E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdańsk w obiektywie osób głuchoniewidomych

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
środa, 04 listopada 2015 13:55

24 zdjęcia wykonane przez osoby głuchoniewidome z Pomorskiej Jednostki TPG prezentowane są na wystawie "Popatrzmy razem na Gdańsk - Gdańsk w obiektywie osób głuchoniewidomych" w Europejskim Centrum Solidarności."Popatrzmy razem na Gdańsk - Gdańsk w obiektywie osób głuchoniewidomych" to wystawa fotografii wykonanych przez osoby głuchoniewidome z Pomorskiej Jednostki TPG w ramach projektu "My też chcemy poznać oraz pokazać piękno i historię naszego Gdańska". Wystawie, którą otworzył we wtorek wernisaż, towarzyszą warsztaty "W ciemności i ciszy" oraz z zakresu komunikacji osób głuchoniewidomych: języka migowego, brajla, alfabetu Lorma (zapisy podczas wystawy). Ekspozycja jest dostosowana do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku; audiodeskrypcję wykonano w brajlu oraz powiększonym drukiem.


altProjekt był realizowany w dwóch etapach. Uczestniczyło w nim 12 osób z różnym stopniem słabowzroczności.  Nie było osoby całkowicie niewidomej. W pierwszych na dwóch zajęciach teoretycznych z Ulą Dulewicz, doktorantką Akademii Sztuk Pięknych, uczestnicy zajęć poznawali m.in. jak zbudowany jest aparat, jak się dobiera światło, jak się tworzy kompozycje. Kolejnym etapem projektu był plener próbny w Starej Oliwie. Zdjęcia były wykonywane w czterech plenerach wybranych ze względu na walory historyczne i wartości poznawcze, ale trochę zapomniane: Stary Wrzeszcz w rejonie ul. Wajdeloty, Biskupia Górka, Latarnia Morska w Nowym Porcie i Teatr Szekspirowski. Wykonano tysiące zdjęć. Na wystawie prezentowane są tylko 24 wybrane fotografie. Oprócz zdjęć wykonanych przez osoby głuchoniewidome na wystawie można również zobaczyć zdjęcia obrazujące powstawanie prac w plenerze.


altalt- Ten projekt jest odpowiedzią na to, że osób głuchoniewidomych jeśli chodzi o życie kulturalne w Gdańsku nie ma - powiedziała Anna Jurkowska, Pomorski Pełnomocnik Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym. - Nie ma oferty dostosowanej do potrzeb, a wiadomo, że są to specyficzne potrzeby, w związku z tym, że jest to specyficzna niepełnosprawność. Poprzez ten projekt, poprzez tą wystawę chcieliśmy pokazać, że osoby głuchoniewidome mogą w życiu społeczno-kulturalnym zaistnieć. Chcieliśmy pokazać ich możliwości, ich zdolności mimo ograniczenia jakie posiadają. Chcieliśmy też, aby nie patrzeć na osoby głuchoniewidome przez pryzmat choroby, niepełnosprawności, ale przez pryzmat możliwości, umiejętności, pasji którą mają. W projekcie nie brały udziału osoby, które są pasjonatami fotografii. Były osoby, które po raz pierwszy w życiu trzymały aparat. Naszym przesłaniem jest abyśmy się wzajemnie zauważali, żebyśmy się wzajemnie szanowali, wzajemnie rozumieli. Chcielibyśmy, żeby ten projekt wniósł coś nowego w życie mieszkańców Gdańska, żeby osoby odwiedzające wystawę uwierzyły, że osoby głuchoniewidome też mogą fotografować, oczywiście z odpowiednim wsparciem. To jest nasze wyjście do mieszkańców Gdańska w poszukiwaniu wspólnego dialogu. Przy okazji chciałaby złożyć podziękowanie panu, który jest właścicielem latarni w Nowym Porcie za udostępnienie obiektu.


altaltW projekcie uczestniczyły osoby zameldowane w Gdańsku. Pomorska Jednostka TPG chciałaby rozszerzyć ten projekt obszar całego województwa. Organizatorzy projektu mają nadzieję, że w kolejnych latach odbędą się kolejne edycje.


Autorzy zdjęć uczestniczący w projekcie: Renata Zduniak, Henryka Machola, Jarosław Jaszak, Danuta Wróbel, Bogumiła Jońska, Wiesława Jadczak, Elwira Zalewska, Agnieszka Koziej, Danka Piaskowska.


altWystawę w ECS można oglądać do 13 listopada. W dniach 1 (wernisaż)-13 grudnia wystawa będzie do obejrzenia w Teatrze Szekspirowskim, w dniach 16 grudnia (wernisaż)-5 stycznia w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, a w dniach 8 (wernisaż)-20 stycznia w Galerii Warzywniak w Oliwie.

Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież