Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ...
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
wtorek, 05 grudnia 2023 15:10
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańsk dołączył do sieci ICORN

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 30 sierpnia 2017 19:15

30 sierpnia Gdańsk dołączył do ICORN - Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia.



ICORN (International Cities of Refugee Network) czyli Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia to stowarzyszenie miast, które udzielają pomocy artystyom, którzy w swoim ojczystym kraju z powodu swojej twórczości ukrywają się, są więzieni, mają zakaz publikowania swoich prac. ICORN powstała w 2005 roku. Należy do niej ponad 60 miast. Gdańsk jest trzecim polskim miastem, które przystąpiło do ICORN.


- Zjawisko prześladowania artystów, twórców kultury jest tak stare jak europejska cywilizacja - powiedział Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Gdańsk z całym przekonaniem chce przystąpić do International Cities of Refugee Network, aby przyjąć na staż, na pobyt artystów, którzy potrzebują wsparcia, potrzebują schronienia. Obowiązkiem Gdańska, w przypadku przyjęcia takiej osoby, byłaby pomoc w organizacji przyjazdu, zakwaterowanie, miesięczne stypendium, które pozwala artyście, twórcy normalnie funkcjonować.
Obecnie w Polsce przebywa dwóch rezydentów sieci ICORN. Jeden w Krakowie, drugi we Wrocławiu.


- Wartości solidarności, kreatywności i gościnności były od dawna ważnym fundamentem dla miasta Gdańska dlatego bardzo cieszymy się, że możemy podpisać umowę o członkostwie ICORN z Gdańską Galerią Miejską - powiedział Helge Lunde, prezes sieci ICORN. - Podstawowym składnikiem i jakością sieci ICORN jest wymiana zasobów, pomysłów i doświadczeń między miastami członkowskimi. Jesteśmy przekonani, że miasto Gdańsk będzie odgrywało istotną rolę w sieci i w walce o międzynarodową solidarność i wolność słowa. ICORN i miasta członkowskie zapewniają pomoc, ale każdy artysta od początku jest uświadamiany, że jego życie zależy w głównej mierze od niego.


alt



Gdańsk przyjmie artystę-uchodźcę prawdopodobnie w styczniu 2018 roku. Gdańsk wybierze jedną z pięciu osób zaproponowanych przez ICORN. Do momentu przyjazdu artysty do Gdańska jego dane nie będą ujawniane, ze względu na możliwe zagrożenie jego życia. Koordynatorem programu będzie Gdańska Galeria Miejska.

- Gdańska Galeria Miejska a w zasadzie także Galeria Güntera Grassa jest miejscem, które w szczególny sposób jest dedykowane tego typu przedsięwzięciom - powiedział Piotr Stasiowski, dyrektor Gdańskiej Galerii Miejskiej. -  Liczymy na to, że organizując artystyczną rezydencję dla współczesnej pisarki bądź pisarza przyczynimy się zarówno do poprawy ich bezpieczeństwa i warunków życiowych, jak również wesprzemy ich w zakresie twórczego rozwoju. To działanie ma podwójne znaczenie - z jednej strony chcemy udzielić schronienia potrzebującemu go człowiekowi, z drugiej spełniamy naszą misję wspierania szeroko rozumianej kultury i sztuki.


Umowy między ICORN i miastami są podpisywane najczęściej na roczny pobyt artysty w danym mieście, czasami dwuletni.


Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież