Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów... M. Adamowicz u gedanistów - forma na medal » Mamy dobra wiadomość dla nieco poirytowanej sędzi Aleksandry Kaczmarek, która 8 września nie doczeka... Wszystkim, którym drogie jest dziedzictwo gdańskiej zieleni » Oświadczenie otwarteW dniu 4 maja b.r. wystosowałem List Otwarty w sprawie postępującej degradacji O... Tomasz Wołek odłożył pióro. Kibicuje Niebiesko-Biało-Niebieskim w Nieb... » Tomasz Wołek był dziennikarzem, pisarzem, znawcą i komentatorem sportowym. Urodził się w 1947 roku. ... Żegnaj Tomku... » Nie żyje Tomasz Wołek. Mój mentor futbolu i zawodu dziennikarza. Tomka poznałem w 1974 roku. Po pami... Stowarzyszenie „Godność” do Tuska » List Stowarzyszenia „Godność” do Donalda TuskaSzanowny Donaldzie!My, byli się działacze „Solidarnośc...
Portfele liderów partii - kto na Pomorzu za Tuskiem?
niedziela, 18 września 2022 13:08
Portfele liderów partii - kto na Pomorzu za Tuskiem?
Lepsza, lepiej płatna praca w pomorskim samorządzie niż służba

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Marsze w górę tabeli
sobota, 24 września 2022 13:49
Marsze w górę tabeli
EKSTRAKLASA BP
Lechia od ostatniego dnia lipca wciąż bez
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Rozewska strażnica polskości
środa, 14 września 2022 13:24
Rozewska strażnica polskości
Pogoda nie nastrajała do długiego pobytu nad morzem, było już
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dariusz Chmielewski Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
piątek, 12 października 2012 20:15

Wojewoda pomorski Ryszard Stachurski wręczył 12 października Dariuszowi Chmielewskiemu dokument, powołujący go z dniem 1 listopada br. na stanowisko Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wcześniej kandydaturę tą oceniono jako najlepszą w postępowaniu konkursowym, które odbyło się 11 października.


W skład komisji, której przewodniczył wicewojewoda pomorski Michał Owczarczak, weszli trzej przedstawiciele wojewody pomorskiego i dwaj przedstawiciele Generalnego Konserwatora Zabytków. W głosowaniu tajnym członkowie komisji jednogłośnie wskazali kandydaturę Dariusza Chmielewskiego, który wypadł najlepiej zarówno w części, w której oceniano kompetencje merytoryczne, jak i w etapie oceniającym zdolności kierownicze. Do postępowania konkursowego przystąpiło 6 kandydatów, z których 5 spełniło wymagania formalne określone w ogłoszeniu o konkursie.


Kandydaturę Chmielewskiego zaakceptował Generalny Konserwator Zabytków, który w myśl ustawy o ochronie zabytków i opiece nad nimi, też musiał wyrazić zgodę na jego powołanie.


altDariusz Chmielewski ma 40 lat. Jest absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych o kierunku ochrona dóbr kultury w zakresie konserwatorstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W przeszłości zatrudniony był na stanowisku Inspektora Wojewódzkiego w Państwowej Służbie Ochrony Zabytków w Toruniu. Pracował również w biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Był również pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Gdańska ds. odbudowy kościoła Św. Katarzyny po pamiętnym pożarze. Kandydat prowadził również działalność gospodarczą w zakresie usług ochrony zabytków.


Jak zapowiedział, to od listopada w urzędzie rozpocznie od przeglądu finansów, organizacji pracy i spraw personalnych. Zamierza też ujednolicić procedury urzędowe dla klientów.


altPrzypomnijmy, że organem odpowiedzialnym za ochronę zabytków i nadzorującym jest wojewoda pomorski, w imieniu którego zadania i kompetencje z tym związane wykonuje Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Kieruje on Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Gdańsku, jednostką organizacyjną wchodzącą w skład zespolonej administracji rządowej województwa. Zasięg terytorialny urzędu obejmuje cały obszar województwa pomorskiego. Bezpośrednio WUOZ w Gdańsku podlegają następujące powiaty: chojnicki, gdański, kartuski, kościerski, kwidzyński, malborski, nowodworski, pucki, starogardzki, sztumski, tczewski i wejherowski.


Przypomnijmy również, że ten sam wojewoda pomorski Ryszard Stachurski, kilka miesięcy wcześniej odwołał z tego stanowiska  Mariana Kwapińskiego, nie podając przyczyny swej decyzji. Wiadomo jednak, że w ostatnich latach wiele działań Kwapińskiego spotykało się z krytyką ze strony władz samorządowych Gdańska oraz organizacji zajmujących się zabytkami. Co do wydawania przez niego błędnych decyzji  i zaniechań, interweniowali również gdańscy posłowie.


altWe wrześniu 2011 roku do wojewody z wnioskiem o odwołanie Kwapińskiego zwrócił się Jerzy Borowczak, poseł PO, a wcześniej gdański radny. Jako powód wymienił ponad 20 przykładów błędnych działań konserwatora, a wśród nich m.in. wydanie zgody na rozebranie gotyckich murów w kamienicach na terenie historycznego centrum Gdańska, przedproża kamienicy przy ul. Piwnej, kamienic przy ul. Jana z Kolna oraz budynków zespołu historycznego młyna przy ul. Tartacznej. Poseł zarzucił też Kwapińskiemu brak właściwego nadzoru nad Domem Młynarza w zespole młyna Emaus przy ul. Kartuskiej w Gdańsku, w efekcie czego obiekt ten został zniszczony. Podobnie stało się także ze średniowiecznymi cegłami, tynkami i malowidłami ściennymi z XIV w. w Katedrze Oliwskiej. W ocenie posła Borowczaka, konserwator ten ponosi również odpowiedzialność za zniszczenie oryginalnych parkietów i mozaikowych posadzek w historycznej Sali BHP  Stoczni Gdańskiej i zastąpienie ich nowymi. Borowczak zarzucił też Kwapińskiemu bezczynność i pozorowane działania w przypadku innych zabytków. Efektem wniosku Borowczaka była przeprowadzona wiosną tego roku kontrola, zwolnienie Kwapińskiego i powołanie w jego miejsce nowego Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - Dariusza Chmielewskiego, przed którym stoi ogrom pracy i odpowiedzialności.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież