Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gedania - niemiecki plan mordu

Ocena użytkowników: / 26
SłabyŚwietny 
piątek, 02 kwietnia 2021 14:33

Redakcja „Gazety Gdańskiej' powraca do tematu Klubu Sportowego Gedania, polskiego klubu usytuowanego we Wrzeszczu w jednej z dzielnic Wolnego Miasta Gdańska, określanej przez Niemców jako "Polenhof".


Stadion klubu znajdował się u zbiegu ulic Kościuszki i Al. Legionów. Dzielnica zamieszkana była przez Polaków potocznie nazywana Polenhof, gdzie swobodnie można było mówić po polsku. Stadion Gedanii dla społeczności polskiej był jednym z najważniejszych miejsc w Gdańsku i obok Westerplatte i Poczty Polskiej stanowił ostoję polskości w mieście. Było to miejsce w którym spotykali się polscy sportowcy również pochodzenia żydowskiego, a wśród nich Leon Keller „Lipek”, jeden z najlepszych napastników drużyny piłkarskiej Gedanii, zdobywca Mistrzostwa Wolnego Miasta Gdańska w 1933 roku, zamordowany przez Niemców w 1941 roku. Keller, gdański Żyd, wśród niemieckich kibiców piłkarskich wywoływał wściekłość. Jego błyskotliwe zagrania i nienaganna technika upokarzały dumę miłośników niemieckiej piłki.

alt

Taki karabin miał być wykorzystana przez wojska niemieckie podczas ataku na stadion Gedanii


Jak pamiętamy teren boiska został niedawno kupiony przez firmę Robyg S.A. będącą własnością banku Goldman Sachs, budującego na terenie Polski osiedla mieszkaniowe. Mariusz Hoffman działacz społeczny, artysta, wykładowca z Gdańska, dotarł do mniej znanych dokumentów dotyczących planu operacyjnego ataku przez Niemców na stadion Gedanii położony obok polskiego kościoła św. Stanisława Biskupa i polskiego Domu Akademickiego Bratniak usytuowanego za kościołem przy ul. Legionów. Odnaleziony plan w 1958 roku znajdował się w państwowych archiwach i odkryty został przez byłego studenta PG Franciszka Doeringa. Miejsce to zostało oznaczone jako „Republik Polen”.


Plan, przygotowany w V rewirze policyjnym przez kapitana Johannesa Wedemanna, ukazuje rozmieszczenie broni maszynowej, której ogień pokryłby cały przewidzianą do ataku okolicę. Ciężkie karabiny maszynowe umieszczone przy ulicy Magdeburg Strasse numer 57/58 (balkon), dzisiejsza ul. T. Kościuszki, oraz Heresanger Strasse numer 38, dzisiejsza Al. Legionów, a także na rogu budynków przy skrzyżowaniu obu ulic. W sumie 4 stanowiska ogniowe skierowane były w okoliczną cywilną ludność. Niezwykle interesującym wydaje się być również lista mieszkańców - Polaków - z okolic polskiego domu studenckiego w Wolnym Mieście Gdańsku obejmująca spośród kilka najbliższych domów 40 osób. Listę otwiera Leon Pszczyliński, sekretarz kolei oraz kolejarze Leo Petryński, Johann Kosecki a także, Apolania Schadach, urzędniczka pocztowa oraz Gerhard Tischbein, pracownik banku. W świetle ich późniejszych losów można określić owo zestawienie jako listę proskrypcyjną osób przeznaczonych do aresztowania, a w konsekwencji do eksterminacji w obozie lub w Lasach Piaśnickich. Byli wśród nich lekarze, prawnicy, pocztowcy, kolejarze, celnicy, nauczyciele, politycy, duchowni, urzędnicy, robotnicy, twórcy kultury i działacze społeczni. We wrześniu 1939 r., zostali osadzeni w obozie Stutthof. W styczniu 1940 r., wyrokiem policyjnego sądu doraźnego, skazywano ich na śmierć, czasem nielicznych wywożono na roboty. Pierwsza egzekucja odbyła się 11 stycznia, następna w Wielki Piątek - 22 marca 1940 r. W lesie, opodal wsi Stutthof rozstrzelano 67 osób. 22 marca obchodzimy rocznicę egzekucji przeprowadzonej w Wielki Piątek 1940 r. Tego dnia rozstrzelano nauczycieli, księży, kolejarzy, pracowników Poczty Polskiej w Gdańsku, kupców, dziennikarzy, pracowników Rady Portu i Dróg. Zginęło wtedy wielu Gedanistów z Kolejowego Klubu Sportowego Gedania. Wtedy także został zamordowany wraz z kilkudziesięcioma działaczami polskimi w lasach koło obozu Bł. Ks. Bronisław Komorowski.

alt

Plan ataku na stadion Gedanii


W tej chwili czcimy Polskich Bohaterów z Westerplatte czy Poczty Polskiej w Gdańsku. Znajdowane aktualnie dokumenty potwierdzają, że także Gedania, gdyby nie wcześniejsze aresztowania i nocne uderzenie z zaskoczenia, stałaby się w 1939 roku areną walk o Polskość Gdańska. Przed wojną trenowało w klubie1200 sportowców w 16 sekcjach, w każdym momencie swojego życia manifestowali polskość za co zapłacili najwyższą cenę, życie. Odnalezione i przypomniane dokumenty raz jeszcze dowodzą o zasadności walki o prawdę, prawdę, której wyświetlenia podjęli się poseł Kacper Płażyński, gdańscy społecznicy oraz nasza redakcja. Już niedługo obchodzić będziemy setną rocznicę polskiego klubu KKS Gedania w Wolnym Mieście Gdańsku. Mam nadzieję, że w końcu ten polski z wielkimi tradycjami klub znajdzie należne mu miejsce w historii naszego miasta.

Stanisław Seyfried

https://www.facebook.com/GedaniaProtest/


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież