Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 57:33 104:76
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 57:33 104:76
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Polityka "dobrego cara i złych bojarów"

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
czwartek, 08 czerwca 2017 18:25

W środowe popołudnie w Sali Herbowej Rady Miasta Gdańska odbyło się Kolegium Przewodniczących Zarządów Dzielnic, na które zaproszony został Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska.
Na Kolegium Adamowicz przybył wraz z dyrektorami i kierownikami jednostek organizacyjnych Miasta Gdańska i instytucji mu podległych, ponieważ głównym celem zaproszenia Prezydenta Miasta Gdańska przez Przewodniczących Zarządów Dzielnic było omówienie współpracy pomiędzy jednostkami pomocniczymi Rady Miasta Gdańska, jakimi są Dzielnice, a jego jednostkami organizacyjnymi. Posiedzenie Kolegium otworzył i poprowadził Piotr Kowalczuk, Zastępca Prezydenta ds. polityki społecznej, witając zebranych oraz przedstawiając program posiedzenia. Następnie oddał głos swojemu bezpośredniemu przełożonemu.Adamowicz w swoim około półgodzinnym wystąpieniu poruszył najważniejsze kwestie, którymi obecnie zajmuje się gdański magistrat. – Realizujemy niechcianą przez nas reformę edukacji, deformującą system oświaty. Wbrew zapowiedziom pani Minister Zalewskiej, będą zwolnienia – odniósł się do realizowanej przez rządzące Prawo i Sprawiedliwość reformy szkolnictwa na poziomie ustawicznym, której głównym punktem jest likwidacja gimnazjów i przywrócenie ośmioletniej szkoły podstawowej.– Na terenie Gdańska mamy obecnie, według różnych szacunków, od 16 do 18 tys. osób narodowości ukraińskiej. Osoby te zapełniają lukę na rynku pracy, która powstała w wyniku zagranicznych wyjazdów zarobkowych Polaków – stwierdził Prezydent w kontekście rosnącej liczby pracujących w Gdańsku Ukraińców. Jak podkreślił Adamowicz, napływ ludności ukraińskiej jest zbawienny w kontekście gdańskiej gospodarki, a także niezbędny do utrzymania obecnego poziomu dochodów do budżetu miasta. Podkreślił również istotną rolę społeczników działających w Radach Dzielnic na rzez budowy odpowiedniej atmosfery, która pozwoli no właściwą integrację napływającej ludności z obecnymi mieszkańcami Gdańska.Jedną z najistotniejszych kwestii poruszonych przez Prezydenta była planowana komercjalizacja Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych, do której próbował przekonać Przewodniczących Zarządów Dzielnic, szeroko omawiając korzyści tego typu polityki dla budżetu miasta. – Apetyt na wydatki są nieproporcjonalnie wyższe w stosunku do możliwości pozyskania nowych środków – jak zauważył Adamowicz, odnosząc się do polityki finansowej miasta i oczekiwań  jego mieszkańców.


alt

Paweł Adamowicz w trakcie swojego wystąpieniaPo wystąpieniu przyszedł czas na dyskusję, która przybrała formę swoistego koncertu różnego rodzaju próśb, uwag oraz pretensji zebranych wobec Prezydenta, a także obecnych przedstawicieli jednostek organizacyjnych Miasta Gdańska i instytucji mu podległych, przede wszystkim wobec Jacka Łapińskiego, Dyrektora Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych. Przewodniczący Zarządów Dzielnic zwracali w niej uwagę m. in. na jakość usług świadczonych przez tę instytucję oraz wzajemne przerzucanie się odpowiedzialnością zadaniami do wykonywania pomiędzy Gdańskim Zarządem Nieruchomości Komunalnych oraz Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni.

W trakcie dyskusji Przewodniczący Zarządów Dzielnic podnosili również inne ważne problemy dla mieszkańców jednostek pomocniczych, które reprezentują. Anna Golędzinowska z Aniołek zwróciła uwagę na dobiegającą końca rozbudowę Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. O ile instytucja ta w ogólnym rozumieniu jest niezwykle ważna społecznie, o tyle rozbudowa i tak dużego już szpitala paraliżuje transport na terytorium stosunkowo niedużej Dzielnicy, a zbiorowa komunikacja miejska jest w niej słabo rozwinięta. Agnieszka Bartków z Oruni podkreśliła natomiast niedostosowywanie polityki zarządzania odpadami komunalnymi do uwarunkowań Dzielnic, w których ogrzewanie mieszkań odbywa się jeszcze przy wykorzystaniu kaflowych pieców.

Choć należy podkreślić, że poruszane przez część obecnych sprawy były czasami niezgodne z zakresem działalności Prezydenta, Rady Miasta czy miejskich jednostek organizacyjnych, to formułę odpowiedzi na nie można uznać za przykład realizacji polityki „dobrego cara i złych bojarów”.

Po dyskusji Adamowicz opuścił Kolegium, a głos zabrali m. in. wspomniany już Łapiński, który dyskutował z zebranymi o współpracy pomiędzy Gdańskim Zarządem Nieruchomości Komunalnych, a Przedstawicielami Rad Dzielnic. Marian Menczykowski z Chełmu, pytając o jeden z zapisów Statutów Dzielnic dotyczący występowania przez Radę Dzielnicy z wnioskami o przekazanie składników mienia komunalnego do zarządzania i korzystania, złapał Łapińskiego na nieznajomości aktów prawnych, na podstawie których jego instytucja ma współpracować z Dzielnicami.


alt

Jacek Łapiński, Dyrektor Gdańskiego Zarządu Nieruchomości KomunalnychPo Dyrektorze Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych wystąpiła Ewa Pielak, Zastępca Dyrektora Biura Rozwoju Gdańska ds. rewitalizacji, która omówiła projekt Uchwały w sprawie przyjęcia Regulaminu określającego zasady wyznaczania składu oraz zasady działania Komitetu Rewitalizacji.


alt

Ewa Pielak, Zastępca Dyrektora Biura Rozwoju Gdańska ds. rewitalizacji


Patryk Bukowski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież