30 sierpnia Gdańsk dołączył do ICORN - Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia.
ICORN (International Cities of Refugee Network) czyli Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia to stowarzyszenie miast, które udzielają pomocy artystyom, którzy w swoim ojczystym kraju z powodu swojej twórczości ukrywają się, są więzieni, mają zakaz publikowania swoich prac. ICORN powstała w 2005 roku. Należy do niej ponad 60 miast. Gdańsk jest trzecim polskim miastem, które przystąpiło do ICORN.
- Zjawisko prześladowania artystów, twórców kultury jest tak stare jak europejska cywilizacja - powiedział Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Gdańsk z całym przekonaniem chce przystąpić do International Cities of Refugee Network, aby przyjąć na staż, na pobyt artystów, którzy potrzebują wsparcia, potrzebują schronienia. Obowiązkiem Gdańska, w przypadku przyjęcia takiej osoby, byłaby pomoc w organizacji przyjazdu, zakwaterowanie, miesięczne stypendium, które pozwala artyście, twórcy normalnie funkcjonować.
Obecnie w Polsce przebywa dwóch rezydentów sieci ICORN. Jeden w Krakowie, drugi we Wrocławiu.
- Wartości solidarności, kreatywności i gościnności były od dawna ważnym fundamentem dla miasta Gdańska dlatego bardzo cieszymy się, że możemy podpisać umowę o członkostwie ICORN z Gdańską Galerią Miejską - powiedział Helge Lunde, prezes sieci ICORN. - Podstawowym składnikiem i jakością sieci ICORN jest wymiana zasobów, pomysłów i doświadczeń między miastami członkowskimi. Jesteśmy przekonani, że miasto Gdańsk będzie odgrywało istotną rolę w sieci i w walce o międzynarodową solidarność i wolność słowa. ICORN i miasta członkowskie zapewniają pomoc, ale każdy artysta od początku jest uświadamiany, że jego życie zależy w głównej mierze od niego.
Gdańsk przyjmie artystę-uchodźcę prawdopodobnie w styczniu 2018 roku. Gdańsk wybierze jedną z pięciu osób zaproponowanych przez ICORN. Do momentu przyjazdu artysty do Gdańska jego dane nie będą ujawniane, ze względu na możliwe zagrożenie jego życia. Koordynatorem programu będzie Gdańska Galeria Miejska.
- Gdańska Galeria Miejska a w zasadzie także Galeria Güntera Grassa jest miejscem, które w szczególny sposób jest dedykowane tego typu przedsięwzięciom - powiedział Piotr Stasiowski, dyrektor Gdańskiej Galerii Miejskiej. - Liczymy na to, że organizując artystyczną rezydencję dla współczesnej pisarki bądź pisarza przyczynimy się zarówno do poprawy ich bezpieczeństwa i warunków życiowych, jak również wesprzemy ich w zakresie twórczego rozwoju. To działanie ma podwójne znaczenie - z jednej strony chcemy udzielić schronienia potrzebującemu go człowiekowi, z drugiej spełniamy naszą misję wspierania szeroko rozumianej kultury i sztuki.
Umowy między ICORN i miastami są podpisywane najczęściej na roczny pobyt artysty w danym mieście, czasami dwuletni.
Tomasz Łunkiewicz
Inne artykuły związane z:
- 01/09/2017 22:16 - „Mistrzowie w pasach” czyli jak jeździć bezpiecznie
- 01/09/2017 19:13 - Karol Nawrocki: Polska Poczta w Gdańsku i Westerplatte - archetypy polskiej postawy
- 01/09/2017 14:22 - Sierpień podziałów
- 31/08/2017 20:38 - Ogniomistrz Piotrowski: Poddawałem Westerplatte
- 31/08/2017 19:22 - Obchody sierpnia w miasteczku KOD-u
- 28/08/2017 14:22 - Zmiana ustawy o OZE naprawia rynek energii
- 28/08/2017 08:02 - Sąd wpisał zarząd SKT - nowe fakty...
- 27/08/2017 12:14 - Targ Sienny czy forum biznesu?
- 25/08/2017 21:33 - Sopocianie rozmawiali o swoich bolączkach
- 25/08/2017 17:43 - W historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej o konstytucji