Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
sobota, 03 czerwca 2023 11:31
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
O godz. 16.30 rozpocznie się mecz Zdunek Wybrzeże z InvestHousePlus
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Lokalny wymiar wielkiej idei sportu - GALERIA

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 07 czerwca 2012 21:25

"Citius-Altius-Fortius. Lokalny wymiar wielkiej idei sportu" to tytuł wystawy, jaką do końca września 2012 roku można oglądać w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska.


GALERIA


Jest to wizualna opowieść o ludziach dla których sport był wszystkim. O ludziach przełamujących bariery w sobie i zmagającymi się z przeciwieństwami losu, także z wojną. To także historia sportu na Pomorzu. Citius-Altius-Fortius (łac. szybciej, wyżej, silniej) – jest to dewiza igrzysk olimpijskich przyjęta przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski w roku 1913.


altJak mówi dr Janusz Trupinda, kurator wystawy: - Rok 2012, to czas czerwcowego polsko-ukraińskiego Euro oraz lipcowych igrzysk olimpijskich w Londynie. Muzeum Historii Miasta Gdańska pragnie przypomnieć idee olimpijskie i humanistyczną twarz sportu, która zawsze przecież towarzyszyła szlachetnej rywalizacji. Wystawa ma także pokazać ludzi uprawiających sport, a jednocześnie związanych z Pomorzem oraz Warmią i Mazurami. Ziemiami, które w ciągu ostatnich kilku stuleci doświadczyły wielu zmian społeczno-politycznych. To przecież także na naszym terenie zmieniały się granice, a po 1945 roku pojawili się zupełnie nowi ludzie, którzy mimo czasem ekstremalnie ciężkich warunków wciąż znajdowali w sobie siłę i motywację do uprawiania sportu.


altWystawa pokazuje idee, jakie niosły ze sobą starożytne i nowożytne igrzyska oraz sylwetki lokalnych olimpijczyków od XIX w. do czasów współczesnych. Porusza kwestie formowania się nowożytnej idei olimpijskiej, rozwój sportu zorganizowanego czy sportu uprawianego w czasie II wojny światowej, aż do czasów nam współczesnych.


altOpowieść tworzy blisko 600 eksponatów ze zbiorów instytucji krajowych i osób prywatnych. Nierzadko obiekty te otrzymały po konserwacji drugie życie i teraz rozbłysną nowym blaskiem. Na ekspozycji znalazły się m.in. medale olimpijskie od 1924 r. czy przedmioty związane z polskim sportem w Wolnym Mieście Gdańsku, z Areoklubem Gdańskim czy z klubami K.S. Gedania  oraz Towarzystwem Gimnastycznym "Sokół". Przy okazji warto przypomnieć, że istniejące dziś Stowarzyszenie Gedania 1922, to spadkobiercy przedwojennej sekcji piłkarskiej K.S. Gedania. Stowarzyszenie to  obecnie buduje zespół boisk na terenach po zlikwidowanej oczyszczalni ścieków przy ul. Hallera w Brzeźnie, w tym jedno transferowe na Euro 2012.


alt"Citius, Altius, Fortius" to również przedmioty dokumentujące igrzyska olimpijskie organizowane w obozach jenieckich oraz pamiątki współczesnych mistrzów. Muzeum Sopotu zadbało o prezentację wyjątkowego zjawiska, jakim był sport uprawiany w tym mieście latem i zimą. Są puchary, odznaki, medale, sprzęt sportowy (m.in. dwa bojery, motor żużlowy).


altPrezentacji towarzyszy szereg imprez towarzyszących, m.in. pokaz samochodów sportowych firmy Mercedes, czy repliki samolotu używanego przez Aeroklub Gdański. Co dwa tygodnie MHMG zaprasza na spotkania ze sportowcami i ludźmi sportu naszego regionu. Rozpoczęto spotkaniem na temat sportu bojerowego. Swój udział w kolejnych cyklach potwierdzili m.in. Dariusz Michalczewski, prof. Jerzy Młynarczyk, wioślarz Adam Korol, gimnastyk Leszek Blanik czy kolarz Czesław Lang.


altGłówna ideą wystawy – jak powiedział nam Adam Koperkiewicz, dyrektor MHMG (na zdjęciu powyżej) - jest pokazanie wartości kulturowej i siły ducha sportu, części ludzkiej kultury i aktywności. Podstawą prezentacji jest nie tyle narodowość - polska czy niemiecka - lecz miejsce, skąd ci sportowcy pochodzą lub gdzie swe sukcesy osiągali. Wystawa ukazuje ciągłość uprawiania sportu, ludzi i ich motywacje, porażki i sukcesy w czasach pokoju i wojny. Wspaniałe sale Ratusza Głównego Miasta stały się areną wspomnień o ludziach sportu, ponieważ zgodnie z ideą twórcy nowożytnych Igrzysk- barona Pierra de Coubertina- sport jest wspólną wartością ludzi różnych ras, religii, kultur, ustrojów politycznych i narodowości. 


altSpecjalne miejsce mają zwłaszcza olimpijczycy z terenów objętych wystawą - zarówno polscy, jak i niemieccy. Organizatorzy wystawy mają szczególną okazję przypomnieć takich sportowców, jak: Stefan Szelestowski, Jerzy Młynarczyk, Stanisława Walasiewiczówna, Karol Rómmel, Hans Woelke, Erwin Blask, Zygmunt Chychła, Bronisław Malinowski, Kazimierz Deyna, Zenon Plech, Andrzej Grubba, Leszek Blanik, Dariusz Michalczewski, Anna Rogowska (na zdjęciu powyżej w trakcie skoku) i wielu, wielu innych.


altDo nich zalicza się też gdańszczanka Teresa Chojnowska-Liskiewicz (na zdjęciu powyżej z lewej), która jako pierwsza kobieta na świecie, na jachcie „Mazurek” klasy Conrad 32 o długości 9,5 m, w latach 1976-78 samotnie opłynęła kulę ziemską. 


altWystawa stała się okazją do serii spotkań z ludźmi sportu, którzy będą z pewnością snuli swe opowieści i refleksje o sportowych pasjach. Podczas jej otwarcia w Sali Białej pokazano sztukę walki szermierczej. Wystawa potrwa do 30 września br. Naprawdę, warto ją obejrzeć!


alt


Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież