Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Igor Strzok: O zielony Gdańsk...

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
piątek, 02 kwietnia 2021 13:20

Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków


- Dwa tygodnie temu zostało wyciętych 11 stuletnich drzew w gdańskim Parku Steffensów. Dzisiaj władze miejskie próbują zrzucić odpowiedzialność na spóźnioną decyzję konserwatora na wpis Parku do rejestru zabytków. Czy to nie na zasadzie złapanego złodzieja na tzw.gorącym uczynku, który krzyczy: łapaj złodzieja!?
Igor Strzok: Już w czerwcu ub. roku podpisałem zawiadomienie o wszczęciu procedury wpisu do rejestru Parku Steffensów w Gdańsku powiadamiając o tym władze miasta Gdańsk. I w majestacie prawa od tego momentu wszelkie prace na tym terenie powinny zostać wstrzymane. Tymczasem pod koniec lutego tego roku urzędnik miasta w imieniu Prezydent Gdańska wydał inwestorowi Decyzję na zgodę wycinki tych drzew z pełną wiedzą o nich - dysponując opisem i inwentaryzacją. To nie była przypadkowa urzędnicza decyzja. A pomysł sobotniej wycinki też o czymś świadczy. Urzędy zamknięte, spowolniona aktywność mieszkańców, to wszystko jest wymowne... Na szczęście otrzymałem sygnał telefoniczny i pomimo, iż byłem 500 km od Gdańska bezzwłocznie wezwałem policję. Sugestia, że urząd konserwatora ponosi za to barbarzyństwo winę jest mało poważna. Nie myśmy wydali Decyzję wycinki tych wspaniałych drzew.

alt


- Czy nie obawia się Pan, że w tej wydaję się beznadziejnej walce z koalicją drwali i deweloperów wspieranych przez zarządzających miastem Pan nie podoła?
Igor Strzok: Nie obawiam się. Podczas sobotniej wycinki w Parku Steffensów skorzystałem z tzw. obywatelskiego wezwania. Dzisiaj zarządzający miastem stają coraz częściej na przeciw nie tylko partyjnej opozycji ale też różnych środowisk społecznych. Wielotysięczna petycja przeciwko inwestycjom budowlanym w pasie nadmorskim Gdańska Brzeźno oraz doniesienia o zamiarach niszczeniu zabytkowych alei lub budynków to przede wszystkim dzieło społeczników, ekologów, ludzi działających wspólnie niezależnie od politycznych różnic. Cieszyć się trzeba z tego, że rośnie świadomość gdańszczan w której przyszły kształt i estetyka naszego miasta i regionu staje się ważniejsza niż pazerność za każdą cenę. Za cenę nieodwracalnej deformacji ponad tysiącletniego grodu nad Motławą. Społeczeństwo staje się częstokroć bardziej uświadomione i wrażliwe niż „władza”.


- Ostatnio władze miasta stworzyły urząd architekta miejskiego. Czy to nie tylko piarowski gest po ostatnich wpadkach miasta na polu inwestycyjnym i środowiskowym?
Igor Strzok: Urzędy miejskich architektów były stanowiskiem dość powszechnym w dużych polskich miastach kilkadziesiąt lat temu. Potem zaczęły znikać, podobnie jak zanikały, ze zmianami Prawa Budowlanego, prawne zamocowania takich merytorycznych urzędników. Osobiście bardzo cenię dorobek naukowy prof. Piotra Lorenza i mam duże nadzieje na współprace. Nasze kompetencje nie powinny się krzyżować. Moją funkcją przede wszystkim jest ochronna zabytkowej części miasta. Pan profesor zaś skoncentruje się zapewne na nowych dzielnicach oraz strategicznych wizjach urbanistycznych, do których dotąd, moim zdaniem, nie podchodzono zbyt uważnie, głęboko i z należytą uwagą mediów i mieszkańców. Tu zaś liczyłbym na uaktualnienie wielu Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego, które zostały opracowane częstokroć 15 lub nawet nieomal 20 lat temu, w innych warunkach gospodarczych, finansowych i społecznych. Znam Piotra Lorenza ze wspólnych studiów na Politechnice Gdańskiej i wielokrotnie się z nim spotykałem przy okazji chociażby projektów Grodziska czy terenów postoczniowych. Myślę że wkrótce się spotkamy. Otwarte i odważne spojrzenie na potencjał zarówno historycznej części jak i krajobrazu, także nowych dzielnic naszego miasta, jest Gdańszczanom potrzebne.

alt

Wizja architektoniczna budynków mieszkalnych w tzw. Parku Steffensów pod nazwą: Gdańskie akademiki


- Panie konserwatorze jakie projekty z zakresu zielonej architektury w naszym mieście w ostatnim czasie najbardziej Pana frapują?
Igor Strzok: Powracam do tematu Gdańskich Plantów. To wizja uporządkowania zielonych terenów od Placu Zebrań Ludowych i Wroniej Górki, poprzez Fort Grodzisko, teren po dawnej Bramie Siedleckiej, Pohulankę, Fort Biskupiej Górki, fosy i bastiony Dolnego Miasta aż po nieistniejącą już Bramę Elbląską (powstała w czasach napoleońskich jako Fort Desaix, w rejonie skrzyżowania Elbląskiej i Głębokiej). Mam też pomysł dla „Małych Plant” Głównego Miasta. Wzdłuż Podwala Staromiejskiego i starego muru obronnego przez Targ Drzewny i Węglowy, wzdłuż murów obronnych na wysokości Teatru Szekspirowskiego aż po kanał Motławy przy Baszcie Kotwiczników. Przy okazji stworzenia projektu tzw. Małych Plant warto też zastanowić się nad częściowym odkryciem Potoku Siedleckiego, zasilającego dawną fosę. Podobnie wnioskuję o odkrycie historycznego kanału przy budynku sierocińca gdańskiego, zasypanego około 1968 roku. W związku z tym co się wydarzyło w Parku Steffensów, co planuje się w parku nadmorskim Gdańsku Brzeźna i ostatniej wycince przy inwestycji budowlanej w kwadracie ulic Legnickiej i Powstańców Warszawskich takie inicjatywy jak rewaloryzacja gdańskich Plantów są nieprzecenione i bardzo wskazane.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież