Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wpływ diety na zdrowie

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 27 lipca 2015 14:56

Spróbujemy ustalić jak polska kuchnia wpływa na nasze zdrowie, ponieważ z całą pewnością tradycyjne polskie potrawy pod względem dietetycznym są dość obciążające nasz organizm.Na początek jaja. Od dawna wiadomo, że jajka posiadają nie tylko walory smakowe i odżywcze. Są one również niezwykle zdrowe. Jajka są bogatym źródłem witamin, zawierają cenne aminokwasy stanowiące materiał budulcowy białek jednego z podstawowych składników naszego ciała, a także cynk, wapń i żelazo. Od dawna dietetycy zalecają ograniczenie spożycia jaj ze względu na zawarty w nich cholesterol, chociaż poglądy co do roli cholesterolu dostarczanego do naszego organizmu wraz z dietą, nie są jednoznaczne. Jedno jajko zawiera około 200 mg cholesterolu, nie jest to duża ilość w porównaniu z ilością cholesterolu jaki produkuje sam organizm. Co więcej, w świetle najnowszych badań cholesterol w jajkach, nawet przy spożywaniu dwóch jaj dziennie, ma niewielki wpływ na poziom cholesterolu we krwi. Według niektórych naukowców obecność i proporcje tłuszczy zawartych w jajkach do cholesterolu pozwalają na regulację pracy wątroby i utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi.  Mimo to, osoby cierpiące na zaburzenia gospodarki lipidowej, czy zagrożone miażdżycą powinny ograniczyć spożycie jaj, a zasadniczo ich żółtek.


Wszyscy natomiast naukowcy są zdania, że zbyt duża ilość białek zwierzęcych w diecie jest szkodliwa. Dlatego po czterdziestce do corocznych badań profilaktycznych krwi należy dołożyć jeszcze jedno dodatkowe - lipidogram.


Dzięki wykonaniu lipidogramu dowiemy się jaki mamy ogólny poziom cholesterolu we krwi oraz, co bardzo istotne, poziom frakcji: dobrego cholesterolu HDL i złego LDL. Te informacje są istotne, bo czasem ogólny poziom cholesterolu jest prawidłowy, ale jest zbyt wysoki LDL, co stanowi ryzyko rozwoju miażdżycy i trzeba podjąć środki zaradcze.  Wykonując lipidogram dostaniemy też informację o poziomie trójglicerydów, tłuszczów, które również mogą przyczyniać się do powstawania zmian miażdżycowych i są dla układu krążenia nawet bardziej niebezpieczne niż wysoki poziom cholesterolu.


altNadmiar tłuszczy zwierzęcych w diecie, które stanowią bogate źródło cholesterolu, może prowadzić do rozwoju miażdżycy. Po bogato tłuszczowym posiłku trójglicerydy ulegają wchłonięciu z przewodu pokarmowego i  są obecne we krwi w okresie od 6 do 12 godzin, a ich istotny wzrost jest  obserwowany od godziny do czterech po posiłku. Bogato tłuszczowa dieta wywołuje ewidentną lipemię surowicy, która czasami utrudnia wykonanie testów laboratoryjnych. Wzrasta poziom trójglicerydów, LDL cholesterolu (znanego jako "zły cholesterol"), wolnych kwasów tłuszczowych i glicerolu. Spożywanie nadmiaru produktów pochodzenia zwierzęcego prowadzi do nadmiaru sodu, fosforu, żelaza i cynku w organizmie, niedoboru witamin rozpuszczalnych w wodzie, a nadmiaru witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.


Rekomendowana dieta śródziemnomorska, do stosowania której zachęcamy, oparta jest na zbożach, warzywach, owocach, z ograniczeniem ilości produktów pochodzenia zwierzęcego (jaja, mięso), niewielką ilością tłuszczy (w większości roślinnych) i niewielką ilością cukrów prostych, oraz spożyciem ryb bogatych w wielonienasycone kwasy tłuszczowe.


Ograniczenie ilości produktów pochodzenia zwierzęcego wpłynie na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, a wysoka zawartość warzyw, owoców i węglowodanów złożonych podniesie poziom kwasu foliowego, witamin B6, B12 i C.


Trzeba przyznać, że stwierdzenie, że jesteśmy tym co jemy jest w dużej mierze prawdziwe. Dlatego powinniśmy nie tylko dbać o siebie na co dzień, ale także na bieżąco kontrolować swój stan zdrowia poprzez regularne badania.


Na wyniki badań laboratoryjnych wpływa wiele czynników. Mamy wpływ na część z nich i to zarówno świadomie jak i nieświadomie. Do tych podlegających wpływowi zalicza się aktywność fizyczna, wysokość nad poziomem morza, stres, leki, suplementy no i oczywiście dieta.


Do czynników, na które nie mamy wpływu zaliczamy czynniki środowiskowe niezależne od nas - czyli płeć, wiek, rasę czy pochodzenie etniczne.
Odżywianie wywiera silny wpływ na całościowy stan organizmu. Jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na wyniki badań takich jak morfologia, poziom glukozy, stężenie białka, albumin, elektrolitów, lipidów, enzymów i analizy moczu.


Zatem dbajmy o siebie, ale ponad to kontrolujmy stan zdrowia.

Lek. Med. Elżbieta Błach, Lek. Med. Joanna Wagstyl
Centrum Medyczne Synexus


Inne artykuły związane z:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież