300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Daniel Weber dla
czwartek, 02 lutego 2023 20:21
Daniel Weber dla
Z menadżerem Danielem Weberem, eks zawodnikiem Lechii, wychowankiem

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdański Tydzień Demokracji

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 09 września 2016 08:07

W najbliższy poniedziałek rozpocznie się Gdański Tydzień Demokracji, czyli szereg wydarzeń, które przybliżą gdańszczanom obecną kondycję demokracji, pomogą zrozumień czym jest demokracja i ukażą proces jej kształtowania na przestrzeni lat. Szczególnie interesującymi punktami programu będą panele dyskusyjne oraz debaty z udziałem ekspertów, działaczy, dziennikarzy oraz samorządowców m.in. debata „Gazety Wyborczej”, w której uczestniczyć będą  prezydenci miast Poznania, Białegostoku, Wałbrzycha, Sopotu i Gdańska, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami wynikającymi z zarządzania polskimi miastami.


W mieście Gdańsku, mieście wolności, miejscu, gdzie powstała „Solidarność”, temat demokracji jest szczególnie ważny i niezmiennie, od wielu lat, niezwykle aktualny. Gdański Tydzień Demokracji będzie nie tylko celebracją samej demokracji, ale także okazją do rozmowy na temat wyzwań, które obecnie stoją przed polską demokracją, rozumienia wartości demokracji przez wszystkich obywateli, zmian w postrzeganiu polskiej demokracji oraz przemian, które bezpośrednio jej dotyczą. Gdański Tydzień Demokracji zbiegnie się w czasie z Międzynarodowym Dniem Demokracji, który obchodzony jest 15 września.


Gdański Tydzień Demokracji rozpocznie się 12 września. Tego dnia w Europejskim Centrum Solidarności  odbędzie się oficjalne otwarcie pt. „Zagrożona demokracja? Zagrożona Europa? Przyczyny, objawy, perspektywy”, w ramach którego zaprezentowany zostanie raport Freedom House o kondycji demokracji w krajach, w których po 1989 r. nastąpiła transformacja ustrojowa. Następnie odbędzie się dyskusja z udziałem Nate Schenkkana, Aleksandra Kaczorowskiego oraz Donatasa Puslysa. Zaraz potem słuchacze będą mieli okazję uczestniczyć w panelu dyskusyjnym redakcji „Gazety Wyborczej” na temat kondycji demokracji w Polsce, w której udział wezmą Dominika Wielowieyska, Grzegorz Miecugow, Sławomir Sierakowski i Adam Szostkiewicz.


We wtorek 13 września w Ratuszu Głównego Miasta obędzie się wykład dr Sylwii Bykowskiej z Instytutu Politologii Uniwersytetu Gdańskiego pt. „O demokracji bez demokracji, czyli o gdańskiej wspólnocie w okresie PRL”.


W środę 14 września w ECS nastąpi 41 odsłona „Salonu Młodopolskiego im. Arama Rybickiego” pt. „Dokąd zmierza Komitet Obrony Demokracji” z udziałem Mateusza Kijowskiego. Spotkanie poprowadzi Jan Wróbel.


Czwartek 15 września to okazja do wysłuchania wykładu prof. Marii Mendel z Instytutu Politologii Uniwersytetu Gdańskiego pt. „Przestrzenie demokracji lokalnej. Szkic w gdańskiej perspektywie”. Prelekcja  odbędzie się w Ratuszu Głównego Miasta.


Piątek 16 września w Europejskim Centrum Solidarności będzie mieć miejsce jedno z najciekawszych wydarzeń w ramach Gdańskiego Tygodnia Demokracji, a mianowicie debata redakcji „Gazety Wyborczej” z udziałem prezydentów polskich miast: Jacka Jaśkowiaka (Poznań), Tadeusza Truskolaskiego (Białystok), Romana Szełemeja (Wałbrzych), Jacka Karnowskiego (Sopot) i Pawła Adamowicza (Gdańsk). Dyskusję poprowadzi redaktor naczelny „Gazety Wyborczej Trójmiasto” Mikołaj Chrzan. Podczas debaty poruszone zostaną kwestie: duchowych zmian jakie zaszły w miastach po 27 latach demokracji, pobudzania pokładów lokalnego patriotyzmu, źródeł dumy mieszkańców miast oraz „drogi”, którą "przebyły" miasta po 1989 r., czyli omówienie okresów od wycofania się obywateli z życia społecznego do zaangażowania się mieszkańców miast w programy partycypacyjne.


W sobotę 17 września w Ratuszu Głównego Miasta spotkają się działacze społeczni gdańskich dzielnic: Wrzeszcza Dolnego, Wrzeszcza Górnego, Biskupiej Górki i Dolnego Miasta, którzy wezmą udział w dyskusji pt. „Demokracja w gdańskich dzielnicach. Doświadczenia organizacji społecznych”.


W dniach 14-16 września odbędzie się także XVI Ogólnopolski Zjazd Socjologiczny „Solidarność w czasach nieufności”, który opatrzony został patronatami prezydenta Andrzeja Dudy, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina oraz rektora Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzego Gwizdały. W wykładach, sesjach plenarnych, sympozjach i obradach wezmą udział wybitni naukowcy,  badacze i specjaliści m.in. prof. Hans Joas, dr Hella Dietz, prof. Jadwiga Staniszkis, prof. Mirosława Marody, prof. Andrzej Rychard, prof. Henryk Domański, prof. Cezary Obracht-Prondzyński.


Gdańskiemu Tygodniowi Demokracji towarzyszą także wydarzenia o charakterze kulturalnym i edukacyjnym m.in. warsztaty filmowe dla dzieci i młodzieży, warsztaty edukacyjne o demokracji, spotkanie „Żywa biblioteka – imigranci i uchodźcy” z udziałem przedstawicieli środowisk imigranckich, pokazy filmów „NiepoKORni” w reż. Borysa Lankosza i Macieja Dancewicza oraz „Syryjska Love Story” w reż. Seana McAllistera, czytanie performatywne „Taśmy” w reż. Wojciecha Zrałka-Kossakowskiego, „Europejski Koncert Wolności” w wykonaniu Baltic Sea Philharmonic pod kierunkiem Kristjana Järvi, pokaz cyklu filmów o wybitnych opozycjonistach związanych z KOR, spacer z przewodnikiem „Szlakiem wolności”, spotkanie młodzieżowych rad miejskich i gminnych z terenu województwa pomorskiego pt. „Młodzi budują demokrację. Wymiana doświadczeń rad młodzieżowych”.


Więcej informacji na: gdansk.pl oraz 16zjazdpts.pl


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież