Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Konsultacje w sprawie programu "Rodzina 500plus"

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 20 stycznia 2016 14:26

Ponad 150 pracowników pomocy społecznej i przedstawicieli organizacji pozarządowych wzięło udział w otwartych konsultacjach rządowego programu "Rodzina 500plus". Uczestnicy debaty chcieli się dowiedzieć od Marcin Zieleniecki, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej m.in. jak finansowana będzie obsługa programu w pierwszym okresie, co z dostępnością programu dla rodzin nieformalnych.Sala im. Lecha Bądkowskiego w Urzędzie Wojewódzkim wypełniła się prawie do ostatniego miejsca. Na spotkanie-konsultacje w sprawie programu "Rodzina 500plus" przyszło ponad 150 osób, pracowników pomocy społecznej, a także organizacji pozarządowych zajmujących się sprawami rodziny. Założenia programu, kto, na jakich zasadach będzie mógł w nim uczestniczyć przedstawił Marcin Zieleniecki, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Minister przyznał, że głównym celem programu jest poprawa sytuacji demograficznej.
Po wystąpieniu ministra rozpoczęła się dyskusja.


altUczestnicy spotkania wysnuwali obawy, że program może przyczynić się do pogłębiania wykluczenia społecznego i pytali czy rząd ma plan jak temu przeciwdziałać. Minister przyznał, że z podobnymi głosami spotkał się na innych spotkaniach konsultacyjnych.


Biorący udział w spotkaniu przedstawiciele instytucji pomocy społecznej, którzy będą realizowali program mieli wiele pytań związanych z trybem jego uruchomienia. Anna Łepik, zastępca naczelnika Wydziału Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta w Gdyni zwróciła uwagę, że przyjęte w projekcie programu terminy dają samorządom bardzo mało czasu na przygotowanie się do wypłaty nowych świadczeń. Podkreśliła również, że na obsługę programu potrzeba będzie nowych pracowników, bo będzie trudno obsłużyć nowych świadczeniobiorców przy obsłudze dotychczasowych. Przedstawicielka gdańskiego MOPS-u stwierdziła, że żeby dobrze przygotować się do realizacji programu należałoby około miesiąca wcześniej zatrudnić dodatkowych pracowników i ich wyszkolić, a także przygotować stanowiska pracy i sprzęt. Z tym związane były również pytania o finansowanie szkoleń, nowych pracowników i sprzętu. Minister stwierdził, że przed rozpoczęciem programu nie ma możliwości, aby przekazać jakiekolwiek środki.


altProgram "Rodzina 500 plus" ma dotyczyć ok. 2,7 mln rodzin w Polsce i objąć ok.  3,7 mln dzieci. W tym roku program ma kosztować ok. 16 mld zł, a w kolejnych latach - ok. 23 mld zł. - Dla porównania powiem, że szacowany koszt obniżenia wieku emerytalnego rozłożony na cztery lata, to jest kwota około 20 mld zł - powiedział wiceminister.


Nie brakowało pytań jak traktowane będą tzw. rodziny patchworkowe czyli rodziny, w których partnerzy mają dzieci z poprzednich związków. Minister przyznał, że ten temat nie jest łatwy i nie ma prostego rozwiązania.


- Bardzo poważnie traktujemy państwa uwagi - powiedział po zakończeniu dyskusji minister Zieleniecki. - Nie jest tak, że te konsultacje miały charakter tylko formalny. Być może nie jesteście państwo usatysfakcjonowani moimi odpowiedziami na niektóre pytania, ale chcę państwu powiedzieć, że byłem nastawiony głównie na słuchanie i rejestrowanie tych obaw, które państwo mają. Bardzo dziękuję za dyskusję i mogę obiecać, że te uwagi weźmiemy pod uwagę.


Program ma zacząć funkcjonować od 1 kwietnia. Od tego momentu można będzie składać wnioski.  Wnioski będzie można składać na papierze lub w formie elektronicznej. Pierwszy wniosek, składany już w tym roku, będzie obejmował okres do 30 września 2017 r. Potem trzeba go będzie ponawiać co roku. W przyszłym roku wnioski będzie można składać od sierpnia do końca września, by od października świadczenia mogły być wypłacane.


W przypadku świadczeń na drugie i kolejne dziecko (wypłacane gotówką lub przelewem) trzeba będzie tylko złożyć wniosek, w przypadku ubiegania się o świadczenie na pierwsze dziecko, potrzebne będzie także oświadczenie o dochodach (kryterium dochodu na osobę 800 zł; przy dziecku niepełnosprawnym - 1200 zł). Program będzie dotyczył dzieci do 18. roku życia. Chociaż minister Zieleniecki wspomniał, że niewykluczone, że zostanie granica wiekowa zostanie rozszerzona.


Tomasz Łunkiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież