Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 57:33 104:76
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 57:33 104:76
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Lokalny wymiar wielkiej idei sportu - GALERIA

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 07 czerwca 2012 21:25

"Citius-Altius-Fortius. Lokalny wymiar wielkiej idei sportu" to tytuł wystawy, jaką do końca września 2012 roku można oglądać w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska.


GALERIA


Jest to wizualna opowieść o ludziach dla których sport był wszystkim. O ludziach przełamujących bariery w sobie i zmagającymi się z przeciwieństwami losu, także z wojną. To także historia sportu na Pomorzu. Citius-Altius-Fortius (łac. szybciej, wyżej, silniej) – jest to dewiza igrzysk olimpijskich przyjęta przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski w roku 1913.


altJak mówi dr Janusz Trupinda, kurator wystawy: - Rok 2012, to czas czerwcowego polsko-ukraińskiego Euro oraz lipcowych igrzysk olimpijskich w Londynie. Muzeum Historii Miasta Gdańska pragnie przypomnieć idee olimpijskie i humanistyczną twarz sportu, która zawsze przecież towarzyszyła szlachetnej rywalizacji. Wystawa ma także pokazać ludzi uprawiających sport, a jednocześnie związanych z Pomorzem oraz Warmią i Mazurami. Ziemiami, które w ciągu ostatnich kilku stuleci doświadczyły wielu zmian społeczno-politycznych. To przecież także na naszym terenie zmieniały się granice, a po 1945 roku pojawili się zupełnie nowi ludzie, którzy mimo czasem ekstremalnie ciężkich warunków wciąż znajdowali w sobie siłę i motywację do uprawiania sportu.


altWystawa pokazuje idee, jakie niosły ze sobą starożytne i nowożytne igrzyska oraz sylwetki lokalnych olimpijczyków od XIX w. do czasów współczesnych. Porusza kwestie formowania się nowożytnej idei olimpijskiej, rozwój sportu zorganizowanego czy sportu uprawianego w czasie II wojny światowej, aż do czasów nam współczesnych.


altOpowieść tworzy blisko 600 eksponatów ze zbiorów instytucji krajowych i osób prywatnych. Nierzadko obiekty te otrzymały po konserwacji drugie życie i teraz rozbłysną nowym blaskiem. Na ekspozycji znalazły się m.in. medale olimpijskie od 1924 r. czy przedmioty związane z polskim sportem w Wolnym Mieście Gdańsku, z Areoklubem Gdańskim czy z klubami K.S. Gedania  oraz Towarzystwem Gimnastycznym "Sokół". Przy okazji warto przypomnieć, że istniejące dziś Stowarzyszenie Gedania 1922, to spadkobiercy przedwojennej sekcji piłkarskiej K.S. Gedania. Stowarzyszenie to  obecnie buduje zespół boisk na terenach po zlikwidowanej oczyszczalni ścieków przy ul. Hallera w Brzeźnie, w tym jedno transferowe na Euro 2012.


alt"Citius, Altius, Fortius" to również przedmioty dokumentujące igrzyska olimpijskie organizowane w obozach jenieckich oraz pamiątki współczesnych mistrzów. Muzeum Sopotu zadbało o prezentację wyjątkowego zjawiska, jakim był sport uprawiany w tym mieście latem i zimą. Są puchary, odznaki, medale, sprzęt sportowy (m.in. dwa bojery, motor żużlowy).


altPrezentacji towarzyszy szereg imprez towarzyszących, m.in. pokaz samochodów sportowych firmy Mercedes, czy repliki samolotu używanego przez Aeroklub Gdański. Co dwa tygodnie MHMG zaprasza na spotkania ze sportowcami i ludźmi sportu naszego regionu. Rozpoczęto spotkaniem na temat sportu bojerowego. Swój udział w kolejnych cyklach potwierdzili m.in. Dariusz Michalczewski, prof. Jerzy Młynarczyk, wioślarz Adam Korol, gimnastyk Leszek Blanik czy kolarz Czesław Lang.


altGłówna ideą wystawy – jak powiedział nam Adam Koperkiewicz, dyrektor MHMG (na zdjęciu powyżej) - jest pokazanie wartości kulturowej i siły ducha sportu, części ludzkiej kultury i aktywności. Podstawą prezentacji jest nie tyle narodowość - polska czy niemiecka - lecz miejsce, skąd ci sportowcy pochodzą lub gdzie swe sukcesy osiągali. Wystawa ukazuje ciągłość uprawiania sportu, ludzi i ich motywacje, porażki i sukcesy w czasach pokoju i wojny. Wspaniałe sale Ratusza Głównego Miasta stały się areną wspomnień o ludziach sportu, ponieważ zgodnie z ideą twórcy nowożytnych Igrzysk- barona Pierra de Coubertina- sport jest wspólną wartością ludzi różnych ras, religii, kultur, ustrojów politycznych i narodowości. 


altSpecjalne miejsce mają zwłaszcza olimpijczycy z terenów objętych wystawą - zarówno polscy, jak i niemieccy. Organizatorzy wystawy mają szczególną okazję przypomnieć takich sportowców, jak: Stefan Szelestowski, Jerzy Młynarczyk, Stanisława Walasiewiczówna, Karol Rómmel, Hans Woelke, Erwin Blask, Zygmunt Chychła, Bronisław Malinowski, Kazimierz Deyna, Zenon Plech, Andrzej Grubba, Leszek Blanik, Dariusz Michalczewski, Anna Rogowska (na zdjęciu powyżej w trakcie skoku) i wielu, wielu innych.


altDo nich zalicza się też gdańszczanka Teresa Chojnowska-Liskiewicz (na zdjęciu powyżej z lewej), która jako pierwsza kobieta na świecie, na jachcie „Mazurek” klasy Conrad 32 o długości 9,5 m, w latach 1976-78 samotnie opłynęła kulę ziemską. 


altWystawa stała się okazją do serii spotkań z ludźmi sportu, którzy będą z pewnością snuli swe opowieści i refleksje o sportowych pasjach. Podczas jej otwarcia w Sali Białej pokazano sztukę walki szermierczej. Wystawa potrwa do 30 września br. Naprawdę, warto ją obejrzeć!


alt


Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież