Duża strata ECS - suta pensja szefa » Europejskie Centrum Solidarności, w którego radzie zasiada prezydent Gdańska, odnotowało w 2021 roku... Konkurs na opracowanie koncepcji wystawy archeologicznej we wnętrzach ... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłasza konkurs na opracowanie koncepcji wystawy archeologicznej... Wicepremier Jacek Sasin w tygodniku „Sieci”: Bitwa o węgiel » W najnowszym numerze „Sieci” ważny wywiad z wicepremierem Jackiem Sasinem, w którym minister aktywów... ZOO Gdańsk - ogród i fundacja » Dyrektorzy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, Michał Targowski i Emilia Salach, są w zarządzie Fundacj... Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci » Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia Anna Olszewska-Kowalska, uwzględnił z... Wejście w historię: eksponaty związane z podporucznik Marią Orlicz » W Muzeum II Wojny Światowej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wejście w historię”. Tym razem zap... Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy...
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
czwartek, 11 sierpnia 2022 19:25
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
sobota, 13 sierpnia 2022 07:12
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
W dniach 15-21 sierpnia w Monachium rozgrywane będą 25. Mistrzostwa
Radomiak zdeklasował Lechię
niedziela, 14 sierpnia 2022 15:50
Radomiak zdeklasował Lechię
Po bardzo słabej grze Lechia został rozbita w Radomiu 1:4 (1:2).

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Aktywność na świeżym powietrzu
wtorek, 16 sierpnia 2022 20:11
Aktywność na świeżym powietrzu
Dzielnicowe Centra Sportu zapraszają w drugim miesiącu wakacji na
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

List otwarty Leszka Millera do Marszałka Województwa Pomorskiego

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
sobota, 25 lipca 2015 11:54

Szanowny Panie Marszałku,

Podzielam oburzenie i lęk społeczności Pomorza dotyczący funkcjonowania służby zdrowia w regionie, którym Pan zarządza. Kilkakrotnie publicznie przedstawiałem argumenty, które obywatele w różnych pismach i osobistych wypowiedziach zgłaszali do mnie. Jestem pod wrażeniem jednoznacznie krytycznych ocen wystawianych władzy Województwa Pomorskiego przez wybitnych lekarzy, konsultantów krajowych i wojewódzkich, ordynatorów klinik, rektora GUM na temat zmian w funkcjonowaniu podległej Panu służby zdrowia.


Zwracam uwagę na art. 68 Konstytucji RP, który zobowiązuje władze publiczne, zatem Pana Marszałka, do zapewnienia obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, RÓWNEGO dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Tego zobowiązania nie można przenosić na rady nadzorcze i zarządy spółek prawa handlowego, co stało się normą na Pomorzu, w istocie zamieniając służbę zdrowia w niezdrową, społecznie groźną i sprzeczną z zapisem ustawy zasadniczej, działalność komercyjną. Jest to kierunek zmian niezgodny z rekomendacją WHO, stanowiskiem UE, które zdrowie człowieka traktują jako dobro społeczne. Czynienie ze szpitali i przychodni przedsiębiorstw zorientowanych na osiąganie zysku i ukrywanie własnej odpowiedzialności za parawanem prawa handlowego jest eksperymentem groźnym dla jakości życia w jego podstawowym, humanistycznym wymiarze.


Porażające jest to, że prezes szpitala marszałkowskiego likwiduje w Gdyni kardiologie wbrew opinii konsultanta wojewódzkiego prof. G. Raczaka i krajowego prof. K. Opolskiego, bo przynosi rzekomo 1,5 min straty; wywiesza cenniki badań w publicznej przychodni onkologicznej. Jak można akceptować likwidację zakładu patomorfologu przy Gdyńskim Centrum Onkologicznym. Wywołuje to sprzeciw i oburzenie onkologów i pacjentów. Jak można akceptować przekazanie w prywatne ręce dobrze prosperującego laboratorium analitycznego w Redłowie, które mogło obsługiwać oba gdyńskie szpitale, na co zwrócił uwagę konsultant krajowy. Czy Pan naprawdę uważa, że likwidacja kardiologii zlikwiduje choroby układu krążenia, a likwidacja zakładu patomorfologii usprawni leczenie chorób nowotworowych? Czy Pan nie czuje się zakłopotany lekturą cennika, który ma stanowić przepustkę do życia dla jednych obywateli, a wyrok dla innych, mniej zamożnych? Czy władze wojewódzkie nie mają z tego tytułu wyrzutów sumienia? Poczucia klęski?


Mam wrażenie, że z powodu indolencji urzędników dopuszcza Pan na Pomorzu do eksperymentów, niebezpiecznych dla zdrowia obywateli. W ostatnich kilku latach zlikwidowano wiele wojewódzkich przychodni specjalistycznych: endokrynologiczną sportową i świetnie, przez wiele lat funkcjonującą przychodnię wenerologiczno-dermatologiczną o olbrzymim znaczeniu społecznym, dziś, w związku ze wzrostem zachorowań na HIV, szczególnie potrzebną.


Niepokój budzi forsowana przez Pana Marszałka próba włączenia Wojewódzkiego Centrum Onkologii, spółki prawa handlowego, w skład innej spółki, szpitala Copemicus wbrew opiniom wybitnych onkologów - prof. Jacka Jassema, prof. Marzeny Wełnickiej-Jaśkiewicz, dr Hanny Kamickiej-Młodkowskiej. Wprowadza to chaos i niepewność w najbardziej delikatnym społecznie segmencie służby zdrowia w regionie, którego statystyki zachorowań nowotworowych są najwyższe w kraju.


Zwracam Pana uwagę na utrzymujący się chaos w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Średni czas oczekiwania wynosi od 6 do 12 godzin. Mam wrażenie, że nie dostrzega Pan związku tych okoliczności z likwidacją przychodni specjalistycznych, wywieszaniem cenników w podległych placówkach oraz trudnego i odległego w czasie dostępu do specjalistów.


Z coraz większym niepokojem odnotowuję sygnały dotyczące funkcjonowania wielkiego molocha organizacyjnego, w który pod naciskiem urzędu marszałkowskiego przekształcono dwa odrębne szpitale w Gdyni. Teraz wbrew opinii środowiska, pacjentów, lekarzy, a nawet wojewody pomorskiego, mieszkańca tego regionu, forsuje się połączenie szpitali w Pucku i w Wejherowie. Nadal nie zostały rozwiązane problemy zgłaszane przez pomorskie pielęgniarki. Mam wrażenie, że dialog z tym środowiskiem nie jest nawet pozorowany, a problem, który ma charakter systemowy jest traktowany jako usterka korporacyjna.


Panie Marszałku,
leczenie, opieka medyczna to nie jest wybór ideologiczny, to jest miara jakości i naszych powinności jako władzy publicznej. Nie da się jej opisać językiem kodeksu handlowego co stało się złą normą na Pomorzu. Leczenie nie przynosi nigdy strat, jest zasadnym kosztem funkcjonowania państwa, standardem cywilizacyjnym. To co autoryzuje Pan Marszałek swoim podpisem jest wyborem godzącym w bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców regionu. Niezależnie od okoliczności, nie kodeks handlowy jest fundamentem organizacji systemu opieki medycznej. Żadna rada nadzorcza, żaden zarząd nie zdejmuje z Pana osobistej i politycznej odpowiedzialności za niewypełnienie dyspozycji konstytucyjnych.
Dla mnie najważniejsze jest zdrowie pacjentów, opowiadam się po stronie chorego i słabszego, a nie po stronie funkcjonariuszy spółek i urzędników.


Liczę na odpowiedzialne traktowanie zgłoszonych problemów i uwzględnienie opinii obywateli i kompetentnych specjalistów. Szpital nie jest fabryką, pacjent - klientem, a leczenie - towarem.

Z poważaniem
Leszek Miller

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież