"Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew... List otwarty w obronie praw księdza Michała Olszewskiego, prezesa Fund... » Dążenie do zemsty nigdy nie będzie sprawiedliwością. Nie będzie nią też żaden wyrok podyktowany zems... Pomorska lista PiS do Brukseli: Fotyga, Smoliński, Drelich, Rakowski..... » Portal wybrzeze24.pl dotarł do nieoficjalnej listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w tegorocznych... Kataklizm blisko - 19 zł za godzinę parkowania » Czy godzina parkowania będzie kosztowała 19 zł? Według przepisów przyjętych przez posłów Zjednoczone...
Reklama
Klub gdańskiego
czwartek, 16 maja 2024 11:18
Klub gdańskiego
Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
piątek, 17 maja 2024 17:15
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
Komisja ds. licencji klubowych PZPN pozytywnie rozpatrzyła

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Kozłowski: Praca w Parlamencie Europejskim to nie "wakacje"

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
środa, 21 maja 2014 11:46

Rozmowa z Janem Kozłowski, eurodeputowanym


- Pana kariera polityczna jest niezwykle bogata: był pan już prezydentem Sopotu, Marszałkiem Województwa, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sportu. Przez ostatnie cztery lata pełnił pan funkcję Posła do Parlamentu Europejskiego. Jaka jest specyfika pracy w Parlamencie Europejskim? Czy bardzo różni się od pracy na przykład w samorządzie?
Jan Kozłowski: Oczywiście praca ta ma zupełnie inny charakter. Przede wszystkim trzeba przyzwyczaić się do ciągłych podróży oraz do tego, że ma się trzy miejsca pracy. Pierwsze to Bruksela, gdzie odbywają się posiedzenia komisji, grup politycznych oraz tak zwanych grup roboczych, a także liczne konferencje i spotkania z przedstawicielami organizacji pozarządowych. Tutaj spędzałem najwięcej czasu, bo trzy tygodnie w miesiącu, od poniedziałku do piątku. Na jeden tydzień w miesiącu przenosimy się do Strasburga - tam mają miejsca posiedzenia plenarne. Weekendy natomiast to praca w regionie.
Od czasu wejścia w życie traktatu z Lizbony Parlament ma też coraz większe kompetencje. Stąd ilość dokumentów prawnych, którymi się zajmujemy, jest naprawdę ogromna. Przygotowywanie poprawek, opinii i raportów wymaga bardzo rzetelnego zagłębienia się w materiały, kontaktów z ekspertami, zapoznania się z opinią różnych środowisk, ale także dochodzenia do porozumienia z przedstawicielami innych krajów, znajdowania dobrych argumentów, wypracowania kompromisu. Aby być skutecznym trzeba „wgryźć się" w pracę swoich komisji, grup roboczych czy delegacji współpracy, zapoznać się z procedurami, nawiązać kontakty. Ale trzeba także mieć stały kontakt ze swoim regionem, z wyborcami, przekazywać im informacje, pytać o opinie.


alt


- Jakie cechy powinien posiadać dobry kandydat na europosła?
Jan Kozłowski: Praca europosła to przede wszystkim duża odpowiedzialność i jeśli chce się osiągnąć coś pozytywnego dla obywateli, trzeba traktować swoje obowiązki bardzo poważnie. Praca w Parlamencie Europejskim to nie "wakacje" czy "polityczna przechowalnia", jak to się czasem przedstawia. Jeśli ktoś przyjeżdża tutaj z takim założeniem, to rzeczywiście zmarnuje mandat i niewiele zrobi dla wyborców.
Moim zdaniem dobry kandydat na posła to taki, który ma jasno wyznaczone cele i konkretny program. Rozpiętość tematów, którymi zajmuje się Parlament jest ogromna, więc przyszły poseł musi być przygotowany na to, że będzie zajmował się dwoma-trzema węższymi dziedzinami, w których powinien być ekspertem. Dlatego tak ważne jest też wcześniejsze doświadczenie. Doświadczenie samorządowe pomogło mi w tej kadencji na przykład w pracach w komisji budżetowej. Znam potrzeby samorządów i praktyczną stronę, z jej blaskami i cieniami, pozyskiwania i wdrażania funduszy unijnych i uważam, że dzięki temu mogłem przyczynić się do tworzenia lepszej, bardziej przyjaznej obywatelom legislacji unijnej. Bardzo pomaga także wcześniejsze doświadczenie we współpracy międzynarodowej. A znajomość języka angielskiego jest po prostu obowiązkowa!
Wiele mówi się także o tym, jak ważne są nieformalne kontakty i rozmowy kuluarowe. To prawda, znajomość innych posłów, doradców politycznych, specyfiki pracy może pomagać. Ale takie kontakty nawiązuje się już na miejscu. Dlatego posłowie, którzy ubiegają się o reelekcję mają przewagę nad kandydatami, którzy nie mają doświadczenia jednej kadencji. Szybciej wdrożą się do pracy i mogą być bardziej efektywni w działaniach.


alt


- Co udało się osiągnąć w tej kadencji?
Jan Kozłowski: Najważniejszym sukcesem jest niewątpliwie ustanowienie Nowych Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2014-2020, których Polska będzie największym beneficjentem, otrzymując kwotę 106 mld euro. Pamiętam, jako członek komisji budżetowej, że wraz z delegacją tej komisji, negocjowaliśmy z Radą w tej sprawie do wczesnych godziny rannych i do samego końca nie mieliśmy pewności, czy uda się uzyskać tak pozytywny rezultat.
Dla naszego regionu szczególnie ważne jest też niedopuszczenie do niekorzystnych regulacji dotyczących wydobycia gazu łupkowego. Tą kwestię będzie regulowało prawo krajowe, udało nam się wynegocjować decyzję, że Unia nie będzie wymagała dodatkowych, kosztownych badań poprzedzających wydobycie. Emocjonująca debata toczyła się też wokół ograniczeń dla producentów papierosów, jednak i tu udało się nam wywalczyć satysfakcjonujący kompromis. Ważne jest też podjęcie działań w zakresie zwiększania zatrudnienia wśród osób młodych, między innymi poprzez tak zwane „Gwarancje dla Młodzieży” na które przeznaczono 6 miliardów euro, czy też zmniejszanie barier biurokratycznych dla przedsiębiorców, o co też wielokrotnie zabiegałem zarówno podczas sesji plenarnych, spotkań komisji, jak i swoich opiniach i raportach. Warto pamiętać, że to właśnie dzięki zabiegom Parlamentu Europejskiego udaje się systematycznie zmniejszać opłaty roamingowe. Wreszcie, poczyniliśmy istotne kroki w kierunku wprowadzenia Europejskiej Karty Osób Niepełnosprawnych. Lista tych sukcesów jest naprawdę długa.


alt- Jak widać, praca europarlamentarzystów przynosi wymierne rezultaty. Mimo to mało osób interesuje się wyborami. Jak zachęciłby Pan ludzi do udziału? Dlaczego warto głosować?
Jan Kozłowski: Polska ma 51 przedstawicieli w Parlamencie Europejskim - to niemało. Gdy łączymy siły, jesteśmy dostrzegalną grupą, z której opinią trzeba się liczyć. Dlatego przedstawicieli naszego kraju i regionu warto starannie wybrać. Od kompetencji, doświadczenia i zaangażowania nowych posłów zależeć będzie, czy decyzje, które zapadną w Brukseli będą korzystne dla polskich rolników, przedsiębiorców, dla samorządów czy uczelni. Dlatego warto wziąć udział w wyborach. Chciałbym się zwrócić za pośrednictwem Państwa portalu do wszystkich czytelników z małym apelem: Nie odpuszczaj! Głosuj!
Rozmawiał GG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież