Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew...
Reklama
Roszady we władzach Gdańska
środa, 22 maja 2024 06:56
Roszady we władzach Gdańska
Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Zmiana ustawy o OZE naprawia rynek energii

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 28 sierpnia 2017 14:22

W poniedziałek, 14 sierpnia br. prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Jakie znaczenie ma ten dokument dla grupy Energa, rynku i odbiorców energii?Grupa Energa, na podstawie obecnego stanu wiedzy, oszacowała potencjalny wpływ ustawy na wyniki segmentu Sprzedaż w 2018 roku na około 150 mln zł in plus. Wyliczenia te obejmują zarówno koszty i przychody z tytułu pełnienia funkcji sprzedawcy zobowiązanego, jak i zmiany dotyczące urynkowienia opłaty zastępczej w kontraktach długoterminowych na zakup zielonych certyfikatów. Jak wielokrotnie podkreślał prezes Energa SA, Daniel Obajtek, w Polsce dużo dopłacało się, i nadal będzie dopłacało, do OZE. Sektor ten przez lata miał zapewnione, w wielu aspektach, korzystniejsze warunki rozwoju, niż na przykład górnictwo. A to ono przecież jest naturalną podstawą polskiej gospodarki energetycznej.


Znowelizowana ustawa zmienia wysokość jednostkowej opłaty zastępczej z przeszło 300 zł/MWh do kwoty wynikającej bezpośrednio ze średnich cen świadectw pochodzenia na giełdzie energetycznej. Takie rozwiązanie, zgodne z wszelką logiką i zasadami gospodarki wolnorynkowej, powinno działać już od lat.


Zmiany w ustawie niosą ze sobą szereg konsekwencji, w znakomitej większości pozytywnych, zarówno dla kontrahentów Energa Obrót i uczestników rynku OZE, jak i odbiorców końcowych, czyli klientów. Wyraźnie należy podkreślić, że nowy sposób określania opłaty zastępczej nie pogorszy sytuacji zdecydowanej większości producentów, którzy zawarli umowy o nabywaniu tzw. zielonych certyfikatów (tzw. umowy CPA – Certificate Purchase Agreements).


Nowy  sposób obliczania opłaty zastępczej nie wpłynie w żaden sposób na sytuację  większości podmiotów, które sprzedają certyfikaty spółce po cenach rynkowych lub bardzo zbliżonych do rynkowych. Z wysokim prawdopodobieństwem z analogiczną sytuacją mamy do czynienia w przypadku innych odbiorców. Natomiast w części umów CPA zawartych przez Energa Obrót, zmiana spowoduje spadek ceny, czyli de facto urynkowienie warunków współpracy z tymi podmiotami - nie będą one dłużej faworyzowane w stosunku do znacznie większej grupy mniejszych, często lokalnych, drobnych inwestorów. Podmioty, których interesy mogą być naruszone wskutek nowelizacji, mają otwartą możliwość renegocjacji umów.


A co z sytuacją odbiorców końcowych? Wprowadzenie nowego sposobu ustalania opłaty zastępczej sprawia, że opłata zastępcza będzie powiązana z faktycznymi cenami rynkowymi – średnią ceną rynkową w danym roku. Będzie to bariera dla gwałtownego wzrostu cen certyfikatów w danym roku. W tym sensie nowelizacja ustawy zabezpiecza przede wszystkim gospodarstwa domowe /konsumentów indywidualnych/ przed niespodziewanym wzrostem cen certyfikatów, który musiałby znaleźć odbicie w cenach energii elektrycznej dla tych odbiorców.


alt

Farma Wiatrowa BystraMożna zatem stwierdzić, że patrząc szeroko, wprowadzone zmiany przyniosą więcej korzyści, niż strat.


Po pierwsze, pozwalają na uwzględnienie interesów istotnej grupy słabszych odbiorców, czyli klientów indywidualnych. Natomiast dla zdecydowanej większości uczestników rynku OZE, zmiana sposobu ustalania wysokości opłaty zastępczej jest całkowicie neutralna. Skutki negatywne, czyli obniżenie cen sprzedaży, które odczuje nieznaczna grupa kontrahentów – będących znaczącymi partnerami – oznaczają zbliżenie cen do aktualnych poziomów rynkowych, co długofalowo powinno przynieść pozytywny efekt dla gospodarki. Zmiana zrównuje bowiem sytuację setek mniejszych producentów i dużych graczy, którzy ze względu na zawarcie kontraktów terminowych, mieli pozycję uprzywilejowaną. Wynikała ona nie tylko z efektu skali, ale również z ceny, opartej na niepowiązanej w żaden sposób z realiami rynkowymi wysokości opłaty zastępczej.   


Należy także zauważyć, że zmiana sposobu ustalania wysokości opłaty zastępczej nie wpływa na możliwość zwiększenia minimalnego poziomu zakupu energii z OZE. Po pierwsze, nowelizacja ustawy o OZE nie wyłącza dopuszczalności zwiększenia udziału energii z OZE w ogólnym wolumenie sprzedawanej energii. Po drugie, udział energii z OZE w stosunku do ogólnego wolumenu energii ustalany jest w drodze rozporządzenia. Istnieje zatem możliwość zwiększenia tego progu, co jest postulowane przez podmioty działające na rynku OZE. I wreszcie, organy państwa zachowują  mechanizmy pozwalające oddziaływać na zwiększenie popytu na certyfikaty, a w konsekwencji na zmniejszenie nadpodaży oraz wzrost cen tychże świadectw i zwiększenie wsparcia dla podmiotów działających na rynku OZE.


Zmiana sposobu ustalania wysokości opłaty zastępczej nie wyklucza zatem użycia innych mechanizmów oddziaływania, pozostających w gestii organów państwa, które mogą pozytywnie wpłynąć na sytuację podmiotów działających na rynku OZE. Obecna trudna sytuacja wytwórców energii OZE jest w znaczącej mierze konsekwencją wieloletnich działań regulacyjnych państwa, a nie planowanej nowelizacji.


alt

Farma wiatrowa Karcino EnergaWejście w życie nowelizacji nie powinno także zostać uznane za działanie prowadzące do pośredniego wywłaszczenia lub naruszenia minimalnych standardów promocji, ochrony i traktowania inwestycji, a w szczególności zasady fair and equitable treatment. Zmiany mają charakter systemowy i dotyczą w równym zakresie wszystkich podmiotów, do których adresowane są normy uwzględniające jednostkową opłatę zastępczą. Nowelizacji przyświeca cel publiczny, a nie obniżanie rentowności inwestycji podmiotów powiązanych z kapitałem zagranicznym. Nie wydaje się ponadto słusznym założenie, że państwo stworzyło swoim ustawodawstwem przekonanie wśród inwestorów, że stawka jednostkowej opłaty zastępczej nie ulegnie zmianie.

fot. Grupa ENERGA

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież