"Tak ta historia wyglądała naprawdę". To trzeba zobaczyć - Nawrocki ca... » - W sprawie Pana Jerzego zrobiłem to, co potrafiłem z ludzkiego odruchu pomocy drugiemu człowiekowi.... Tylko Karol Nawrocki! » Apel Stowarzyszenia "Godność" przed wyborami prezydenckimi.Niebawem, 18 maja 2025 r., odbędą się w n... Wyjątkowa rozmowa z Martą Nawrocką: Nie przejmujemy się hejterami, nie... » „Ludzie dają moc i dodają skrzydeł do dalszej pracy i walkę o lepszą Polskę. Spotykamy się z wspania... Jan Śliwa: 29 m2 kawalerka a sprawa polska » Człowiek ma ograniczoną pojemność pamięci, ma też ograniczone moce przerobowe dla przetwarzania info... Polska będzie jednym z krajów, w który ETS2 uderzy najmocniej. "Czeka ... » Zubożenie energetyczne w naszym kraju stanie się olbrzymie. Czeka nas masa upadłości. Nie damy rady ... Praca w Bożym planie zbawienia » Homilia bp. Wiesława Szlachetki wygłoszona w Bazylice św. Brygidy 4 maja 2025 r. w rocznicę Jubileus... Gdańszczanie za Karolem Nawrockim...: Czesław Nowak » Prezydentem RP może zostać gdańszczanin, dr Karol Nawrocki. Dziś prezes IPN, wcześniej dyrektor Muze... Prezydent Duda: Dbajmy wszyscy razem o Polskę » „To on [przyszły prezydent - red.] będzie czuwał nad przestrzeganiem konstytucji. To on będzie w zwi... Daniel Obajtek wkrótce w Gdańsku » - Przyjeżdżam do Gdańska porozmawiać nie tylko o mojej książce "Obajtek. Jeszcze nie skończyłem". Pr... Nawrocki w progach Tuska » Jak tak można? Skąd w ludziach tyle podłości!? Żeby w Sopocie, jednym z dwóch rodzinnych miast Donal...
Reklama
Azyl gdańskiej władzy - parkowanie w centrum za friko
sobota, 01 lutego 2025 09:34
Azyl gdańskiej władzy - parkowanie w centrum za friko
Blisko 7 godzin debatowali radni Gdańska i przedstawiciele miejskiej
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
poniedziałek, 05 maja 2025 17:36
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
Co prawda po 5 biegach Wybrzeże przegrywało z Kolejarzem w Opolu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Magdalena Heyda-Usarewicz
niedziela, 13 kwietnia 2025 18:00
Magdalena Heyda-Usarewicz
Kiedy pod koniec lat 50. XX w. Magdalena Heyda-Usarewicz, młoda

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Rowerzyści” Volkera Schmidta
niedziela, 16 lutego 2025 14:18
„Rowerzyści” Volkera Schmidta
Dziwne uczucie niedosytu, znaku zapytania i bezradności towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Lokalny wymiar wielkiej idei sportu - GALERIA

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 07 czerwca 2012 21:25

"Citius-Altius-Fortius. Lokalny wymiar wielkiej idei sportu" to tytuł wystawy, jaką do końca września 2012 roku można oglądać w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska.


GALERIA


Jest to wizualna opowieść o ludziach dla których sport był wszystkim. O ludziach przełamujących bariery w sobie i zmagającymi się z przeciwieństwami losu, także z wojną. To także historia sportu na Pomorzu. Citius-Altius-Fortius (łac. szybciej, wyżej, silniej) – jest to dewiza igrzysk olimpijskich przyjęta przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski w roku 1913.


alt



Jak mówi dr Janusz Trupinda, kurator wystawy: - Rok 2012, to czas czerwcowego polsko-ukraińskiego Euro oraz lipcowych igrzysk olimpijskich w Londynie. Muzeum Historii Miasta Gdańska pragnie przypomnieć idee olimpijskie i humanistyczną twarz sportu, która zawsze przecież towarzyszyła szlachetnej rywalizacji. Wystawa ma także pokazać ludzi uprawiających sport, a jednocześnie związanych z Pomorzem oraz Warmią i Mazurami. Ziemiami, które w ciągu ostatnich kilku stuleci doświadczyły wielu zmian społeczno-politycznych. To przecież także na naszym terenie zmieniały się granice, a po 1945 roku pojawili się zupełnie nowi ludzie, którzy mimo czasem ekstremalnie ciężkich warunków wciąż znajdowali w sobie siłę i motywację do uprawiania sportu.


alt



Wystawa pokazuje idee, jakie niosły ze sobą starożytne i nowożytne igrzyska oraz sylwetki lokalnych olimpijczyków od XIX w. do czasów współczesnych. Porusza kwestie formowania się nowożytnej idei olimpijskiej, rozwój sportu zorganizowanego czy sportu uprawianego w czasie II wojny światowej, aż do czasów nam współczesnych.


alt



Opowieść tworzy blisko 600 eksponatów ze zbiorów instytucji krajowych i osób prywatnych. Nierzadko obiekty te otrzymały po konserwacji drugie życie i teraz rozbłysną nowym blaskiem. Na ekspozycji znalazły się m.in. medale olimpijskie od 1924 r. czy przedmioty związane z polskim sportem w Wolnym Mieście Gdańsku, z Areoklubem Gdańskim czy z klubami K.S. Gedania  oraz Towarzystwem Gimnastycznym "Sokół". Przy okazji warto przypomnieć, że istniejące dziś Stowarzyszenie Gedania 1922, to spadkobiercy przedwojennej sekcji piłkarskiej K.S. Gedania. Stowarzyszenie to  obecnie buduje zespół boisk na terenach po zlikwidowanej oczyszczalni ścieków przy ul. Hallera w Brzeźnie, w tym jedno transferowe na Euro 2012.


alt



"Citius, Altius, Fortius" to również przedmioty dokumentujące igrzyska olimpijskie organizowane w obozach jenieckich oraz pamiątki współczesnych mistrzów. Muzeum Sopotu zadbało o prezentację wyjątkowego zjawiska, jakim był sport uprawiany w tym mieście latem i zimą. Są puchary, odznaki, medale, sprzęt sportowy (m.in. dwa bojery, motor żużlowy).


alt



Prezentacji towarzyszy szereg imprez towarzyszących, m.in. pokaz samochodów sportowych firmy Mercedes, czy repliki samolotu używanego przez Aeroklub Gdański. Co dwa tygodnie MHMG zaprasza na spotkania ze sportowcami i ludźmi sportu naszego regionu. Rozpoczęto spotkaniem na temat sportu bojerowego. Swój udział w kolejnych cyklach potwierdzili m.in. Dariusz Michalczewski, prof. Jerzy Młynarczyk, wioślarz Adam Korol, gimnastyk Leszek Blanik czy kolarz Czesław Lang.


alt



Główna ideą wystawy – jak powiedział nam Adam Koperkiewicz, dyrektor MHMG (na zdjęciu powyżej) - jest pokazanie wartości kulturowej i siły ducha sportu, części ludzkiej kultury i aktywności. Podstawą prezentacji jest nie tyle narodowość - polska czy niemiecka - lecz miejsce, skąd ci sportowcy pochodzą lub gdzie swe sukcesy osiągali. Wystawa ukazuje ciągłość uprawiania sportu, ludzi i ich motywacje, porażki i sukcesy w czasach pokoju i wojny. Wspaniałe sale Ratusza Głównego Miasta stały się areną wspomnień o ludziach sportu, ponieważ zgodnie z ideą twórcy nowożytnych Igrzysk- barona Pierra de Coubertina- sport jest wspólną wartością ludzi różnych ras, religii, kultur, ustrojów politycznych i narodowości. 


alt



Specjalne miejsce mają zwłaszcza olimpijczycy z terenów objętych wystawą - zarówno polscy, jak i niemieccy. Organizatorzy wystawy mają szczególną okazję przypomnieć takich sportowców, jak: Stefan Szelestowski, Jerzy Młynarczyk, Stanisława Walasiewiczówna, Karol Rómmel, Hans Woelke, Erwin Blask, Zygmunt Chychła, Bronisław Malinowski, Kazimierz Deyna, Zenon Plech, Andrzej Grubba, Leszek Blanik, Dariusz Michalczewski, Anna Rogowska (na zdjęciu powyżej w trakcie skoku) i wielu, wielu innych.


alt



Do nich zalicza się też gdańszczanka Teresa Chojnowska-Liskiewicz (na zdjęciu powyżej z lewej), która jako pierwsza kobieta na świecie, na jachcie „Mazurek” klasy Conrad 32 o długości 9,5 m, w latach 1976-78 samotnie opłynęła kulę ziemską. 


alt



Wystawa stała się okazją do serii spotkań z ludźmi sportu, którzy będą z pewnością snuli swe opowieści i refleksje o sportowych pasjach. Podczas jej otwarcia w Sali Białej pokazano sztukę walki szermierczej. Wystawa potrwa do 30 września br. Naprawdę, warto ją obejrzeć!


alt


Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież