Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

O „Zorzy II” i propagandzie PRL wobec papieskiej pielgrzymki w 1987 roku

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 12 czerwca 2017 15:42

Dokumenty, w tym wytworzone przez aparat bezpieczeństwa PRL oraz raporty i strategie PZPR wobec pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski prezentowali 9 czerwca br. badacze archiwiści w Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Materiały pochodziły z zasobów archiwalnych IPN, Archiwum Państwowego w Gdańsku i archiwum KK NSZZ „S”.W trakcie prezentacji poruszono tematy sprawy obiektowej „Zorza II”, próby dezinformacji i antagonizowania środowisk kościelnych i opozycyjnych czynione głównie przez Departament IV MSW, zabiegi propagandowe mające podkreślić polityczny wymiar jakoby zgodnej współpracy reżimu z Kościołem. Tak, jak w trakcie papieskiej pielgrzymki z 1983 r. przeprowadzono operację „Zorza I”, mającą w zamierzeniu reżimu pokazać stabilizację po zawieszeniu stanu wojennego.


Wśród materiałów z zasobów archiwalnych znalazły się też zdjęcia m.in. wykonane przez wywiadowców SB, a nawet pocztówka z podobiznami papieża i ks. Henryka Jankowskiego, przygotowana przez Wydział D, która miała poróżnić biskupa Tadeusza Gocłowskiego z proboszczem parafii św. Brygidy. Pewien niedosyt pozostawia nazbyt wąskie potraktowanie działań dezinformacyjnych podejmowanych przez MSW przed i w trakcie pielgrzymki. Warto też naukowo zająć się propagandą polityczną środków masowego przekazu PRL z tamtego czasu, czy opozycyjną rolą ludzi ze służby porządkowej Semper Fidelis.


Szkoda też, że frekwencja była mizerna. Chociaż pocieszające jest, że wykładom przysłuchiwała się kilkudziesięcioosobowa grupa młodzieży szkół średnich z Gdańska, Lęborka i Podkarpacia.


W prezentacjach Archiwum Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” (Kamil Kaliszuk), Archiwum Państwowego w Gdańsku (Marcin Kurr) oraz Gdańskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej (Elżbieta Strehlau, Sławomir Formella) oraz Video Studio Gdańsk (Jacek Borzych) pokazano więc papieską pielgrzymkę w optyce ówczesnych władz jak i części opozycji.


Zatem przypomnijmy, ze celem sprawy obiektowej „Zorza II” była tzw. ochrona operacyjna trzeciej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Odpowiedni plan działań SB powstał w MSW na początku 1987 r. Władze PRL chciały wykorzystać pielgrzymkę do pokazania „normalizacji” sytuacji.


Kierownikiem sztabu operacji „Zorza II” był gen. Zbigniew Pudysz.  Zadania w miastach – celach pielgrzymki realizowały wojewódzkie urzędy spraw wewnętrznych. Gdański plan opracowano w lutym 1987 r.  Tutaj odpowiedzialny za realizację sprawy był płk Jan Sosnowski, zastępca komendanta wojewódzkiego MO ds. SB, naczelnik Wydziału IV WUSW w Gdańsku. Całość nadzorował   ówczesny szef WUSW gen. Jerzy Andrzejewski.


Prezentowane w Sali BHP dokumenty z archiwum oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dotyczyły właśnie fragmentów przebiegu operacji „Zorza II” w Trójmieście, a stosunku kierownictwa PZPR w Gdańsku do wizyty Jana Pawła II w czerwcu 1987 r. z Archiwum Państwowego w Gdańsku
„Zorzę II” tak uzasadniał gen. Czesław Kiszczak: „Planuje się w Gdańsku gwiaździsty zjazd na czas pobytu Papieża. Ani Kościół, ani my temu nie zapobiegniemy, chyba, że użyjemy siły, a więc armatki wodne, silne oddziały”.  


Wizyta Jana Pawła II w Polsce w 1987 r. trwała od 8 do 14 czerwca, a oprócz Trójmiasta objęła Warszawę, Lublin, Kraków, Tarnów, Szczecin, Łódź i Częstochowę. Papież przyleciał ze Szczecina na lotnisko w Gdyni-Babich Dołach 11 czerwca. Tego samego dnia odprawił mszę dla ludzi morza na Skwerze Kościuszki w Gdyni. Po mszy, późnym wieczorem Jan Paweł II spotkał się w siedzibie abp. Gocłowskiego w Oliwie z Lechem Wałęsą i jego rodziną. Spotkanie to miało charakter prywatny.  


W  ramach operacji „Zorza II” przeprowadzono też działania, aby modlitwa Jana Pawła II pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców 12 czerwca 1987 roku była niemal niezauważalna. Symboliczny wymiar miał obraz samotnego Ojca Świętego pogrążonego w modlitwie przy Pomniku, na otoczonym kordonem milicjantów dzisiejszym placu Solidarności. Milicjanci byli odwróceni do papieża tyłem.  


Tego też dnia nastąpił najważniejszy moment pielgrzymki do Trójmiasta, msza św. dla ludzi pracy na Zaspie.  
Departament IV Ministerstwa Spraw Wewnętrznych pod pozorem zapewnienia bezpieczeństwa papieżowi oraz ładu i porządku wzmocniła zabiegi  inwigilacji  opozycji, Kościoła i wiernych. SB nadała wówczas Janowi Pawłowi II pseudonim „Totus”.


MSW zamierzało możliwie maksymalne utrudnić spotkania z Ojcem Świętym m.in. młodzieży szkolnej, działaczom opozycyjnym, rekwirowanie transparentów i ulotek. Po mszy św. 12 czerwca  przeprowadzona została też akcja „rozczłonkowania” i skanalizowania, a w konsekwencji  rozproszenie solidarnościowej manifestacji (ocenionej w raporcie SB na 10 tys. uczestników), na czele której niesiony był wielki transparent „Solidarności” z Gorzowa. Akcja została przeprowadzona przez MO już we Wrzeszczu (ul. Miszewskiego, al. Grunwaldzka).


Władze podjęły też intensywne działania propagandowe w lokalnej prasie oraz wizualne poprzez transparenty „Gdańsk zawsze polski”, „Porozumienie obowiązkiem patriotycznym”, „Ziemie Zachodnie i Północne zawsze polskie”, „Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy”. Do tego ostatniego czyjaś niewidzialna ręka dopisywała „…z Bogiem”.


Trasa Pielgrzymki 1987 r.: Warszawa (8 czerwca), Lublin, Majdanek, Tarnów (9 – 10 czerwca), Kraków (10 – 11 czerwca), Szczecin, Gdynia (11 czerwca), Gdańsk, Częstochowa Jasna Góra (12 – 13 czerwca), Łódź, Warszawa (13 – 14 czerwca).
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież