Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Pojedynek na słowa i letnie czytelnie

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 22 lipca 2013 10:19

Polacy bardzo niechętnie sięgają po książki. Aż 60 proc. nie czyta w ogóle. Dlatego tak cenne są przedsięwzięcia, które za cel stawiają sobie promocję czytelnictwa. Jedną z takich ciekawych inicjatyw jest Letnia Czytelnia – Park Książki w Sopocie, którą organizuje Trójmiejska Krytyka Polityczna. W ramach tej akcji, w sobotę, w sopockiej Operze Leśnej odbył się slam poetycki, czyli pojedynek na słowa.



Zanim jednak poeci stanęli do walki, dzieci mogły uczestniczyć w warsztatach Fabryka Książki, a starsi zasiedli w kręgu i mogli wziąć udział w krytycznym przeglądzie prasy.

Jednym z tematów poruszonych przez uczestników spotkania był fakt ogłoszenia upadłości Detroit.
– W kontekście tego zdarzenia wszyscy koncentrują się na upadku miasta w sensie finansowym, ale te wszystkie relacje społeczne też są żywe o czym się nie mówi i nie zauważa – mówiła Elżbieta Rutkowska z Krytyki Politycznej, przypominając jednocześnie, że dwaj młodzi Amerykanie zrealizowali dokument „After the Factory”, w którym porównują Łódź i Detroit jako miasta szukające nowych szans po upadku przemysłu.


alt


Łódź, kiedyś jeden z największych europejskich producentów tekstyliów, była nazywana „polskim Manchesterem". Gdy fabryki zamknięto, część z nich zrewitalizowano m.in. na cele kulturalne, ale wiele jeszcze poprzemysłowych obiektów czeka na ratunek. Detroit w stanie Michigan było niegdyś jednym z największych na świecie ośrodków produkcji samochodów. Siedzibą wielkich koncernów Ford Motor Company, General Motors i Chrysler. Po ich zamknięciu ludzie zostali bez pracy i znaczna część mieszkańców wyjechała. Pozostały zdewastowane obiekty przemysłowe i opuszczone domy a  Detroit stało się  najbardziej zrujnowanym miastem w USA.

Kolejnym żywym tematem okazała się edukacja i artykuł zamieszczony w "Gazecie Wyborczej", z którego wynika, że prywatne szkoły wyższe z powodu niżu demograficznego będą się łączyć lub się zamykać i co za tym idzie przyszli studenci nie będą musieli płacić za edukację, ponieważ powrócą na uczelnie państwowe.


alt


– To co napawa mnie optymizmem, to fakt, że skoro sale wykładowe będą w dużym stopniu mniej zatłoczone, to studenci będą mieli szansę wybierania studiów bezpłatnych w dużych miastach. Jeśli studenci będą wracać do uczelni państwowych, jeśli też będzie ich mniej, to czy będzie szansa na powrót relacji mistrz-uczeń?  – pytała Rutkowska.

– Te relacje zabija system boloński, to nie są studia, tylko szkoły zawodowe – odparł jeden z uczestników przeglądu prasy.

Przy okazji tego zagadnienia poruszony został wątek uprzywilejowania nauk ścisłych i nowego ukształtowania rynku naukowego, który opiera się w dużym stopniu na grantach, które w większości funkcjonują na uczelniach zajmujących się naukami ścisłymi, przyrodniczymi, itp.


alt


W przeglądzie krytyki politycznej nie zabrakło także wątku o budżecie Rostowskiego i zniknięciu 28 miliardów złotych na podstawie opublikowanej w "Gazecie Prawnej" debaty na temat tego budżetu. Poruszona została także sprawa Agaty Tuszyńskiej (artykuł w "Newsweeku"), która napisała książkę "Oskarżona: Wiera Gran", a teraz procesuje się z autorką książki syn Spillmana. Wybitna biografka, tym razem na warsztat wzięła historię śpiewaczki z warszawskiego getta, która oskarżona została po wojnie o kolaborację z Niemcami. Mówi się o tym, że plotkę na ten temat, rozesłał w świat Władysław Spillman i to on niejako jest odpowiedzialny za to, co spotkało żydowską piosenkarkę: ostracyzm społeczeństwa, biedę, samotność, niemożność pracy w zawodzie.

Na spotkaniu Krytyki Politycznej pojawił się także akcent prawicowy. Jeden z uczestników spotkania przygotował przegląd "Gazety Polskiej".
– Jeden z redaktorów "Gazety Polskiej" napisał, że Sopot stał się miastem dla bogatych z pasażem handlowym z drogimi sklepami, z mariną, przy której można zacumować jacht. Którego przeciętnego Polaka stać na jacht? To wszystko doprowadziło do tego, że miasto stało się areną dla bogatych, a zapomina się o tych biedniejszych mieszkańcach i turystach, którzy przyjeżdżali do tego miasta, jak do normalnego kurortu. Jeden z redaktorów cieszy się, że jak wpisuje do wyszukiwarki kluby G, to wyskakują mu kluby Gazety Polskiej a nie kluby go-go – referował prelegent.


alt


Tuż po przeglądzie prasy rozpoczął się slam poetycki, czyli pojedynek na słowa, który prowadził Wojciech Boros, znany gdański poeta.
Każdy startujący w turnieju musiał zaprezentować swoją twórczość w ciągu trzech minut. W slamie poetyckim wziął udział m.in. Jaś Kapela, polski poeta i pisarz, zwycięzca pierwszego w historii polskiego slamu, który... wyszedł zwycięsko z pojedynku z trójmiejskimi poetami. Jeden z zaprezentowanych przez niego utworów, był trawestacją słynnego wiersza "Ocalony" Tadeusza Różewicza, w którym Kapela sytuację traumatyczną i powojenną zamienia w sytuację ubiegania się o kredyt. Rzecz to dla mnie dyskusyjna i kontrowersyjna.

alt

Zwycięzcą slamu poetyckiego okazał się Jaś Kapela (pierwszy z prawej)


PARK KSIĄŻKI W CZASIE WAKACJI:
Letnie czytelnie w Sopocie w wakacyjne weekendy w godz. 12-18:
Park Północny przy Zatoce Sztuki (aleja Franciszka Mamuszki 14)
LIPIEC: 28 (niedziele)
SIERPIEŃ: 3, 4, 10, 11, 16, 17, 18, 19, 20

W programie letniego Parku Książki m.in.:
 - Otwarta czytelnia letnia,
 - Krytyczny przegląd prasy,
 - Sopocki Kanon Książki,
 - Spotkania literackie,
 - Slam poetycki,
 - Czytania i warsztaty dla dzieci,
 - Fabryka książki,
 - English Book dla dzieci ,
 - Czytelnicza huśtawa "Duzi Małym"

Urszula Abucewicz
fot. Urszula Abucewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież