Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
sobota, 03 czerwca 2023 11:31
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
O godz. 16.30 rozpocznie się mecz Zdunek Wybrzeże z InvestHousePlus
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Skwierawski: Mieszkańcy wskazują inwestycje

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 12 października 2012 15:19

O budżecie obywatelskim z pełnomocnikiem prezydenta Sopotu Marcinem Skwierawskim rozmawia Artur S. Górski- Budżet państwa, budżet gminy to nam się mniej lub bardziej precyzyjnie kojarzy. Gorzej z deficytem budżetowym, czy długiem publicznym. Ale czym jest budżet obywatelski?
Marcin Skwierawski: Od kilku lat w Sopocie uruchomione były procedury konsultacji budżetu z mieszkańcami. Prezydent miasta spotykał się z sopocianami i przedstawiał założenia budżetu. Tak było. Od ubiegłego roku zmieniła się ta formuła. Na zasadzie porozumienia między prezydentem a radnymi wprowadzone zostały nowe formy zgłaszania obywatelskich propozycji. Od 1 czerwca do 15 sierpnia mieszkańcy mogli zgłaszać swoje projekty inwestycji, które uznają za najbardziej potrzebne. Są to zarówno inwestycje dzielnicowe, małe, jak i te o charakterze ogólnomiejskim.


- A co z kosztami propozycji budżetowych? Przecież budżet nie jest z gumy…

Marcin Skwierawski: W tym roku zgłoszonych zostało około osiemdziesięciu propozycji i inicjatyw lokalnych. Na te dzielnicowe projekty przeznaczamy po około pół miliona złotych, a na ogólnomiejskie - około dwóch milionów. Mówię około, bo szczegółowe wyliczenia powstaną w trakcie procesowania i przygotowania inwestycji.


- Zatem mieszkańcy zgłaszają swoje postulaty, ale przecież radni mogą odrzucać projekty zgłaszane przez mieszkańców, zanim znajdą się one w projekcie budżetu?
Marcin Skwierawski: Jest umowa społeczna, by nie odrzucać projektów, które zostaną wskazane przez mieszkańców. Oczywiście spośród tych, wskazywanych w ankietach, musimy wybrać te, które mogą być zrealizowane. Na przykład miasto nie może ingerować, poza ramami narzuconymi przez plany zagospodarowania, w tereny należące do spółdzielni mieszkaniowych lub osób prywatnych.


- Radni pozostawili sobie więc możliwość sprawdzania projektów pod kątem gospodarności i realności realizacji. A jak w praktyce odbywa się to wskazywanie priorytetów?
Marcin Skwierawski: Są dostępne wydrukowane ankiety. Można je otrzymać w magistracie, w filiach bibliotek publicznych. Kilkanaście tysięcy ankiet zostało rozesłanych. Będą też uruchomione w najbliższą niedzielę specjalne punkty, gdzie można będzie oddać swój głos, wskazać swoje inwestycyjne preferencje.


- Co jest na pierwszej pozycji ważności według sopocian w projekcie budżetu „ogólnomiejskiego” - pojemniki do segregacji odpadów, czy może remonty ulic?
Marcin Skwierawski: W ubiegłym roku segregacja odpadów rzeczywiście była istotna. Podobnie remont ulicy 23 Marca. Głównie są to projekty infrastrukturalne. Propozycje lokalne zaś dotyczą ławek, placów zabaw, ale są też społeczne jak dofinansowanie do zajęć ruchowych. W sumie w ubiegłym roku w ramach budżetu obywatelskiego wydatkowane zostało około 7 milionów złotych. W tym roku zapewne będzie podobnie.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież