Król Kaszubów i Solidarności – Ks. prał. Hilary Jastak » 13 grudnia minęła mroczna rocznica wybuchu stanu wojennego. Był to kolejny krok walki władzy komunis... Antoni Patek - patron roku 2027 » 18 grudnia 2025 r, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie było miejscem niecodziennej uroczystości... Rondo Szyślaka - Architekt znaku pokoju » "Przekażcie sobie znak pokoju".Los, przypadek, okoliczność sprawiły, że Wiesław Szyślak, architekt, ... Zastęp Czarzastego: Nowa Lewica i... frakcja PZPR » Lewica nowa, ale niezupełnie. W partii jej nowego, zadomowionego przewodniczącego Włodzimierza Czarz... Gazeta Gdańsk Gdańskie Grudnie » Już w najbliższy piątek w sieci dystrybucji "Gazety Gdańskiej" ukaże się jej specjalne wydanie: "Gda... Moje grudnie: Czesław Nowak i Stanisław Fudakowski » Czesław Nowak - Jeszcze przed grudniem 1970 jako jeden z nielicznych bezpartyjnych brygadzistów Mors... Godność 13 grudnia: Precz z komuną i rządem Tuska » Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność” pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Stowarzyszenie „Godnoś... Prezydent powołał Grzegorza Ksepko w skład Krajowej Rady Sądownictwa » Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Karol Nawrocki postanowieniem z dnia 6 listopada 2025 r. powołał... Forum Wsparcia i Zdrowia w Żukowie » W najbliższą sobotę w Kaszubskim Centrum Sportu w Żukowie otwarte Forum Wsparcia i Zdrowia pod patro... "Merkus" w Bąkowie - inny klimat handlu » Kolejny nowoczesny sklep gdańskiej spółki "Merkus". Po Gdańsku, Sopocie i Gdyni - kolej na Bąkowo na...
Król Kaszubów i Solidarności – Ks. prał. Hilary Jastak
środa, 31 grudnia 2025 19:09
Król Kaszubów i Solidarności – Ks. prał. Hilary Jastak
13 grudnia minęła mroczna rocznica wybuchu stanu wojennego. Był to
Skrzaty wzięły korty SKT
sobota, 13 grudnia 2025 16:21
Skrzaty wzięły korty SKT
Po raz drugi w ciągu ostatnich 2 miesięcy Sopocki Klub Tenisowy
Tablica Łazarka
środa, 31 grudnia 2025 19:00
Tablica Łazarka
Wojciech Łazarek był piłkarzem, a później bardzo znanym trenerem

Galeria Sztuki Gdańskiej

Staszek
czwartek, 25 września 2025 11:03
Staszek
Był człowiekiem słowa – i to słowa używanego w sposób

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Żeglarz
piątek, 02 maja 2025 08:00
Żeglarz
Kapitan Nut odważny, romantyczny, bez skazy, poświęcił swoje
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Bohaterski, niemiecki ksiądz upamiętniony w Żarnowcu
czwartek, 18 września 2025 17:09
Bohaterski, niemiecki ksiądz upamiętniony w Żarnowcu
Kompleks klasztorno-kościelny w Żarnowcu to perła północnych
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Dowiedz się jak nie dać się rakowi!

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 20 listopada 2017 19:16

O profilaktyce i edukacji dotyczącej raka płuc będą rozmawiać zaproszeni eksperci podczas interdyscyplinarnej konferencji. Spotkanie ma na celu przybliżenie informacji o tej jednostce chorobowej, ale przede wszystkim zwrócenie uwagi na działania prewencyjne.



W czwartek, 23 listopada w auli Zespołu Szkół Łączności w Gdańsku odbędzie się spotkanie edukacyjne, które wpisuje się w listopadowe obchody Światowego Miesiąca Świadomości Raka Płuca. Na prelekcje są zaproszeni wszyscy mieszkańcy ze szczególnym uwzględnieniem nauczycieli i pedagogów, którzy pracują z młodzieżą. Podczas wystąpień zostaną poruszone przede wszystkim zagadnienia związane z profilaktyką, wczesnym wykryciem raka, a także dalszym wsparciem pacjenta. Prelegenci poruszą także aspekty społeczne, kwestie związane z zachorowalnością oraz czynnikami ryzyka – zwłaszcza paleniem wyrobów tytoniowych.


W konferencji wezmą udział wybitni specjaliści między innymi z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Poradni Leczenia Uzależnień od Tytoniu czy Fundacji Naukowo –Technicznej „Gdańsk”. Uczestnicy będą mogli wysłuchać wystąpień onkologów prof. Jana Skokowskiego i prof. Rafała Dziadziuszko, a także ekspertów z różnych dziedzin służby zdrowia. Konferencja rozpocznie się o 8.30 od rejestracji uczestników. Następnie przewidziano szereg paneli edukacyjnych – młodzieżowy (wystąpienia członków studenckich kół naukowych i uczniów), ekspercki (prelekcje lekarzy i specjalistów) oraz część szczególnie uwzględniającą sytuację pacjenta (wystąpienia przedstawicieli stowarzyszeń i ekspertów). Po wykładach będzie możliwość dyskusji i zadawania pytań.


Rak płuc to jeden z najtrudniejszych przeciwników współczesnej medycyny. Na ten fakt składa się przede wszystkim złe rokowanie, a także wysoka śmiertelność na tle innych nowotworów złośliwych. Zdrowie jest jednak w naszych rękach – stwierdzenie to w dużej mierze opisuje sytuację z zachorowalnością na raka płuc. Badania bowiem pokazują, że zdecydowana większość osób, u których rozpoznano schorzenie, paliła bądź pali papierosy. Od paru lat usiłuje się wprowadzać obostrzenia wobec branży tytoniowej. Obecnie, na skutek dyrektywy Komisji Europejskiej na paczkach znajdują się drastyczne obrazki. W przyszłości planuje się zakazać tzw. papierosów mentolowych i cienkich. Stałe podnoszenie świadomości społecznej jest niezbędne, a działalność organizatora konferencji, czyli Stowarzyszenia do Walki z Rakiem, wpisuje się w tę strategię.
- Stowarzyszenie od ponad 20-lat działa na rzecz chorych onkologicznie i ich rodzin. Prowadzimy działania wspierające chorych społecznie i psychologicznie. Działamy na polu profilaktyki raka płuca poprzez zachęcanie społeczeństwa, a szczególnie młodzieży do walki z nałogiem palenia papierosów, które są główną przyczyną występowania raka płuca. Od 2015 roku podejmujemy działania mające na celu walkę o poprawę sytuacji pacjentów na poziomie europejskim oraz równy dostęp do nowoczesnego leczenia w krajach Unii Europejskiej – informuje Barbara Lisowska.


Organizatorzy konferencji proszą o wcześniejsze potwierdzenie przybycia – wystarczy wysłać wiadomość na adres mailowy: konferencja23.11.2017@gmail.com.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęły główne instytucje samorządowe i edukacyjne w tym;  Prezydent Miasta Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Rada Miasta Gdańska, Pomorski Wojewódzki Inspektor Sanitarny, Kuratorium Oświaty w Gdańsku.


Piotr Kallalas

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież