Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

55. Międzynarodowy Festiwal Organowy w Oliwie

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
środa, 04 lipca 2012 12:59

Koncertem na instrumencie posiadającym aż 7876 piszczałek rozpoczął się 3 lipca we wtorek 55. Międzynarodowy Festiwal Organowy w Oliwie.
Jest to jeden z najstarszych festiwali organowych na kontynencie europejskim i nieprzypadkowo jest również jednym z najbardziej znanych. Wyjątkowe wnętrze Katedry Oliwskiej, a przede wszystkim znajdujące się w niej unikatowe, słynne na cały świat organy, to idealny magnes, przyciągający rokrocznie największych wirtuozów i improwizatorów organów z kraju i zagranicy.


alt


Tegoroczny festiwal zainaugurował koncert Erica Dalesta, urodzonego w Marsylii, a cieszącego się uznaniem na całym świecie wirtuoza organów. Podczas dwóch miesięcy trwania festiwalu – jak informuje Magdalena Malara, rzecznik prasowy filharmonii - miłośnicy muzyki organowej usłyszą kolejne dzieła wielu znanych kompozytorów. Już 6 lipca w piątek melomanów czeka światowa premiera „8 preludiów i fug” Zbigniewa Kruczka – polskiego kompozytora na stałe mieszkającego w Belgii. Kompozycje powstały specjalnie na oliwski festiwal. Wspólnie z twórcą wykona je dyrektor naczelny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, a jednocześnie dyrektor festiwalu prof. Roman Perucki. Premierowe utwory są elementem 24-częściowego zbioru preludiów i fug, powstałego z inspiracji dziełem „Das Wohltemperierte Klavier”, organowego arcymistrza Jana Sebastiana Bacha. Dodatkowym smaczkiem koncertu jest fakt, że koncert Kruczka i Peruckiego zostanie uwieczniony na płycie CD wraz z wcześniejszymi występami w Paryżu i Brukseli.


altRównie interesująco zapowiada się koncert światowej sławy organisty i kompozytora Naji Hakima, który 27 lipca (piątek) wraz z Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą polskiego dyrygenta Michała Klauzy, wykona własny utwór „Seattle Concerto Nr 2 na organy i orkiestrę symfoniczną”. Podczas koncertu zaprezentowana zostanie również druga kompozycja urodzonego w Libanie francuskiego artysty: „Concerto nr 3 na organy i smyczki”. Partię organową wykona w nim francuska organistka Marie-Bernadette Dufourcet. Warto przy okazji dodać, że będzie to polskie prawykonanie obu utworów Hakima.


alt


Swoistym novum jest również pierwszy w ponad pięćdziesięcioletniej historii festiwalu występ Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, któremu na organach towarzyszyć będzie wybitny polski organista i pedagog Andrzej Chorosiński. Patron honorowy sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Sponsor strategiczny festiwalu – gdańska firma budowlana Doraco.


Koncerty odbywają się w każdy wtorek i piątek o godz. 20.00. Bilety do nabycia w Katedrze Oliwskiej na godzinę przed koncertem oraz poprzez Internet na stronach Filharmonii Bałtyckiej (www.filharmonia.gda.pl), na stronie www.bilety24.pl oraz poprzez smartfony.


Program 55 Festiwalu w Archikatedrze w Oliwie
06/07 Roman Perucki, Zbigniew Kruczek
10/07 Karstein Askeland
13/07 Wacław Golonka
17/07 Per Ahlman
20/07 Roberto Bonetto
24/07 Szilveszter Rostetter, Jugendkantorei der Braunschweiger Domsingschule. Prowadzenie chóru: Elke Bruns-Lindemann i Gerd-Peter Münden
27/07 Naji Hakim, Marie-Bernadette Dufourcet Hakim
Michał Klauza dyrygent. Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.
31/07 Jean-Christophe Geiser
03/08 Franz Hauk, Christoph Well
07/08 Winfried Bönig
10/08 Giampaolo Di Rosa
14/08 Julian Gembalski
17/08 Holger Gehring
21/08 Maciej Zakrzewski
Zakończenie festiwalu
24/08 piątek, 20:00 Andrzej Chorosiński organy. Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Grzegorz Mielimąka dyrygent.

Wła-49

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież