Konkurs dla młodzieży „Zainwestuj w naszą planetę” rozstrzygnięty » Wyłoniono zwycięzców konkursu „Zainwestuj w naszą planetę” na plakat cyfrowy o tematyce ekologicznej... W tygodniku „Sieci”: Tak Tusk chciał sprzedać LOTOS Rosjanom » Upublicznienie dokumentów zdradzających plany sprzedania Rosjanom Grupy LOTOS przez rząd PO-PSL jasn... Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa » Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, komentatorem p... Minister Skarbu Państwa: Rząd PO-PSL chciał sprzedać LOTOS Rosjanom i ... » Dokument, który został odtajniony przez obecnego Ministra Skarbu Państwa Jacka Sasina dowodzi, że te... W tygodniku „Sieci”: Jak patrzy na nas Rosja? » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Budzisz analizuje, skąd się wzięło u Rosjan przeświadcz... Święto ogrodnicze w Rënku » To było prawdziwe święto ogrodnicze. 19. edycję Ogólnopolskiej Wystawy Ogrodniczej połączonej z kier... „Wejście w historię”: prezentacja eksponatów związanych z działalności... » W ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejścia w historię” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezent... Antoni Kamiński: Suweren zlekceważony » Z prof. dr. hab. Antonim Kamińskim, prezesem polskiego oddziału Transparency International (1999-200... Wiosna w Ogrodzie 2022 » Tysiące odwiedzających, kolejki samochodów aż do obwodnicy to najkrótsza i najlepsza ocena 19. edycj... Notes Michała Pruskiego » Nie był dziennikarzem.Uprawiał literaturę dziennikarską.Osobny gatunek dostępny nielicznym.Ozdabiał ...
Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa
czwartek, 19 maja 2022 19:48
Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa
Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże przywróciło sobie nadzieję
niedziela, 22 maja 2022 17:49
Zdunek Wybrzeże przywróciło sobie nadzieję
Uff! Nareszcie! Takie reakcje najczęściej można było usłyszeć
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
sobota, 21 maja 2022 19:07
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
Porażką z wicemistrzem Polski zakończyła sezon Lechia.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bracia z Nowego Portu
poniedziałek, 16 maja 2022 10:13
Bracia z Nowego Portu
Trudno w wypadku mało znanych, wywodzących się z Nowego Portu,

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Ćwicz z Drużyną Energii
poniedziałek, 23 maja 2022 13:50
Ćwicz z Drużyną Energii
Trwa sportowy etap Drużyny Energii, w którym rywalizuje 191 szkół
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kontener dla kultury

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 09 czerwca 2011 14:24W Gdyni razem z Polskim Festiwalem Filmów Fabularnych pojawił się Obywatelski Kontener Kultury. To część kampanii, która do 2015 roku chce zrewolucjonizować polski krajobraz kulturalny.


W kontenerze zobaczyć można interaktywną instalację Mrówkojady Katarzyny Górnej i Jana Pieniążka, każdego dnia zmienianą Galerię Jednego Dzieła, której kuratorem jest Instytut Sztuki Wyspa i spotkać popierających inicjatywę twórców, pisarzy, muzyków, reżyserów.


Więcej na temat wydarzeń w kontenerze czytaj tutaj.- Kontener, który wypożyczyły nam Bałtycki Terminal Kontenerowy i S+J Consulting, to część działającej od 2010 roku inicjatywy Obywatele Kultury - wyjaśnia Katarzyna Fidos z trójmiejskiej Krytyki Politycznej. - Domagamy się nie tylko zwiększenia nakładów na kulturę w budżecie państwa, ale też zmiany sposobu patrzenia na kulturę i zarządzania kulturą. Chodzi m.in. o zapewnienie do niej równego dostępu i edukację. To pierwszy ruch społeczny od czasów Solidarności, który sformułował swoje postulaty i udało mu się doprowadzić do podpisania umowy z rządem – przekonuje Fidos.Różnica pomiędzy wydatkami na kulturę i ochronę dziedzictwa w 2011 r. a postulowanym 1 procentem to około 800 mln. zł. Pakt zakłada, że do 2015 roku wydatki rosły będą o co najmniej 200 rocznie.


Pełna treść paktu dostępna tutaj.

Dokument podpisali artyści i przedstawiciele instytucji kulturalnych, ale też wielu „zwykłych obywateli”.

14 maja pod Paktem podpisał się także premier Donald Tusk. Tym samym zadeklarował, że do 2015 roku nakłady na kulturę będą systematycznie zwiększane do poziomu 1 procenta budżetu państwa.


- To pierwszy krok, ale krok w dobrą stronę – ocenia Fidos. - Zbieramy podpisy, żeby pokazać społeczne poparcie i żeby rząd czuł presję. Teraz robimy kolejny krok. Chcemy, żeby podobne pakty trafiły do gmin i województw, żeby samorządy także zmieniły swoją politykę kulturalną – dodaje.


Jacek Wierciński

jacek.wiercinski@wybrzeze24.pl

fot. zespół Krytyki Politycznej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież