Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało... Jaworski pyta Karnowskiego o emigrantów w Sopocie » - Wybory i Referendum mają odpowiedzieć na bardzo ważne pytania na temat bezpieczeństwa - powiedział... Gołębie pocztowe na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego » Wiceminister kultury Jarosław Sellina ogłosił wpisanie „Hodowli i lotu gołębi pocztowych” na Krajową...
Reklama
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
sobota, 16 września 2023 20:03
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
AP Orlen wygrała trzeci mecz z rzędu. Tym razem gdańszczankom
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
piątek, 15 września 2023 16:11
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
II LIGA E-WINNER
W Stężycy Olimpia Grudziądz poniosła
Brakowało jakości
sobota, 16 września 2023 20:30
Brakowało jakości
Niezbyt ciekawy mecz zobaczyli kibice w Opolu. Lechia bezbramkowo

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

55. Międzynarodowy Festiwal Organowy w Oliwie

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
środa, 04 lipca 2012 12:59

Koncertem na instrumencie posiadającym aż 7876 piszczałek rozpoczął się 3 lipca we wtorek 55. Międzynarodowy Festiwal Organowy w Oliwie.
Jest to jeden z najstarszych festiwali organowych na kontynencie europejskim i nieprzypadkowo jest również jednym z najbardziej znanych. Wyjątkowe wnętrze Katedry Oliwskiej, a przede wszystkim znajdujące się w niej unikatowe, słynne na cały świat organy, to idealny magnes, przyciągający rokrocznie największych wirtuozów i improwizatorów organów z kraju i zagranicy.


alt


Tegoroczny festiwal zainaugurował koncert Erica Dalesta, urodzonego w Marsylii, a cieszącego się uznaniem na całym świecie wirtuoza organów. Podczas dwóch miesięcy trwania festiwalu – jak informuje Magdalena Malara, rzecznik prasowy filharmonii - miłośnicy muzyki organowej usłyszą kolejne dzieła wielu znanych kompozytorów. Już 6 lipca w piątek melomanów czeka światowa premiera „8 preludiów i fug” Zbigniewa Kruczka – polskiego kompozytora na stałe mieszkającego w Belgii. Kompozycje powstały specjalnie na oliwski festiwal. Wspólnie z twórcą wykona je dyrektor naczelny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, a jednocześnie dyrektor festiwalu prof. Roman Perucki. Premierowe utwory są elementem 24-częściowego zbioru preludiów i fug, powstałego z inspiracji dziełem „Das Wohltemperierte Klavier”, organowego arcymistrza Jana Sebastiana Bacha. Dodatkowym smaczkiem koncertu jest fakt, że koncert Kruczka i Peruckiego zostanie uwieczniony na płycie CD wraz z wcześniejszymi występami w Paryżu i Brukseli.


altRównie interesująco zapowiada się koncert światowej sławy organisty i kompozytora Naji Hakima, który 27 lipca (piątek) wraz z Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą polskiego dyrygenta Michała Klauzy, wykona własny utwór „Seattle Concerto Nr 2 na organy i orkiestrę symfoniczną”. Podczas koncertu zaprezentowana zostanie również druga kompozycja urodzonego w Libanie francuskiego artysty: „Concerto nr 3 na organy i smyczki”. Partię organową wykona w nim francuska organistka Marie-Bernadette Dufourcet. Warto przy okazji dodać, że będzie to polskie prawykonanie obu utworów Hakima.


alt


Swoistym novum jest również pierwszy w ponad pięćdziesięcioletniej historii festiwalu występ Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, któremu na organach towarzyszyć będzie wybitny polski organista i pedagog Andrzej Chorosiński. Patron honorowy sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Sponsor strategiczny festiwalu – gdańska firma budowlana Doraco.


Koncerty odbywają się w każdy wtorek i piątek o godz. 20.00. Bilety do nabycia w Katedrze Oliwskiej na godzinę przed koncertem oraz poprzez Internet na stronach Filharmonii Bałtyckiej (www.filharmonia.gda.pl), na stronie www.bilety24.pl oraz poprzez smartfony.


Program 55 Festiwalu w Archikatedrze w Oliwie
06/07 Roman Perucki, Zbigniew Kruczek
10/07 Karstein Askeland
13/07 Wacław Golonka
17/07 Per Ahlman
20/07 Roberto Bonetto
24/07 Szilveszter Rostetter, Jugendkantorei der Braunschweiger Domsingschule. Prowadzenie chóru: Elke Bruns-Lindemann i Gerd-Peter Münden
27/07 Naji Hakim, Marie-Bernadette Dufourcet Hakim
Michał Klauza dyrygent. Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.
31/07 Jean-Christophe Geiser
03/08 Franz Hauk, Christoph Well
07/08 Winfried Bönig
10/08 Giampaolo Di Rosa
14/08 Julian Gembalski
17/08 Holger Gehring
21/08 Maciej Zakrzewski
Zakończenie festiwalu
24/08 piątek, 20:00 Andrzej Chorosiński organy. Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Grzegorz Mielimąka dyrygent.

Wła-49

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież