Lech Kaczyński - nie, Eugeniusz Węgrzyn - tak » 24 października 2024 na sesji Rady Miasta Gdańska, z inicjatywy radnych PO podjęto kuriozalną uchwał... Mali artyści zachwycili w małych formach teatralnych » Fragmenty książki autorstwa Katarzyny Błaszkiewicz i Katarzyna Sadowskiej pt: „Kto do Gdańska jedzie... Narodowy Marsz Papieski » W tym roku przypada 40 rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Podobnie jak św... List "Godności" do prezydenta RP » Pan Andrzej DudaPrezydent Rzeczpospolitej Polskiej Szanowny Panie PrezydencieW imieniu Stowarzyszeni... Zadbaj o lasy razem z Planetą Energii » Jakie gatunki drzew występują w Polsce, jak możemy chronić ekosystemy leśne? O tym, dlaczego lasy są... Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d... Poseł Smoliński: Konsultacje tak jak my je rozumiemy » Ustawa o Samorządach obliguje wszystkie władze do przeprowadzenia wcześniejszych konsultacji społecz... "W imieniu sopocian" do premiera: odwołać wiceministra Karnowskiego » Sopockie ugrupowanie obywatelskie, "W imieniu sopocian", które brało udział w ostatnich wyborach sam...
Reklama
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
niedziela, 21 lipca 2024 18:50
Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
Odeszła wybitna osobowość gdańskiej sztuki Krystyna Jacobson. 7

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Święto Miasta Gdańska 2014

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
niedziela, 25 maja 2014 11:24

Najbarwniejszym wydarzeniem Święta Miasta Gdańska, jak zwykle już od kilku lat była parada „Vivat Gdańsk, Vivat Rzeczpospolita". W ramach inscenizacji historycznej w sobotę 24 maja przez Złotą Bramę paradnie z wielkim rycerskim orszakiem wjechał na koniu do Gdańska król Kazimierz Jagiellończyk.



Plenerowa impreza upamiętnia rocznicę uszlachetnienia gdańskiego herbu, kiedy to 25 maja 1457 roku król Kazimierz IV Jagiellończyk nadał Gdańskowi tzw. Wielki Przywilej. Do herbu miasta, do dwóch krzyży, została dodana korona.


alt



Gdańsk stał się miastem, który w Rzeczypospolitej odgrywał wyjątkową rolę, bo stał się największym z portów, a zarazem najbogatszym z miast i najdumniejszym z grodów. Miastem, które do dzisiaj określane jest też stolicą bursztynu. I dlatego ulicą Długą spod Zielonej Bramy przeszła również V Bursztynowa Parada, która zakończyła się pokazem bursztynowej kolekcji oraz w pobliżu Ratusza Głównego Miasta odsłonięciem jego metalowej miniatury.


alt



Teraz dzięki jej zamontowaniu niewidomi mogą dotykając ją rękoma wyobrażać sobie kształt ogromnego ratusza. A to wszystko za sprawą makiety, którą w ramach akcji „Pomóżmy zobaczyć świat rękoma" stworzyły kluby Rotary Gdańsk Sopot Gdynia i Lions Club Gedania Gdańsk.


alt



Centralnym punktem tegorocznych obchodów był Targ Węglowy, na którym zlokalizowano start i metę do IX Rodzinnego Biegu Gdańszczan. Wzięło w nim udział około 2,5 tysiąca uczestników. Biegaczom amatorom sprzyjała słoneczna pogoda, a na mecie każdy otrzymywał po medalu i drobnym upominku.


alt



Tuż przed rozpoczęciem „Rodzinnego Biegu Gdańszczan”, na dużej scenie Paweł Adamowicz uhonorował Medalem Prezydenta Miasta Gdańska 76-letniego gdańszczanina Henryka Urtnowskiego – biegacza, Wicemistrza Świata na 3000 metrów i halowego mistrza Polski! Podczas halowych mistrzostw świata w lekkoatletyce weteranów zdobył w Budapeszcie srebrny medal w biegu na 3000 metrów. Uzyskał czas 12.41,29, czym poprawił swój rekord Polski o prawie 50 sekund. Najlepsi na świecie zawodowcy pokonują ten dystans w czasie ponad 8 minut.


W swoim drugim starcie, w półmaratonie (21 km), zajął czwarte miejsce, tracąc brązowy medal na ostatnim okrążeniu. Osiągnął czas 1 godzina 45 minut i przegrał z trzecim w klasyfikacji Niemcem Hansem-Georgiem Schmidtem zaledwie o 5,5 sekundy. W lutym 2014 roku Henryk Urtnowski został halowym mistrzem Polski w swojej kategorii wiekowej na 1000 m z czasem 3.51,82 oraz na 3000 m – 13.30,97.


alt



Kolejną atrakcją dla rodzin była mega-gra z przestrzenną planszą oraz możliwość poznania bliżej historii gdańskich dzielnic na stoiskach osad dzielnicowych. Grę nadzorował Andrzej Stelmasiewicz, prezes Fundacji "Wspólnota Gdańska", w ocenie którego wreszcie podczas obchodów Święta Miasta najważniejszymi stali się jego mieszkańcy.


alt



W tym roku na Targu Węglowym w po raz pierwszy w uruchomionym Centrum Stworzonym dla Zdrowia każdy mógł poznać sekrety funkcjonowania ludzkiego organizmu. W dniu Święta Miasta wizytę w Centrum złożył prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który poddał się analizie składu ciała, a tym samym poznał podstawowe parametry swojego organizmu. Prezydent Gdańska swoje zdrowie zbadał w tzw. tubie diagnostycznej. Wchodząc do niej żartował, że teraz czas na jego „chwilę prawdy”. Stając boso na specjalnej elektronicznej wadze, w ciągu 90 sekund poznał blisko 30 podstawowych parametrów swojego organizmu. Diagnostyka w tubie pozwala poznać m.in. masę substancji mineralnych organizmu, masę białka, objętość wody w organizmie, masę tkanki tłuszczowej, procentową zawartość tłuszczu, wskaźnik masy ciała (BMI), masę mięśni szkieletowych czy tkanek miękkich. Dodatkowo urządzenie dokonuje pomiarów obwodów: klatki piersiowej, szyi, pasa czy ud.


Prezydent z ulgą przyjął swoje wyniki. - Nie jest źle – powiedział widząc, że  jego wiek biologiczny oszacowany został na 50 lat, a zatem tylko o rok więcej niż wskazuje na to data jego urodzenia. Gospodarz Miasta dowiedział się, że jest w dobrej kondycji, a wszystkie zbadane parametry mieszczą się w normach lub są do nich bardzo zbliżone (m.in. stopień zmineralizowania kości czy ilość tkanki tłuszczowej w organizmie). Badanie pokazało, że organizm Pawła Adamowicza posiada idealną, dopasowaną do fizycznych parametrów zawartość wody w organizmie.
Ze względu na napięty harmonogram, świątecznego Dnia Miasta, Prezydent nie skorzystał ze Stylu Zdrowia – innej atrakcyjnej funkcjonalności Centrum, ale zapowiedział, że na pewno wróci  w to miejsce, by dowiedzieć się o sobie jeszcze więcej przydatnych, zdrowotnych informacji.  


Centrum będzie funkcjonować na Targu Węglowym do 26 czerwca, po czym zostanie przeniesione na dwa miesiące w okolice molo w Brzeźnie. Wstęp wolny!
Przez cały ten czas, Centrum będzie otwarte przez siedem dni w tygodniu w godzinach 10.00 – 20.00. Partnerem projektu jest Miasto Gdańsk, a jego ambasadorem został Mateusz Kusznierewicz.


Po tak dobrej zdrowotnej diagnozie Paweł Adamowicz udał się na poczęstunek babeczkowym tortem urodzinowym. A w Parku Świętopełka - w kwartale ulic: Szeroka, Grobla II, Świętojańska i Szklary - uczestniczył w miejskim pikniku.


alt


Wiedza na temat Gdańska była dostępna na wystawie przestrzeni miejskiej. W strefie mediów społecznościowych można było zobaczyć jak funkcjonuje redakcja Miasta Gdańska i na czym polega codzienna praca redaktorów na profilach miasta, na Facebook'u czy Instagramie. Fani i followersi będą mieli m.in. okazję zdobyć upominki oraz zrobić sobie zdjęcie w specjalnej social-mediowej ramce.


W Wielkiej Zbrojowni każdy mógł sprawdzić swoją wiedzę o Gdańsku w zorganizowanym quizie. Miłośników twórczości Güntera Grassa organizatorzy zapraszali na wystawę do jego Galerii przy ul. Szerokiej. Z kolei Gdańska Galeria Miejska na ul. Powroźniczej zaprezentowała wystawę Kena Feingolda.


Z kolek pomnik Jana III Sobieskiego było miejscem miejsc zbiórki dla tych, którzy chcieli poznać Gdańsk podczas pieszej wycieczki z przewodnikiem. A na Długim Targu rozgrywana była gra miejska "Śladami Jana Heweliusza".


alt



Po południu na Targu Węglowym na dużej scenie wystąpiły cheerleaderki, zespoły wokalno-muzyczne z Pałacu Młodzieży, zespół tańca szkocko-irlandzkiego "Trebraruna", Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego "Jantar", chór Sceny Muzycznej oraz zespół Słowiańska Dusza.
Kulminacyjnym punktem całodniowej imprezy był koncert uczestników telewizyjnych talent-show, po których wystąpił Mrozu - polska gwiazda muzyki R&B. Na zakończenie dnia pełnego wrażeń, odbył się pokaz fajerwerków.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież