Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ...
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
wtorek, 05 grudnia 2023 15:10
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Tradycja kontra użyteczność – Jarmark Św. Dominika oczyma mieszkańców

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 24 sierpnia 2011 09:06

Tradycja Jarmarku Świętego Dominika liczy sobie już 751 lat. Jest on jedną z największych i najstarszych imprez kulturalno – handlowych w Polsce. Co roku ściąga on do Gdańska tłumy turystów, którzy przechadzają się pomiędzy setkami stoisk z bursztynem, starociami, najróżniejszymi formami sztuki i niestety coraz częściej pomiędzy tym co zwyczajnie można nazwać tandetą.

Jarmark bez wątpienia jest bardzo istotnym wydarzeniem w wakacyjnym programie miasta. Bez wątpienia także przynosi miastu dochód i daje sprzedawcom zarobić. Warto jednak przyjrzeć się także praktycznej stronie wydarzenia, jak jarmark oceniają mieszkańcy Gdańska? Przecież to właśnie oni muszą zmagać się z długą listą utrudnień, które są wynikiem uroczystości trwających prawie miesiąc czasu. W tym roku jarmark przyciągnął ponad 8 milionów zwiedzających. - Mam ten komfort, że mogłam wyjechać – mówi Ola, która mieszka na ulicy Ogarnej. - Jarmark jest dla nas mieszkańców bardzo męczący, ale taki już jego urok. Oczywiście jak byłam młodsza, stanowił on dla mnie atrakcję ale teraz poza parą kolczyków raczej nic z niego nie wyniosę – dodaję ze śmiechem. Słuchając Oli samo nasuwa się pytanie, czy słusznie oceniamy Jarmark Świętego Dominika. Jest on przecież jarmarkiem, czyli wydarzeniem handlowym, a nie kulturalnym. Szereg atrakcji stanowi dodatek do tego, czym jarmark jest w istocie, czyli miejscem wymiany handlowej.

                                                      


To, że na jarmarku można kupić właściwie wszystko każdy dobrze wie, to że jakość wyrobów nie zawsze spełnia nasze oczekiwania też dla nikogo nie jest zaskoczeniem. Przy tak ogromnym wyborze asortymentu każdy, kto zechce znajdzie coś dla siebie.
Jak się okazuje zgiełk i tłumy zwiedzających nie stanowią dla Gdańszczan największego problemu.
- W Gdańsku ciężko o miejsce parkingowe także poza jarmarkiem – mówi Alicja, zaczepiona na Targu Węglowym. - Pracuje na Przymorzu, ale czasami muszę załatwić jakieś sprawy w centrum miasta i proszę mi wierzyć, że dodatkowe dwadzieścia minut spędzone na poszukiwaniu miejsca parkingowego nie poprawia mi humoru i jeśli mogę sobie pozwolić na dygresję, nie wiem czy stojące za nami konstrukcje, na które raczej nie zdecydowałabym się wsiąść są tu bardziej zasadne niż dodatkowe miejsca dla samochodów. Jarmark jarmarkiem, ale nie zapominajmy o tym, że dla mieszkańców ten jarmark przynosi znacznie więcej utrudnień i komplikacji niż pożytku.


Takich opinii usłyszeć można więcej, Jednak jak się okazuje są także mieszkańcy, którzy z jarmarku się cieszą.
- Przychodziłam na jarmark z mamą jako mała dziewczynka i tak mi już zostało. Co roku staram się wygospodarować parę dni na zakupowe szaleństwo i zawsze znajdę tu coś wyjątkowego. Trzeba się trochę nachodzić, ale warto – dodaje Kasia, wyciągając z torby stary wazon, kupiony na jednym ze straganów. Zapłaciła za niego czterdzieści złotych, ale uważa zakup za bardzo udany. 


Tomek jest rodowitym Gdańszczaninem, który od kilku lat mieszka w Białymstoku – przyjechałem do Trójmiasta i z czystej ciekawości postanowiłem wybrać się na jarmark. Nie byłem na nim kilka lat i chciałem zobaczyć co się pozmieniało. O tym, że nie mam portfela zorientowałem się mniej więcej na wysokości piwnej. Dobrze, że telefon miałem w drugiej kieszeni, ale jak się później okazało zdążyłem dojść praktycznie do lotu zanim ktoś obsługujący nr 112 odebrał. Powiadomiłbym jeden z patroli, ale niestety na taki nie trafiłem. Czy wybieram się na jarmark za rok ? Raczej nie i strata portfela nie jest jedyną przyczyną. Jarmark Świętego Dominika lata swojej świetności przechodził u schyłku lat siedemdziesiątych, kiedy faktycznie było to jedyne miejsce gdzie zakupić można było deficytowe wówczas towary.
Czasy się zmieniły, a wraz z nimi jarmark. Uwielbiany kiedyś pchli targ opanowali handlarze doskonale wiedzący jak w oczach turystów zrobić coś z niczego. Oceniając jarmark z historycznego punktu widzenia musimy mieć na uwadze fakt, że założeniem wydarzenia była i jest przede wszystkim sprzedaż wszelkiego rodzaju towarów. Postrzeganie jarmarku jako wydarzenia kulturalnego powinno mieć znacznie mniejsze znaczenie, ponieważ on zwyczajnie takim wydarzeniem nie jest. Także jeśli chcemy kupić jakiś drobiazg, unikatowe wyroby wykonane przez lokalnych artystów lub trochę potargować się przy stoisku ze starociami Jarmark jest doskonałym wyborem. Kwestie jakości kulturalnej wydarzenia pozostają do oceny własnej uczestniczących w wydarzeniu.


Tekst i fot: Ewa Borkowska
Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież