Dr hab. Grzegorz Berendt powołany na stanowisko p.o. Dyrektora MIIWŚ w... » Z dniem 24 lipca 2021 r. Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński powie... Żniwa na dobre w Elewarr Oddział Malbork » Na Pomorzu rozpoczęły się żniwa, a wraz z nimi skup rzepaku i pszenicy. Pierwsze dostawy wjechały do... Karol Nawrocki zrezygnował ze stanowiska Dyrektora Muzeum II Wojny Świ... » 23 lipca 2021 r. dr Karol Nawrocki złożył na ręce Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ... Karol Nawrocki wybrany na nowego prezesa IPN » Senat wyraził zgodę na powołanie dr. Karola Nawrockiego na stanowisko prezesa IPN. 52 senatorów było... Iwiński ostro o Czarzastym » Eksperyment pod nazwą autorska partia Włodzimierza Czarzastego kończy się na naszych oczach. Niezale... Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy » Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu: Fundacji PZU oraz Instytutu Dzie... Agnieszka Wojciechowska van Heukelom: Kto głosuje na oszustów jest ich... » Ze społeczniczką, byłą działaczką opozycji antykomunistycznej ( NZS na Uniwersytecie Łódzkim), aktyw... W cieniu bursztynu - sportowa nędza... » Pozostają w cieniu stadionu w Letnicy. Zapomniane, opuszczone, zlikwidowane, wyburzone. Nie mają bur... Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" po wystąpieniu Donalda Tuska w Gda... » Członkowie Stowarzyszenia Godność, którzy brali udział w strajkach w grudniu 1970 r. strajkowali w s... Ofensywa polityczna Platformy wyrusza » Polska rządzona przez PiS i koalicjantów jako kraj permanentnej inwigilacji, podsłuchowego programu ...
Reklama
Gdańska sędzia wesprze marszałka - zespół kobiet Struka
niedziela, 11 lipca 2021 20:22
Gdańska sędzia wesprze marszałka - zespół kobiet Struka
Dorota Zabłudowska, sędzia X wydziału karnego Sądu Rejonowego
Igrzyska z Gdańską
sobota, 24 lipca 2021 09:43
Igrzyska z Gdańską


Trójmiejscy medaliści
Krótka radość Lechii w Białymstoku
sobota, 24 lipca 2021 19:11
Krótka radość Lechii w Białymstoku
Na inaugurację sezonu 2021/2022 Lechia zdobyła jeden punkt.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Morze, nasze morze
poniedziałek, 12 lipca 2021 14:50
Morze, nasze morze
Motyw morza, często decyduje o atrakcyjności obrazu. Dlatego bardzo

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Jerzy Barzowski: Wotum zaufania nie będzie

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
czwartek, 10 czerwca 2021 20:02

Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Artur S. Górski


– Zarząd Województwa Pomorskiego przygotował i zaprezentował raport o stanie województwa w 2020 roku. Czy klub PiS będzie głosował za udzieleniem wotum zaufania zarządowi marszałka Struka?
Jerzy Barzowski: Zarząd nie jest zagrożony, bo taka jest większość sejmikowa, ale my na pewno nie zagłosujemy za wotum zaufania.


– Klub radnych PiS się wstrzyma?
Jerzy Barzowski: Zdecydujemy na klubie, ale będę sugerował głosowanie przeciw. Nie tylko biorąc pod uwagę raport. Mam na myśli też nadmierne zaangażowanie polityczne wojewódzkiego zarządu. Chociażby podczas kampanii prezydenckiej jasno określone poparcie dla kandydatury Rafała Trzaskowskiego, angażowanie w jego kampanię sił i środków samorządu oraz urzędu marszałkowskiego, czy chociażby wydany przez urząd marszałkowski periodyk sytuujący się po jednej ze stron politycznej rywalizacji.


– Zgodnie z ustawą z 1998 r. o samorządzie zarząd województwa co roku przedstawia sejmikowi raport o stanie województwa...
Jerzy Barzowski: Tak, to dokument oficjalny, do którego obliguje ustawa. Ma opisywać realizację programów i strategii oraz uchwał sejmiku województwa i budżetu.


– Sytuacja demograficzna regionu pokazuje, że ludzie chcą osiedlać się i mieszkać na Pomorzu. W Polsce mamy kryzys demograficzny, a nasze województwo ma najwyższy w Polsce przyrost liczby mieszkańców...
Jerzy Barzowski: Pomorze jest atrakcyjne turystycznie. Krajobrazowo to wyjątkowy region. Ma potencjał, inna rzecz czy należycie wykorzystywany. Dane statystyczne też mogą służyć różnym tezom, a ich metodologia i pokazanie w czasie budzi zastrzeżenia. Taki jest ich system. Trudno o „stopklatkę”. To oczywiście nie wina marszałka Struka. Jednak sytuacja jest dynamiczna. Upominam się o wyrównanie poziomów rozwoju regionu. Chociażby dostępności komunikacyjnej, pod względem której część zachodnia województwa od lat odstaje od reszty regionu. Także dostępność do usług medycznych jest zróżnicowana.

alt


– Od lat widać to zróżnicowanie, patrząc na stopę bezrobocia w powiatach. W 2020 roku na pomorskim rynku pracy po bezrobociu w 2019 r. na poziomie 4,5 proc. mamy wzrost do blisko 6 procent na koniec 2020 r. Powiaty nowodworski, sztumski, malborski, a nawet bytowski, od lat pozostają w czołówce bezrobocia, a na przeciwległym biegunie jest Trójmiasto.
Jerzy Barzowski: Bezrobocie wzrosło głównie z powodu pandemii. Różnie w poszczególnych częściach regionu to są skutki zaszłości. Na dodatek projekty walki z bezrobociem i wykluczeniem społecznym wymagały np. wkładu własnego. Te „miękkie”, socjalne projekty zagarniały bogatsze miasta. Powinny być zatem preferencje dla powiatów z większym bezrobociem. Na początku przemian weszliśmy na skrajnie liberalną ścieżkę. Zapłacili za nią zapaścią, społeczną i cywilizacyjną, mieszkańcy biedniejszych rejonów. Do dziś właściwie Pomorzem rządzi ta sama polityczna ekipa, czy jej wychowankowie, jak w 1990 roku.


– Czy jesteśmy skazani, jako Pomorze, na bycie średniakiem? Nasz PKB daje nam a to 8, a to 7 pozycję wśród 16 województw. To nie spełnia naszych ambicji.
Jerzy Barzowski: Na statystyczną „głowę” mieszkańca jest nieco lepiej, ale faktycznie ambicje mamy większe. Potrzebujemy impulsu, także pozyskanego we współpracy z władzami centralnymi. Niewłaściwie kształtujemy rzeczywistość na obszarze województwa. Mamy tereny popegeerowskie. Nadal w zapaści. W niektórych miejscach zaczyna się „odbijanie” od poziomu nieomal katastrofy. Mają tu znaczenie nasze programy socjalne. Platforma Obywatelska stawiała na ustrój metropolitalny, na model polaryzacyjno-dyfuzyjny. Aglomeracja miała zasysać potencjał, a następnie promieniować na pozostałe obszary. Model ten nie zadziałał, bo nie byliśmy, jako region, na podobnym poziomie. W efekcie różnice się pogłębiły lub nie zostały zniwelowane. Ten model mógłby się sprawdzić, gdyby nie znaczna skala różnic po pierwszym etapie transformacji z lat 1989–91. Dysproporcje nam ciążą, mimo, że mamy szereg firm dobrze prosperujących. Kłania się niska dostępność komunikacyjna południowo–zachodniej części Pomorza.


– Gęstość dróg ekspresowych i autostrad jest niższa niż przeciętnie w Polsce (9,2 km na 1000 km2, przy średniej kraju 13,1 km) i nasz region jest w tym na 13 pozycji...
Jerzy Barzowski: Tak, przypomnę, że Bytów nie ma połączenia kolejowego z Trójmiastem. Po linii kolejowej poruszają się pociągi towarowe. Powiat bytowski jest jednym z najbardziej wykluczonych terenów Polski pod względem komunikacyjnym. Gdzieś się zapodziała droga 209 Bytów–Sławno. Obecny senator, wtedy wicemarszałek Ryszard Świlski, słownie rysował plany i perspektywy modernizacyjne. Były konsultacje. Wystarczyło na odcinek Bożytuchom – Bytów. Pozwolenie na budowę wygasło. Inwestycja miała być wykonana w latach 2017–19. Rozumiem wzrost kosztów, ale decyzja aby modernizację drogi przerwać jest dowodem na nieumiejętne inwestowanie. Teraz trzeba by odcinki drogi przeprojektować, wystarać się o nowe pozwolenia.


– Sztandarowa wojewódzka inwestycja, zakończona sukcesem, to jest Pomorska Kolej Metropolitalna.
Jerzy Barzowski: Dla nas paradoksalnie odbiła się „czkawką”, jako przeinwestowanie w kierunku Trójmiasta. Środki unijne zostały zaproponowane nam w mniejszej wysokości, bo mieliśmy wysoki wskaźnik usług kolejowych, statystycznie, z powodu PKM. Sporo ludzi z PKM korzysta, ale to mieszkańcy Trójmiasta, Kartuz, najdalej Kościerzyny. Mamy kolejny dowód na zróżnicowanie regionu i na nierównomierne traktowanie mieszkańców poszczególnych powiatów. Bytów czeka, ale wiemy, że są argumenty i lobbing na rzecz północy od Gdyni po Hel. Statystyka PKB daje nam środek krajowej tabeli, przy skomunikowaniu i nasyceniu dróg jej dół, a mieszkańcy Miastka, Bytowa, Słupska są poniżej poprzeczki. Czas na realną zmianę filozofii inwestowania, o nią apeluję i zabiegam czternaście lat.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież