Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa » Duet Donald Tusk-Paweł Olechnowicz nieroztropnie gospodaruje prawdą. Były premier sprzedaż aktywów s... Czesław Nowak: W samorządach przeważają plusy ujemne » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–93 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowarz... Zmarł autor koncepcji pomnika Poległych Stoczniowców 1970 » 21 maja 2022 r. zmarł Bogdan Pietruszka, autor koncepcji gdańskiego pomnika Poległych Stoczniowców 1... Konkurs dla młodzieży „Zainwestuj w naszą planetę” rozstrzygnięty » Wyłoniono zwycięzców konkursu „Zainwestuj w naszą planetę” na plakat cyfrowy o tematyce ekologicznej... W tygodniku „Sieci”: Tak Tusk chciał sprzedać LOTOS Rosjanom » Upublicznienie dokumentów zdradzających plany sprzedania Rosjanom Grupy LOTOS przez rząd PO-PSL jasn... Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa » Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, komentatorem p... Minister Skarbu Państwa: Rząd PO-PSL chciał sprzedać LOTOS Rosjanom i ... » Dokument, który został odtajniony przez obecnego Ministra Skarbu Państwa Jacka Sasina dowodzi, że te... W tygodniku „Sieci”: Jak patrzy na nas Rosja? » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Budzisz analizuje, skąd się wzięło u Rosjan przeświadcz... Święto ogrodnicze w Rënku » To było prawdziwe święto ogrodnicze. 19. edycję Ogólnopolskiej Wystawy Ogrodniczej połączonej z kier... „Wejście w historię”: prezentacja eksponatów związanych z działalności... » W ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejścia w historię” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezent...
Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa
czwartek, 26 maja 2022 19:49
Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa
Duet Donald Tusk-Paweł Olechnowicz nieroztropnie gospodaruje

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
H.Skrzydlewska Orzeł - Zdunek Wybrzeże LIVE
piątek, 27 maja 2022 22:08
H.Skrzydlewska Orzeł - Zdunek Wybrzeże LIVE
W sobotę o godz. 16.30 w Łodzi ma się rozpocząć mecz
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
sobota, 21 maja 2022 19:07
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
Porażką z wicemistrzem Polski zakończyła sezon Lechia.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bracia z Nowego Portu
poniedziałek, 16 maja 2022 10:13
Bracia z Nowego Portu
Trudno w wypadku mało znanych, wywodzących się z Nowego Portu,

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Ćwicz z Drużyną Energii
poniedziałek, 23 maja 2022 13:50
Ćwicz z Drużyną Energii
Trwa sportowy etap Drużyny Energii, w którym rywalizuje 191 szkół
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pelplin. Dużo pytań na debacie o Elektrowni Północ

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 28 października 2011 13:28

altFachowcy i naukowcy byli głównymi aktorami debaty zwolenników i przeciwników Elektrowni Północ, która odbył się w Pelplinie. Pytania mogli im zadać uczestnicy, których na spotkanie przybyło kilkuset. Nie zabrakło i pytań i gorącej atmosfery, która towarzyszyła trzygodzinnemu spotkaniu.


Elektrownia Północ to inwestycja Kulczyk Investments, międzynarodowej grupy inwestycyjnej, specjalizującej się w inicjowaniu i prowadzeniu transakcji na światowych rynkach wschodzących. Obecnie pracuje ona nad wyborem wykonawcy Elektrowni Północ w Rajkowach. Dziewięć podmiotów gospodarczych ma czas do stycznia 2012 r. na złożnie swoich ofert. Równolegle toczą się wciąż konsultacje społeczne, do których debata należała. Inwestor i przeciwnicy elektrowni mogli na niej przedstawić swoje racje i odnieść się do argumentów drugiej strony.


alt- Elektrownia jest potrzebna Pomorzu, tym bardziej że krajowy system energetyczny bilansuje się zaledwie do 2013 roku - mówił Michał Behnke, radca prawny, przedstawiciel inwestora. - Alternatywnych źródeł jest za mało, potrzebna jest systemowa, nowoczesna elektrownia na węgiel. Spełniająca wszelkie wymogi i przygotowana zgodnie z wszystkimi restrykcyjnymi przepisami i normami.

Inwestor zapewniał o nowoczesnej i bezpiecznej budowie elektrowni, zabezpieczeniach przed hałasem, pyłem, czy zanieczyszczeniami. Ekolodzy nie dali się jednak przekonać oni też przedstawiali swoje liczby: przejazd 150 ciężarówek na dobę hałas przejeżdżających  pociągów z węglem, zanieczyszczenie wód gruntowych, przenikanie metali ciężkich do gruntów, zanieczyszczenie Wisły.
- Chcą wybudować elektrownię na Kociewiu, gdzie praktycznie nie ma infrastruktury - mówił Piotr Turowicz, radca prawny z Client Earth. - A przy okazji zniszczyć dziedzictwo kulturalne i środowisko naturalne.


alt


Ekolodzy przekonywali uczestników, że dokumentacja inwestycji nie został przygotowana dobrze, czego dowodem jest cofnięcie pozwolenia zintegrowanego dla elektrowni przez ministra śodowiska.
Przedstawiciele inwestora odpierali ten zarzut. - Mamy wszystkie niezbęne pozwolenia, a cofnięcie pozwolenia zintegrowanego nie ma teraz najmniejszego wpłwu na inwestycję bo jest ono niezbędne w czasie, gdy elektrownia będzie uruchamiana - mówił Michał Behnke.
W debacie wzięło udział kilkaset osób. Część z nich upatruje w elektrowni szansę dla siebie, inni boją się zagrożeń ze strony tak potężnego inwestora.

Adam Kamińki

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież