Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Nowe 25 000 m2 dla innowacji na Pomorzu

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
niedziela, 09 października 2011 18:43

alt8  października, dzień otwarcia III etapu rozbudowy Gdańskiego Parku Naukowo–Technologicznego (GPN-T) był, zgodnie z jego hasłem, PARKowy  czyli Przedsiębiorczy, Aktywny, Rozwojowy i Kreatywny.  Dodając do tego zestawu szczyptę kultury i odrobinę znamienitości ze świata polityki, nauki i biznesu otrzymaliśmy ciekawą zapowiedź przyszłych działań GPN-T.


Innowacje, innowacje, innowacje
- Nie można wyobrazić sobie lepszego zestawu tematycznego niż energetyka, bezpieczeństwo i biotechnologie – powiedział profesor Jerzy Buzek,  Przewodniczący  Parlamentu Europejskiego, podkreślając  ważność tematyki spotkania. Omawiając sytuację krajów Unii Europejskiej, zwrócił  szczególną uwagę na bezpieczeństwo energetyczne i ekonomiczne Polski, wykorzystanie najnowszych technologii i problemy Parlamentu Europejskiego.


Energetyka i bezpieczeństwo były tematem jednego z 4 paneli tematycznych w ramach konferencji odbywającej się tego dnia w Gdańskim Parku.    Przedstawiono również wyniki badań dotyczące społecznego poparcia na rzecz budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Uczestnicy konferencji    podnieśli postulat ustanowienia ministerstwa energetyki, w kompetencjach którego znalazłoby się m.in. wydawanie koncesji na wydobycie gazu
łupkowego. 


Emocje wzbudziła dyskusja na temat bezpieczeństwa osób niewidomych i słabo widzących. W jej efekcie powstało wiele ciekawych i pomysłów  mogących zapewnić większą swobodę osobom z dysfunkcjami wzroku. Digitalizacja akt, konsultowanie z decydentami rozwiązań na etapie badań,  stworzenie planów do nauki orientacji przestrzennej, standaryzacja parametrów dźwiękowych sygnalizacji świetlnej – podsumowywała prof. Ewa  Guzik-Makaruk z Uniwersytetu w Białymstoku. 
  
 
Sztuczny nos, który wysyła zapachy przez internet, implant dna oka lub ślimaka ucha, superkomputery diagnozujące i inne nowinki biotechnologiczne – wymieniał w podsumowaniu dr  Piotr Lassota, Członek Zarządu Polpharma SA,  jednej  z  firm, która zaPARKowała  w Gdańskim Parku Naukowo–Technologicznym. Natomiast Paweł Wojtunik, Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego, przestrzegał przed negatywnymi skutkami korupcji. – Korupcja niszczy innowacyjność, zaburza równość szans i konkurencyjności przedsiębiorstw. Konsekwentne dążenie do zwalczania  korupcji pozwala ograniczyć straty finansowe i wizerunkowe. 


Symboliczną, laserową wstęgę przeciął helikopter!
Helikopter uruchomiony przez zaproszonych oficjeli, za pomocą przycisku rodem z futurystycznych filmów. To wszystko przy dźwiękach "Ody do  radości", wykonanej przez Cappellę Gedanensis i dzieci z EDU przedszkola mieszczącego się na terenie Parku. Spektakl dopełniła projekcja, na telebimie, nagrania z prof. Hilarym Koprowskim - patronem Parku. - Mam nadzieję, że uda mi się przyjechać do was na początku przyszłego roku - zapowiedział składając szczególne podziękowania Teresie Kamińskiej, Prezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Sp. z o. o., bez której, jak stwierdził, nie byłoby tego miejsca. 
 
Uhonorowano także pierwszych mistrzów parkowania, czyli instytucje, które będą rezydentami kolejnego budynku GPN-T. Zarząd Pomorskiej  Specjalnej Strefy Ekonomicznej Sp. z o.o. i Dyrekcja Parku wręczyli dyplomy wraz ze starymi monetami z wykopalisk prowadzonych na terenie Gdańska. - To są monety na rozmnożenie - powiedziała Teresa Kamińska, Prezes Zarządu. - Mam nadzieję, że przyniosą wam szczęście. To  szczególny moment. Zaczynają się spełniać nasze plany i marzenia sprzed kilku lat.
 
Na pamiątkę całego wydarzenia wkopano symboliczne 3 lipy – nawiązujące do adresu kompleksu GPN-T (ulica Trzech Lip 3). 


alt


Technologia, kulturalnie!
Kojarzony z technologią i innowacyjnością Park, wraz ze swoim rozwojem, nabiera nowych cech. Planowane jest, między innymi, utworzenie atelier  dla studentów Akademii Sztuk Pięknych. Ukłon w stronę sztuki był widoczny także podczas otwarcia III etapu rozbudowy.
Goście uroczystości mieli niebywałą okazję posłuchać koncertu Cappelli Gedanensis wraz ze światowej sławy skrzypkiem, Konstantym Andrzejem   Kulką. W Sali koncertowej wystawiono także 170 prac artystycznych zebranych z okazji 100-lecia Związku Polskich Artystów Plastyków z oddziału w Gdańsku. 


INNOwacyjni rezydenci siłą napędową GPN-T
- Należy pamiętać, że PARK to nie tylko te piękne ściany, drzwi czy szklana fasada, to przede wszystkim firmy – zwraca uwagę Marcin Żukowski, dyrektor GPN-T. 
8 października oddano do użytku nowy budynek biurowy o powierzchni ponad 12 tysięcy m2. Wszystkie pomieszczenia wyposażone są w nowoczesną infrastrukturę informatyczną i telekomunikacyjną, a w marcu do użytku zostanie oddana także część laboratoryjna Parku. W całym, nowo wybudowanym kompleksie będzie mogło zaPARKować dodatkowe 30 instytucji.

 
Informacje o rozbudowie
Realizacja III Etapu Gdańskiego Parku Naukowo–Technologicznego (GPN-T) to kontynuacja i sfinalizowanie rozbudowy oraz adaptacji obiektu poprzemysłowego na rzecz zwiększenia potencjału rozwoju działalności. Projekt zakładał budowę dwóch nowych, zespolonych budynków o  charakterze biurowo–laboratoryjno–technologicznym. W wyniku realizacji III Etapu projektu Gdański Park Naukowo-Technologiczny będzie jednym z najnowocześniejszych kompleksów biurowo – laboratoryjno– technologicznym o powierzchni ogólnej ok. 40 tys. m2.

W ramach przedsięwzięcia powstają budynki A i B. 
Budynek „A” – biurowo–laboratoryjny posiada 5 kondygnacji naziemnych i garaż podziemny dla 105 samochodów. Na parterze, pierwszym i drugim piętrze zaprojektowano laboratoria i służące im lokale  pomocnicze. Na parterze budynku znajdować się będą ponadto pomieszczenia ochrony i monitoringu. Trzecie i czwarte piętro przeznaczono na biura. Łączna powierzchnia użytkowa budynku to 12 920 m2.

Budynek „B” – biurowo-technologiczny jest oddalony od budynku „A” o ok. 17 m (bud. A i B skomunikowane są łącznikiem na poziomie II piętra). Obiekt ma 5 kondygnacji naziemnych i parking podziemny dla ok. 100 aut. Na parterze przewidziano pomieszczenia biurowo–technologiczne, pokoje dla ochrony i monitoringu oraz lokale usługowe. Piętrom od I do IV wyznaczono funkcje biurowo–technologiczne. W nadbudówce nad ostatnią kondygnacją powstanie  centrum rekreacyjne dla potrzeb użytkowników GPN–T. Łączna powierzchnia budynku to 12812 m2. Został oddany do użytku 8 października 2011 roku.


alt


Gdański Park Naukowo-Technologiczny w liczbach:
43 500 m² - powierzchni biurowo–laboratoryjno–technologicznej liczy GPN-T po otwarciu III etapu rozbudowy
117 000 000 zł - wynosi całkowita wartość projektu dot. rozbudowy GPN-T III etap
80 575 000 zł - GPN-T otrzymało z Unii Europejskiej na rozbudowę III etapu
Ponad 30 - firm znajdzie swoje miejsce w nowo otwartych budynkach III etapu GPN-T
33 - firm obecnie bazuje na innowacyjnych pomysłach w GPN-T
46 - firm korzysta z usług wirtualnego biura
66 - firm powstało w wyniku realizacji projektów realizowanych przez GPN-T
157 - zorganizowanych konferencji przez GPN-T
48 - partnerstw z podmiotami krajowymi i zagranicznymi
2 - uruchomione stacje ładowania pojazdów elektrycznych na terenie GPN-T
1 - funkcjonujący Inkubator Technologiczny
1 - nowoczesna serwerownia – DATA CENTRE
1 - funkcjonujące EDU Przedszkole - oddział przedszkolny wraz z zerówką
4 294 - osób odwiedziło EduPark w 2010 r.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież