TVP 3 Gdańsk w likwidacji: L. Sarnowski szefem rady programowej » Starosta sztumski, Leszek Sarnowski, został przewodniczącym nowej rady programowej TVP 3 Gdańsk w li... Nawrocki nie zwalnia tempa! Na arenie Jaguar zagrał z młodzieżą. "Spor... » Karol Nawrocki powrócił do akcji „Dobry ruch”. Obywatelski kandydat na prezydenta zagrał w piłkę noż... Stanowski pyta TVP w likwidacji o jej udział w "debacie" Trzaskowskieg... » „Proszę także o wskazanie daty, kiedy Telewizja Polska S.A. w likwidacji może udostępnić Komitetowi ... Agnieszka Pomaska i jej mąż w firmie szkolącej ministerstwa » W zaktualizowanym oświadczeniu majątkowym za 2023 rok posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Poma... Joanna Senyszyn wraca pod szyldem SLD. Ale jest haczyk » Joanna Senyszyn ogłosiła swój powrót na polityczną scenę. Wybiera zaskakującą drogę – start w wybora... Wyjątkowa rozmowa! Prof. Zybertowicz i Daniel Nawrocki. "Młodzi ludzie... » Nietypowy duet! Przy okazji spotkania Karola Nawrockiego ze środowiskiem kultury w ramach jednego z ... „Bon na kulturę” i „Impresariat Młodych”. Karol Nawrocki pokazał dwie ... » „Bon na kulturę” i „Impresariat Młodych” - to dwie inicjatywy ustawodawcze, które Karol Nawrocki zap... Afera MBA w Gdańsku. Muszą odejść z rad nadzorczych » Sześć nazwisk zniknęło z Biuletynów Informacji Publicznej miejskich spółek w Gdańsku. Powód? Urzędni... Politycy i mieszkańcy Gdańska razem przeciwko nielegalnej imigracji » W niedzielę, 30 marca 2025 roku, w Gdańsku odbył się protest przeciwko nielegalnej imigracji w Polsc... Przeciw niszczeniu Polski! » Apel więźniów politycznych stanu wojennego oraz działaczy podziemnej „Solidarności”. Sygnatariusze n...
Reklama
Azyl gdańskiej władzy - parkowanie w centrum za friko
sobota, 01 lutego 2025 09:34
Azyl gdańskiej władzy - parkowanie w centrum za friko
Blisko 7 godzin debatowali radni Gdańska i przedstawiciele miejskiej
Wybrzeże wygrało, ale..
środa, 16 kwietnia 2025 12:41
Wybrzeże wygrało, ale..
Bez fajerwerków na inauguracje rozgrywek Krajowej Ligi Żużlowej w
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki: Nonszalancki Argentyńczyk
sobota, 05 kwietnia 2025 07:53
Z jazzowej półki: Nonszalancki Argentyńczyk
Zawsze w kapeluszu, elegancko ubrany, czasami z papierosem w ustach,

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Kozłowski: Praca w Parlamencie Europejskim to nie "wakacje"

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
środa, 21 maja 2014 11:46

Rozmowa z Janem Kozłowski, eurodeputowanym


- Pana kariera polityczna jest niezwykle bogata: był pan już prezydentem Sopotu, Marszałkiem Województwa, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sportu. Przez ostatnie cztery lata pełnił pan funkcję Posła do Parlamentu Europejskiego. Jaka jest specyfika pracy w Parlamencie Europejskim? Czy bardzo różni się od pracy na przykład w samorządzie?
Jan Kozłowski: Oczywiście praca ta ma zupełnie inny charakter. Przede wszystkim trzeba przyzwyczaić się do ciągłych podróży oraz do tego, że ma się trzy miejsca pracy. Pierwsze to Bruksela, gdzie odbywają się posiedzenia komisji, grup politycznych oraz tak zwanych grup roboczych, a także liczne konferencje i spotkania z przedstawicielami organizacji pozarządowych. Tutaj spędzałem najwięcej czasu, bo trzy tygodnie w miesiącu, od poniedziałku do piątku. Na jeden tydzień w miesiącu przenosimy się do Strasburga - tam mają miejsca posiedzenia plenarne. Weekendy natomiast to praca w regionie.
Od czasu wejścia w życie traktatu z Lizbony Parlament ma też coraz większe kompetencje. Stąd ilość dokumentów prawnych, którymi się zajmujemy, jest naprawdę ogromna. Przygotowywanie poprawek, opinii i raportów wymaga bardzo rzetelnego zagłębienia się w materiały, kontaktów z ekspertami, zapoznania się z opinią różnych środowisk, ale także dochodzenia do porozumienia z przedstawicielami innych krajów, znajdowania dobrych argumentów, wypracowania kompromisu. Aby być skutecznym trzeba „wgryźć się" w pracę swoich komisji, grup roboczych czy delegacji współpracy, zapoznać się z procedurami, nawiązać kontakty. Ale trzeba także mieć stały kontakt ze swoim regionem, z wyborcami, przekazywać im informacje, pytać o opinie.


alt


- Jakie cechy powinien posiadać dobry kandydat na europosła?
Jan Kozłowski: Praca europosła to przede wszystkim duża odpowiedzialność i jeśli chce się osiągnąć coś pozytywnego dla obywateli, trzeba traktować swoje obowiązki bardzo poważnie. Praca w Parlamencie Europejskim to nie "wakacje" czy "polityczna przechowalnia", jak to się czasem przedstawia. Jeśli ktoś przyjeżdża tutaj z takim założeniem, to rzeczywiście zmarnuje mandat i niewiele zrobi dla wyborców.
Moim zdaniem dobry kandydat na posła to taki, który ma jasno wyznaczone cele i konkretny program. Rozpiętość tematów, którymi zajmuje się Parlament jest ogromna, więc przyszły poseł musi być przygotowany na to, że będzie zajmował się dwoma-trzema węższymi dziedzinami, w których powinien być ekspertem. Dlatego tak ważne jest też wcześniejsze doświadczenie. Doświadczenie samorządowe pomogło mi w tej kadencji na przykład w pracach w komisji budżetowej. Znam potrzeby samorządów i praktyczną stronę, z jej blaskami i cieniami, pozyskiwania i wdrażania funduszy unijnych i uważam, że dzięki temu mogłem przyczynić się do tworzenia lepszej, bardziej przyjaznej obywatelom legislacji unijnej. Bardzo pomaga także wcześniejsze doświadczenie we współpracy międzynarodowej. A znajomość języka angielskiego jest po prostu obowiązkowa!
Wiele mówi się także o tym, jak ważne są nieformalne kontakty i rozmowy kuluarowe. To prawda, znajomość innych posłów, doradców politycznych, specyfiki pracy może pomagać. Ale takie kontakty nawiązuje się już na miejscu. Dlatego posłowie, którzy ubiegają się o reelekcję mają przewagę nad kandydatami, którzy nie mają doświadczenia jednej kadencji. Szybciej wdrożą się do pracy i mogą być bardziej efektywni w działaniach.


alt


- Co udało się osiągnąć w tej kadencji?
Jan Kozłowski: Najważniejszym sukcesem jest niewątpliwie ustanowienie Nowych Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2014-2020, których Polska będzie największym beneficjentem, otrzymując kwotę 106 mld euro. Pamiętam, jako członek komisji budżetowej, że wraz z delegacją tej komisji, negocjowaliśmy z Radą w tej sprawie do wczesnych godziny rannych i do samego końca nie mieliśmy pewności, czy uda się uzyskać tak pozytywny rezultat.
Dla naszego regionu szczególnie ważne jest też niedopuszczenie do niekorzystnych regulacji dotyczących wydobycia gazu łupkowego. Tą kwestię będzie regulowało prawo krajowe, udało nam się wynegocjować decyzję, że Unia nie będzie wymagała dodatkowych, kosztownych badań poprzedzających wydobycie. Emocjonująca debata toczyła się też wokół ograniczeń dla producentów papierosów, jednak i tu udało się nam wywalczyć satysfakcjonujący kompromis. Ważne jest też podjęcie działań w zakresie zwiększania zatrudnienia wśród osób młodych, między innymi poprzez tak zwane „Gwarancje dla Młodzieży” na które przeznaczono 6 miliardów euro, czy też zmniejszanie barier biurokratycznych dla przedsiębiorców, o co też wielokrotnie zabiegałem zarówno podczas sesji plenarnych, spotkań komisji, jak i swoich opiniach i raportach. Warto pamiętać, że to właśnie dzięki zabiegom Parlamentu Europejskiego udaje się systematycznie zmniejszać opłaty roamingowe. Wreszcie, poczyniliśmy istotne kroki w kierunku wprowadzenia Europejskiej Karty Osób Niepełnosprawnych. Lista tych sukcesów jest naprawdę długa.


alt



- Jak widać, praca europarlamentarzystów przynosi wymierne rezultaty. Mimo to mało osób interesuje się wyborami. Jak zachęciłby Pan ludzi do udziału? Dlaczego warto głosować?
Jan Kozłowski: Polska ma 51 przedstawicieli w Parlamencie Europejskim - to niemało. Gdy łączymy siły, jesteśmy dostrzegalną grupą, z której opinią trzeba się liczyć. Dlatego przedstawicieli naszego kraju i regionu warto starannie wybrać. Od kompetencji, doświadczenia i zaangażowania nowych posłów zależeć będzie, czy decyzje, które zapadną w Brukseli będą korzystne dla polskich rolników, przedsiębiorców, dla samorządów czy uczelni. Dlatego warto wziąć udział w wyborach. Chciałbym się zwrócić za pośrednictwem Państwa portalu do wszystkich czytelników z małym apelem: Nie odpuszczaj! Głosuj!
Rozmawiał GG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież