Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdański Tydzień Demokracji

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 09 września 2016 08:07

W najbliższy poniedziałek rozpocznie się Gdański Tydzień Demokracji, czyli szereg wydarzeń, które przybliżą gdańszczanom obecną kondycję demokracji, pomogą zrozumień czym jest demokracja i ukażą proces jej kształtowania na przestrzeni lat. Szczególnie interesującymi punktami programu będą panele dyskusyjne oraz debaty z udziałem ekspertów, działaczy, dziennikarzy oraz samorządowców m.in. debata „Gazety Wyborczej”, w której uczestniczyć będą  prezydenci miast Poznania, Białegostoku, Wałbrzycha, Sopotu i Gdańska, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami wynikającymi z zarządzania polskimi miastami.


W mieście Gdańsku, mieście wolności, miejscu, gdzie powstała „Solidarność”, temat demokracji jest szczególnie ważny i niezmiennie, od wielu lat, niezwykle aktualny. Gdański Tydzień Demokracji będzie nie tylko celebracją samej demokracji, ale także okazją do rozmowy na temat wyzwań, które obecnie stoją przed polską demokracją, rozumienia wartości demokracji przez wszystkich obywateli, zmian w postrzeganiu polskiej demokracji oraz przemian, które bezpośrednio jej dotyczą. Gdański Tydzień Demokracji zbiegnie się w czasie z Międzynarodowym Dniem Demokracji, który obchodzony jest 15 września.


Gdański Tydzień Demokracji rozpocznie się 12 września. Tego dnia w Europejskim Centrum Solidarności  odbędzie się oficjalne otwarcie pt. „Zagrożona demokracja? Zagrożona Europa? Przyczyny, objawy, perspektywy”, w ramach którego zaprezentowany zostanie raport Freedom House o kondycji demokracji w krajach, w których po 1989 r. nastąpiła transformacja ustrojowa. Następnie odbędzie się dyskusja z udziałem Nate Schenkkana, Aleksandra Kaczorowskiego oraz Donatasa Puslysa. Zaraz potem słuchacze będą mieli okazję uczestniczyć w panelu dyskusyjnym redakcji „Gazety Wyborczej” na temat kondycji demokracji w Polsce, w której udział wezmą Dominika Wielowieyska, Grzegorz Miecugow, Sławomir Sierakowski i Adam Szostkiewicz.


We wtorek 13 września w Ratuszu Głównego Miasta obędzie się wykład dr Sylwii Bykowskiej z Instytutu Politologii Uniwersytetu Gdańskiego pt. „O demokracji bez demokracji, czyli o gdańskiej wspólnocie w okresie PRL”.


W środę 14 września w ECS nastąpi 41 odsłona „Salonu Młodopolskiego im. Arama Rybickiego” pt. „Dokąd zmierza Komitet Obrony Demokracji” z udziałem Mateusza Kijowskiego. Spotkanie poprowadzi Jan Wróbel.


Czwartek 15 września to okazja do wysłuchania wykładu prof. Marii Mendel z Instytutu Politologii Uniwersytetu Gdańskiego pt. „Przestrzenie demokracji lokalnej. Szkic w gdańskiej perspektywie”. Prelekcja  odbędzie się w Ratuszu Głównego Miasta.


Piątek 16 września w Europejskim Centrum Solidarności będzie mieć miejsce jedno z najciekawszych wydarzeń w ramach Gdańskiego Tygodnia Demokracji, a mianowicie debata redakcji „Gazety Wyborczej” z udziałem prezydentów polskich miast: Jacka Jaśkowiaka (Poznań), Tadeusza Truskolaskiego (Białystok), Romana Szełemeja (Wałbrzych), Jacka Karnowskiego (Sopot) i Pawła Adamowicza (Gdańsk). Dyskusję poprowadzi redaktor naczelny „Gazety Wyborczej Trójmiasto” Mikołaj Chrzan. Podczas debaty poruszone zostaną kwestie: duchowych zmian jakie zaszły w miastach po 27 latach demokracji, pobudzania pokładów lokalnego patriotyzmu, źródeł dumy mieszkańców miast oraz „drogi”, którą "przebyły" miasta po 1989 r., czyli omówienie okresów od wycofania się obywateli z życia społecznego do zaangażowania się mieszkańców miast w programy partycypacyjne.


W sobotę 17 września w Ratuszu Głównego Miasta spotkają się działacze społeczni gdańskich dzielnic: Wrzeszcza Dolnego, Wrzeszcza Górnego, Biskupiej Górki i Dolnego Miasta, którzy wezmą udział w dyskusji pt. „Demokracja w gdańskich dzielnicach. Doświadczenia organizacji społecznych”.


W dniach 14-16 września odbędzie się także XVI Ogólnopolski Zjazd Socjologiczny „Solidarność w czasach nieufności”, który opatrzony został patronatami prezydenta Andrzeja Dudy, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina oraz rektora Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzego Gwizdały. W wykładach, sesjach plenarnych, sympozjach i obradach wezmą udział wybitni naukowcy,  badacze i specjaliści m.in. prof. Hans Joas, dr Hella Dietz, prof. Jadwiga Staniszkis, prof. Mirosława Marody, prof. Andrzej Rychard, prof. Henryk Domański, prof. Cezary Obracht-Prondzyński.


Gdańskiemu Tygodniowi Demokracji towarzyszą także wydarzenia o charakterze kulturalnym i edukacyjnym m.in. warsztaty filmowe dla dzieci i młodzieży, warsztaty edukacyjne o demokracji, spotkanie „Żywa biblioteka – imigranci i uchodźcy” z udziałem przedstawicieli środowisk imigranckich, pokazy filmów „NiepoKORni” w reż. Borysa Lankosza i Macieja Dancewicza oraz „Syryjska Love Story” w reż. Seana McAllistera, czytanie performatywne „Taśmy” w reż. Wojciecha Zrałka-Kossakowskiego, „Europejski Koncert Wolności” w wykonaniu Baltic Sea Philharmonic pod kierunkiem Kristjana Järvi, pokaz cyklu filmów o wybitnych opozycjonistach związanych z KOR, spacer z przewodnikiem „Szlakiem wolności”, spotkanie młodzieżowych rad miejskich i gminnych z terenu województwa pomorskiego pt. „Młodzi budują demokrację. Wymiana doświadczeń rad młodzieżowych”.


Więcej informacji na: gdansk.pl oraz 16zjazdpts.pl


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież