Zachować się... » Miała niespełna osiemnaście, kiedy zginęła z rąk ubeckich katów. Skazana niesłusznym wyrokiem na śmi... Wojciech Książek: Traktujmy się poważnie, panie ministrze! » Rozmowa z Wojciechem Książkiem, przewodniczącym Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „... Zrozumienie i kompromis receptą na długie pożycie małżeńskie » 3 października w Dworze Artusa 25 małżeństw otrzymało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyz... Debata "Więcej niż sport - dziedzictwo Gedanii Gdańsk w stulecie dział... » W Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej odbyła się de... W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
niedziela, 02 października 2022 08:55
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
Lechia pierwsza zdobyła bramkę na nowo otwartym stadionie w

Galeria Sztuki Gdańskiej

Perłopławy Danuty Joppek
wtorek, 27 września 2022 10:21
Perłopławy Danuty Joppek
Zbliżają się dwie wystawy malarki pozostającej dla mnie nadal
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Czy senator Czarnobaj odda 600 tys.? Kłopoty szpitala w Kwidzynie

Ocena użytkowników: / 19
SłabyŚwietny 
czwartek, 22 października 2015 09:39

Leszek Czarnobaj, niegdyś wicemarszałek woj. pomorskiego odpowiedzialny m.in. za ochronę zdrowia, skromnie przyznaje, że sondaże wyborcze, dające mu po raz kolejny mandat senatora RP, to tyko sondaże, a on ciężko pracuje na wyborczy sukces, ale o kondycji kwidzyńskiego szpitala, któremu dyrektorował rozmawiać nie chce.- Ranking to jest tylko ranking. Najważniejsze to, co w niedzielę przy urnach. Mam świetny program i pracuję - mówi nam wyraźnie zadowolony z naszego telefonu Czarnobaj.
Pytany o kwidzyński szpital i kontrakt na kardiologię z NFZ sprzed czterech lat zmienia nastrój i zdziwiony dopytuje:
- Dlaczego ja mam o tym mówić? Niech pan na moje biuro, kochany redaktorze, napisze pytania. Ja panu "meilem" odpowiem. Dziękuję panu bardzo - zapewnia senator i chwali:
. Miło mi się z panem rozmawiało. Lubię pana gazety. Jest pan człowiekiem niezależnym, obiektywnym. Ja chętnie odpowiem. Dziękuję. Jadę i słabo słyszę - kończy rozmowę Czarnobaj.
Później już telefonu nie odbierał.


Szpital, składając dokumentację konkursową w NFZ, wykazywał dostateczną obsadę kadrową oddziału (dwóch kardiologów). Po kontroli Funduszu musiał oddać NFZ 1,8 mln zł (po uznaniu przez NFZ 1,5 mln zł na zabiegi ratujące życie). NFZ zażądał bowiem ogółem zwrotu 3,3 mln zł, które od 2010 r. szpital otrzymał na prowadzenie oddziału.
Sprawą nieprawidłowości w dokumentacji zajmowała się prokuratura po zawiadomieniu Barbary Kawińskiej, ówczesnej dyrektor pomorskiego oddziału NFZ.


Wobec byłych dyrektorów, z wyłączeniem senatora Czarnobaja, wobec którego sprawę umorzono, sformułowano akt oskarżenia przedłożenia nierzetelnych dokumentów w postępowaniu mającym na celu uzyskanie kontraktowania świadczeń z Narodowego Funduszu Zdrowia. Sprawa jeszcze nie znalazła swego finału.


Z kolei nowy zarząd szpitala i udziałowcy spółki chcą, by byli członkowie zarządu za nieprawidłowości odpowiedzieli finansowo.
Prezes Zarządu spółki Zdrowie w Kwidzynie Dariusz Brzeziński nie znalazł dla nas jednak czasu. Jak nam powiedziano w sekretariacie spółki - miał ważne spotkania.


Odpowiedź Leszka Czarnobaja na temat stanu finansowego Spółki „Zdrowie” z siedzibą w Kwidzynie, która otacza swoją opieką mieszkańców powiatu kwidzyńskiego w zakresie leczenia szpitalnego, w czasie jego prezesury w 2011 roku nie nadeszła.Otrzymaliśmy SMS-a, że pracuje nad odpowiedzią.


Senator nie odpowiedział też czy otrzymał wezwanie do zapłaty skierowane przez EMC Instytut Medyczny z tytułu pokrycia części poniesionych przez spółkę strat w wyniku przedłożenia wadliwej dokumentacji co skutkowało zerwaniem kontraktu na kardiologię i czy otrzymał wezwanie skierowane przez walne zgromadzenie wspólników zobowiązujące   poprzedni zarząd spółki do pokrycia części poniesionych przez spółkę „Zdrowie” strat w wyniku przedłożenia wadliwej dokumentacji o obsadzie oddziału kardiologicznego szpitala w Kwidzynie oraz czy zamierza on wejść w spór prawny w związku z tym żądaniem.


Przypomnijmy, że polityczna kariera Leszka Czarnobaja zachwiała się, gdy Ewa Christina Hedlund, Szwedka operowana w Gdańsku w podległym mu szpitalu 2 sierpnia 2010 r. zapadła w śpiączkę po zabiegu chirurgii plastycznej - powiększenia piersi. Kobieta jest w stanie wegetatywnym. Jej mózg jest nieodwracalnie uszkodzony wskutek niedotlenienia.  


Po ujawnieniu przez szwedzką telewizję tragedii Szwedki i nagłośnieniu jej w Polsce wybuchł międzynarodowy skandal.
Pomorski Urząd Wojewódzki zlecił kontrolę w Pomorskim Centrum Traumatologii (PCT) w Gdańsku. Okazało się, że były dyrektor Pomorskiego Centrum Traumatologii, dr Mirosław Domosławski, dwukrotnie występował do Zarządu Województwa z wnioskiem o wydanie zgody na przeprowadzanie prywatnych operacji chirurgii plastycznej. I otrzymał odpowiedź odmowną. PCT nie miał w swojej strukturze oddziału chirurgii plastycznej. Mimo to w 2009 r. ówczesny dyrektor wydzierżawił część poradni chirurgii naczyniowej oraz oddziału tej specjalności. W szpitalu na oddziale chirurgii naczyniowej wydzielono w jedną z sal chorych na potrzeby tzw. oddziału komercyjnego. Wykonywano na nim odpłatne zabiegi z zakresu okulistyki oraz chirurgii plastycznej dla klientów szwedzkiej spółki Medica Travel&Consulting.


Po wybuchu afery odpowiedzialny za służbę zdrowia w zarządzie woj. pomorskiego wicemarszałek Leszek Czarnobaj, z wykształcenia inżynier technologii drewna, podał się do dymisji w listopadzie 2010 r. Z funkcji odszedł też dyrektor Departamentu Zdrowia urzędu marszałkowskiego Maciej Łukowicz.  


Sprawa nie zaszkodziła w politycznej karierze Leszka Czarnobaja. Został w 2011 roku senatorem i przestał pełnić obowiązki prezesa kwidzyńskiej spółki Zdrowie i dyrektora szpitala powiatowego w Kwidzynie, gdzie trafił po rezygnacji z zasiadania w zarządzie województwa.

ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież