Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew... List otwarty w obronie praw księdza Michała Olszewskiego, prezesa Fund... » Dążenie do zemsty nigdy nie będzie sprawiedliwością. Nie będzie nią też żaden wyrok podyktowany zems... Pomorska lista PiS do Brukseli: Fotyga, Smoliński, Drelich, Rakowski..... » Portal wybrzeze24.pl dotarł do nieoficjalnej listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w tegorocznych... Kataklizm blisko - 19 zł za godzinę parkowania » Czy godzina parkowania będzie kosztowała 19 zł? Według przepisów przyjętych przez posłów Zjednoczone... Genowefa Grabowska: Jaka suwerenność? » Kto wygrał w samorządach, dlaczego relokacja migrantów niczego nie rozwiąże, jakie CV powinien mieć ...
Klub gdańskiego
czwartek, 16 maja 2024 11:18
Klub gdańskiego
Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
piątek, 17 maja 2024 17:15
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
Komisja ds. licencji klubowych PZPN pozytywnie rozpatrzyła

Galeria Sztuki Gdańskiej

Noc Muzeów „W Zaułku”
niedziela, 29 sierpnia 2021 15:51
Noc Muzeów „W Zaułku”
Gdańska galeria sztuki „W Zaułku” na Noc Muzeów w sobotę,

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Koncertowy Medal Wdzięczności dla Eltona Johna - aktualizacja

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 05 lipca 2012 09:45

Trójmiejski koncert Eltona Johna miał być okazją nie tylko do dobrej zabawy. W niedzielę 8 lipca, na scenie w Ergo Arenie artysta miał odebrać rąk Lecha Wałęsy Medal Wdzięczności Europejskiego Centrum Solidarności. W czwartek okazało się, że koncert został odwołany.
Kapituła Medalu, na czele której stoi były prezydent, zdecydowała się uhonorować Eltona Johna, upamiętniając jego koncert w Gdańsku w roku 1984, kiedy otwarcie poparł zdelegalizowaną Solidarność i wolnościowe dążenia Polaków.


Historyczny koncert Eltona Johna w Gdańsku odbył się 5 kwietnia 1984 roku. Gościem specjalnym koncertu był Lech Wałęsa, z którym wcześniej artysta spotkał się prywatnie w domu na gdańskiej Zaspie. Elton John ze sceny wyraził nadzieję na zmiany ustrojowe w Polsce i Europie. W roku 1984, po czasie stanu wojennego, niewielu Polaków miało nadzieję na zmiany. W tym samym roku stracił życie ksiądz Jerzy Popiełuszko, zdelegalizowana Solidarność funkcjonowała w podziemiu, a sąd wojskowy w Warszawie skazał zaocznie na karę śmierci Ryszarda Kuklińskiego.


alt


Co ciekawe, kandydaturę artysty do Medalu Wdzięczności ECS zgłosił w 2010 roku trzydziestolatek Damian R. Domski z Trójmiasta, na co dzień mieszkający w Londynie. Argumentował wówczas: „Być może niektórzy określą ówczesne poczynania ekscentrycznego artysty jako "tanie zagranie na nosie politykom", choć ja z perspektywy czasu widzę to jako bardzo odważny i dojrzały krok, na który niewielu ówczesnych popowych artystów było się w stanie porwać. I choć znam wydarzenia z 1984 tylko z przekazów innych osób (miałem wówczas zaledwie 4 lata), to jestem w stanie uwierzyć w szczerość i wielkoduszność kandydata, pamiętając zaangażowanie Sir Eltona Johna w obronę praw człowieka i jego niezwykłą działalność dobroczynną (przede wszystkim skupiającą się na walce z AIDS w Afryce i innych zakątkach Ziemi, gdzie często brakuje podstawowej medycznej infrastruktury) trwającą po dziś”.


Ideę Medalu Wdzięczności można odczytać w rocie dyplomu, który dołączany jest do odznaczenia: „Wręczając Medal Wdzięczności, oddajemy cześć tym wszystkim przyjaciołom Polski i Polaków, którzy w latach 80. dwudziestego wieku (…) wspierali Solidarność i opozycję demokratyczną w Polsce w trudnej walce o wolność i demokrację”. Do tej pory Medalem uhonorowanych zostało ponad 400 osób z całego świata, m.in. Australii, niemal wszystkich państw europejskich i USA.

Wła-49


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież