Wernisaż wystawy „Spojrzeć ludziom prosto w oczy…” » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w 4. rocznicę śmierci Jana Olszewskiego odbył się wernisaż wys... ZŁOTE płyną z gdańskich kranów... » To jest gest prezydent Gdańska. Złote popłyną z gdańskich kranów do niektórych gdańskich portfeli. Z... Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Jak sobie radzić po diagnoz... » Niepewność, strach, a często bezradność i osamotnienie osób szukających przyczyn swoich dolegliwości... Wspólny bilet trójmiejski popłynął z FALĄ do morza... » 2 lutego w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się debata na temat projektu Spółki Innobaltica doty... W tygodniku „Sieci”: Budujemy najsilniejszą lądową armię Europy » W nowym numerze „Sieci” wicepremier Mariusz Błaszczak, laureat tytułu Człowiek Wolności Tygodnika „S... Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap...
ZŁOTE płyną z gdańskich kranów...
wtorek, 07 lutego 2023 15:37
ZŁOTE płyną z gdańskich kranów...
To jest gest prezydent Gdańska. Złote popłyną z gdańskich
Lekkoatletyczne gwiazdy w ORLEN Copernicus Cup
wtorek, 07 lutego 2023 09:13
Lekkoatletyczne gwiazdy w ORLEN Copernicus Cup
To będzie lekkoatletyczne wydarzenie zimy w Polsce! 8 lutego w
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
poniedziałek, 30 stycznia 2023 13:19
Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
Artur Baranowski, gdyński malarz, pejzażysta, często oceniany
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Tradycja kontra użyteczność – Jarmark Św. Dominika oczyma mieszkańców

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 24 sierpnia 2011 09:06

Tradycja Jarmarku Świętego Dominika liczy sobie już 751 lat. Jest on jedną z największych i najstarszych imprez kulturalno – handlowych w Polsce. Co roku ściąga on do Gdańska tłumy turystów, którzy przechadzają się pomiędzy setkami stoisk z bursztynem, starociami, najróżniejszymi formami sztuki i niestety coraz częściej pomiędzy tym co zwyczajnie można nazwać tandetą.

Jarmark bez wątpienia jest bardzo istotnym wydarzeniem w wakacyjnym programie miasta. Bez wątpienia także przynosi miastu dochód i daje sprzedawcom zarobić. Warto jednak przyjrzeć się także praktycznej stronie wydarzenia, jak jarmark oceniają mieszkańcy Gdańska? Przecież to właśnie oni muszą zmagać się z długą listą utrudnień, które są wynikiem uroczystości trwających prawie miesiąc czasu. W tym roku jarmark przyciągnął ponad 8 milionów zwiedzających. - Mam ten komfort, że mogłam wyjechać – mówi Ola, która mieszka na ulicy Ogarnej. - Jarmark jest dla nas mieszkańców bardzo męczący, ale taki już jego urok. Oczywiście jak byłam młodsza, stanowił on dla mnie atrakcję ale teraz poza parą kolczyków raczej nic z niego nie wyniosę – dodaję ze śmiechem. Słuchając Oli samo nasuwa się pytanie, czy słusznie oceniamy Jarmark Świętego Dominika. Jest on przecież jarmarkiem, czyli wydarzeniem handlowym, a nie kulturalnym. Szereg atrakcji stanowi dodatek do tego, czym jarmark jest w istocie, czyli miejscem wymiany handlowej.

                                                      


To, że na jarmarku można kupić właściwie wszystko każdy dobrze wie, to że jakość wyrobów nie zawsze spełnia nasze oczekiwania też dla nikogo nie jest zaskoczeniem. Przy tak ogromnym wyborze asortymentu każdy, kto zechce znajdzie coś dla siebie.
Jak się okazuje zgiełk i tłumy zwiedzających nie stanowią dla Gdańszczan największego problemu.
- W Gdańsku ciężko o miejsce parkingowe także poza jarmarkiem – mówi Alicja, zaczepiona na Targu Węglowym. - Pracuje na Przymorzu, ale czasami muszę załatwić jakieś sprawy w centrum miasta i proszę mi wierzyć, że dodatkowe dwadzieścia minut spędzone na poszukiwaniu miejsca parkingowego nie poprawia mi humoru i jeśli mogę sobie pozwolić na dygresję, nie wiem czy stojące za nami konstrukcje, na które raczej nie zdecydowałabym się wsiąść są tu bardziej zasadne niż dodatkowe miejsca dla samochodów. Jarmark jarmarkiem, ale nie zapominajmy o tym, że dla mieszkańców ten jarmark przynosi znacznie więcej utrudnień i komplikacji niż pożytku.


Takich opinii usłyszeć można więcej, Jednak jak się okazuje są także mieszkańcy, którzy z jarmarku się cieszą.
- Przychodziłam na jarmark z mamą jako mała dziewczynka i tak mi już zostało. Co roku staram się wygospodarować parę dni na zakupowe szaleństwo i zawsze znajdę tu coś wyjątkowego. Trzeba się trochę nachodzić, ale warto – dodaje Kasia, wyciągając z torby stary wazon, kupiony na jednym ze straganów. Zapłaciła za niego czterdzieści złotych, ale uważa zakup za bardzo udany. 


Tomek jest rodowitym Gdańszczaninem, który od kilku lat mieszka w Białymstoku – przyjechałem do Trójmiasta i z czystej ciekawości postanowiłem wybrać się na jarmark. Nie byłem na nim kilka lat i chciałem zobaczyć co się pozmieniało. O tym, że nie mam portfela zorientowałem się mniej więcej na wysokości piwnej. Dobrze, że telefon miałem w drugiej kieszeni, ale jak się później okazało zdążyłem dojść praktycznie do lotu zanim ktoś obsługujący nr 112 odebrał. Powiadomiłbym jeden z patroli, ale niestety na taki nie trafiłem. Czy wybieram się na jarmark za rok ? Raczej nie i strata portfela nie jest jedyną przyczyną. Jarmark Świętego Dominika lata swojej świetności przechodził u schyłku lat siedemdziesiątych, kiedy faktycznie było to jedyne miejsce gdzie zakupić można było deficytowe wówczas towary.
Czasy się zmieniły, a wraz z nimi jarmark. Uwielbiany kiedyś pchli targ opanowali handlarze doskonale wiedzący jak w oczach turystów zrobić coś z niczego. Oceniając jarmark z historycznego punktu widzenia musimy mieć na uwadze fakt, że założeniem wydarzenia była i jest przede wszystkim sprzedaż wszelkiego rodzaju towarów. Postrzeganie jarmarku jako wydarzenia kulturalnego powinno mieć znacznie mniejsze znaczenie, ponieważ on zwyczajnie takim wydarzeniem nie jest. Także jeśli chcemy kupić jakiś drobiazg, unikatowe wyroby wykonane przez lokalnych artystów lub trochę potargować się przy stoisku ze starociami Jarmark jest doskonałym wyborem. Kwestie jakości kulturalnej wydarzenia pozostają do oceny własnej uczestniczących w wydarzeniu.


Tekst i fot: Ewa Borkowska
Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież