Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 57:33 104:76
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 57:33 104:76
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Jak głosować w wyborach do Europarlamentu?

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 22 maja 2014 11:17

25 maja odbędą się wybory do Europarlamentu. Obywatele podejmą decyzję, kto ma reprezentować interesy Polski na arenie międzynarodowej i walczyć o polepszenie warunków życia. Warto zatem udać się do miejsca głosowania wyznaczonego w każdej gminie i postawić krzyżyk w wybranym przez nas miejscu. Głosowanie odbędzie się w godzinach 7-21.Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się co 5 lat. Wtedy to obywatele decydują kto powinien reprezentować ich kraj w Brukseli.

Województwo pomorskie jest pierwszym z 13 okręgów wyborczych, a o miesięczną pensję na poziomie ponad 33 tysięcy zł walczą 103 osoby, zgłoszone w 12 listach przez: Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro, Ruch Narodowy, Sojusz Lewicy Demokratycznej - UP, Prawo i Sprawiedliwość, Europa Plus Twój Ruch, Polska Razem Jarosława Gowina, Kongres Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke, Platforma Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe , Demokracja Bezpośrednia, Partia Zieloni. Kandydaci, choć startują w wyborach indywidualnie, to głoszą program partyjny. Mogłoby się wydawać, iż bez różnicy jest kto z danego klubu otrzyma mandat, jednak warto zastanowić się nad osobistymi poglądami i podejściem eurodeputowanego, obecnego lub potencjalnego. Pełna lista kandydatów dostępna jest na stronie:

http://kandydaci.2014wybory.pl/?sid=55:1-gdansk

Stawka w Brukseli jest wysoka, nie tylko poziom wynagrodzenia i otrzymywanych profitów, ale i możliwość reprezentowania kraju na arenie międzynarodowej. Zasiadanie w Brukseli jest swojego rodzaju wyróżnieniem, zaufaniem obywateli w stosunku do danego kandydata.

Już 25 maja obywatele postawią krzyżyk przy wybranym kandydacie, zwiększając tym samym jego szanse na miejsce w Europarlamencie. Pod uwagę warto wziąć program głoszony przez daną partię oraz priorytety poszczególnych osób. To oni będą walczyć o lepsze warunki dla mieszkańców, dlatego warto udać się na wybory i choć jeden głos nic nie zmieni – tysiąc już może.

Jak głosować?
Po lewej stronie otrzymanego formularza, zaraz przy nazwisku kandydata, umieszczone zostały puste kratki. Po namyśle należy w jednej z nich postawić "x". Należy pamiętać, że podczas eurowyborów głosować można wyłącznie na jedną listę i tym samym, na jednego kandydata. Jeżeli formularz nie zostanie wypełniony lub znak wyboru zostanie postawiony więcej niż raz - głos staje się nieważny.

W wypadku wyjazdu lub innej przyczyny nieobecności w zamieszkiwanej gminie, do 23 maja należy udać się do swojego urzędu gminy i odebrać zaświadczenie umożliwiające głosowanie w dowolnym miejscu w kraju, za granicą i na statku morskim. Zostaniemy wówczas wykreśleni ze spisu danej gminy i możliwość głosowania w tym miejscu zostanie wykluczona.

Głosować może osoba, która w dniu wyborów ukończyła 18 lat, posiada obywatelstwo polskie oraz nie została pozbawiona praw publicznych zgodnie z prawomocnym wyrokiem sądu. Konieczne jest zabranie ze sobą dowodu osobistego w celu potwierdzenia tożsamości wyborcy.

Polacy przebywający za granicą również posiadają możliwość tradycyjnego zagłosowania poprzez wrzucenie głosów do urny. Muszą jednak zgłosić taką chęć do 22 maja odpowiedniemu konsulowi, aby ten dopisał ich do spisu wyborów w danej komisji za granicą.

Udogodnienia dla niepełnosprawnych.
Osobom niepełnosprawnym przedstawiono cztery możliwości wzięcia udziału w głosowaniu: przez pełnomocnika, listownie, poprzez zapoznanie się z kartą do głosowania w języku Braille' a lub dowiezienie na miejsce głosowania. Oprócz tego wiele komisji zostało przystosowanych do potrzeb osób posiadających dysfunkcję ruchową.

W celu zgłoszenia chęci skorzystania z transportu przez osoby niepełnosprawne, mające trudność z dotarciem do miejsca głosowania, należy w dniu wyborów, tj. 25 maja, zadzwonić pod numer telefonu 58 323 63 11, w godzinach od 7:00 do 19:00, podając swój dokładny adres.

Lista lokali wyborczych w Gdańsku przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych znajduje się na stronie:

http://pe2014.pkw.gov.pl/pl/obwody?state_id=22&name=gda%C5%84sk&handicap=1&substate_id=2261&community_id=226101 


Żaneta Stasiowska


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież