Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar... Zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska » 15 maja 2023 r. zmarła prof. dr hab. n. med. Barbara Krupa-Wojciechowska, rektor Gdańskiego Uniwersy...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
sobota, 27 maja 2023 21:23
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
W niedzielę o godz. 14.00 w Poznaniu rozpocznie się mecz ebebe PSŻ
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
piątek, 26 maja 2023 18:45
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
EKSTRAKLASA BP
Pożegnanie z Ekstraklasą okazało się
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
środa, 29 lipca 2015 22:02
Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
15 maja zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska. Przypominamy
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
poniedziałek, 01 maja 2023 14:11
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego i Centrum Sportu i

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Konsultacje w sprawie programu "Rodzina 500plus"

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 20 stycznia 2016 14:26

Ponad 150 pracowników pomocy społecznej i przedstawicieli organizacji pozarządowych wzięło udział w otwartych konsultacjach rządowego programu "Rodzina 500plus". Uczestnicy debaty chcieli się dowiedzieć od Marcin Zieleniecki, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej m.in. jak finansowana będzie obsługa programu w pierwszym okresie, co z dostępnością programu dla rodzin nieformalnych.Sala im. Lecha Bądkowskiego w Urzędzie Wojewódzkim wypełniła się prawie do ostatniego miejsca. Na spotkanie-konsultacje w sprawie programu "Rodzina 500plus" przyszło ponad 150 osób, pracowników pomocy społecznej, a także organizacji pozarządowych zajmujących się sprawami rodziny. Założenia programu, kto, na jakich zasadach będzie mógł w nim uczestniczyć przedstawił Marcin Zieleniecki, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Minister przyznał, że głównym celem programu jest poprawa sytuacji demograficznej.
Po wystąpieniu ministra rozpoczęła się dyskusja.


altUczestnicy spotkania wysnuwali obawy, że program może przyczynić się do pogłębiania wykluczenia społecznego i pytali czy rząd ma plan jak temu przeciwdziałać. Minister przyznał, że z podobnymi głosami spotkał się na innych spotkaniach konsultacyjnych.


Biorący udział w spotkaniu przedstawiciele instytucji pomocy społecznej, którzy będą realizowali program mieli wiele pytań związanych z trybem jego uruchomienia. Anna Łepik, zastępca naczelnika Wydziału Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta w Gdyni zwróciła uwagę, że przyjęte w projekcie programu terminy dają samorządom bardzo mało czasu na przygotowanie się do wypłaty nowych świadczeń. Podkreśliła również, że na obsługę programu potrzeba będzie nowych pracowników, bo będzie trudno obsłużyć nowych świadczeniobiorców przy obsłudze dotychczasowych. Przedstawicielka gdańskiego MOPS-u stwierdziła, że żeby dobrze przygotować się do realizacji programu należałoby około miesiąca wcześniej zatrudnić dodatkowych pracowników i ich wyszkolić, a także przygotować stanowiska pracy i sprzęt. Z tym związane były również pytania o finansowanie szkoleń, nowych pracowników i sprzętu. Minister stwierdził, że przed rozpoczęciem programu nie ma możliwości, aby przekazać jakiekolwiek środki.


altProgram "Rodzina 500 plus" ma dotyczyć ok. 2,7 mln rodzin w Polsce i objąć ok.  3,7 mln dzieci. W tym roku program ma kosztować ok. 16 mld zł, a w kolejnych latach - ok. 23 mld zł. - Dla porównania powiem, że szacowany koszt obniżenia wieku emerytalnego rozłożony na cztery lata, to jest kwota około 20 mld zł - powiedział wiceminister.


Nie brakowało pytań jak traktowane będą tzw. rodziny patchworkowe czyli rodziny, w których partnerzy mają dzieci z poprzednich związków. Minister przyznał, że ten temat nie jest łatwy i nie ma prostego rozwiązania.


- Bardzo poważnie traktujemy państwa uwagi - powiedział po zakończeniu dyskusji minister Zieleniecki. - Nie jest tak, że te konsultacje miały charakter tylko formalny. Być może nie jesteście państwo usatysfakcjonowani moimi odpowiedziami na niektóre pytania, ale chcę państwu powiedzieć, że byłem nastawiony głównie na słuchanie i rejestrowanie tych obaw, które państwo mają. Bardzo dziękuję za dyskusję i mogę obiecać, że te uwagi weźmiemy pod uwagę.


Program ma zacząć funkcjonować od 1 kwietnia. Od tego momentu można będzie składać wnioski.  Wnioski będzie można składać na papierze lub w formie elektronicznej. Pierwszy wniosek, składany już w tym roku, będzie obejmował okres do 30 września 2017 r. Potem trzeba go będzie ponawiać co roku. W przyszłym roku wnioski będzie można składać od sierpnia do końca września, by od października świadczenia mogły być wypłacane.


W przypadku świadczeń na drugie i kolejne dziecko (wypłacane gotówką lub przelewem) trzeba będzie tylko złożyć wniosek, w przypadku ubiegania się o świadczenie na pierwsze dziecko, potrzebne będzie także oświadczenie o dochodach (kryterium dochodu na osobę 800 zł; przy dziecku niepełnosprawnym - 1200 zł). Program będzie dotyczył dzieci do 18. roku życia. Chociaż minister Zieleniecki wspomniał, że niewykluczone, że zostanie granica wiekowa zostanie rozszerzona.


Tomasz Łunkiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież