Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało... Jaworski pyta Karnowskiego o emigrantów w Sopocie » - Wybory i Referendum mają odpowiedzieć na bardzo ważne pytania na temat bezpieczeństwa - powiedział... Gołębie pocztowe na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego » Wiceminister kultury Jarosław Sellina ogłosił wpisanie „Hodowli i lotu gołębi pocztowych” na Krajową...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
sobota, 16 września 2023 20:03
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
AP Orlen wygrała trzeci mecz z rzędu. Tym razem gdańszczankom
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
piątek, 15 września 2023 16:11
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
II LIGA E-WINNER
W Stężycy Olimpia Grudziądz poniosła
Brakowało jakości
sobota, 16 września 2023 20:30
Brakowało jakości
Niezbyt ciekawy mecz zobaczyli kibice w Opolu. Lechia bezbramkowo

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dariusz Chmielewski Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
piątek, 12 października 2012 20:15

Wojewoda pomorski Ryszard Stachurski wręczył 12 października Dariuszowi Chmielewskiemu dokument, powołujący go z dniem 1 listopada br. na stanowisko Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wcześniej kandydaturę tą oceniono jako najlepszą w postępowaniu konkursowym, które odbyło się 11 października.


W skład komisji, której przewodniczył wicewojewoda pomorski Michał Owczarczak, weszli trzej przedstawiciele wojewody pomorskiego i dwaj przedstawiciele Generalnego Konserwatora Zabytków. W głosowaniu tajnym członkowie komisji jednogłośnie wskazali kandydaturę Dariusza Chmielewskiego, który wypadł najlepiej zarówno w części, w której oceniano kompetencje merytoryczne, jak i w etapie oceniającym zdolności kierownicze. Do postępowania konkursowego przystąpiło 6 kandydatów, z których 5 spełniło wymagania formalne określone w ogłoszeniu o konkursie.


Kandydaturę Chmielewskiego zaakceptował Generalny Konserwator Zabytków, który w myśl ustawy o ochronie zabytków i opiece nad nimi, też musiał wyrazić zgodę na jego powołanie.


altDariusz Chmielewski ma 40 lat. Jest absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych o kierunku ochrona dóbr kultury w zakresie konserwatorstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W przeszłości zatrudniony był na stanowisku Inspektora Wojewódzkiego w Państwowej Służbie Ochrony Zabytków w Toruniu. Pracował również w biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Był również pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Gdańska ds. odbudowy kościoła Św. Katarzyny po pamiętnym pożarze. Kandydat prowadził również działalność gospodarczą w zakresie usług ochrony zabytków.


Jak zapowiedział, to od listopada w urzędzie rozpocznie od przeglądu finansów, organizacji pracy i spraw personalnych. Zamierza też ujednolicić procedury urzędowe dla klientów.


altPrzypomnijmy, że organem odpowiedzialnym za ochronę zabytków i nadzorującym jest wojewoda pomorski, w imieniu którego zadania i kompetencje z tym związane wykonuje Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Kieruje on Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Gdańsku, jednostką organizacyjną wchodzącą w skład zespolonej administracji rządowej województwa. Zasięg terytorialny urzędu obejmuje cały obszar województwa pomorskiego. Bezpośrednio WUOZ w Gdańsku podlegają następujące powiaty: chojnicki, gdański, kartuski, kościerski, kwidzyński, malborski, nowodworski, pucki, starogardzki, sztumski, tczewski i wejherowski.


Przypomnijmy również, że ten sam wojewoda pomorski Ryszard Stachurski, kilka miesięcy wcześniej odwołał z tego stanowiska  Mariana Kwapińskiego, nie podając przyczyny swej decyzji. Wiadomo jednak, że w ostatnich latach wiele działań Kwapińskiego spotykało się z krytyką ze strony władz samorządowych Gdańska oraz organizacji zajmujących się zabytkami. Co do wydawania przez niego błędnych decyzji  i zaniechań, interweniowali również gdańscy posłowie.


altWe wrześniu 2011 roku do wojewody z wnioskiem o odwołanie Kwapińskiego zwrócił się Jerzy Borowczak, poseł PO, a wcześniej gdański radny. Jako powód wymienił ponad 20 przykładów błędnych działań konserwatora, a wśród nich m.in. wydanie zgody na rozebranie gotyckich murów w kamienicach na terenie historycznego centrum Gdańska, przedproża kamienicy przy ul. Piwnej, kamienic przy ul. Jana z Kolna oraz budynków zespołu historycznego młyna przy ul. Tartacznej. Poseł zarzucił też Kwapińskiemu brak właściwego nadzoru nad Domem Młynarza w zespole młyna Emaus przy ul. Kartuskiej w Gdańsku, w efekcie czego obiekt ten został zniszczony. Podobnie stało się także ze średniowiecznymi cegłami, tynkami i malowidłami ściennymi z XIV w. w Katedrze Oliwskiej. W ocenie posła Borowczaka, konserwator ten ponosi również odpowiedzialność za zniszczenie oryginalnych parkietów i mozaikowych posadzek w historycznej Sali BHP  Stoczni Gdańskiej i zastąpienie ich nowymi. Borowczak zarzucił też Kwapińskiemu bezczynność i pozorowane działania w przypadku innych zabytków. Efektem wniosku Borowczaka była przeprowadzona wiosną tego roku kontrola, zwolnienie Kwapińskiego i powołanie w jego miejsce nowego Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - Dariusza Chmielewskiego, przed którym stoi ogrom pracy i odpowiedzialności.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież