Przeciw niszczeniu Polski! » Apel więźniów politycznych stanu wojennego oraz działaczy podziemnej „Solidarności”. Sygnatariusze n... Jeśli Zielony Ład będzie forsowany, to Polacy zapłacą za to 2400 milia... » Jeszcze przed chwilą społeczeństwa europejskie były zalewane informacjami, że tzw. Zielony Ład jest ... Janusz Szewczak: To były niezwykle ważne słowa Karola Nawrockiego. Dot... » „Karol Nawrocki na dodatkowe obciążenia podatkowe się nie zgodzi. Wystarczy sobie wyobrazić, co się ... Przemówienie Karola Nawrockiego: "Wybory 18 maja będą referendum za od... » „Chcę, żeby Polska była wielka, żeby Polska była silna, żeby Polska była ambitna. Polska musi być wi... Brunatny czas dwóch gdańskich zbrodniarzy » Przed 80. laty, 30 marca 1945 roku, wojska polsko-sowieckie weszły do Gdyni i Gdańska. Rozkaz wydany... Kto oszukał sopockich radnych? Prokurator wzywa do Bydgoszczy... » Nabiera tempa wszczęte w 2023 roku dochodzenie w sprawie podejrzenia przekroczenia uprawnień przez b... Emma Popik ozdabiała Gdańsk » W Drohicznie zmarła Emma Popik (80.l.). Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim, na... Karol Nawrocki z poparciem NSZZ „Solidarność” » Obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki podpisał w czwartek umowę programową z Komisją Kra... Ankieta w PSL - dalej od Hołowni? » Władze PSL rozesłały do wszystkich członków partii ankietę zawierająca kilkadziesiąt pytań dotyczący... Prezes Trybunału Konstytucyjnego oskarża rządzących o zamach stanu! Sk... » Prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski na konferencji prasowej poinformował o tym, że ...
Reklama
Azyl gdańskiej władzy - parkowanie w centrum za friko
sobota, 01 lutego 2025 09:34
Azyl gdańskiej władzy - parkowanie w centrum za friko
Blisko 7 godzin debatowali radni Gdańska i przedstawiciele miejskiej
Nowy Rok z futbolem - po raz 46. na AWFiS
środa, 01 stycznia 2025 19:21
Nowy Rok z futbolem - po raz 46. na AWFiS
Po raz 46. pracownicy oliwskiej Akademii Wychowania Fizycznego i
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie żyje Roman Borysowas
środa, 12 lutego 2025 21:39
Nie żyje Roman Borysowas
Nie żyje Roman Borysowas. Litewsko-polski artysta, malarz,

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Eko Dolina pierwszą ofiarą eko-terroryzmu? Bitwa o ziemię w Łężycach

Ocena użytkowników: / 20
SłabyŚwietny 
piątek, 10 czerwca 2011 16:36

alt

Eko Dolina to jedna z najnowocześniejszych spółek komunalnych w Polsce, zajmująca się zagospodarowaniem odpadów. Jest również liderem w ilości i skali ataków „ekologów”. Przedstawiamy analizę tego zagadnienia.


Kto protestuje przeciwko Eko Dolinie? Nieoficjalnie dowiadujemy się, że chodzi o tereny otaczające gdyńskie składowisko. - Im czystsza  i sprawniejsza jest Eko Dolina, tym więcej protestów jej przeciwników,  to pokazuje ich intencje - słyszymy w Łężycach.

Spór wokół zakładu zagospodarowania odpadów w Łężycach pod Gdynią toczy się od wielu lat. Lokalizacja zakładu sięga lat 70-tych – dała mieszkańcom wsi Łężyce pracę i rozwój infrastruktury.

W 1998 roku postanowiono zamknąć zapełnione do granic możliwości wysypisko, a w jego sąsiedztwie stworzyć nowe, tym razem z prawdziwego zdarzenia. Działania Eko Doliny spotkały się z dobrym przyjęciem mieszkańców, bowiem wielu z nich znalazło nową pracę i inwestycje dla miejscowości.

„Eko Dolina sfinansowała m. in. drogę obwodową, studnię, kanalizację, stale finansuje dojazd autobusów do Rumi. Powstanie zakładu ożywiło też gospodarczo teren Łężyc a bezrobotni mieszkańcy znaleźli dobrze płatną pracę. Taka modelowa poprawa infrastruktury spowodowała jednocześnie napływ nowych osadników, którzy - świadomi bliskiego sąsiedztwa zakładu Eko Dolina - niedrogo odkupowali okoliczne działki. To właśnie z grona nowych mieszkańców rekrutuje się głównie grupka protestujących osób, dążących do likwidacji zakładu w celu podniesienia wartości swoich gruntów i posesji” - czytamy w jednym z oświadczeń władz Eko Doliny.

- Zobowiązaliśmy się do spełnienia szeregu warunków sprzyjających mieszkańcom – wyjaśniała Izabela Wołosiak, wiceprezes Eko Doliny. – Po pierwsze daliśmy gwarancję pierwszeństwa zatrudnienia mieszkańcom Łężyc. Ponadto wybudowaliśmy drogę obwodową, dzięki czemu ciężarówki z odpadami jadące na składowisko omijają wieś. Utwardziliśmy drogi wybudowaliśmy oświetlenie ulic, plac zabaw dla dzieci, boisko szkolne, kanalizację, studnie, przystanki autobusowe, dofinansowujemy linię autobusową, każdego roku 250 tysięcy złotych przekazujemy na lokalne stowarzyszenie mieszkańców. Przeznaczyliśmy też fundusze na dofinansowanie ich kształcenia. No i oczywiście modernizujemy zakład tak, by odpady były jak najmniej uciążliwe dla okolicznej ludności.


alt


Inwestycje ze środków unijnych doprowadziły do tego, że dzisiaj Eko Dolina to ultra ścisła czołówka tego typu zakładów w Polsce. Mimo tego, stała się obiektem ataku o niesamowitym natężeniu. Dlaczego? Sprawdziliśmy publikacje z polskiej prasy – nikt nie atakuje wysypiska w Szadółkach czy Starogardzie Gdańskim, nikt nie atakuje z taką żarliwością. W czym więc rzecz? Jak zwykle dotyczy pieniędzy, w tym przypadku wielkich.

O sprawie pisała jako jedna z pierwszych „Polityka” - dziennikarka tygodnika dokładnie prześledziła genezę konfliktu. „Eko Dolina działa na terenach zakwalifikowanych do otuliny Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Hasło otulina przyciąga nabywców do tutejszych działek budowlanych. Oferują je miejscowi rolnicy oraz spółka Łężyce, własność braci Marka i Zbigniewa Koriatów (Zbigniew był wcześniej prezydentem Gdyni). W 1994 r. Koriatowie kupili na przetargu od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa lwią część gruntów po dawnym pegeerze. Otulina w tym przypadku niczego nie otula, lecz jest polaną w centrum TPK. W środku tej polany leży wieś Łężyce z Eko Doliną” - pisała red. Ryszarda Socha w 2009 roku. Od tego czasu nad Łężycami unosi się nie tyle zły zapach, co bitewny pył.

Gazeta Gdańska: „Jednym z nabywców nieruchomości w tej okolicy był też Jerzy Smyczyński, postać znana w gdyńskim porcie z którym był związany do 2002 r.
Smyczyński podobnie jak Koriat był niezadowolony z uciążliwego jego zdaniem sąsiedztwa. Postanowił wziąć sprawy we własne ręce i od kilku lat jest prezesem Ekologicznego Stowarzyszenia Przyjaciół TPK „Ekopark”. - Dlatego chcemy wyprowadzić tę firmę z Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego – kontynuuje Jerzy Smyczyński i dodaje z przekonaniem:
- Jeśli to się nie uda będzie jeszcze gorzej niż jest - mówił dla gazety.

Jednak od kilkunastu miesięcy liderem „walki” z Eko Doliną stał się Krzysztof Troka, gdyński społecznik, właściciel amatorskiej telewizji internetowej TV-10 Gdynia. Na stronie publikuje ostre ataki na komunalną spółkę, publikuje filmy, mające – jego zdaniem – pokazywać zniszczony krajobraz. Czy chce usunięcia spółki z Łężyc? - Aktualna jest właściwie najgorszą z możliwych. Poza tym trzeba wprowadzić system segregacji śmieci. Nie jest to nic odkrywczego, takie systemu działają już w wielu krajach na całym świecie – powiedział nam Krzysztof Troka. Jego zdaniem, zarząd Eko Doliny nie informuje społeczeństwa o tym, co się naprawdę tam dzieje. - Prawda jest ukrywana, a przez to nie ma możliwości rozmawiać o niezbędnych zmianach, które mogłyby poprawić aktualną sytuację – dodał Troka.

Jak wygląda miejsce bitwy: Eko Dolina położona jest w obrębie tak zwanej otuliny Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego (o powierzchni niemal 400 ha), nie zaś w samym jego obszarze. Ale nawet restrykcyjne przepisy Unii Europejskiej nie zabraniają tego rodzaju działalności na obszarze parku krajobrazowego czy też jego otuliny. Przeciwnie: nowe inwestycje poprawiające standard zagospodarowania śmieciami są chętnie wspierane przez unijne fundusze, jako proekologiczne.

„Pikiety, transparenty, obraźliwe hasła, palenie kukieł samorządowców oraz sabotaż prawny – takim arsenałem ekolodzy dbający o czystość Trójmiejskiego parku Krajobrazowego walczą ze spółką Eko Dolina prowadzącą składowisko odpadów we wsi Łężyce. Ekolodzy – albo grupa interesu działająca pod nośnym szyldem ekologii. Co bowiem ciekawe, zdecydowana większość mieszkańców Łężyc nie ma nic przeciwko składowisku, a zarząd firmy określa działania przeciwników jednym słowem: ekoterroryzm.” - pisała „Gazeta Gdańska”.

Dziennikarz „Gdańskiej” opublikował wypowiedzi mieszkańców, którzy nie zgadzali się z opiniami przeciwników Eko Doliny. - Ci ludzie nie mają racji. Oni sprowadzili się tu niedawno, albo dopiero się tu budują. Jeśli coś im nie pasuje, powinni to wiedzieć zanim kupili tu grunty.


alt


Przeciwnicy EOK Doliny zapewniają, że chodzi tu wyłącznie o ochronę środowiska. Eko Dolina ma inne zdanie. - To presja niezwiązana z troską o środowisko – uważa  Izabela Wołosiak, wiceprezes spółki Eko Dolina. - Prosimy o rzetelne przedstawianie faktów. Przeciwnicy firmy prowadzą medialną akcję przeciwko zakładowi, który jako jeden z najnowocześniejszych w Polsce dokłada wszelkich możliwych starań w trosce o ochronę środowiska – dodaje.

Faktycznie, Łężyce odwiedzane są przez wycieczki samorządowców, które chcą zobaczyć modelowy zakład zagospodarowania odpadów. Eksperci są zgodni, że Eko Dolina przykłada wielką wagę do kwestii ochrony środowiska: - Ostatnią kontrolę na wysypisku robiliśmy miesiąc temu. Nie stwierdziliśmy nieprawidłowości. Procedury, które się tam stosuje są odpowiednie – wyjaśnia Barbara Kluk, kierownik sekcji higieny komunalnej w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wejherowie.

Sprawą Eko Doliny zajęła się też Komisja Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Rady Miasta Gdynia. - Na wniosek mieszkańców oraz wskutek własnych obserwacji, radni wchodzący w skład Komisji Gospodarki Komunalnej Rady Miasta Gdyni poświęcili ostatnie kilka miesięcy na uważną analizę tego tematu - mówi portalowi trojmiasto.pl Zygmunt Żmuda Trzebiatowski, przewodniczący Komisji.

Raport zawierał pewne uwagi (np. zepsute drzwi kompostowni czy awaria myjki ciśnieniowej), lecz większych zaniedbań lub błędów nie stwierdzono. Natomiast główną przyczyną pojawiających się czasem przykrych zapachów i unoszących się w powietrzu woreczków plastikowych były anomalie pogodowe, przede wszystkim wiatry i opady deszczu i śniegu.

Eko Dolina zapewnia też, że jest otwarta na wszelkie propozycje rozmów oraz współprace z wiarygodnymi stowarzyszeniami ekologicznymi i mieszkańcami. Jednak ich zdaniem, druga strona nie jest skora do porozumienia. - Trzeba rozmawiać, ale dialog nie polega na obrzucaniu błotem i kolportowaniu nieprawdziwych informacji – tłumaczy Wołosiak.

Możliwa jest więc sytuacja podobna do tej, jaka towarzyszy złożom gazu łupkowego. Zdaniem wielu ekspertów, m.in. Andora Szandora, byłego szefa czeskich wojskowych służb informacyjnych, Rosja chce zablokować za wszelką cenę wydobycie surowca, który może wyraźnie zachwiać ich pozycję gazowego potentata. W tym celu – jak donoszą eksperci – szefowie Gazpromu oraz rosyjskich władz wspierają organizacje ekologiczne protestujące przeciwko wydobywaniu gazu łupkowego. Efekt? Na tą chwilę z powodów ekologicznych w Polsce się go nie wydobywa.

Na stronie ekologia.pl czytamy o ekoterroryzmie: „niezgodne z prawem, radykalne metody wywierania presji przez obrońców przyrody (ekologów) na rządy i przemysłowców w celu uzyskania konkretnych celów politycznych. Powodem takiego postępowania jest przede wszystkim brak dialogu pomiędzy stronami konfliktu.” Przeciwnicy Eko Doliny nie zajmują się jeszcze niszczeniem urządzeń należących do komunalnej spółki. Ale prowadzą zakrojoną na największą w Polsce skalę działania społeczno – polityczne mające pozbawić prawie pół miliona ludzi dobrze zarządzanego zakładu zagospodarowania odpadów. Efektem ich „sukcesu” będzie olbrzymia dziura finansowa (Eko Dolina pozyskała wielkie dotacje unijne na ochronę środowiska), wieloletnie szukanie nowego miejsca na budowę zakładu i świetny interes osób, które będą mogły wreszcie sprzedać swoje działki. Gdzie więc leży problem? „Fachowcy od środowiska mówią chórem, że gmina popełniła błąd, pozwalając na rozwój budownictwa mieszkaniowego w tym rejonie. Że uległa presji wpływowych właścicieli gruntów” - czytamy w „Polityce”. Zdaniem ekspertów z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, tego typu obiekt jest uciążliwy, nawet jeśli spełnia wszystkie wyśrubowane normy.

Nie zajmujemy się rozstrzyganiem sporu pomiędzy Ekoparkiem, a Eko Doliną - mówi Ewa Podlesinska z Polskiego Klubu Ekologicznego, uznanego polskiego ośrodka badawczego zajmującego się m. in. kwestiami gospodarki odpadami i recyklingiem. - Mogę jedynie powiedzieć, że Eko Dolina jest jednym z najnowocześniejszych składowisk w kraju. Zakład rozwija się w dużej mierze dzięki unijnym dotacjom i działa ściśle według rygorystycznych norm obowiązujących w Unii Europejskiej. To składowisko istnieje i będzie nadal działać, bo jest istotnym elementem regionalnej gospodarki odpadami – (Gazeta Gdańska).
 

- Problem nieprzyjemnych zapachów, wydobywających się z ZUO EkoDolina, jest wyolbrzymiony. Oczywiście, zdarza się, że przy silnych wiatrach docierają one czasami do Łężyc, rzadziej do Gdyni, jednak i tak jest dużo lepiej niż w Gdańsku Szadółkach. Ujmując sprawę obrazowo, technologicznie wyprzedziliśmy co najmniej o 50 lat rozwiązania w tamtejszym zakładzie - Ireneusz Bekisz, radny Gdyni (Dziennik Bałtycki).
(GG)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież