Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Koncertowy Medal Wdzięczności dla Eltona Johna - aktualizacja

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 05 lipca 2012 09:45

Trójmiejski koncert Eltona Johna miał być okazją nie tylko do dobrej zabawy. W niedzielę 8 lipca, na scenie w Ergo Arenie artysta miał odebrać rąk Lecha Wałęsy Medal Wdzięczności Europejskiego Centrum Solidarności. W czwartek okazało się, że koncert został odwołany.
Kapituła Medalu, na czele której stoi były prezydent, zdecydowała się uhonorować Eltona Johna, upamiętniając jego koncert w Gdańsku w roku 1984, kiedy otwarcie poparł zdelegalizowaną Solidarność i wolnościowe dążenia Polaków.


Historyczny koncert Eltona Johna w Gdańsku odbył się 5 kwietnia 1984 roku. Gościem specjalnym koncertu był Lech Wałęsa, z którym wcześniej artysta spotkał się prywatnie w domu na gdańskiej Zaspie. Elton John ze sceny wyraził nadzieję na zmiany ustrojowe w Polsce i Europie. W roku 1984, po czasie stanu wojennego, niewielu Polaków miało nadzieję na zmiany. W tym samym roku stracił życie ksiądz Jerzy Popiełuszko, zdelegalizowana Solidarność funkcjonowała w podziemiu, a sąd wojskowy w Warszawie skazał zaocznie na karę śmierci Ryszarda Kuklińskiego.


alt


Co ciekawe, kandydaturę artysty do Medalu Wdzięczności ECS zgłosił w 2010 roku trzydziestolatek Damian R. Domski z Trójmiasta, na co dzień mieszkający w Londynie. Argumentował wówczas: „Być może niektórzy określą ówczesne poczynania ekscentrycznego artysty jako "tanie zagranie na nosie politykom", choć ja z perspektywy czasu widzę to jako bardzo odważny i dojrzały krok, na który niewielu ówczesnych popowych artystów było się w stanie porwać. I choć znam wydarzenia z 1984 tylko z przekazów innych osób (miałem wówczas zaledwie 4 lata), to jestem w stanie uwierzyć w szczerość i wielkoduszność kandydata, pamiętając zaangażowanie Sir Eltona Johna w obronę praw człowieka i jego niezwykłą działalność dobroczynną (przede wszystkim skupiającą się na walce z AIDS w Afryce i innych zakątkach Ziemi, gdzie często brakuje podstawowej medycznej infrastruktury) trwającą po dziś”.


Ideę Medalu Wdzięczności można odczytać w rocie dyplomu, który dołączany jest do odznaczenia: „Wręczając Medal Wdzięczności, oddajemy cześć tym wszystkim przyjaciołom Polski i Polaków, którzy w latach 80. dwudziestego wieku (…) wspierali Solidarność i opozycję demokratyczną w Polsce w trudnej walce o wolność i demokrację”. Do tej pory Medalem uhonorowanych zostało ponad 400 osób z całego świata, m.in. Australii, niemal wszystkich państw europejskich i USA.

Wła-49


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież