300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Daniel Weber dla
czwartek, 02 lutego 2023 20:21
Daniel Weber dla
Z menadżerem Danielem Weberem, eks zawodnikiem Lechii, wychowankiem

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Konsultacje w sprawie programu "Rodzina 500plus"

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 20 stycznia 2016 14:26

Ponad 150 pracowników pomocy społecznej i przedstawicieli organizacji pozarządowych wzięło udział w otwartych konsultacjach rządowego programu "Rodzina 500plus". Uczestnicy debaty chcieli się dowiedzieć od Marcin Zieleniecki, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej m.in. jak finansowana będzie obsługa programu w pierwszym okresie, co z dostępnością programu dla rodzin nieformalnych.Sala im. Lecha Bądkowskiego w Urzędzie Wojewódzkim wypełniła się prawie do ostatniego miejsca. Na spotkanie-konsultacje w sprawie programu "Rodzina 500plus" przyszło ponad 150 osób, pracowników pomocy społecznej, a także organizacji pozarządowych zajmujących się sprawami rodziny. Założenia programu, kto, na jakich zasadach będzie mógł w nim uczestniczyć przedstawił Marcin Zieleniecki, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Minister przyznał, że głównym celem programu jest poprawa sytuacji demograficznej.
Po wystąpieniu ministra rozpoczęła się dyskusja.


altUczestnicy spotkania wysnuwali obawy, że program może przyczynić się do pogłębiania wykluczenia społecznego i pytali czy rząd ma plan jak temu przeciwdziałać. Minister przyznał, że z podobnymi głosami spotkał się na innych spotkaniach konsultacyjnych.


Biorący udział w spotkaniu przedstawiciele instytucji pomocy społecznej, którzy będą realizowali program mieli wiele pytań związanych z trybem jego uruchomienia. Anna Łepik, zastępca naczelnika Wydziału Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta w Gdyni zwróciła uwagę, że przyjęte w projekcie programu terminy dają samorządom bardzo mało czasu na przygotowanie się do wypłaty nowych świadczeń. Podkreśliła również, że na obsługę programu potrzeba będzie nowych pracowników, bo będzie trudno obsłużyć nowych świadczeniobiorców przy obsłudze dotychczasowych. Przedstawicielka gdańskiego MOPS-u stwierdziła, że żeby dobrze przygotować się do realizacji programu należałoby około miesiąca wcześniej zatrudnić dodatkowych pracowników i ich wyszkolić, a także przygotować stanowiska pracy i sprzęt. Z tym związane były również pytania o finansowanie szkoleń, nowych pracowników i sprzętu. Minister stwierdził, że przed rozpoczęciem programu nie ma możliwości, aby przekazać jakiekolwiek środki.


altProgram "Rodzina 500 plus" ma dotyczyć ok. 2,7 mln rodzin w Polsce i objąć ok.  3,7 mln dzieci. W tym roku program ma kosztować ok. 16 mld zł, a w kolejnych latach - ok. 23 mld zł. - Dla porównania powiem, że szacowany koszt obniżenia wieku emerytalnego rozłożony na cztery lata, to jest kwota około 20 mld zł - powiedział wiceminister.


Nie brakowało pytań jak traktowane będą tzw. rodziny patchworkowe czyli rodziny, w których partnerzy mają dzieci z poprzednich związków. Minister przyznał, że ten temat nie jest łatwy i nie ma prostego rozwiązania.


- Bardzo poważnie traktujemy państwa uwagi - powiedział po zakończeniu dyskusji minister Zieleniecki. - Nie jest tak, że te konsultacje miały charakter tylko formalny. Być może nie jesteście państwo usatysfakcjonowani moimi odpowiedziami na niektóre pytania, ale chcę państwu powiedzieć, że byłem nastawiony głównie na słuchanie i rejestrowanie tych obaw, które państwo mają. Bardzo dziękuję za dyskusję i mogę obiecać, że te uwagi weźmiemy pod uwagę.


Program ma zacząć funkcjonować od 1 kwietnia. Od tego momentu można będzie składać wnioski.  Wnioski będzie można składać na papierze lub w formie elektronicznej. Pierwszy wniosek, składany już w tym roku, będzie obejmował okres do 30 września 2017 r. Potem trzeba go będzie ponawiać co roku. W przyszłym roku wnioski będzie można składać od sierpnia do końca września, by od października świadczenia mogły być wypłacane.


W przypadku świadczeń na drugie i kolejne dziecko (wypłacane gotówką lub przelewem) trzeba będzie tylko złożyć wniosek, w przypadku ubiegania się o świadczenie na pierwsze dziecko, potrzebne będzie także oświadczenie o dochodach (kryterium dochodu na osobę 800 zł; przy dziecku niepełnosprawnym - 1200 zł). Program będzie dotyczył dzieci do 18. roku życia. Chociaż minister Zieleniecki wspomniał, że niewykluczone, że zostanie granica wiekowa zostanie rozszerzona.


Tomasz Łunkiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież