Gdański protest przeciwko haniebnej wystawie "Nasi Chłopcy" » „Miliony Polaków szło do walki przeciwko niemieckiemu najeźdźcy. Przeciwko niemieckiemu Wermachtowi.... Czas na rząd ocalenia państwa. "Tusk jak bezpaństwowiec" » Po dojściu do władzy Donalda Tuska i jego ekipy nasza demokracja stawała się coraz bardziej fasadowa... Nie jeden wyrok, a więcej. Nadal figuruje jako karana. Siedziała w wię... » Anna Kanigowska, "opiekunka" Jerzego Ż. i informatorka Onet.pl, ma za sobą kilka, a nie jeden wyrok ... LIst Czesława Nowaka ze Stowarzyszenia 'Godność' do Prezydenta Karola ... » PanKarol NawrockiPrezydent Elekt Rzeczypospolitej PolskiejSzanowny Panie Prezydencie,Drogi Karolu!Pi... Gdańsk zagłosował przeciw swojemu synowi. Co się tu z nami porobiło?Gd... » W Gdańsku mamy morowe powietrze. Na ulicach miasta – od Sobieszewa po Osowę – twarze ludzi są poważn... PKW podała oficjalne wyniki II tury. Nawrocki wygrywa! » Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalnie po godz. 8.30 wybór Karola Nawrockiego na Prezydenta ... Likwidator Radia Gdańsk z wierchuszką KO na marszu w Warszawie » Zamiast “czystej wody” jest gęsty szlam w Radiu Gdańsk. W niedzielę, 25 maja, w Warszawie odbyły się... Kim naprawdę jest Karol Nawrocki? Co mówią o nim ludzie z Gdańska, byl... » „To jest po prostu człowiek, który swoją pracowitością wspiął się na poszczególne stanowiska, ale za... Apel do rodaków przed drugą turą wyborów prezydenckich » My, uczestnicy Konferencji Formacji Niepodległościowej, 24. organizacji działaczy opozycji antykomun... Janusz Szewczak: Nawrocki szansą Konfederacji - albo szparagi u kancle... » Karol Nawrocki ma własny obraz i wizje rozwoju Polski, Polski, która ma ambicje, aspirację, która in...
PKW podała oficjalne wyniki II tury. Nawrocki wygrywa!
poniedziałek, 02 czerwca 2025 07:49
PKW podała oficjalne wyniki II tury. Nawrocki wygrywa!
Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalnie po godz. 8.30
Wybrzeże weźmie bonus...
sobota, 05 lipca 2025 09:52
Wybrzeże weźmie bonus...
Gdańskie Wybrzeże wraca na tor przy Elbląskiej. W zaległym meczu
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki: Dziki geniusz – Charles Mingus
środa, 30 kwietnia 2025 22:06
Z jazzowej półki: Dziki geniusz – Charles Mingus
Stosunkowo niedawne zauroczenie muzyką Mingusa, mogę jedynie

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Rowerzyści” Volkera Schmidta
niedziela, 16 lutego 2025 14:18
„Rowerzyści” Volkera Schmidta
Dziwne uczucie niedosytu, znaku zapytania i bezradności towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wpływ diety na zdrowie

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 27 lipca 2015 14:56

Spróbujemy ustalić jak polska kuchnia wpływa na nasze zdrowie, ponieważ z całą pewnością tradycyjne polskie potrawy pod względem dietetycznym są dość obciążające nasz organizm.



Na początek jaja. Od dawna wiadomo, że jajka posiadają nie tylko walory smakowe i odżywcze. Są one również niezwykle zdrowe. Jajka są bogatym źródłem witamin, zawierają cenne aminokwasy stanowiące materiał budulcowy białek jednego z podstawowych składników naszego ciała, a także cynk, wapń i żelazo. Od dawna dietetycy zalecają ograniczenie spożycia jaj ze względu na zawarty w nich cholesterol, chociaż poglądy co do roli cholesterolu dostarczanego do naszego organizmu wraz z dietą, nie są jednoznaczne. Jedno jajko zawiera około 200 mg cholesterolu, nie jest to duża ilość w porównaniu z ilością cholesterolu jaki produkuje sam organizm. Co więcej, w świetle najnowszych badań cholesterol w jajkach, nawet przy spożywaniu dwóch jaj dziennie, ma niewielki wpływ na poziom cholesterolu we krwi. Według niektórych naukowców obecność i proporcje tłuszczy zawartych w jajkach do cholesterolu pozwalają na regulację pracy wątroby i utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi.  Mimo to, osoby cierpiące na zaburzenia gospodarki lipidowej, czy zagrożone miażdżycą powinny ograniczyć spożycie jaj, a zasadniczo ich żółtek.


Wszyscy natomiast naukowcy są zdania, że zbyt duża ilość białek zwierzęcych w diecie jest szkodliwa. Dlatego po czterdziestce do corocznych badań profilaktycznych krwi należy dołożyć jeszcze jedno dodatkowe - lipidogram.


Dzięki wykonaniu lipidogramu dowiemy się jaki mamy ogólny poziom cholesterolu we krwi oraz, co bardzo istotne, poziom frakcji: dobrego cholesterolu HDL i złego LDL. Te informacje są istotne, bo czasem ogólny poziom cholesterolu jest prawidłowy, ale jest zbyt wysoki LDL, co stanowi ryzyko rozwoju miażdżycy i trzeba podjąć środki zaradcze.  Wykonując lipidogram dostaniemy też informację o poziomie trójglicerydów, tłuszczów, które również mogą przyczyniać się do powstawania zmian miażdżycowych i są dla układu krążenia nawet bardziej niebezpieczne niż wysoki poziom cholesterolu.


alt



Nadmiar tłuszczy zwierzęcych w diecie, które stanowią bogate źródło cholesterolu, może prowadzić do rozwoju miażdżycy. Po bogato tłuszczowym posiłku trójglicerydy ulegają wchłonięciu z przewodu pokarmowego i  są obecne we krwi w okresie od 6 do 12 godzin, a ich istotny wzrost jest  obserwowany od godziny do czterech po posiłku. Bogato tłuszczowa dieta wywołuje ewidentną lipemię surowicy, która czasami utrudnia wykonanie testów laboratoryjnych. Wzrasta poziom trójglicerydów, LDL cholesterolu (znanego jako "zły cholesterol"), wolnych kwasów tłuszczowych i glicerolu. Spożywanie nadmiaru produktów pochodzenia zwierzęcego prowadzi do nadmiaru sodu, fosforu, żelaza i cynku w organizmie, niedoboru witamin rozpuszczalnych w wodzie, a nadmiaru witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.


Rekomendowana dieta śródziemnomorska, do stosowania której zachęcamy, oparta jest na zbożach, warzywach, owocach, z ograniczeniem ilości produktów pochodzenia zwierzęcego (jaja, mięso), niewielką ilością tłuszczy (w większości roślinnych) i niewielką ilością cukrów prostych, oraz spożyciem ryb bogatych w wielonienasycone kwasy tłuszczowe.


Ograniczenie ilości produktów pochodzenia zwierzęcego wpłynie na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, a wysoka zawartość warzyw, owoców i węglowodanów złożonych podniesie poziom kwasu foliowego, witamin B6, B12 i C.


Trzeba przyznać, że stwierdzenie, że jesteśmy tym co jemy jest w dużej mierze prawdziwe. Dlatego powinniśmy nie tylko dbać o siebie na co dzień, ale także na bieżąco kontrolować swój stan zdrowia poprzez regularne badania.


Na wyniki badań laboratoryjnych wpływa wiele czynników. Mamy wpływ na część z nich i to zarówno świadomie jak i nieświadomie. Do tych podlegających wpływowi zalicza się aktywność fizyczna, wysokość nad poziomem morza, stres, leki, suplementy no i oczywiście dieta.


Do czynników, na które nie mamy wpływu zaliczamy czynniki środowiskowe niezależne od nas - czyli płeć, wiek, rasę czy pochodzenie etniczne.
Odżywianie wywiera silny wpływ na całościowy stan organizmu. Jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na wyniki badań takich jak morfologia, poziom glukozy, stężenie białka, albumin, elektrolitów, lipidów, enzymów i analizy moczu.


Zatem dbajmy o siebie, ale ponad to kontrolujmy stan zdrowia.

Lek. Med. Elżbieta Błach, Lek. Med. Joanna Wagstyl
Centrum Medyczne Synexus


Inne artykuły związane z:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież