Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar... Zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska » 15 maja 2023 r. zmarła prof. dr hab. n. med. Barbara Krupa-Wojciechowska, rektor Gdańskiego Uniwersy...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
sobota, 27 maja 2023 21:23
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
W niedzielę o godz. 14.00 w Poznaniu rozpocznie się mecz ebebe PSŻ
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
piątek, 26 maja 2023 18:45
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
EKSTRAKLASA BP
Pożegnanie z Ekstraklasą okazało się
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
środa, 29 lipca 2015 22:02
Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
15 maja zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska. Przypominamy
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
poniedziałek, 01 maja 2023 14:11
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego i Centrum Sportu i

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gmina Subkowy oraz gmina Pelplin utworzą Specjalną Strefę Przemysłową

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 21 kwietnia 2011 15:40

altaltZ inicjatywy Wójta Gminy Subkowy, Mirosława Murzydło oraz Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin, Andrzeja Stanucha 21 kwietnia 2011 roku w Urzędzie Gminy Subkowy podpisano list intencyjny na rzecz realizacji projektu utworzenia Specjalnej Strefy Przemysłowej Subkowy-Pelplin.


Inicjatywa powołania Specjalnej Strefy Przemysłowej jest bezpośrednio związana z realizacją przez spółkę Elektrownia Północ przedsięwzięcia pod nazwą: „Budowa Elektrowni Północ o mocy 2000 MW koło miejscowości Rajkowy, gmina Pelplin, powiat tczewski w województwie pomorskim.”. Strony postanowiły nawiązać bliższą współpracę by w pełni wykorzystać potencjalne korzyści gospodarcze i społeczne jakie niesie z sobą realizacja budowy i eksploatacji elektrowni w obrębie tych gmin.

Elektrownia Północ to inwestycja, która w znaczącym stopniu przyczyni się do stymulacji rozwoju gospodarczego nie tylko gmin Subkowy i Pelplin, ale również regionu Pomorza. Przy budowie zatrudnienie może znaleźć nawet 3 000 osób, a do jej stałej obsługi w trybie 3‐zmianowym potrzebnych będzie nawet 1 000 osób
– zatrudnionych bezpośrednio w elektrowni oraz w firmach kooperujących, których
w województwie pomorskim może być nawet kilkadziesiąt. Dzięki inwestycji, gminy Pelplin i Subkowy dołączą do grona gmin strategicznie istotnych dla województwa pomorskiego.
Kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy partnerskiej przez obie gminy. Umowa będzie określać następujące obszary:
- wzajemnych zobowiązań,
- kwestie koordynacji nad projektem,
- założenia co do opracowania koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zagospodarowania Strefy,
- założenia dotyczące wypracowania strategii rozwoju i promocji Strefy.

W planach jest również powołanie profesjonalnego centrum obsługi inwestora. Centrum obsługi inwestora będzie świadczyć usługi i dostarczać niezbędnych informacji dla podmiotów, które będą chciały współpracować z Elektrownią Północ oraz funkcjonować w ramach Specjalnej Strefy Przemysłowej.

Podczas sesji Rada Gminy Subkowy podjęła również uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia zmian w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego pod kątem planowanej Strefy.


Gmina Subkowy
Gmina leży we wschodniej części województwa pomorskiego, w powiecie tczewskim na tak zwanym Kociewiu Wschodnim w sąsiedztwie Żuław Wiślanych.  Obejmuje ona obszar o powierzchni 7780 ha i zamieszkuje ją 5476 osób (stan na: 31.12.2010 r).
W skład gminy wchodzi 11 sołectw: Subkowy, Gorzędziej, Radostowo, Mała Słońca, Wielka Słońca, Mały Garc, Rybaki, Wielgłowy, Brzuśce, Waćmierz i Narkowy.


Gmina Pelplin
Gmina Pelplin to gmina miejsko-wiejska w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim. Obejmuje ona obszar o powierzchni 14 045  ha i zamieszkuje ją 16 656 osób (stan na: 31.12.2010 r). W skład gminy wchodzi 14 sołectw: Bielawki, Gręblin, Janiszewo, Janiszewko, Kulice, Lignowy Szlacheckie, Małe Walichnowy, Międzyłęż, Pomyje, Rajkowy, Ropuchy, Rożental, Rudno, Wielki Garc.


Elektrownia Północ
Elektrownia w Rajkowach będzie węglową elektrownią systemową o łącznej mocy do 2000 MW. Decyzję o uruchomieniu budowy elektrowni w tym rejonie podjęto
w związku z deficytem energii elektrycznej w województwie pomorskim i rosnącym zapotrzebowaniem na energię. Dzięki najnowocześniejszej technologii elektrownia uzyska sprawność przekraczającą 45%.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież