Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury... Daniel Obajtek: Ruszyła na mnie cała machina państwa i mediów. Wytrzym... » Michał Karnowski rozmawia z Danielem Obajtkiem, byłym prezesem ORLENU- Pięć tygodni temu odszedł pan... Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
wtorek, 28 maja 2024 09:36
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
Koszykarze Trefla Sopot po zaciętym półfinale pokonali WKS Śląsk
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
niedziela, 26 maja 2024 15:59
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
Grająca w mocno rezerwowym składzie Lechia w ostatnim meczu sezonu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mój sąsiad z Oliwy
niedziela, 19 maja 2024 15:58
Mój sąsiad z Oliwy
Profesor Władysław Lam, był jednym z najwybitniejszych malarzy

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdańsk światową stolicą bursztynu

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 05 lipca 2012 10:06

Zwiedzenie Muzeum Bursztynu w Gdańsku, udział w eliminacjach do XIV Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu na plaży w Brzeźnie oraz wizyta w galerii dzieł sztuki z bursztynu Lucjana Myrty w Sopocie, to atrakcje jakie zaoferowano dziennikarzom akredytowanym przy gdańskim Centrum Medialnym Miasta Gospodarza UEFA Euro 2012.Organizatorom zależało na pokazaniu przedstawicielom mediów, że Gdańsk związany z morzem i „bałtyckim złotem północy” od wieków kultywował tradycje sztuki bursztyniarskiej.


alt- Gdańscy bursztynnicy stworzyli własną szkołę obróbki bursztynu, a jakość wyrobów nie ma sobie równych w świecie. Bałtycki bursztyn zwany sukcynitem, to pochodząca sprzed 40 milionów lat stwardniała żywica kopalna, mówiła Katarzyna Czaykowska, oprowadzająca nas po Katowni i Wieży Więziennej, obiektach będącymi siedzibą Muzeum Bursztynu. Naszą przewodniczkę, w jej dotychczasowej 10-letniej pracy w PTTK - jak powiedziała - najbardziej zaskoczyła wypowiedź młodego człowieka z południa Polski. Po zapoznaniu się z historią bursztynu stwierdził, że przecież w dawnych czasach był to taki sam uniwersalny środek płatniczy, jakim obecnie jest plastikowa karta bankowa.


altWe wnętrzach muzeum czyli Zespole Przedbramia ulicy Długiej znajduje się Galeria S&A, w której Marcin Motok udowadnia jak w najprostszy sposób odróżnić oryginał bursztynu od falsyfikatu. Można jedno i drugie zanurzyć w wodzie. Jedno z nich tonie. Ponadto bursztyn potarty przyciąga niemal jak magnes kawałki papieru. Jest jeszcze jedna metoda, jak się bursztyn mocniej potrze to wydziela on charakterystyczny zapach, podobny do tego jaki czujemy w kościele, gdy ksiądz porusza kadzidłem. To w nim topią się okruszki bursztynu i stąd taki zapach. Gospodarz galerii pokazał nam również na miejscu, w jaki sposób obrabia się bursztyn.


altZwiedzając kolejne pomieszczenia muzeum, dowiedzieliśmy się od przewodniczki Katarzyny Czaykowskiej, że bursztyn ma lecznicze właściwości. Zwłaszcza zdrowotna jest spirytusowa nalewka z bursztynu. Na te zdrowotne aspekty zwrócił uwagę już w XVII wieku Adrian Pauli, wybitny polski lekarz z Gdańskiego Gimnazjum Akademickiego. To on twierdził, że skoro bursztyn korzystnie oddziałuje na ludzi go obrabiających, to powinno się nad nim zrobić szczegółowe i bardzo dokładne badania.   


Podczas zwiedzania muzeum jako pierwsi dostąpiliśmy zaszczytu wejścia na właśnie uruchamiany punkt widokowy Wieży Więziennej i podziwiania panoramy Gdańska z 40 metrowej wysokości, o czym już pisałem oddzielnie. 


altPo zwiedzeniu muzeum zostaliśmy dowiezieni mikrobusem do Brzeźna. Tu na szerokiej plaży na wysokości Hotelu Lival uczestniczyliśmy w eliminacjach do XIV Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu. W pobliżu brzegu wyznaczonych było  pięć stanowisk. O ich przydziale decydowało losowanie. Odpowiedzialny za organizację wycieczki Bogdan Donke, wiceprezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej (na zdjęciu z lewej), szczegółowo objaśnił na czym polegają zawody. Każdy otrzymywał kamizelkę z numerem startowym, plastikowy czerpak i grabki do przeczesywania plażowego piachu. W nim poszukiwanie drobin bursztynu trwało 10 minut.


Nad sprawnym przebiegiem mistrzostw czuwał sędzia główny doc. dr hab. Mirosław Boruszczak (na zdjęciu z prawej), prorektor Wyższej Szkoły Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku. Asystowały nam urocze studentki tej uczelni.


altWynik zawodów były zaskakujące. Bursztynów o największej sumarycznej wadze 116,7 gram wyszukał w plażowym piachu Antoni Filipkowski, szefujący kwartalnikowi Forum Pomorskie Gdańsk i on zajął pierwsze miejsce.


altNieco mniej, bo tylko o dwa gramy małych kawałków bursztynów (114,7 gram) zebrał Dominik Pankowski z redakcji tygodnika  Expressy. Bardzo się tym faktem cieszył, bo w taki sposób z bursztynem miał do czynienia po raz pierwszy.


altTrzecie miejsce w tych plażowych mistrzostwach wywalczyła Katarzyna Czaykowska (na zdjęciu z lewej), przewodniczka turystyczna PTTK, która uzyskała wynik 97,6 gram. Najbardziej ucieszyła się z nagrody w postaci pucharu oraz albumu przyrodniczego o woj. pomorskim. Wyniki zawodów były dlatego zaskakujące, gdyż pozostali jego uczestnicy zdołali zebrać bardzo niewiele, a ostatni wynik wagowo wynosił zaledwie 38,3 gram i osiągnął go – aż wstyd się przyznać -  autor niniejszej publikacji. Usprawiedliwieniem może być skupienie się na rozmowie z sędzinami o turystycznych doznaniach w Kandzie, zamiast na poszukiwaniach bursztynu.


altPlażowych poławiaczy bursztynu profesjonalną kamerą uwiecznił doskonały operator Zbigniew Szymaniak z TVP Gdańsk. Program został wyemitowany w gdańskiej Panoramie, z czego najbardziej cieszył się Bogdan Donke, pomysłodawca tych zawodów dla którego turystyka jest pasją, tak jak i dążenie do jak najszerszej promocji wiedzy o bałtyckim bursztynie.


Uroczyste podsumowanie mistrzostw odbyło się w hotelu „Lival” w Brzeźnie wraz z rozdaniem cennych nagród w postaci pucharów, dyplomów i albumów o tematyce przyrodniczej. Całą oprawę zapewnili główni organizatorzy tych mistrzostw z miejscowości Jantar i gminy Stegna.


altNastępnie mikrobusem zostaliśmy przewiezieni  do pracowni i prywatnej galerii bursztynu artysty rzeźbiarza Lucjana Myrty w Sopocie. Gospodarz oprowadzając nas po przestronnych pomieszczeniach, szczegółowo opowiedział o swojej pasji, swoich dziełach i motywacji ich tworzenia. - To co tworzę – jak wyznał - dokumentuje moją ogromną wiarę w Boga i miłość do bursztynu. Ta daje mi siłę do tworzenia.


Spod jego ręki powstają wspaniałe dzieła przy użyciu środków dotychczas nie praktykowanych i to w tak dużej skali, że budzi to nasz podziw i ogromne zdumienie. Zwłaszcza cudownie zdobiony skarbiec z motywami życia Chrystusa, szkatuły z płaskorzeźbami i grawerami, liczne obrazy, lampy, patery bursztynowe ze zdobieniami. Wiele innych dzieł, w których zastosowano najróżniejsze techniki oraz sposoby łączenia różnych odcieni bursztynu. Odcieni, których jest aż 250, w co trudno uwierzyć. To co zobaczyliśmy nie da się opisać, to trzeba koniecznie zobaczyć i naocznie się przekonać, jak cudowne artystyczne prace można stworzyć z bursztynu.


altArtysta mówiąc o sobie powiedział m.in. że w jego edukacji duże piętno w tym dobrym znaczeniu, wywarła geometria wykreślna. Pozwala ona mu dostrzegać niuanse w przenikaniu się brył, a przecież bursztyn to bryła. Zapytałem, w jakich okolicznościach, kiedy i gdzie pobierał nauki z tego przedmiotu. Odpowiedział, że na południu Polski w Technikum o specjalizacji Budownictwo Wodne. Odparłem, że również miałem taki przedmiot w takim samym technikum, ale mającym swoją siedzibę przy Alei Grunwaldzkiej we Wrzeszczu. Po latach, też bardzo sobie cenię w swojej edukacji ten przedmiot, z którego nauką nie miałem żadnego problemu. Lucjan Myrta był tak tym uradowany, że ku mojemu zaskoczeniu, raptownie objął mnie ramionami i przytulił mnie do swojej piersi. Ten sojuszniczy uścisk, jak i wizytę u artysty mistrza, będę długo pamiętał...

Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Amerski

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież