W środowe popołudnie w Sali Herbowej Rady Miasta Gdańska odbyło się Kolegium Przewodniczących Zarządów Dzielnic, na które zaproszony został Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska.
Na Kolegium Adamowicz przybył wraz z dyrektorami i kierownikami jednostek organizacyjnych Miasta Gdańska i instytucji mu podległych, ponieważ głównym celem zaproszenia Prezydenta Miasta Gdańska przez Przewodniczących Zarządów Dzielnic było omówienie współpracy pomiędzy jednostkami pomocniczymi Rady Miasta Gdańska, jakimi są Dzielnice, a jego jednostkami organizacyjnymi. Posiedzenie Kolegium otworzył i poprowadził Piotr Kowalczuk, Zastępca Prezydenta ds. polityki społecznej, witając zebranych oraz przedstawiając program posiedzenia. Następnie oddał głos swojemu bezpośredniemu przełożonemu.
Adamowicz w swoim około półgodzinnym wystąpieniu poruszył najważniejsze kwestie, którymi obecnie zajmuje się gdański magistrat. – Realizujemy niechcianą przez nas reformę edukacji, deformującą system oświaty. Wbrew zapowiedziom pani Minister Zalewskiej, będą zwolnienia – odniósł się do realizowanej przez rządzące Prawo i Sprawiedliwość reformy szkolnictwa na poziomie ustawicznym, której głównym punktem jest likwidacja gimnazjów i przywrócenie ośmioletniej szkoły podstawowej.
– Na terenie Gdańska mamy obecnie, według różnych szacunków, od 16 do 18 tys. osób narodowości ukraińskiej. Osoby te zapełniają lukę na rynku pracy, która powstała w wyniku zagranicznych wyjazdów zarobkowych Polaków – stwierdził Prezydent w kontekście rosnącej liczby pracujących w Gdańsku Ukraińców. Jak podkreślił Adamowicz, napływ ludności ukraińskiej jest zbawienny w kontekście gdańskiej gospodarki, a także niezbędny do utrzymania obecnego poziomu dochodów do budżetu miasta. Podkreślił również istotną rolę społeczników działających w Radach Dzielnic na rzez budowy odpowiedniej atmosfery, która pozwoli no właściwą integrację napływającej ludności z obecnymi mieszkańcami Gdańska.
Jedną z najistotniejszych kwestii poruszonych przez Prezydenta była planowana komercjalizacja Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych, do której próbował przekonać Przewodniczących Zarządów Dzielnic, szeroko omawiając korzyści tego typu polityki dla budżetu miasta. – Apetyt na wydatki są nieproporcjonalnie wyższe w stosunku do możliwości pozyskania nowych środków – jak zauważył Adamowicz, odnosząc się do polityki finansowej miasta i oczekiwań jego mieszkańców.
Paweł Adamowicz w trakcie swojego wystąpienia
Po wystąpieniu przyszedł czas na dyskusję, która przybrała formę swoistego koncertu różnego rodzaju próśb, uwag oraz pretensji zebranych wobec Prezydenta, a także obecnych przedstawicieli jednostek organizacyjnych Miasta Gdańska i instytucji mu podległych, przede wszystkim wobec Jacka Łapińskiego, Dyrektora Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych. Przewodniczący Zarządów Dzielnic zwracali w niej uwagę m. in. na jakość usług świadczonych przez tę instytucję oraz wzajemne przerzucanie się odpowiedzialnością zadaniami do wykonywania pomiędzy Gdańskim Zarządem Nieruchomości Komunalnych oraz Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni.
W trakcie dyskusji Przewodniczący Zarządów Dzielnic podnosili również inne ważne problemy dla mieszkańców jednostek pomocniczych, które reprezentują. Anna Golędzinowska z Aniołek zwróciła uwagę na dobiegającą końca rozbudowę Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. O ile instytucja ta w ogólnym rozumieniu jest niezwykle ważna społecznie, o tyle rozbudowa i tak dużego już szpitala paraliżuje transport na terytorium stosunkowo niedużej Dzielnicy, a zbiorowa komunikacja miejska jest w niej słabo rozwinięta. Agnieszka Bartków z Oruni podkreśliła natomiast niedostosowywanie polityki zarządzania odpadami komunalnymi do uwarunkowań Dzielnic, w których ogrzewanie mieszkań odbywa się jeszcze przy wykorzystaniu kaflowych pieców.
Choć należy podkreślić, że poruszane przez część obecnych sprawy były czasami niezgodne z zakresem działalności Prezydenta, Rady Miasta czy miejskich jednostek organizacyjnych, to formułę odpowiedzi na nie można uznać za przykład realizacji polityki „dobrego cara i złych bojarów”.
Po dyskusji Adamowicz opuścił Kolegium, a głos zabrali m. in. wspomniany już Łapiński, który dyskutował z zebranymi o współpracy pomiędzy Gdańskim Zarządem Nieruchomości Komunalnych, a Przedstawicielami Rad Dzielnic. Marian Menczykowski z Chełmu, pytając o jeden z zapisów Statutów Dzielnic dotyczący występowania przez Radę Dzielnicy z wnioskami o przekazanie składników mienia komunalnego do zarządzania i korzystania, złapał Łapińskiego na nieznajomości aktów prawnych, na podstawie których jego instytucja ma współpracować z Dzielnicami.
Jacek Łapiński, Dyrektor Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych
Po Dyrektorze Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych wystąpiła Ewa Pielak, Zastępca Dyrektora Biura Rozwoju Gdańska ds. rewitalizacji, która omówiła projekt Uchwały w sprawie przyjęcia Regulaminu określającego zasady wyznaczania składu oraz zasady działania Komitetu Rewitalizacji.
Ewa Pielak, Zastępca Dyrektora Biura Rozwoju Gdańska ds. rewitalizacji
Patryk Bukowski
- 11/06/2017 20:11 - 12. Piknik na Zdrowie
- 10/06/2017 20:22 - „Wikingowie. Musical Nieletni” - przed premierą
- 10/06/2017 19:51 - Uczniowie SP 11 pochwalili się swoimi talentami
- 09/06/2017 23:29 - 72. urodziny Radia Gdańsk
- 08/06/2017 18:38 - Madryt w cenie wody - kto płacił za prezydenta?
- 08/06/2017 06:22 - Radni przegłosowali przyjęcie Programu Polityki Zdrowotnej
- 07/06/2017 19:59 - Piknik na Zdrowie po raz dwunasty
- 07/06/2017 16:39 - VIVA OLIVA po raz szósty
- 06/06/2017 20:01 - Prof. Liberadzki w Klubie Współczesnej Myśli Politycznej
- 05/06/2017 16:17 - Zabawa i nauka podczas Nocy Bibliotek