Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
sobota, 20 kwietnia 2024 19:14
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
Kolejne trzy punkty i kolejny krok Lechii do ekstraklasy.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Prawo o zgromadzeniach: Władza zawłaszcza demokrację - czas na obywatelski sprzeciw

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
wtorek, 03 lipca 2012 13:08

Nowelizacja ustawy o zgromadzeniach publicznych istotnie ogranicza wolności obywatelskie – ostrzegają związki zawodowe i opozycja. To zawłaszczanie demokracji – twierdzi przewodniczący gdańskiej „Solidarności” Krzysztof Dośla.



PiS szykuje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niekonstytucyjności przyjętej przez Sejm, a zaproponowanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego nowelizacji. Lewica zaś zwraca uwagę, że ograniczanie prawa do zgromadzeń godzi w konstytucyjne zasady wolności i praw politycznych i jest kolejnym - po ograniczeniu prawa do bezpłatnej opieki medycznej, do bezpłatnego szkolnictwa i nabytych praw emerytalnych oraz wpędzaniu coraz większej rzeszy obywateli w biedę - efektem rządów Donalda Tuska i wywodzącego się z PO prezydenta Komorowskiego. A czyni to partia mająca obywatelskość w nazwie.
- To nie jest pierwszy przypadek, gdy rządząca  Platforma Obywatelska narusza zapisane w drugim rozdziale Konstytucji wolności i prawa – zauważa Marek Formela, lider gdańskiego SLD.


Każdemu zapewnia się wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich. Ograniczenie tej wolności może określać ustawa – stanowi Konstytucja i po ten środek sięgnął prezydent Komorowski, powołując się m.in. na gorszące sceny z próby zakłócenia przez bojówkarzy Święta Odzyskania Niepodległości 11 listopada 2011 r.
-   Ograniczenie swobód obywatelskich wywoła opór obywatelski. Będziemy robili swoje, tak jak czyniliśmy to w czasach niedemokratycznych, kiedy to o wiele więcej kosztowało. Dzisiaj zaś mamy do czynienia z zawłaszczaniem demokracji, z działaniami zmierzającymi do ograniczenia swobody wyrażania poglądów. W  miejsce zawłaszczonej demokracji proponuje się formułę lobbystyczną, sprawowania władzy z udziałem lobbystów. Nowelizacja godzi w  prawa nie tylko związkowców, ale wszystkich obywateli – podkreśla Dośla.


Nowelizacja przyjęta przez Sejm stwarza sytuację, gdzie urzędnik sam będzie decydował, czy wolno, czy nie wolno protestować. Dodatkowo obarcza ona odpowiedzialnością materialną organizatora za niewypełnienie obowiązków, które są ustawowo przypisane służbom publicznym, mającym zapewnić obywatelom bezpieczeństwo, jak np. policja.
- Propozycje sprawującego urząd prezydenta Bronisława Komorowskiego zbliża nas do regulacji białoruskich, a oddala od standardów Unii Europejskiej. Jestem przekonany, że Polakom bliżej jest jednak do idei wolnościowych, niż do metod proponowanych przez prezydenta Komorowskiego, tak niebezpiecznie bliskich temu, co proponuje dyktatura w Mińsku. Prawo i Sprawiedliwość skieruje do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie, czy zapisy nowelizacji ustawy godzą w konstytucyjne prawa obywateli, gdyż naszym zdaniem to krytyczny moment polskiej demokracji. W sytuacji, gdy coraz więcej obywali wyraża swój sprzeciw i jest rozgoryczona skutkami ekonomicznymi dla ich domowych budżetów, gdy poszerza się sfera ubóstwa, osoba, która ma stać na straży praw obywatelskich ogranicza wyrażanie publiczne poglądów - alarmuje Andrzej Jaworski, lider regionu Gdańskiego PiS.


Z Piotr Duda, przewodniczący „Solidarności", jednoznacznie ocenia nowelizację Prawa o zgromadzeniach.
 - Twórcy nowelizacji wykorzystują okazję, aby ograniczyć społeczeństwu prawo do sprzeciwu wobec polityki prowadzonej przez obecną władzę – mówi Duda.

- Nowelizacja ustawy o zgromadzeniach publicznych istotnie ogranicza wolności obywatelskie. Stwarza sytuację, gdzie urzędnik sam będzie decydował, czy wolno, czy nie wolno protestować. Twórcy nowelizacji wykorzystują okazję, aby ograniczyć społeczeństwu prawo do sprzeciwu wobec polityki prowadzonej przez obecną władzę. Od 1989 r. nie wydarzyło się w Polsce nic takiego, co uzasadniałoby tak daleko idące zmiany w prawie o zgromadzeniach. Szczególnie groźne jest przerzucenie odpowiedzialności ze służb publicznych mających zapewnić bezpieczeństwo w trakcie zgromadzeń na organizatorów. W czasie manifestacji wśród uczestników pojawiają się ludzie z zewnątrz, których organizatorzy nie są w stanie zidentyfikować. Szczególnie przy manifestacjach o dużej skali. Tymczasem kary finansowe dla osób kierujących zgromadzeniem za wszelkie prowokacje i szkody, które mogą powstać w wyniku działania tego typu ludzi, są w istocie narzędziem represji wobec obywateli sprzeciwiającym się władzy bez wskazywania prawdziwych sprawców wykroczeń – tłumaczy Piotr Duda.


Z kolei Marek Formela (SLD) wylicza cały katalog praw obywatelskich, które zostały złamane pod rządami PO, jak prawo do referendum, do ubezpieczenia społecznego, do bezpłatnej służby zdrowia i  bezpłatnego szkolnictwa oraz pod koniec czerwca – prawo do zgromadzeń.
- To tendencja, która doprowadzi do tego, że jedynym, dostępnym, legalnym zbiegowiskiem będzie zbiegowisko piłkarskie. Przypomina to czasy demokracji ludowej, kiedy jedyną akceptowaną przez władzę formą ulicznej manifestacji był pochód pierwszomajowy – ocenia Formela.


Wojciech Klicki, prawnik Fundacji Panoptykon, sygnatariusza listu do marszałka Sejmu w sprawie zmian Prawa o zgromadzeniach, nie ma wątpliwości, że „nowelizacja prawa o zgromadzeniach doprowadziła do ograniczenia praw i swobód obywatelskich pod płaszczykiem troski o bezpieczeństwo”.

- Uzasadnianie potrzeby zmian wydarzeniami po zeszłorocznej manifestacji 11 listopada, jak i zdarzeniami przed meczem Polska-Rosja w Warszawie jest bezpodstawne, bo oba te zdarzenia nie miały miejsca w ramach zgromadzeń publicznych – tłumaczy mec. Klicki.

Sejm nie uchwalił zakazu zasłaniania twarzy demonstrantów.  Jednak m.in. wydłużono z 3 do 6 dni termin na zgłaszanie manifestacji, nie uregulowano prawnego statusu zgromadzeń spontanicznych. Senat będzie teraz zajmował się nowelizacją i jej zapewne nie odrzuci.  Sprawa więc trafi zapewne do Trybunału Konstytucyjnego. Wolność zgromadzeń jest prawem konstytucyjnym. To jest prawo podmiotowe, jedno z najważniejszych praw obywatelskich. Wolność jest wprost zapisana w konstytucji. Prezydent RP wyszedł z propozycją ustawy, która de facto ogranicza wolność zgromadzeń.


W myśl nowelizacji przepisy umożliwiają nakładanie nakazów na organizatora manifestacji, by zmienił on miejsce zgromadzenia. Władze mogą to zrobić 24 godziny przed planowaną manifestacją. Policja odpowiada za zagwarantowanie spokoju i porządku. Samorząd już obecnie może odmówić zgody na zgromadzenie publiczne. Tak było to możliwe, gdy prezydent Gdańska Paweł Adamowicz ze względu na bezpieczeństwo i troskę o sprawne funkcjonowanie miasta podczas meczu ćwierćfinałowego, wydał decyzję o zakazie przeprowadzenia manifestacji w proponowanym przez podwykonawców Hydrobudowy miejscu (skrzyżowanie ulic Słowackiego i Grunwaldzkiej). Zdaniem prezydenta manifestacja w tym miejscu groziłaby paraliżem komunikacyjnym miasta i uniemożliwiłaby służbom (karetkom pogotowia, straży pożarnej, policji) dojazd na miejsce ewentualnego wypadku. 
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież