Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Forum Gospodarcze za Festiwal Filmowy (?)

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
niedziela, 14 października 2012 17:31

Sporo spostrzeżeń dało uczestnictwo w Międzynarodowym Forum Gospodarczym, które już po raz dwunasty, 12 października (piątek) zorganizowało miasto Gdynia. Około 600 przedsiębiorców, samorządowców, polityków, naukowców i ciekawskich słuchaczy, dyskutowało o aktualnych problemach w ramach trzech przewodnich paneli tematycznych: „Przyszłość polskiej gospodarki morskiej na tle trendów światowych oraz polityki UE"; „Moda na sport. Szanse, zagrożenia i praktyczne doświadczenia", a także „Gospodarka odpadami - wyzwania, którym musimy sprostać".


Pierwszy temat, ten chyba najistotniejszy dla Pomorza, ze względu na nasze nadmorskie położenie, odbywał się w okazałym i ze wspaniałym widokiem na Zatokę Gdańską, oszklonym wieżowcu z napisem PROKOM asseco POLAND.


alt


alt


Aby doń dotrzeć, samochód można było zaparkować z tyłu tegoż budynku, na wskazanym przez portiera... parkingu. Mimo sporej powierzchni, z trudem udało nam się dojechać w dostrzeżone jedno wolne miejsce. W Gdyni widocznie mieszkają co bardziej zasobniejsi ludzie, bo tamtejszy z nazwy parking, jest przystosowany wyłącznie dla wytrzymałych samochodów terenowych. Dziura za dziurą, po deszczu wypełnione błotnistą mazią. Można się zwłaszcza o tym przekonać, idąc spory kawałek pieszo z samochodu do głównego wejście budynku Prokomu, kiedy spod kół mijających nas samochodów bryzgają fontanny ciemnej wody.


altTen znakomicie zlokalizowany w centrum miasta samochodowy tor przeszkód, doskonale jest widoczny z góry. A konkretnie z balkonu 7 piętra wieżowca PROKOM POLAND, na którym to piętrze, w sali do tego nie przystosowanej, obywało się morskie forum gospodarcze.


Podobny tor przeszkód był przy Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance, ale gdańszczanie w miarę jakoś szybko z nim się uporali. Ostatnio też pięknie wybrukowali dojazd do Filharmonii na wysokości Centralnego Muzeum Morskiego. Może zatem gdyńskie forum gospodarcze przejmie Gdańsk, w rewanżu za Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, który Gdańskowi swego czasu podebrała Gdynia, organizując go w Teatrze Muzycznym. I tak już pozostało. Ale wtedy w Gdańsku nie było odpowiedniej bazy. Obecnie jest chyba odwrotnie.


altW Gdyni, na tak szeroko nagłaśnianym w mediach forum, w oszklonym budynku zapomniano o wydzieleniu odrębnego pomieszczenia dla dziennikarzy. W holu, obok sali wykładowej, nie ustawiono choćby kilku krzeseł. Koleżanka po fachu, Bożena Leszczyńska z gdańskiego oddziału PAP, który miał patronat medialny nad imprezą, przez dłuższy czas, nie mając na czym usiąść, musiała klęczeć nad laptopem z którego na bieżąco wysyłała relacje w świat. Był to widok iście żenujący.


Inna osoba rozsiadła się między rozciągniętymi banerami na podłodze, aby można było w nieco wygodniejszej pozie popisać na laptopie. Chyba o tym, że polski przemysł stoczniowy wciąż znajduje się w kryzysie. Owszem poprawia się nieco sytuacja w stoczniach prywatnych, jednak nadal gorsza jest w państwowych przedsiębiorstw okrętowych.


W obecności Anny Wypych - Namiotko (PO)  wiceminister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, próbowano też przeanalizować strategię rozwoju terminali kontenerowych Gdyni i Gdańska, na tle światowej sytuacji gospodarczej oraz w odniesieniu do założeń rządowej strategii rozwoju gospodarki morskiej. Z jakim skutkiem, ano może dowiemy się za rok, na kolejnym 13. forum. Oby tylko zorganizowanym w innej scenerii. Przykłady należy wziąć choćby z Europejskiego Forum Nowych Idei, które pod koniec września 2012, już po raz drugi zostało zorganizowane w Sopocie. Też było międzynarodowe, a organizacja wręcz perfekcyjna.


altAle jak się okazuje, nasze nadmorskie położenie daje też inne szanse rozwoju gospodarczego. Związane są one z istniejącą już u nas infrastrukturą widowiskowo sportową. To tak zwana turystyka „ewentowa”. Czyli duże imprezy, które ściągać mają do nas turystów choćby z państw basenu morza Bałtyckiego. Mowa o trójmiejskich halach i stadionach oraz troska o ich rentowność. Zwłaszcza o odpowiednie wykorzystanie sportowo widowiskowej infrastruktury, zbudowanej przed i na Euro 2012. Warunkiem jest wcześniej zaprogramowany odpowiedni kalendarz takich imprez i ich rozreklamowanie. A trudno tym nazwać jedyny jak na razie koncert amerykańskiej piosenkarki Jennifer Lopez na PGE Arena Gdańsk, która tylko w połowie była wypełniona. 


W ocenie  prowadzącego ten panel Adama Giersza, byłego ministra sportu,  również duże imprezy sportowe mogą być magnesem przyciągającym gości do naszego regionu. Debata o tym, odbyła się w bardziej przyzwoitych warunkach, jakie panują w gdyńskim parku naukowo-technologicznym.


altTegoroczny panel środowiskowy został poprowadzony przez prezesa zarządu Eko Doliny Sp. z o.o. – Cezarego Jakubowskiego i poświęcony był zagadnieniom dotyczącym gospodarki odpadami. Głównie w związku z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie. W ramach konferencji, eksperci z Polski i zagranicy przedstawili obowiązujące i praktykowane w krajach Europy modele gospodarki odpadami. Przybliżyli również temat kosztów selektywnej zbiórki, zarówno dla mieszkańca, jak i firm wywozowych. Program spotkania przewidział też omówienie najważniejszych kwestii dotyczących transgranicznego przemieszczania odpadów, w tym surowców za granice kraju.


Panel ten odbywał się w najbardziej przyzwoitych warunkach Hotelu Nadmorskiego, mieszczącego się tuż obok kortów tenisowych i bulwaru nadmorskiego.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież