Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Potulski: Falandyzacja prawa po gdańsku

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
piątek, 23 października 2015 17:40

To co miasto zrobiło w sprawie szkoły na Kokoszkach to typowa falandyzacja prawa – takiego zdania jest działacz SLD, były poseł i wiceminister edukacji Franciszek Potulski, przewiduje, ze w dalszym ciągu taktyka postępowania miasta się nie zmieni. Potulski, który po raz ósmy startuje w wyborach podkreśla, że chciałby zjednoczyć wokół siebie środowisko, ludzi wrażliwych na sprawy oświaty.Franciszek Potulski przypomina, ze był jedną z osób, która zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu nieprawidłowości przy formowaniu szkoły. – Chodziło o to, że trybunał Konstytucyjny w 2010 roku orzekł iż samorządy, na których ciąży odpowiedzialność za organizacje oświaty, nie mogą przekazywać  tej funkcji innym podmiotom. Prawnicy miejscy tak długo szukali kruczków prawnych, aż znaleźli rozwiązanie, ze przekazana został nie szkoła a budynek, same mury. To taka typowa falandyzacja prawa, nawet o szczebel wyżej od falandyzacji – powiedział GG Franciszek Potulski. Dodał, ze prokuratura nie doszukała się znamion przestępstwa. Z kolei do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wystąpiła „Solidarność” – Tu muszę pogratulować kolegom z Solidarności, że udało im się rozstrzygnąć sprawę pozytywnie – podkreślił Potulski. Dodał, że WSA początkowo kwestionował fakt, że do sądu zwrócił się związek zawodowy, jednak NSA zlecił ponowne rozpatrzenie sprawy. – Czytam teraz, że prawnicy miejscy czekają na uzasadnienie wyroku, będziemy więc świadkami dalszego ciągu falandyzacji prawa – dodał polityk SLD.  Przypomniał, że w szkole gościły m.in. Ewa Kopacz i Joanna Kluzik – Rostkowska. - Mam wrażenie, że to polityczna dywersja Platformy Obywatelskiej. Nie wiem, może prezydent Gdańska nie lubi obydwu pań? – zaznaczył Franciszek Potulski. Były poseł i wiceminister edukacji nie może się tez zgodzić z lansowanym stwierdzeniem, że gdyby szkoła na Kokoszkach była państwowa byłby w niej niższy poziom nauczana.  – Ta szkoła dała 1 milion złotych zysku operatorowi i to przy założeniu, że nauka trwa tam tylko na jedną zmianę – dodał.


Franciszek Potulski od lat znany jest jako działacz oświatowy, nadchodzące wybory parlamentarne są jego ósmymi, w których bierze udział. –  Mój start traktuję jako próbę integracji środowiska wokół spraw oświaty. Sporo wiem, o oświacie, o funkcjonowaniu państwa i samorządu o budżecie – zaznaczył. Podkreślił, że o oświacie dyskutuje się obecnie w kompletnie niewłaściwy sposób. – Nie można na przykład mówić tylko o potrzebie likwidowania gimnazjów, trzeba podjąć próbę analizy sytuacji, oceny szkolnictwa i trzeba spróbować znaleźć wyjście, być może okaże się, że trzeba system oświaty zreformować, ale nie możemy mówić, że gimnazja wychowują chuliganów. To nie wina gimnazjów, te szkoły dostają tak wychowane dzieci z domy, z podwórka – powiedział Franciszek Potulski.  Były wiceminister oświaty ubolewa tez nad sposobem prowadzenia dyskursu politycznego. – Co raz mniej zwraca się uwagi na fachowość kandydatów, to co który wie i potrafi nie ma znaczenia. Zachowania w debacie politycznej odbieram jako zachowania na meczu piłkarskim. To czego byliśmy świadkami po spotkaniach polityków, te wiece przypomniały mi zachowania kiboli po opuszczeniu stadionu – ocenił nasz rozmówca.

Jerzy Domski


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież