Krzysztof Dośla: Solidarność, rozwaga, kompetencja, siła w dialogu » Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S.... Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
Mandziara wraca do gry*Arka i Chojniczanka zawiodły* Czaja wypunktował Gedanię
piątek, 09 czerwca 2023 14:19
Mandziara wraca do gry*Arka i Chojniczanka zawiodły* Czaja wypunktował Gedanię
EKSTRAKLASA BP
Urlopy. Towarzystwo się rozjechało po
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Koncertowy Medal Wdzięczności dla Eltona Johna - aktualizacja

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 05 lipca 2012 09:45

Trójmiejski koncert Eltona Johna miał być okazją nie tylko do dobrej zabawy. W niedzielę 8 lipca, na scenie w Ergo Arenie artysta miał odebrać rąk Lecha Wałęsy Medal Wdzięczności Europejskiego Centrum Solidarności. W czwartek okazało się, że koncert został odwołany.
Kapituła Medalu, na czele której stoi były prezydent, zdecydowała się uhonorować Eltona Johna, upamiętniając jego koncert w Gdańsku w roku 1984, kiedy otwarcie poparł zdelegalizowaną Solidarność i wolnościowe dążenia Polaków.


Historyczny koncert Eltona Johna w Gdańsku odbył się 5 kwietnia 1984 roku. Gościem specjalnym koncertu był Lech Wałęsa, z którym wcześniej artysta spotkał się prywatnie w domu na gdańskiej Zaspie. Elton John ze sceny wyraził nadzieję na zmiany ustrojowe w Polsce i Europie. W roku 1984, po czasie stanu wojennego, niewielu Polaków miało nadzieję na zmiany. W tym samym roku stracił życie ksiądz Jerzy Popiełuszko, zdelegalizowana Solidarność funkcjonowała w podziemiu, a sąd wojskowy w Warszawie skazał zaocznie na karę śmierci Ryszarda Kuklińskiego.


alt


Co ciekawe, kandydaturę artysty do Medalu Wdzięczności ECS zgłosił w 2010 roku trzydziestolatek Damian R. Domski z Trójmiasta, na co dzień mieszkający w Londynie. Argumentował wówczas: „Być może niektórzy określą ówczesne poczynania ekscentrycznego artysty jako "tanie zagranie na nosie politykom", choć ja z perspektywy czasu widzę to jako bardzo odważny i dojrzały krok, na który niewielu ówczesnych popowych artystów było się w stanie porwać. I choć znam wydarzenia z 1984 tylko z przekazów innych osób (miałem wówczas zaledwie 4 lata), to jestem w stanie uwierzyć w szczerość i wielkoduszność kandydata, pamiętając zaangażowanie Sir Eltona Johna w obronę praw człowieka i jego niezwykłą działalność dobroczynną (przede wszystkim skupiającą się na walce z AIDS w Afryce i innych zakątkach Ziemi, gdzie często brakuje podstawowej medycznej infrastruktury) trwającą po dziś”.


Ideę Medalu Wdzięczności można odczytać w rocie dyplomu, który dołączany jest do odznaczenia: „Wręczając Medal Wdzięczności, oddajemy cześć tym wszystkim przyjaciołom Polski i Polaków, którzy w latach 80. dwudziestego wieku (…) wspierali Solidarność i opozycję demokratyczną w Polsce w trudnej walce o wolność i demokrację”. Do tej pory Medalem uhonorowanych zostało ponad 400 osób z całego świata, m.in. Australii, niemal wszystkich państw europejskich i USA.

Wła-49


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież