Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało...
Reklama
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
Michalski w kadrze Probierza
czwartek, 21 września 2023 15:57
Michalski w kadrze Probierza
Rozmowa z Radosławem Michalskim, prezesem Pomorskiego Związku
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Muzeum II Wojny Światowej - To już 4 lata

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:28

6 kwietnia 2017 r. decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego powstała nowa instytucja kultury pod nazwą Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, łącząc w sobie istniejące od 2008 r. muzeum o tej samej nazwie i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.


Dla Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku okres ten był czasem wytężonej pracy, realizacji licznych projektów i rozwoju na wielu płaszczyznach.


Poniżej przedstawione zostały jedne z efektów czteroletniej pracy zespołu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku realizującego działania pod dyrekcją dr. Karola Nawrockiego:
- 1 830 864 gości, którzy odwiedzili Muzeum
- ponad 30 zrealizowanych wystaw czasowych
- ponad 1  700 przeprowadzonych lekcji, zajęć i warsztatów edukacyjnych, w których wzięło udział łącznie ponad 35 000 uczestników
- 12 436 nowych obiektów pozyskanych do kolekcji zbiorów MIIWŚ
- 49 423 odnalezionych obiektów na Westerplatte
- 7 sezonów badań archeologicznych na Westerplatte
- niemal 30 wydanych własnych publikacji
- 226 notacji filmowych przeprowadzonych ze świadkami historii
- 196 zrealizowanych krótkich form filmowych
- ponad 12 767 nowych tytułów zgromadzonych w Bibliotece
- blisko 30 zmian i uzupełnień na wystawie głównej  
- 258 podpisanych porozumień o współpracy z wolontariuszami
- 165 tytułów wyświetlanych w Kinie Muzeum
- 5 425 gości Muzeum na wodzie
- ponad 70 wyjątkowych wydarzeń naukowych i kulturalnych, realizowanych przez Muzeum, m.in. międzynarodowych i ogólnopolskich konferencji, debat, spotkań autorskich, koncertów, spektakli teatralnych, pokazów multimedialnych i innych
- 3 691 zarezerwowanych noclegów w Apartamentach Muzeum
- 3 edycje projektu teatralnego dla dzieci i młodzieży „Zmieniając perspektywę”


– Powyższe liczby wyglądają imponująco jak na osiągnięcia jednej instytucji kultury - powiedział dr Karol Nawrocki, dyrektor MIIWŚ. - Ale to nie liczby są najważniejsze, tylko ludzie. To dzięki profesjonalnemu, interdyscyplinarnemu i energicznemu zespołowi Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jesteśmy zawsze gotowi do opowiadania o historii. Czy to w samym Muzeum, na uniwersytetach, w mediach społecznościowych, ze sceny muzycznej, w kinie, a nawet w muzealnym sklepie i na stadionach, w Polsce i na całym świecie – wszędzie tam, gdzie tylko jest to możliwe. Dziękujemy wszystkim tym, którzy od czterech lat towarzyszą nam w tym niezwykłym przedsięwzięciu.


Ostatnie cztery lata to także konsekwentne przywracanie pamięci o Westerplatte – budowa Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, którego proces inwestycyjny jest możliwy dzięki starannie i sprawnie przeprowadzonej procedurze legislacyjnej. 1 września 2019 r. wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej placówki, a jesienią tego samego roku archeolodzy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odnaleźli spoczywające przez ponad 80 lat w bezimiennych mogiłach szczątki 9 Obrońców Westerplatte. Noty identyfikacyjne poległych zostały wręczone Rodzinom przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w trakcie porannych uroczystości 1 września 2020 r. na półwyspie. W sierpniu 2020 r. instytucja zaprezentowała Założenia Programowe projektowanego Muzeum, którego budowa, podzielona na etapy, przewidziana jest na lata 2020-2027. Pod koniec 2020 r. w ramach międzynarodowego konkursu została wybrana zwycięska koncepcja cmentarza wojskowego Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte, którego otwarciu 1 września 2022 r. towarzyszyć będzie uroczysty pogrzeb Obrońców Westerplatte. Realizacja cmentarza oraz udostępnienie nowoczesnej wystawy w zabytkowym budynku Elektrowni stanowią I etap realizacji inwestycji. Muzeum prowadzi także na Westerplatte pierwsze w historii półwyspu szerokopłaszczyznowe badania archeologiczne, prace naukowe, badania saperskie i geotechniczne oraz inne pozwalające na dogłębne, szczegółowe poznanie historii tego niezwykłego miejsca-symbolu.


Ważną i efektywną gałęzią Muzeum są także działania międzynarodowe. Instytucja nawiązała współpracę z kilkudziesięcioma partnerami zagranicznymi, aktywnie realizując misję opowiadania o II wojnie światowej poza granicami kraju. Był to czas wypełniony organizacją międzynarodowych konferencji (m.in. Światowe Forum Muzeów Pól Bitewnych, Międzynarodowa konferencja naukowa „Pakt dla wojny. Zmowa Hitler-Stalin z 23 sierpnia 1939 r. z perspektywy 80 lat od wybuchu II wojny światowej”), w których wzięli udział przedstawiciele nauki i kultury z całego świata. W ramach współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych międzynarodowy projekt wystawienniczy „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej” został zaprezentowany milionom ludzi na 6 kontynentach, w 66 krajach, w ponad 150 miejscach. Owocem współpracy międzynarodowej były także realizowane wystawy, m.in. „Pancerne skrzydła” czy „Milion zza oceanu/A Million overseas”. Instytucja gościła w swoich murach ambasadorów, głowy wielu państw i przedstawicieli administracji państwowych oraz samorządowych. W projektach organizowanych przez Muzeum brali udział liczni zagraniczni naukowcy, muzealnicy i zarządcy największych pól bitewnych na świcie.


Działania instytucji to także licznie realizowane wydarzenia kulturalne: koncerty, pokazy multimedialne, spektakle teatralne czy spotkania autorskie. Organizowane z artyzmem i rozmachem wydarzenia przyciągnęły setki tysięcy odbiorców, uczestniczących za równo na miejscu, jak i za pomocą transmisji w mediach społecznościowych oraz na antenach kanałów telewizyjnych. Wydarzenia takie jak widowisko muzyczne „Tak zaczynała się wojna”, koncert „100#WOLNOŚĆ”, czy widowisko multimedialne „Poland: First to Fight” nagrodzone międzynarodowymi wyróżnieniami, na długo zostaną w pamięci widzów.


Efektem zaangażowania i kompetencji Muzeum w zakresie realizacji misji oraz działań statutowych była koordynacja w 2019 r. uroczystych obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej pod przewodnictwem dr. Karola Nawrockiego – Pełnomocnika do spraw organizacji obchodów z ramienia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach stworzonego systemu, honorowym patronatem Muzeum zostało objętych 361 zróżnicowanych przedsięwzięć organizowanych w Polsce i na świecie. W specjalnie przygotowanych w tym okresie widowiskach, konferencjach, wystawach, projektach edukacyjnych i innych przedsięwzięciach wzięły udział tysiące uczestników, a informacje o wydarzeniach, takich jak m.in. odsłonięcie pomnika rtm. Witolda Pileckiego na placu przez Muzeum, realizacja unikalnego projektu edukacyjno-wystawienniczego „Muzeum na wodzie” czy ustanowienie nagrody im. ppłk. Jana Kowalewskiego dotarły do milionów osób na całym świecie.


Działania Muzeum to także ambitne i nowoczesne realizacje: wysoko wyspecjalizowana pracownia konserwatorska uruchomiona w 2018 r., ciesząca się powodzeniem Strefa Nowych Technologii pozwalająca na dotarcie z przekazem historycznym zwłaszcza do młodych odbiorców, Kino Muzeum czy aktywnie działająca szkółka teatralna dla dzieci i młodzieży. Muzeum realizuje świadomą politykę społecznej odpowiedzialności w ramach m.in. licznych działań proekologicznych, dbając o zachowanie bioróżnorodności na terenie przylegającym do Muzeum, chroniąc gatunki ptaków czy też tworząc audycje opowiadające o spotkaniu kultury z naturą, co doskonale widoczne jest na półwyspie Westerplatte.


Pomimo trwającej pandemii koronawirusa, Muzeum skutecznie i konsekwentnie realizuje działania w nowych realiach, modyfikując dotychczasową strategię komunikacyjną. Każdego dnia w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej Muzeum umieszczane są materiały dotyczące II wojny światowej, w postaci zarówno ciekawych informacji, wystaw prezentowanych w rzeczywistości wirtualnej, relacji świadków historii, wirtualnych spacerów, jak i innych interesujących materiałów naukowych, edukacyjnych oraz kulturalnych. Instytucja wykorzystuje szereg możliwości płynących z nowych technologii, efektywnie docierając do szerokiego grona odbiorców. Wśród realizacji można wymienić m.in. platformę WBMF.online wraz z projektem „Cyfrowe Westerplatte”, który jako pierwszy na świecie wykorzystuje jednocześnie technologie VR i AR do odtworzonych cyfrowo historycznych scen i miejsc. Ponadto w serwisie Sketchfab Muzeum udostępnia swoje zdigitalizowane zbiory, promując tym samym szeroko dziedzictwo historyczne. W 2020 r. w ciągu 3 tygodni materiały te obejrzało kilkanaście tysięcy internautów, umieszczając je w pierwszej dziesiątce najlepszych projektów na świecie w obszarze dziedzictwa kulturowego i historycznego. W ramach stworzonego Portalu Historii Mówionej Muzeum II Wojny Światowej udostępnione zostały bezpłatnie 73 relacje świadków historii, uzupełnione dodatkowo o transkrypcje w języku polskim lub angielskim, kopie dokumentów i zdjęć archiwalnych, co stanowi bezcenne źródło poznania przeszłości. Profile społecznościowe Muzeum zajmują czołowe miejsca w zestawieniu popularności wśród kont muzealnych z Polski i ze świata, a wyłącznie w 2020 r. akcja #M2WSwirtualnie osiągnęła zawrotną liczbę ponad 35 mln wyświetleń.


Ponadto od ponad roku Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku realizuje akcję #M2WSbezpiecznie. Składają się na nią liczne działania i inicjatywy skierowane zarówno do lokalnej społeczności, jak i pokazujące solidarność instytucji w walce z pandemią koronawirusa. W kwietniu 2020 r. w ramach akcji „Maska i książka” placówka rozdystrybuowała mieszkańcom Gdańska 18 tysięcy zestawów, składających się z maseczki ochronnej oraz książki wydanej przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W ramach akcji „Hotel dla Medyka” Muzeum przekazało do bezpłatnego używania pokoje noclegowe, znajdujące się w części hotelowej instytucji, na potrzeby kadry medycznej świadczącej pracę na terenie województwa pomorskiego. W ramach stworzonego spotu #SzczepimySie Muzeum włączyło się także aktywnie w akcję zachęcającą do szczepienia przeciwko COVID-19. Od 21 października 2020 r. do odwołania parking podziemny instytucji został przekazany na rzecz Centrum testowego COVID-19 drive thru UCK. Wychodząc naprzeciw trudnej sytuacji, Muzeum udostępnia swoje wystawy nie tylko wewnątrz budynku, ale także na otwartej przestrzeni, jak chociażby cieszące się popularnością ekspozycje „Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku” oraz „The Airmen”. Wszystkie te inicjatywy pokazują solidarność Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w walce z pandemią koronawirusa, jak i stanowią realne działania w myśl realizacji polityki społecznej odpowiedzialności.

źródło muzeum1939.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież