Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury... Daniel Obajtek: Ruszyła na mnie cała machina państwa i mediów. Wytrzym... » Michał Karnowski rozmawia z Danielem Obajtkiem, byłym prezesem ORLENU- Pięć tygodni temu odszedł pan... Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
wtorek, 28 maja 2024 09:36
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
Koszykarze Trefla Sopot po zaciętym półfinale pokonali WKS Śląsk
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
niedziela, 26 maja 2024 15:59
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
Grająca w mocno rezerwowym składzie Lechia w ostatnim meczu sezonu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mój sąsiad z Oliwy
niedziela, 19 maja 2024 15:58
Mój sąsiad z Oliwy
Profesor Władysław Lam, był jednym z najwybitniejszych malarzy

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

55. Międzynarodowy Festiwal Organowy w Oliwie

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
środa, 04 lipca 2012 12:59

Koncertem na instrumencie posiadającym aż 7876 piszczałek rozpoczął się 3 lipca we wtorek 55. Międzynarodowy Festiwal Organowy w Oliwie.
Jest to jeden z najstarszych festiwali organowych na kontynencie europejskim i nieprzypadkowo jest również jednym z najbardziej znanych. Wyjątkowe wnętrze Katedry Oliwskiej, a przede wszystkim znajdujące się w niej unikatowe, słynne na cały świat organy, to idealny magnes, przyciągający rokrocznie największych wirtuozów i improwizatorów organów z kraju i zagranicy.


alt


Tegoroczny festiwal zainaugurował koncert Erica Dalesta, urodzonego w Marsylii, a cieszącego się uznaniem na całym świecie wirtuoza organów. Podczas dwóch miesięcy trwania festiwalu – jak informuje Magdalena Malara, rzecznik prasowy filharmonii - miłośnicy muzyki organowej usłyszą kolejne dzieła wielu znanych kompozytorów. Już 6 lipca w piątek melomanów czeka światowa premiera „8 preludiów i fug” Zbigniewa Kruczka – polskiego kompozytora na stałe mieszkającego w Belgii. Kompozycje powstały specjalnie na oliwski festiwal. Wspólnie z twórcą wykona je dyrektor naczelny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, a jednocześnie dyrektor festiwalu prof. Roman Perucki. Premierowe utwory są elementem 24-częściowego zbioru preludiów i fug, powstałego z inspiracji dziełem „Das Wohltemperierte Klavier”, organowego arcymistrza Jana Sebastiana Bacha. Dodatkowym smaczkiem koncertu jest fakt, że koncert Kruczka i Peruckiego zostanie uwieczniony na płycie CD wraz z wcześniejszymi występami w Paryżu i Brukseli.


altRównie interesująco zapowiada się koncert światowej sławy organisty i kompozytora Naji Hakima, który 27 lipca (piątek) wraz z Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą polskiego dyrygenta Michała Klauzy, wykona własny utwór „Seattle Concerto Nr 2 na organy i orkiestrę symfoniczną”. Podczas koncertu zaprezentowana zostanie również druga kompozycja urodzonego w Libanie francuskiego artysty: „Concerto nr 3 na organy i smyczki”. Partię organową wykona w nim francuska organistka Marie-Bernadette Dufourcet. Warto przy okazji dodać, że będzie to polskie prawykonanie obu utworów Hakima.


alt


Swoistym novum jest również pierwszy w ponad pięćdziesięcioletniej historii festiwalu występ Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, któremu na organach towarzyszyć będzie wybitny polski organista i pedagog Andrzej Chorosiński. Patron honorowy sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Sponsor strategiczny festiwalu – gdańska firma budowlana Doraco.


Koncerty odbywają się w każdy wtorek i piątek o godz. 20.00. Bilety do nabycia w Katedrze Oliwskiej na godzinę przed koncertem oraz poprzez Internet na stronach Filharmonii Bałtyckiej (www.filharmonia.gda.pl), na stronie www.bilety24.pl oraz poprzez smartfony.


Program 55 Festiwalu w Archikatedrze w Oliwie
06/07 Roman Perucki, Zbigniew Kruczek
10/07 Karstein Askeland
13/07 Wacław Golonka
17/07 Per Ahlman
20/07 Roberto Bonetto
24/07 Szilveszter Rostetter, Jugendkantorei der Braunschweiger Domsingschule. Prowadzenie chóru: Elke Bruns-Lindemann i Gerd-Peter Münden
27/07 Naji Hakim, Marie-Bernadette Dufourcet Hakim
Michał Klauza dyrygent. Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.
31/07 Jean-Christophe Geiser
03/08 Franz Hauk, Christoph Well
07/08 Winfried Bönig
10/08 Giampaolo Di Rosa
14/08 Julian Gembalski
17/08 Holger Gehring
21/08 Maciej Zakrzewski
Zakończenie festiwalu
24/08 piątek, 20:00 Andrzej Chorosiński organy. Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Grzegorz Mielimąka dyrygent.

Wła-49

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież