 17:49
Zdunek Wybrzeże przywróciło sobie nadzieję
Uff! Nareszcie! Takie reakcje najczęściej można było usłyszeć
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
sobota, 21 maja 2022 19:07
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
Porażką z wicemistrzem Polski zakończyła sezon Lechia.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bracia z Nowego Portu
poniedziałek, 16 maja 2022 10:13
Bracia z Nowego Portu
Trudno w wypadku mało znanych, wywodzących się z Nowego Portu,

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Ćwicz z Drużyną Energii
poniedziałek, 23 maja 2022 13:50
Ćwicz z Drużyną Energii
Trwa sportowy etap Drużyny Energii, w którym rywalizuje 191 szkół
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pojedynek na słowa i letnie czytelnie

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 22 lipca 2013 10:19

Polacy bardzo niechętnie sięgają po książki. Aż 60 proc. nie czyta w ogóle. Dlatego tak cenne są przedsięwzięcia, które za cel stawiają sobie promocję czytelnictwa. Jedną z takich ciekawych inicjatyw jest Letnia Czytelnia – Park Książki w Sopocie, którą organizuje Trójmiejska Krytyka Polityczna. W ramach tej akcji, w sobotę, w sopockiej Operze Leśnej odbył się slam poetycki, czyli pojedynek na słowa.Zanim jednak poeci stanęli do walki, dzieci mogły uczestniczyć w warsztatach Fabryka Książki, a starsi zasiedli w kręgu i mogli wziąć udział w krytycznym przeglądzie prasy.

Jednym z tematów poruszonych przez uczestników spotkania był fakt ogłoszenia upadłości Detroit.
– W kontekście tego zdarzenia wszyscy koncentrują się na upadku miasta w sensie finansowym, ale te wszystkie relacje społeczne też są żywe o czym się nie mówi i nie zauważa – mówiła Elżbieta Rutkowska z Krytyki Politycznej, przypominając jednocześnie, że dwaj młodzi Amerykanie zrealizowali dokument „After the Factory”, w którym porównują Łódź i Detroit jako miasta szukające nowych szans po upadku przemysłu.


alt


Łódź, kiedyś jeden z największych europejskich producentów tekstyliów, była nazywana „polskim Manchesterem". Gdy fabryki zamknięto, część z nich zrewitalizowano m.in. na cele kulturalne, ale wiele jeszcze poprzemysłowych obiektów czeka na ratunek. Detroit w stanie Michigan było niegdyś jednym z największych na świecie ośrodków produkcji samochodów. Siedzibą wielkich koncernów Ford Motor Company, General Motors i Chrysler. Po ich zamknięciu ludzie zostali bez pracy i znaczna część mieszkańców wyjechała. Pozostały zdewastowane obiekty przemysłowe i opuszczone domy a  Detroit stało się  najbardziej zrujnowanym miastem w USA.

Kolejnym żywym tematem okazała się edukacja i artykuł zamieszczony w "Gazecie Wyborczej", z którego wynika, że prywatne szkoły wyższe z powodu niżu demograficznego będą się łączyć lub się zamykać i co za tym idzie przyszli studenci nie będą musieli płacić za edukację, ponieważ powrócą na uczelnie państwowe.


alt


– To co napawa mnie optymizmem, to fakt, że skoro sale wykładowe będą w dużym stopniu mniej zatłoczone, to studenci będą mieli szansę wybierania studiów bezpłatnych w dużych miastach. Jeśli studenci będą wracać do uczelni państwowych, jeśli też będzie ich mniej, to czy będzie szansa na powrót relacji mistrz-uczeń?  – pytała Rutkowska.

– Te relacje zabija system boloński, to nie są studia, tylko szkoły zawodowe – odparł jeden z uczestników przeglądu prasy.

Przy okazji tego zagadnienia poruszony został wątek uprzywilejowania nauk ścisłych i nowego ukształtowania rynku naukowego, który opiera się w dużym stopniu na grantach, które w większości funkcjonują na uczelniach zajmujących się naukami ścisłymi, przyrodniczymi, itp.


alt


W przeglądzie krytyki politycznej nie zabrakło także wątku o budżecie Rostowskiego i zniknięciu 28 miliardów złotych na podstawie opublikowanej w "Gazecie Prawnej" debaty na temat tego budżetu. Poruszona została także sprawa Agaty Tuszyńskiej (artykuł w "Newsweeku"), która napisała książkę "Oskarżona: Wiera Gran", a teraz procesuje się z autorką książki syn Spillmana. Wybitna biografka, tym razem na warsztat wzięła historię śpiewaczki z warszawskiego getta, która oskarżona została po wojnie o kolaborację z Niemcami. Mówi się o tym, że plotkę na ten temat, rozesłał w świat Władysław Spillman i to on niejako jest odpowiedzialny za to, co spotkało żydowską piosenkarkę: ostracyzm społeczeństwa, biedę, samotność, niemożność pracy w zawodzie.

Na spotkaniu Krytyki Politycznej pojawił się także akcent prawicowy. Jeden z uczestników spotkania przygotował przegląd "Gazety Polskiej".
– Jeden z redaktorów "Gazety Polskiej" napisał, że Sopot stał się miastem dla bogatych z pasażem handlowym z drogimi sklepami, z mariną, przy której można zacumować jacht. Którego przeciętnego Polaka stać na jacht? To wszystko doprowadziło do tego, że miasto stało się areną dla bogatych, a zapomina się o tych biedniejszych mieszkańcach i turystach, którzy przyjeżdżali do tego miasta, jak do normalnego kurortu. Jeden z redaktorów cieszy się, że jak wpisuje do wyszukiwarki kluby G, to wyskakują mu kluby Gazety Polskiej a nie kluby go-go – referował prelegent.


alt


Tuż po przeglądzie prasy rozpoczął się slam poetycki, czyli pojedynek na słowa, który prowadził Wojciech Boros, znany gdański poeta.
Każdy startujący w turnieju musiał zaprezentować swoją twórczość w ciągu trzech minut. W slamie poetyckim wziął udział m.in. Jaś Kapela, polski poeta i pisarz, zwycięzca pierwszego w historii polskiego slamu, który... wyszedł zwycięsko z pojedynku z trójmiejskimi poetami. Jeden z zaprezentowanych przez niego utworów, był trawestacją słynnego wiersza "Ocalony" Tadeusza Różewicza, w którym Kapela sytuację traumatyczną i powojenną zamienia w sytuację ubiegania się o kredyt. Rzecz to dla mnie dyskusyjna i kontrowersyjna.

alt

Zwycięzcą slamu poetyckiego okazał się Jaś Kapela (pierwszy z prawej)


PARK KSIĄŻKI W CZASIE WAKACJI:
Letnie czytelnie w Sopocie w wakacyjne weekendy w godz. 12-18:
Park Północny przy Zatoce Sztuki (aleja Franciszka Mamuszki 14)
LIPIEC: 28 (niedziele)
SIERPIEŃ: 3, 4, 10, 11, 16, 17, 18, 19, 20

W programie letniego Parku Książki m.in.:
 - Otwarta czytelnia letnia,
 - Krytyczny przegląd prasy,
 - Sopocki Kanon Książki,
 - Spotkania literackie,
 - Slam poetycki,
 - Czytania i warsztaty dla dzieci,
 - Fabryka książki,
 - English Book dla dzieci ,
 - Czytelnicza huśtawa "Duzi Małym"

Urszula Abucewicz
fot. Urszula Abucewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież