W najbliższy poniedziałek rozpocznie się Gdański Tydzień Demokracji, czyli szereg wydarzeń, które przybliżą gdańszczanom obecną kondycję demokracji, pomogą zrozumień czym jest demokracja i ukażą proces jej kształtowania na przestrzeni lat. Szczególnie interesującymi punktami programu będą panele dyskusyjne oraz debaty z udziałem ekspertów, działaczy, dziennikarzy oraz samorządowców m.in. debata „Gazety Wyborczej”, w której uczestniczyć będą prezydenci miast Poznania, Białegostoku, Wałbrzycha, Sopotu i Gdańska, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami wynikającymi z zarządzania polskimi miastami.
W mieście Gdańsku, mieście wolności, miejscu, gdzie powstała „Solidarność”, temat demokracji jest szczególnie ważny i niezmiennie, od wielu lat, niezwykle aktualny. Gdański Tydzień Demokracji będzie nie tylko celebracją samej demokracji, ale także okazją do rozmowy na temat wyzwań, które obecnie stoją przed polską demokracją, rozumienia wartości demokracji przez wszystkich obywateli, zmian w postrzeganiu polskiej demokracji oraz przemian, które bezpośrednio jej dotyczą. Gdański Tydzień Demokracji zbiegnie się w czasie z Międzynarodowym Dniem Demokracji, który obchodzony jest 15 września.
Gdański Tydzień Demokracji rozpocznie się 12 września. Tego dnia w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się oficjalne otwarcie pt. „Zagrożona demokracja? Zagrożona Europa? Przyczyny, objawy, perspektywy”, w ramach którego zaprezentowany zostanie raport Freedom House o kondycji demokracji w krajach, w których po 1989 r. nastąpiła transformacja ustrojowa. Następnie odbędzie się dyskusja z udziałem Nate Schenkkana, Aleksandra Kaczorowskiego oraz Donatasa Puslysa. Zaraz potem słuchacze będą mieli okazję uczestniczyć w panelu dyskusyjnym redakcji „Gazety Wyborczej” na temat kondycji demokracji w Polsce, w której udział wezmą Dominika Wielowieyska, Grzegorz Miecugow, Sławomir Sierakowski i Adam Szostkiewicz.
We wtorek 13 września w Ratuszu Głównego Miasta obędzie się wykład dr Sylwii Bykowskiej z Instytutu Politologii Uniwersytetu Gdańskiego pt. „O demokracji bez demokracji, czyli o gdańskiej wspólnocie w okresie PRL”.
W środę 14 września w ECS nastąpi 41 odsłona „Salonu Młodopolskiego im. Arama Rybickiego” pt. „Dokąd zmierza Komitet Obrony Demokracji” z udziałem Mateusza Kijowskiego. Spotkanie poprowadzi Jan Wróbel.
Czwartek 15 września to okazja do wysłuchania wykładu prof. Marii Mendel z Instytutu Politologii Uniwersytetu Gdańskiego pt. „Przestrzenie demokracji lokalnej. Szkic w gdańskiej perspektywie”. Prelekcja odbędzie się w Ratuszu Głównego Miasta.
Piątek 16 września w Europejskim Centrum Solidarności będzie mieć miejsce jedno z najciekawszych wydarzeń w ramach Gdańskiego Tygodnia Demokracji, a mianowicie debata redakcji „Gazety Wyborczej” z udziałem prezydentów polskich miast: Jacka Jaśkowiaka (Poznań), Tadeusza Truskolaskiego (Białystok), Romana Szełemeja (Wałbrzych), Jacka Karnowskiego (Sopot) i Pawła Adamowicza (Gdańsk). Dyskusję poprowadzi redaktor naczelny „Gazety Wyborczej Trójmiasto” Mikołaj Chrzan. Podczas debaty poruszone zostaną kwestie: duchowych zmian jakie zaszły w miastach po 27 latach demokracji, pobudzania pokładów lokalnego patriotyzmu, źródeł dumy mieszkańców miast oraz „drogi”, którą "przebyły" miasta po 1989 r., czyli omówienie okresów od wycofania się obywateli z życia społecznego do zaangażowania się mieszkańców miast w programy partycypacyjne.
W sobotę 17 września w Ratuszu Głównego Miasta spotkają się działacze społeczni gdańskich dzielnic: Wrzeszcza Dolnego, Wrzeszcza Górnego, Biskupiej Górki i Dolnego Miasta, którzy wezmą udział w dyskusji pt. „Demokracja w gdańskich dzielnicach. Doświadczenia organizacji społecznych”.
W dniach 14-16 września odbędzie się także XVI Ogólnopolski Zjazd Socjologiczny „Solidarność w czasach nieufności”, który opatrzony został patronatami prezydenta Andrzeja Dudy, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina oraz rektora Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzego Gwizdały. W wykładach, sesjach plenarnych, sympozjach i obradach wezmą udział wybitni naukowcy, badacze i specjaliści m.in. prof. Hans Joas, dr Hella Dietz, prof. Jadwiga Staniszkis, prof. Mirosława Marody, prof. Andrzej Rychard, prof. Henryk Domański, prof. Cezary Obracht-Prondzyński.
Gdańskiemu Tygodniowi Demokracji towarzyszą także wydarzenia o charakterze kulturalnym i edukacyjnym m.in. warsztaty filmowe dla dzieci i młodzieży, warsztaty edukacyjne o demokracji, spotkanie „Żywa biblioteka – imigranci i uchodźcy” z udziałem przedstawicieli środowisk imigranckich, pokazy filmów „NiepoKORni” w reż. Borysa Lankosza i Macieja Dancewicza oraz „Syryjska Love Story” w reż. Seana McAllistera, czytanie performatywne „Taśmy” w reż. Wojciecha Zrałka-Kossakowskiego, „Europejski Koncert Wolności” w wykonaniu Baltic Sea Philharmonic pod kierunkiem Kristjana Järvi, pokaz cyklu filmów o wybitnych opozycjonistach związanych z KOR, spacer z przewodnikiem „Szlakiem wolności”, spotkanie młodzieżowych rad miejskich i gminnych z terenu województwa pomorskiego pt. „Młodzi budują demokrację. Wymiana doświadczeń rad młodzieżowych”.
Więcej informacji na: gdansk.pl oraz 16zjazdpts.pl
Karolina Rabiej
Inne artykuły związane z:
- 11/09/2016 10:39 - Amber Fest 2016 – gdańskie święto piwa
- 11/09/2016 07:36 - Fitness na światowym poziomie w B90, czyli III Grand Prix Fitness Aleksandry Kobielak
- 10/09/2016 20:33 - Trójmiejskie Dziewuchy pożegnały „przyjaciółkę” – kondukt żałobny praw kobiet
- 10/09/2016 20:19 - Frekwencja dopisała pierwszego dnia kiermaszu "Jesień w ogrodzie"
- 10/09/2016 19:36 - Trwa Amber Fest 2016
- 07/09/2016 15:57 - Łapiński: Karnowskiemu w Sopocie jest za ciasno
- 07/09/2016 13:38 - "Świadomy obywatel - szansa dla niepełnosprawnych”
- 07/09/2016 11:45 - Wernisaż "Barok i Beton"
- 07/09/2016 08:08 - „Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci” – poznaj historię „Inki”
- 07/09/2016 06:09 - Śniadek: Wystąpienie trafiło do serc i sumień