Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz... Pamięć o zbrodni w lesie sztutowskim » Do dziś przeraźliwa cisza ciemnego lasu wywołuje dreszcze, ilekroć odwiedzam to miejsce zaciągnięte ... Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Madryt w cenie wody - kto płacił za prezydenta?

Ocena użytkowników: / 17
SłabyŚwietny 
czwartek, 08 czerwca 2017 18:38

alt700 zł kosztowała delegacja nr 853 prezydenta Gdańska wystawiona przez jego kancelarię na kilkudniowy pobyt w Madrycie. Z zestawienia wydatków wynika, że część kosztów mogła pokryć spółka SNG, dla której Paweł Adamowicz jest organem ustalającym cenę wody dla gdańszczan. Kto fundował bilety na mecz Real-Barcelona, którego oglądaniem prezydent chwalił się publicznie? - Nic nie wiemy o tym wyjeździe - mówi "Gazecie Gdańskiej" szef klubu PiS, Kazimierz Koralewski.Do Madrytu delegacja Gdańska udała się oficjalnie na kongres z okazji światowego dnia wody, który odbywał się od 24 do 26 kwietnia w Madrycie. Delegacje nr 839, 840, 850 wystawiono w urzędzie także dla: dyr. Sławomira Kiszkurno z wydziału gospodarki komunalnej, Piotra Grzelaka - byłego asystenta prezydenta, dziś jego zastępcy i Marka Bonisławskiego - obecnego asystenta. Koszty poniesione przez magistrat to kwoty każdorazowo od 683 złotych 83 groszy do 700 złotych i 51 groszy.


Z opisu wydatków Gdańska wynika, że partnerem wyjazdu gdańskiej delegacji była spółka wodociągowa Saur Neptun Gdańsk, w której Gdańsk ma mniej niż połowę udziałów, ale to prezydent Gdańska ustawowo jest organem zatwierdzającym - lub nie - taryfę na dostawę wody i odbiór ścieków. Natomiast do kompetencji P. Grzelaka i S. Kiszkurno należy nadzór nad gospodarką wodno-ściekową.
- Nic nie wiemy o tym wyjeździe, prezydent nie zdawał relacji ani z udziału w kongresie, ani nie informował o innych ważnych wydarzeniach związanych z wyjazdem - mówi "Gazecie Gdańskiej" Kazimierz Koralewski, szef klubu PiS w radzie miasta Gdańska.


altSpółka wodociągowa, kontrolowana przez francuski Saur, ma niezłe doświadczenie w stosowaniu narzędzi PR i zapraszaniu gdańskich samorządowców na zagraniczne podróże. Przed kilkoma laty była też gotowa współfinansować jubileusz pracy samorządowej prezydenta Adamowicza.


Podróż do Madrytu i kilkudniowy pobyt w stolicy Hiszpanii za 700 złotych to wydarzenie bez precedensu w życiu każdego podróżnika. Tyle mnie więcej kosztuje doba w hotelu 4-gwiazdkowym. Wsparcie SNG, wzmiankowane publicznie, było więc niezbędne, tym bardziej, że prezydent po meczu Lechii z Legią i nieprzyjemnościach, które go tam spotkały pochwalił się że był na meczu Real-Barcelona, w którym nie było buforów na trybunach. Bilety na ten mecz kosztowały od 600 złotych w narożnych sektorach do 2 tys. złotych w sektorach centralnych.


- Mam tylko nadzieję, że prezydent w żaden sposób nie pozwolił się ugościć firmie, która jest zależna wprost od jego decyzji, będę składał interpelację w tej sprawie, bo nie wierzę że można za 700 złotych spędzić 4 dni w Madrycie. Wolę wierzyć, że prezydent sam zapłacił i to nam ujawni - mówi z kolei radny Piotr Gierszewski(PiS).


Radni PO, szef klubu Piotr Borawski i Andrzej Kowalczys, zasłonili się brakiem wiedzy na temat wyjazdu prezydenta i współfinansowania przez SNG, choć z pewnością powinni wiedzieć, że ustawa o dostarczaniu wody i odprowadzaniu ścieków nadaje byłemu koledze partyjnemu poważne kompetencje władcze. - Nie znam sprawy. Ciężko jest wyrokować w przypadku, w którym nie zna się dokumentów, celu wyjazdu i całego jego przebiegu. Jeżeli zapoznam się z tym tematem, to będę mógł panu rzetelnie odpowiedzieć na postawione pytanie. Natomiast organem właściwym do sprawdzania jakichkolwiek nieścisłości w kwestii wyjazdów, jest komisja rewizyjna w Radzie Miasta Gdańska. Jest to dobre miejsce, aby o tym rozstrzygać. Myślę, że o komentarz najlepiej poprosić samego pana prezydenta i jego rzecznika, czyli urząd, który tę delegację rozliczał – powiedział szef klubu PO Piotr Borawski.


Biuro prasowe urzędu od dwóch tygodni przygotowuje odpowiedź na pytania redakcji. Także rzecznik SNG do zamknięcia wydania nie przysłał stanowiska spółki, która realizuje z miastem Gdańsk 30-letni kontrakt na obsługę wodociągów. Jego ważność wygasa za niespełna 6 lat.
Światowy dzień wody przypada 22 marca. W ostatnich latach prezydent ten dzień spędzał albo na kongresie regionów w Brukseli albo wykonując żmudne obowiązki urzędnicze w Gdańsku.

(set,tip)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież