Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz... Pamięć o zbrodni w lesie sztutowskim » Do dziś przeraźliwa cisza ciemnego lasu wywołuje dreszcze, ilekroć odwiedzam to miejsce zaciągnięte ... Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli... Spotkanie z mieszkańcami Oruni Górnej - Gdańska Południe, Ujeściska - ... » W Szkole Podstawowej nr 86 przy ul. Wielkopolskiej 20 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie władz...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Polityka "dobrego cara i złych bojarów"

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
czwartek, 08 czerwca 2017 18:25

W środowe popołudnie w Sali Herbowej Rady Miasta Gdańska odbyło się Kolegium Przewodniczących Zarządów Dzielnic, na które zaproszony został Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska.
Na Kolegium Adamowicz przybył wraz z dyrektorami i kierownikami jednostek organizacyjnych Miasta Gdańska i instytucji mu podległych, ponieważ głównym celem zaproszenia Prezydenta Miasta Gdańska przez Przewodniczących Zarządów Dzielnic było omówienie współpracy pomiędzy jednostkami pomocniczymi Rady Miasta Gdańska, jakimi są Dzielnice, a jego jednostkami organizacyjnymi. Posiedzenie Kolegium otworzył i poprowadził Piotr Kowalczuk, Zastępca Prezydenta ds. polityki społecznej, witając zebranych oraz przedstawiając program posiedzenia. Następnie oddał głos swojemu bezpośredniemu przełożonemu.Adamowicz w swoim około półgodzinnym wystąpieniu poruszył najważniejsze kwestie, którymi obecnie zajmuje się gdański magistrat. – Realizujemy niechcianą przez nas reformę edukacji, deformującą system oświaty. Wbrew zapowiedziom pani Minister Zalewskiej, będą zwolnienia – odniósł się do realizowanej przez rządzące Prawo i Sprawiedliwość reformy szkolnictwa na poziomie ustawicznym, której głównym punktem jest likwidacja gimnazjów i przywrócenie ośmioletniej szkoły podstawowej.– Na terenie Gdańska mamy obecnie, według różnych szacunków, od 16 do 18 tys. osób narodowości ukraińskiej. Osoby te zapełniają lukę na rynku pracy, która powstała w wyniku zagranicznych wyjazdów zarobkowych Polaków – stwierdził Prezydent w kontekście rosnącej liczby pracujących w Gdańsku Ukraińców. Jak podkreślił Adamowicz, napływ ludności ukraińskiej jest zbawienny w kontekście gdańskiej gospodarki, a także niezbędny do utrzymania obecnego poziomu dochodów do budżetu miasta. Podkreślił również istotną rolę społeczników działających w Radach Dzielnic na rzez budowy odpowiedniej atmosfery, która pozwoli no właściwą integrację napływającej ludności z obecnymi mieszkańcami Gdańska.Jedną z najistotniejszych kwestii poruszonych przez Prezydenta była planowana komercjalizacja Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych, do której próbował przekonać Przewodniczących Zarządów Dzielnic, szeroko omawiając korzyści tego typu polityki dla budżetu miasta. – Apetyt na wydatki są nieproporcjonalnie wyższe w stosunku do możliwości pozyskania nowych środków – jak zauważył Adamowicz, odnosząc się do polityki finansowej miasta i oczekiwań  jego mieszkańców.


alt

Paweł Adamowicz w trakcie swojego wystąpieniaPo wystąpieniu przyszedł czas na dyskusję, która przybrała formę swoistego koncertu różnego rodzaju próśb, uwag oraz pretensji zebranych wobec Prezydenta, a także obecnych przedstawicieli jednostek organizacyjnych Miasta Gdańska i instytucji mu podległych, przede wszystkim wobec Jacka Łapińskiego, Dyrektora Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych. Przewodniczący Zarządów Dzielnic zwracali w niej uwagę m. in. na jakość usług świadczonych przez tę instytucję oraz wzajemne przerzucanie się odpowiedzialnością zadaniami do wykonywania pomiędzy Gdańskim Zarządem Nieruchomości Komunalnych oraz Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni.

W trakcie dyskusji Przewodniczący Zarządów Dzielnic podnosili również inne ważne problemy dla mieszkańców jednostek pomocniczych, które reprezentują. Anna Golędzinowska z Aniołek zwróciła uwagę na dobiegającą końca rozbudowę Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. O ile instytucja ta w ogólnym rozumieniu jest niezwykle ważna społecznie, o tyle rozbudowa i tak dużego już szpitala paraliżuje transport na terytorium stosunkowo niedużej Dzielnicy, a zbiorowa komunikacja miejska jest w niej słabo rozwinięta. Agnieszka Bartków z Oruni podkreśliła natomiast niedostosowywanie polityki zarządzania odpadami komunalnymi do uwarunkowań Dzielnic, w których ogrzewanie mieszkań odbywa się jeszcze przy wykorzystaniu kaflowych pieców.

Choć należy podkreślić, że poruszane przez część obecnych sprawy były czasami niezgodne z zakresem działalności Prezydenta, Rady Miasta czy miejskich jednostek organizacyjnych, to formułę odpowiedzi na nie można uznać za przykład realizacji polityki „dobrego cara i złych bojarów”.

Po dyskusji Adamowicz opuścił Kolegium, a głos zabrali m. in. wspomniany już Łapiński, który dyskutował z zebranymi o współpracy pomiędzy Gdańskim Zarządem Nieruchomości Komunalnych, a Przedstawicielami Rad Dzielnic. Marian Menczykowski z Chełmu, pytając o jeden z zapisów Statutów Dzielnic dotyczący występowania przez Radę Dzielnicy z wnioskami o przekazanie składników mienia komunalnego do zarządzania i korzystania, złapał Łapińskiego na nieznajomości aktów prawnych, na podstawie których jego instytucja ma współpracować z Dzielnicami.


alt

Jacek Łapiński, Dyrektor Gdańskiego Zarządu Nieruchomości KomunalnychPo Dyrektorze Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych wystąpiła Ewa Pielak, Zastępca Dyrektora Biura Rozwoju Gdańska ds. rewitalizacji, która omówiła projekt Uchwały w sprawie przyjęcia Regulaminu określającego zasady wyznaczania składu oraz zasady działania Komitetu Rewitalizacji.


alt

Ewa Pielak, Zastępca Dyrektora Biura Rozwoju Gdańska ds. rewitalizacji


Patryk Bukowski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież