Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kuźnia jest tym dla Orunian, czym Żuraw dla Gdańska - GALERIA

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
sobota, 13 października 2012 21:26

Zabytkowy budynek kuźni przy ul. Gościnnej 10 na Oruni, na którego remont władze miasta Gdańska przeznaczyły około 600 tys. zł, został przekazany w sobotę 13 października we władanie Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej. Będzie ona gospodarzem tego obiektu do 2022 roku. Obiekt wyświęcono, zgodnie z polskim obyczajem.


GALERIAW ramach przeprowadzonego gruntownego remontu, odrestaurowano też wnętrza, znakomicie eksponując drewniane elementy konstrukcji ryglowej z wypełnieniem ceglanym. Zachowano dawne wyposażenie, jak piec i palenisko kowalskie oraz pomieszczenie piwniczne.  


alt


Odrestaurowana kuźnia, jak zapewnia Agnieszka Leśniewska z Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej, ma być przede wszystkim galerią sztuki, czytelnią i miejscem spotkań dla mieszkańców dzielnicy. Tu mają zapoznawać się z historią swego miasta. W planie jest też połączenie kuźni na stałe z warsztatem kowalskim Remigiusza Bystrka. Planuje się także otwarcie małej pijalni kawy.


alt


Na otwarcie kuźni, wykorzystując nawet zewnętrzne ogrodzenie, uruchomiono interesującą galerię oruńskich zdjęć, czyli wystawę z prywatnych kolekcji mieszkańców.


Natomiast wewnątrz kuźni można było oglądać wystawę zdjęć z Oruńskich Warsztatów Fotograficznych, jak i historyczne eksponaty z dzielnicy, podarowane przez Krzysztofa Kosika z ul. Gościnnej. Tuż obok kuźni był też rozstawiony kramik z historycznymi pamiątkami.


altMieszkańcy dzielnicy, którzy tłumnie, w ilości około 200 osób, przybyli na imprezę otwarcia, nie kryli radości, że w końcu doczekali się remontu popadającej w ruinę kuźni i przekazania jej do użytku. Obiektu symbolu, który stoi w centralnym miejscu dzielnicy, na rynku, tuż przy kościele. Na pamiątkę w tymże miejscu zrobiono sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie panoramiczne. Fotograf zrobił je z podnośnika wozu strażackiego, kilkanaście minut przytrzymując fotografowanych w oczekiwaniu na odpowiednie oświetlenie.


alt


Podczas 4-godzinnej imprezy, hojnie częstowano gorącą zupą dyniową i pieczonymi jabłkami, a także - już odpłatnie 5 zł za pół litra - można było spróbować kwasu chlebowego. Co odważniejsi zamykali się w dyby, albo korzystali z darmowych przejażdżek bryczką po oruńskich uliczkach.


alt


Wielu ciekawskich przyglądało się z bliska pracy kowali, w tym też takiemu, który publicznie podkuwał cztery końskie kopyta. Te i wiele innych atrakcji mogli obejrzeć w sobotę mieszkańcy Oruni, gdzie uroczyście otwarto budynek zabytkowej kuźni.


alt


Wiceprezydent miasta Maciej Lisicki, wraz z przedstawicielami rodziny, która zamieszkiwała dom przed jego remontem, dokonał symbolicznego przecięcia ogromnych rozmiarów czerwonej wstęgi, zawiązanej w kokardę. Była ona rozwieszona na głównych drzwiach prowadzących do kuźni. W ocenie Lisickiego, który tym samym dokonał oficjalnego otwarcia kuźni, jest ona jednym z najstarszych obiektów na Oruni. Zapomnianej dzielnicy Gdańska, mającej jednak spore szczęście do ciekawych ludzi. Prężnie funkcjonują w niej różne stowarzyszenia - co istotne - autentycznie oddane na rzecz mieszkańców. Lisicki zapowiedział, że w niedalekiej przyszłości planuje się otworzyć prawdziwą kuźnię. Niestety, jak na razie, z przyczyn prawnych nie dało się przejąć nieruchomości obok. Ale znajdują się tu inne budynki komunalne i docelowo ma w nich funkcjonować kowalstwo artystyczne, przyciągające również licznych turystów.


alt


W tak uroczystym dniu, można też było wysłuchać wykładu historyka prof. Jerzego Sampa z UG, połączonego z promocją jego książki. Przypomina ona, że był taki czas, kiedy Orunia, jeszcze jako wieś, była dużym i niezwykle ważnym przedmieściem Gdańska. Już w 1793 roku zamieszkiwało ją ponad 2 tys. osób. W 1905 r. liczba ta wzrosła do 10 tys. Pod koniec XIX wieku wieś posiadała kościół, trzy szkoły, aptekę, dwie fabryki papy, wytwórnię octu, garbarnię, parowy młyn zbożowy, pocztę i telegraf. W 1933 roku została włączona do miasta Gdańska. Profesor Samp, ze smutkiem stwierdził, że niegdyś Orunia była piękna, a obecnie stała się jedną z najbardziej zdegradowanych dzielnic wielkiego grodu nad Motławą. Mimo to, ciągle trwają tu prawdziwe cuda dawnej świetności, jak: Park Oruński, zespół kamienic przy Trakcie Świętego Wojciecha i ul. Dworcowej, a także starego rynku oruńskiego, położonego przy dzisiejszej ulicy Gościnnej.


"Kuźnia jest tym dla Orunian, czym Żuraw dla Gdańska", te chętnie cytowane przez mieszkańców Oruni, słowa prof. Jerzego Sampa potwierdzają, że kuźnia istotnie powinna pełnić ważną rolę w życiu tej dzielnicy.
Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież