100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Zmiana ustawy o OZE naprawia rynek energii

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 28 sierpnia 2017 14:22

W poniedziałek, 14 sierpnia br. prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Jakie znaczenie ma ten dokument dla grupy Energa, rynku i odbiorców energii?Grupa Energa, na podstawie obecnego stanu wiedzy, oszacowała potencjalny wpływ ustawy na wyniki segmentu Sprzedaż w 2018 roku na około 150 mln zł in plus. Wyliczenia te obejmują zarówno koszty i przychody z tytułu pełnienia funkcji sprzedawcy zobowiązanego, jak i zmiany dotyczące urynkowienia opłaty zastępczej w kontraktach długoterminowych na zakup zielonych certyfikatów. Jak wielokrotnie podkreślał prezes Energa SA, Daniel Obajtek, w Polsce dużo dopłacało się, i nadal będzie dopłacało, do OZE. Sektor ten przez lata miał zapewnione, w wielu aspektach, korzystniejsze warunki rozwoju, niż na przykład górnictwo. A to ono przecież jest naturalną podstawą polskiej gospodarki energetycznej.


Znowelizowana ustawa zmienia wysokość jednostkowej opłaty zastępczej z przeszło 300 zł/MWh do kwoty wynikającej bezpośrednio ze średnich cen świadectw pochodzenia na giełdzie energetycznej. Takie rozwiązanie, zgodne z wszelką logiką i zasadami gospodarki wolnorynkowej, powinno działać już od lat.


Zmiany w ustawie niosą ze sobą szereg konsekwencji, w znakomitej większości pozytywnych, zarówno dla kontrahentów Energa Obrót i uczestników rynku OZE, jak i odbiorców końcowych, czyli klientów. Wyraźnie należy podkreślić, że nowy sposób określania opłaty zastępczej nie pogorszy sytuacji zdecydowanej większości producentów, którzy zawarli umowy o nabywaniu tzw. zielonych certyfikatów (tzw. umowy CPA – Certificate Purchase Agreements).


Nowy  sposób obliczania opłaty zastępczej nie wpłynie w żaden sposób na sytuację  większości podmiotów, które sprzedają certyfikaty spółce po cenach rynkowych lub bardzo zbliżonych do rynkowych. Z wysokim prawdopodobieństwem z analogiczną sytuacją mamy do czynienia w przypadku innych odbiorców. Natomiast w części umów CPA zawartych przez Energa Obrót, zmiana spowoduje spadek ceny, czyli de facto urynkowienie warunków współpracy z tymi podmiotami - nie będą one dłużej faworyzowane w stosunku do znacznie większej grupy mniejszych, często lokalnych, drobnych inwestorów. Podmioty, których interesy mogą być naruszone wskutek nowelizacji, mają otwartą możliwość renegocjacji umów.


A co z sytuacją odbiorców końcowych? Wprowadzenie nowego sposobu ustalania opłaty zastępczej sprawia, że opłata zastępcza będzie powiązana z faktycznymi cenami rynkowymi – średnią ceną rynkową w danym roku. Będzie to bariera dla gwałtownego wzrostu cen certyfikatów w danym roku. W tym sensie nowelizacja ustawy zabezpiecza przede wszystkim gospodarstwa domowe /konsumentów indywidualnych/ przed niespodziewanym wzrostem cen certyfikatów, który musiałby znaleźć odbicie w cenach energii elektrycznej dla tych odbiorców.


alt

Farma Wiatrowa BystraMożna zatem stwierdzić, że patrząc szeroko, wprowadzone zmiany przyniosą więcej korzyści, niż strat.


Po pierwsze, pozwalają na uwzględnienie interesów istotnej grupy słabszych odbiorców, czyli klientów indywidualnych. Natomiast dla zdecydowanej większości uczestników rynku OZE, zmiana sposobu ustalania wysokości opłaty zastępczej jest całkowicie neutralna. Skutki negatywne, czyli obniżenie cen sprzedaży, które odczuje nieznaczna grupa kontrahentów – będących znaczącymi partnerami – oznaczają zbliżenie cen do aktualnych poziomów rynkowych, co długofalowo powinno przynieść pozytywny efekt dla gospodarki. Zmiana zrównuje bowiem sytuację setek mniejszych producentów i dużych graczy, którzy ze względu na zawarcie kontraktów terminowych, mieli pozycję uprzywilejowaną. Wynikała ona nie tylko z efektu skali, ale również z ceny, opartej na niepowiązanej w żaden sposób z realiami rynkowymi wysokości opłaty zastępczej.   


Należy także zauważyć, że zmiana sposobu ustalania wysokości opłaty zastępczej nie wpływa na możliwość zwiększenia minimalnego poziomu zakupu energii z OZE. Po pierwsze, nowelizacja ustawy o OZE nie wyłącza dopuszczalności zwiększenia udziału energii z OZE w ogólnym wolumenie sprzedawanej energii. Po drugie, udział energii z OZE w stosunku do ogólnego wolumenu energii ustalany jest w drodze rozporządzenia. Istnieje zatem możliwość zwiększenia tego progu, co jest postulowane przez podmioty działające na rynku OZE. I wreszcie, organy państwa zachowują  mechanizmy pozwalające oddziaływać na zwiększenie popytu na certyfikaty, a w konsekwencji na zmniejszenie nadpodaży oraz wzrost cen tychże świadectw i zwiększenie wsparcia dla podmiotów działających na rynku OZE.


Zmiana sposobu ustalania wysokości opłaty zastępczej nie wyklucza zatem użycia innych mechanizmów oddziaływania, pozostających w gestii organów państwa, które mogą pozytywnie wpłynąć na sytuację podmiotów działających na rynku OZE. Obecna trudna sytuacja wytwórców energii OZE jest w znaczącej mierze konsekwencją wieloletnich działań regulacyjnych państwa, a nie planowanej nowelizacji.


alt

Farma wiatrowa Karcino EnergaWejście w życie nowelizacji nie powinno także zostać uznane za działanie prowadzące do pośredniego wywłaszczenia lub naruszenia minimalnych standardów promocji, ochrony i traktowania inwestycji, a w szczególności zasady fair and equitable treatment. Zmiany mają charakter systemowy i dotyczą w równym zakresie wszystkich podmiotów, do których adresowane są normy uwzględniające jednostkową opłatę zastępczą. Nowelizacji przyświeca cel publiczny, a nie obniżanie rentowności inwestycji podmiotów powiązanych z kapitałem zagranicznym. Nie wydaje się ponadto słusznym założenie, że państwo stworzyło swoim ustawodawstwem przekonanie wśród inwestorów, że stawka jednostkowej opłaty zastępczej nie ulegnie zmianie.

fot. Grupa ENERGA

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież