Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów... M. Adamowicz u gedanistów - forma na medal » Mamy dobra wiadomość dla nieco poirytowanej sędzi Aleksandry Kaczmarek, która 8 września nie doczeka... Wszystkim, którym drogie jest dziedzictwo gdańskiej zieleni » Oświadczenie otwarteW dniu 4 maja b.r. wystosowałem List Otwarty w sprawie postępującej degradacji O... Tomasz Wołek odłożył pióro. Kibicuje Niebiesko-Biało-Niebieskim w Nieb... » Tomasz Wołek był dziennikarzem, pisarzem, znawcą i komentatorem sportowym. Urodził się w 1947 roku. ... Żegnaj Tomku... » Nie żyje Tomasz Wołek. Mój mentor futbolu i zawodu dziennikarza. Tomka poznałem w 1974 roku. Po pami... Stowarzyszenie „Godność” do Tuska » List Stowarzyszenia „Godność” do Donalda TuskaSzanowny Donaldzie!My, byli się działacze „Solidarnośc...
Portfele liderów partii - kto na Pomorzu za Tuskiem?
niedziela, 18 września 2022 13:08
Portfele liderów partii - kto na Pomorzu za Tuskiem?
Lepsza, lepiej płatna praca w pomorskim samorządzie niż służba

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Marsze w górę tabeli
sobota, 24 września 2022 13:49
Marsze w górę tabeli
EKSTRAKLASA BP
Lechia od ostatniego dnia lipca wciąż bez
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Rozewska strażnica polskości
środa, 14 września 2022 13:24
Rozewska strażnica polskości
Pogoda nie nastrajała do długiego pobytu nad morzem, było już
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Tradycja kontra użyteczność – Jarmark Św. Dominika oczyma mieszkańców

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 24 sierpnia 2011 09:06

Tradycja Jarmarku Świętego Dominika liczy sobie już 751 lat. Jest on jedną z największych i najstarszych imprez kulturalno – handlowych w Polsce. Co roku ściąga on do Gdańska tłumy turystów, którzy przechadzają się pomiędzy setkami stoisk z bursztynem, starociami, najróżniejszymi formami sztuki i niestety coraz częściej pomiędzy tym co zwyczajnie można nazwać tandetą.

Jarmark bez wątpienia jest bardzo istotnym wydarzeniem w wakacyjnym programie miasta. Bez wątpienia także przynosi miastu dochód i daje sprzedawcom zarobić. Warto jednak przyjrzeć się także praktycznej stronie wydarzenia, jak jarmark oceniają mieszkańcy Gdańska? Przecież to właśnie oni muszą zmagać się z długą listą utrudnień, które są wynikiem uroczystości trwających prawie miesiąc czasu. W tym roku jarmark przyciągnął ponad 8 milionów zwiedzających. - Mam ten komfort, że mogłam wyjechać – mówi Ola, która mieszka na ulicy Ogarnej. - Jarmark jest dla nas mieszkańców bardzo męczący, ale taki już jego urok. Oczywiście jak byłam młodsza, stanowił on dla mnie atrakcję ale teraz poza parą kolczyków raczej nic z niego nie wyniosę – dodaję ze śmiechem. Słuchając Oli samo nasuwa się pytanie, czy słusznie oceniamy Jarmark Świętego Dominika. Jest on przecież jarmarkiem, czyli wydarzeniem handlowym, a nie kulturalnym. Szereg atrakcji stanowi dodatek do tego, czym jarmark jest w istocie, czyli miejscem wymiany handlowej.

                                                      


To, że na jarmarku można kupić właściwie wszystko każdy dobrze wie, to że jakość wyrobów nie zawsze spełnia nasze oczekiwania też dla nikogo nie jest zaskoczeniem. Przy tak ogromnym wyborze asortymentu każdy, kto zechce znajdzie coś dla siebie.
Jak się okazuje zgiełk i tłumy zwiedzających nie stanowią dla Gdańszczan największego problemu.
- W Gdańsku ciężko o miejsce parkingowe także poza jarmarkiem – mówi Alicja, zaczepiona na Targu Węglowym. - Pracuje na Przymorzu, ale czasami muszę załatwić jakieś sprawy w centrum miasta i proszę mi wierzyć, że dodatkowe dwadzieścia minut spędzone na poszukiwaniu miejsca parkingowego nie poprawia mi humoru i jeśli mogę sobie pozwolić na dygresję, nie wiem czy stojące za nami konstrukcje, na które raczej nie zdecydowałabym się wsiąść są tu bardziej zasadne niż dodatkowe miejsca dla samochodów. Jarmark jarmarkiem, ale nie zapominajmy o tym, że dla mieszkańców ten jarmark przynosi znacznie więcej utrudnień i komplikacji niż pożytku.


Takich opinii usłyszeć można więcej, Jednak jak się okazuje są także mieszkańcy, którzy z jarmarku się cieszą.
- Przychodziłam na jarmark z mamą jako mała dziewczynka i tak mi już zostało. Co roku staram się wygospodarować parę dni na zakupowe szaleństwo i zawsze znajdę tu coś wyjątkowego. Trzeba się trochę nachodzić, ale warto – dodaje Kasia, wyciągając z torby stary wazon, kupiony na jednym ze straganów. Zapłaciła za niego czterdzieści złotych, ale uważa zakup za bardzo udany. 


Tomek jest rodowitym Gdańszczaninem, który od kilku lat mieszka w Białymstoku – przyjechałem do Trójmiasta i z czystej ciekawości postanowiłem wybrać się na jarmark. Nie byłem na nim kilka lat i chciałem zobaczyć co się pozmieniało. O tym, że nie mam portfela zorientowałem się mniej więcej na wysokości piwnej. Dobrze, że telefon miałem w drugiej kieszeni, ale jak się później okazało zdążyłem dojść praktycznie do lotu zanim ktoś obsługujący nr 112 odebrał. Powiadomiłbym jeden z patroli, ale niestety na taki nie trafiłem. Czy wybieram się na jarmark za rok ? Raczej nie i strata portfela nie jest jedyną przyczyną. Jarmark Świętego Dominika lata swojej świetności przechodził u schyłku lat siedemdziesiątych, kiedy faktycznie było to jedyne miejsce gdzie zakupić można było deficytowe wówczas towary.
Czasy się zmieniły, a wraz z nimi jarmark. Uwielbiany kiedyś pchli targ opanowali handlarze doskonale wiedzący jak w oczach turystów zrobić coś z niczego. Oceniając jarmark z historycznego punktu widzenia musimy mieć na uwadze fakt, że założeniem wydarzenia była i jest przede wszystkim sprzedaż wszelkiego rodzaju towarów. Postrzeganie jarmarku jako wydarzenia kulturalnego powinno mieć znacznie mniejsze znaczenie, ponieważ on zwyczajnie takim wydarzeniem nie jest. Także jeśli chcemy kupić jakiś drobiazg, unikatowe wyroby wykonane przez lokalnych artystów lub trochę potargować się przy stoisku ze starociami Jarmark jest doskonałym wyborem. Kwestie jakości kulturalnej wydarzenia pozostają do oceny własnej uczestniczących w wydarzeniu.


Tekst i fot: Ewa Borkowska
Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież