Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Płażyński w sprawie Gedanii do minister Gawin

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 23 marca 2020 13:39

Gdańska opozycja nie rezygnuje z wsparcia starań o uratowanie historycznego terenu Gedanii. W tej sprawie do minister prof. dr hab. Magdaleny Gawin, Generalnego Konserwatora Zabytków, napisał poseł Kacper Płażyński.


W opinii przedstawicieli środowisk domagających się odpowiedniej konserwacji zabytków będących materialnym śladem heroizmu Polaków zamieszkujących Wolne Miasto Gdańsk, projekt o którym mowa zakłada niedopuszczalną ingerencję w przestrzeń silnie symboliczną dla każdego, komu bliska jest dbałość o zachowanie narodowego dziedzictwa. Jako osoba od dawna współpracująca z mieszkańcami Gdańska w walce o uratowanie historycznych obiektów w pełni podzielam to stanowisko. Załączony do pozwolenia Pomorskiego Konserwatora Zabytków projekt nie przewiduje odtworzenia miejsca pamięci Polaków z Wolnego Miasta, prześladowanych i mordowanych przez Niemców. Taki brak szacunku dla bohaterów walki o polskość Gdańska jest zupełnie niedopuszczalny. Co więcej, projekt zakłada przesunięcie płyty boiska o ponad 60 m, tym samym ingeruje w to co legło u podstaw wpisania terenu historycznej KS Gedanii do rejestru zabytków — w nienaruszony od czasu międzywojennego układ urbanistycznego z boiskiem jako jego centralnym punktem.

Gdańsk pod rządami niemieckich nazistów był miejscem, gdzie szczególnie intensywnie prześladowane były mniejszości narodowe, szczególnie zaś Polacy i Żydzi. Wśród ofiar byli Polacy związany z Klubem Sportowym Gedania. W ciągu ostatnich dziesięcioleci świadomość tego faktu nie była, moim zdaniem, należycie oddawana kształtem gdańskiej przestrzeni publicznej. Dopuszczenie do realizacji projektu, w którym nie ma miejsca na pamięć heroicznych czynów Polaków jest zaś, komunikowana publicznie przez inwestora, chęć maksymalizacji zysków poprzez zabudowę mieszkaniową, może być odczytane jako kontynuacja tego niedobrego trendu.

Wierzę, że państwo polskie nie pozwoli na działania niszczące pamięć i zamazujące historyczną prawdę.

Mając powyższe na uwadze uprzejmie proszę o wszczęcie z urzędu działań zmierzających do unieważnienia wydanego pozwolenia, a do czasu zakończenia postępowania — o wstrzymanie wykonania pozwolenia na podstawie art. 47a ust. 3.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież