Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Koncertowy Medal Wdzięczności dla Eltona Johna - aktualizacja

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 05 lipca 2012 09:45

Trójmiejski koncert Eltona Johna miał być okazją nie tylko do dobrej zabawy. W niedzielę 8 lipca, na scenie w Ergo Arenie artysta miał odebrać rąk Lecha Wałęsy Medal Wdzięczności Europejskiego Centrum Solidarności. W czwartek okazało się, że koncert został odwołany.
Kapituła Medalu, na czele której stoi były prezydent, zdecydowała się uhonorować Eltona Johna, upamiętniając jego koncert w Gdańsku w roku 1984, kiedy otwarcie poparł zdelegalizowaną Solidarność i wolnościowe dążenia Polaków.


Historyczny koncert Eltona Johna w Gdańsku odbył się 5 kwietnia 1984 roku. Gościem specjalnym koncertu był Lech Wałęsa, z którym wcześniej artysta spotkał się prywatnie w domu na gdańskiej Zaspie. Elton John ze sceny wyraził nadzieję na zmiany ustrojowe w Polsce i Europie. W roku 1984, po czasie stanu wojennego, niewielu Polaków miało nadzieję na zmiany. W tym samym roku stracił życie ksiądz Jerzy Popiełuszko, zdelegalizowana Solidarność funkcjonowała w podziemiu, a sąd wojskowy w Warszawie skazał zaocznie na karę śmierci Ryszarda Kuklińskiego.


alt


Co ciekawe, kandydaturę artysty do Medalu Wdzięczności ECS zgłosił w 2010 roku trzydziestolatek Damian R. Domski z Trójmiasta, na co dzień mieszkający w Londynie. Argumentował wówczas: „Być może niektórzy określą ówczesne poczynania ekscentrycznego artysty jako "tanie zagranie na nosie politykom", choć ja z perspektywy czasu widzę to jako bardzo odważny i dojrzały krok, na który niewielu ówczesnych popowych artystów było się w stanie porwać. I choć znam wydarzenia z 1984 tylko z przekazów innych osób (miałem wówczas zaledwie 4 lata), to jestem w stanie uwierzyć w szczerość i wielkoduszność kandydata, pamiętając zaangażowanie Sir Eltona Johna w obronę praw człowieka i jego niezwykłą działalność dobroczynną (przede wszystkim skupiającą się na walce z AIDS w Afryce i innych zakątkach Ziemi, gdzie często brakuje podstawowej medycznej infrastruktury) trwającą po dziś”.


Ideę Medalu Wdzięczności można odczytać w rocie dyplomu, który dołączany jest do odznaczenia: „Wręczając Medal Wdzięczności, oddajemy cześć tym wszystkim przyjaciołom Polski i Polaków, którzy w latach 80. dwudziestego wieku (…) wspierali Solidarność i opozycję demokratyczną w Polsce w trudnej walce o wolność i demokrację”. Do tej pory Medalem uhonorowanych zostało ponad 400 osób z całego świata, m.in. Australii, niemal wszystkich państw europejskich i USA.

Wła-49


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież