O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys... Podsumowanie koalicji Konfederacji, Polska jest Jedna i Niezależna Sam... » W ostatnim dniu kampanii do wyborów samorządowych odbyła się konferencja prasowa podsumowująca kampa...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
niedziela, 14 kwietnia 2024 08:51
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Paweł Adamowicz jako samotny elektron w wyborach 2014. Czy PO straci Gdańsk?

Ocena użytkowników: / 29
SłabyŚwietny 
czwartek, 24 stycznia 2013 13:38

Paweł Adamowicz (PO), prezydent Gdańska, może powtórzyć casus Wojciecha Szczurka, który bez politycznego zaplecza wygrywa w Gdyni wybory „w cuglach”. Przy słabej opozycji rośnie bowiem opozycja wewnątrz macierzystej partii Adamowicza – PO.


Młode wilki
Młode wilki, którym patronuje obecny minister Sławomir Nowak, były szef partyjnej młodzieżówki Stowarzyszenia Młodzi Demokraci i posłanka Agnieszka Pomaska, mimo, że nie mają ani doświadczenia, ani kompetencji do zarządzania wielkim miejskim organizmem mają za to parcie ku władzy. Na razie ich doświadczenie zawodowe to stanowiska starszych specjalistów i mandaty gdańskich radnych – niczym w projekcie „Pierwsza Praca”. Lokalne media spekulują więc o starcie Adamowicza w wyborach do Parlamentu Europejskiego.


Czy jest to „akcja rozpoznawcza” samego prezydenta? Kariera obecnego w prezydenta w Brukseli, którą zresztą często odwiedza, jest jednak nieprawdopodobna. Fotele w Europarlamencie zajmują chociażby komisarz d.s. budżetu Janusz Lewandowski (zrezygnował w 2010 po powołaniu na komisarza) i Jan Kozłowski oraz Jarosław Wałęsa.  Nikt z nich raczej z tych brukselskich synekur nie zrezygnuje.  Po wtóre wybory takie trzeba wygrać, a samorządowiec, siłą rzeczy działający lokalnie, ma znikome szanse.  Kto zatem weźmie odpowiedzialność za miasto, w sytuacji, gdy kończą się unijne dotacje, a trzeba będzie obsługiwać zadłużenie? Kto przejmie za to odpowiedzialność?


Prezydent czeka
Czy prezydent Gdańska sam bierze pod uwagę strat w wyborach do Parlamentu Europejskiego lub też samodzielny start w wyścigu do prezydenckiego fotela?
- Wybory odbędą się w 2014 roku. A więc jest dużo czasu. Prezydent nie jest przekonany, czy w Gdańsku nie ma teraz poważniejszych spraw niż zastanawianie się co zrobić w roku 2014 – odpowiedział nam jego rzecznik Antoni Pawlak.
 

Na pytanie,  czy liczy na pełne wsparcie swojej macierzystej partii, w której pełni funkcję wiceszefa w regionie gdańskim, czyli na strat jako kandydat PO, Adamowicz, co symptomatyczne - nie odpowiedział.  Ustami swego rzecznika dyplomatycznie spuentował współpracę z klubem PO:
- Współpraca z Radą Miasta i klubem PO, układa się dobrze. Oczywiście są spory, bywają nieporozumienia, czasami dochodzi do różnicy zdań w poszczególnych kwestiach. Ale to normalne. Gdyby wszyscy we wszystkim ze wszystkimi się zgadzali byłby to ewidentny sygnał, że coś jest nie tak - Antoni Pawlak, rzecznik Prezydenta Miasta Gdańska.


Opozycja widzi szansę
Opozycja PiS i SLD na razie się przygląda rozgrywkom w partii władzy.
- Przy słabej opozycji układ rządzący generuje opozycję wewnętrzną. Życie nie znosi próżni – zauważa Jolanta Banach, radna SLD.
 Historia dostarcza aż nadto wielu na to przykładów. Zamiast starcia rządzący – opozycja tworzą się koterie i wewnątrzpartyjne frakcje.  
- Zauważamy walkę o wpływy grup interesów. Między ustami, a brzegiem pucharu toczy się wewnętrzna polityka – opisuje stan gdańskiego politycznego podwórka Banach.


Na razie przed jawnym rokoszem i tąpnięciem ratuje Platformę lęk przed ewentualnym brakiem miejsca na liście, ale zwyciężyć może nie tyle lojalność wobec prezydenta z tej samej partii, co rachunek wyborczy, by wpisać się w głosy mieszkańców, krytykujących styl zarządzania miastem np. przy cenach wywozu  śmieci, podwyższaniu czynszów (jak ocenił WSA sprzecznie z prawem), likwidacji szkół, cen wody, czy ostatecznie – usytuowaniu kościoła, na której z gdańskich dzielnic jak miało to miejsce na Ujeścisku- Łostowicach. 


alt


Dla opozycji wobec PO sytuacja idealna to wariant podziału głosów wśród platformerskiego elektoratu, czyli start kandydata PO, namaszczonego przez partię z rekomendacji Pomaski i Nowaka oraz Pawła Adamowicza, samotnego elektrona, który, co by o nim nie powiedzieć, jest w Gdańsku pewną marką. Jak zachowa się PiS? Być może opozycyjna partia byłaby wstanie poprzeć Adamowicza w zamian za współrządzenie miastem. Tu jednak zdecydują gremia partyjne. Na razie gdański lider PiS Andrzej Jaworski buduje swoją pozycję m.in. na krytyce prezydentów Lecha Wałęsy i właśnie Adamowicza.
 - PiS na pewno wystawi swego kandydata. Jedno jest pewne. Ekipa Pawła Adamowicza tak narozrabiała w mieście, że Adamowicz i jego partia, której jest funkcjonariuszem, od odpowiedzialności nie ucieknie. Przedstawimy bilans pseudo-dokonań PO w Gdańsku i plan działań ratunkowych. I wygramy – zapewnia poseł Andrzej Jaworski. I dodaje: - Paweł Adamowicz tak zarządza Gdańskiem, że samej Platformie wstyd go będzie wystawić.


Czy PO podejmie ryzyko ewentualnej porażki i utraty Gdańska? Byłaby to klęska prestiżowa. Być może wiec zwycięży pragmatyka i spory wyciszą się przed wyborami.  PO jest z pewnością w stanie wygenerować takiego kandydata, który będzie „lepiej udawał”, czyli w przeciwieństwie np. do obecnych wiceprezydentów jawić się zechce jako „bliski mieszkańcom”.  
- Młodzi radni PO nie mają doświadczenia do zarządzania miastem, ale lansują się i prą do władzy. Być może wymuszą rezygnację ze startu Pawła Adamowicza jako kandydata PO. Byłaby to dla opozycji sytuacja idealna – analizuje Wiesław Kamiński, radny klubu PiS i dodaje, że scenariusz startu Adamowicza poza PO jest na razie „wirtualny” ale nie niemożliwy. Tym bardziej, że poparcie dla Platformy wraz z nieudolnymi rządami, będzie spadało.


Druga siła opozycyjna, SLD, miała już epizod nawiązania walki z PO i Adamowiczem – w 2002 roku.
- Wcale bym się nie zdziwił, gdyby Paweł Adamowicz wystartował z poparciem własnego komitetu wyborczego. Może się okazać, że te różnice zdań wewnątrz PO są głębsze i doprowadzą do wyłonienia nowych liderów, którzy uznają, że nadszedł ich czas. Paweł Adamowicz nie należy do towarzystwa Donalda Tuska. To nie ta grupa. Otoczenie Adamowicza i Tuska to dwa różne światy. O Europarlamencie ten pierwszy nie może więc poważnie myśleć - analizuje Marek Formela, szef gdańskiego SLD, który starł się z Adamowiczem w drugiej turze wyborów w 2002 r. A co z kandydatem SLD?
- Pod szyldem lewicy wystartuje kandydat, który ma osiągnięcia jako menadżer, o doświadczenie w zarządzaniu. Jeśli odbędzie się merytoryczna debata nad gospodarowaniem miastem, bez politycznych waśni, kandydat SLD podda poprzednie kadencje analizie. Prezydent Adamowicz zadłużył miasto, nie ma doświadczenia w zarządzaniu ryzykiem. W przypadku wotum nieufności ze strony własnego środowiska politycznego, pozbawiony zaplecza będzie słabym prezydentem – mówi Formela.


Wybory do Europarlamentu na pięcioletnią kadencję, będą wiosną 2014 roku. Wybory samorządowe - na jesieni 2014. Jakie rachunki polityczne zwyciężą? Czas pokaże. Polityk nigdy nie mówi nigdy.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież