Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
niedziela, 29 stycznia 2023 19:45
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
Udanie rozpoczęła rundę wiosenną Lechia. Podopieczni Marcina

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańsk dołączył do sieci ICORN

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 30 sierpnia 2017 19:15

30 sierpnia Gdańsk dołączył do ICORN - Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia.ICORN (International Cities of Refugee Network) czyli Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia to stowarzyszenie miast, które udzielają pomocy artystyom, którzy w swoim ojczystym kraju z powodu swojej twórczości ukrywają się, są więzieni, mają zakaz publikowania swoich prac. ICORN powstała w 2005 roku. Należy do niej ponad 60 miast. Gdańsk jest trzecim polskim miastem, które przystąpiło do ICORN.


- Zjawisko prześladowania artystów, twórców kultury jest tak stare jak europejska cywilizacja - powiedział Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Gdańsk z całym przekonaniem chce przystąpić do International Cities of Refugee Network, aby przyjąć na staż, na pobyt artystów, którzy potrzebują wsparcia, potrzebują schronienia. Obowiązkiem Gdańska, w przypadku przyjęcia takiej osoby, byłaby pomoc w organizacji przyjazdu, zakwaterowanie, miesięczne stypendium, które pozwala artyście, twórcy normalnie funkcjonować.
Obecnie w Polsce przebywa dwóch rezydentów sieci ICORN. Jeden w Krakowie, drugi we Wrocławiu.


- Wartości solidarności, kreatywności i gościnności były od dawna ważnym fundamentem dla miasta Gdańska dlatego bardzo cieszymy się, że możemy podpisać umowę o członkostwie ICORN z Gdańską Galerią Miejską - powiedział Helge Lunde, prezes sieci ICORN. - Podstawowym składnikiem i jakością sieci ICORN jest wymiana zasobów, pomysłów i doświadczeń między miastami członkowskimi. Jesteśmy przekonani, że miasto Gdańsk będzie odgrywało istotną rolę w sieci i w walce o międzynarodową solidarność i wolność słowa. ICORN i miasta członkowskie zapewniają pomoc, ale każdy artysta od początku jest uświadamiany, że jego życie zależy w głównej mierze od niego.


altGdańsk przyjmie artystę-uchodźcę prawdopodobnie w styczniu 2018 roku. Gdańsk wybierze jedną z pięciu osób zaproponowanych przez ICORN. Do momentu przyjazdu artysty do Gdańska jego dane nie będą ujawniane, ze względu na możliwe zagrożenie jego życia. Koordynatorem programu będzie Gdańska Galeria Miejska.

- Gdańska Galeria Miejska a w zasadzie także Galeria Güntera Grassa jest miejscem, które w szczególny sposób jest dedykowane tego typu przedsięwzięciom - powiedział Piotr Stasiowski, dyrektor Gdańskiej Galerii Miejskiej. -  Liczymy na to, że organizując artystyczną rezydencję dla współczesnej pisarki bądź pisarza przyczynimy się zarówno do poprawy ich bezpieczeństwa i warunków życiowych, jak również wesprzemy ich w zakresie twórczego rozwoju. To działanie ma podwójne znaczenie - z jednej strony chcemy udzielić schronienia potrzebującemu go człowiekowi, z drugiej spełniamy naszą misję wspierania szeroko rozumianej kultury i sztuki.


Umowy między ICORN i miastami są podpisywane najczęściej na roczny pobyt artysty w danym mieście, czasami dwuletni.


Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież