Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dzieszkowski zwycięzcą XVI Zawodów Balonowych w Pasłęku

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
wtorek, 17 lipca 2012 17:07

Pilot Artur Dzieszkowski z Białegostoku, startujący na balonie „Dragon”, o numerze rejestracyjnym SB BUD, został zdecydowanym zwycięzcą XVI Zawodów Balonowych w Pasłęku.
Jako jedyny ze stawki ośmiu startujących ekip, pomyślnie zaliczył wszystkie sześć konkurencji (na zdjęciu poniżej). Ostatnią z nich był dolot do celu, który był usytuowany w pobliżu pochylni Buczyniec Kanał Elbląski.


alt


Tę konkurencję, ciężką z uwagi na silne podmuchy wiatru, zaliczyły tylko trzy ekipy, białostocka i dwie warszawskie. Pozostałe pięć nie zdołały przelecieć w pobliżu celu i otrzymały po 100 pkt. karnych, co istotnie zaważyło na końcowej klasyfikacji.


alt


Najbardziej efektownymi były konkurencje czwarta i piąta, kiedy pierwszy krzyż był rozstawiony na bocznym boisku miejskim, a drugi 2 km poza nim, zaś start wspólny odbywał się w centrum miasta z placu 1000-lecia.


alt


Ponieważ startowano w godzinach popołudniowych, zgromadziło się bardzo dużo miejscowej ludności, a i przejezdnych turystów. Podczas jednego lotu nad i poza miastem, należało dwukrotnie rzucić markerami (czerwonym i niebieskim) do dwóch rozstawionych w różnych miejscach celów.


alt


Czwartą konkurencję, dolot do boiska, wygrał Wojciech Polewicz z Aeroklubu Gdańskiego (z najmniejszą odległością 2,05 m). Drugi był Dzieszkowski z wynikiem 6,74 m, a trzeci Włodzimierz Klusek z Warszawy  (16.30 m). Bez przyziemienia należało lecieć dalej i po około 2 km, rzucić do celu niebieski marker, w czym najlepszy ponownie okazał się być Dzieszkowski z wynikiem 2,19 m. Tuż za nim uplasowała się Oliwia Rocławska-Jasieńska z Warszawy, z wynikiem 3,92 m. Pozostali w tej piątej konkurencji mieli znacznie większe odległości.


altOleńka miała doskonałą passę następnego dnia w ostatniej szóstej konkurencji, w pięknym stylu wygrywając po rzuceniu markerem w pochylni Buczyniec na odległość zaledwie 2,74 m. Drugi był Klusek 10,04 m, a trzeci Dzieszkowski 16,48 m. Pozostali, jak już wspomnieliśmy, otrzymali po 100 pkt karnych za nie dolot.


altI praktycznie te trzy ostatnie konkurencje przetasowały tabelę wyników, poza pierwszym miejscem, które od początku  zdecydowanie zajmował Artur Dzieszkowski z Białegostoku. W ostatecznej klasyfikacji wygrał on  z wynikiem 118,25 m, przed drugim Włodzimierzem Kluskiem (270,72 m) i Oliwią Rocławską – Jasieńską (328,94 m), oboje  z Warszawy.


Podczas ceremonii wręczania nagród i pucharów, za Dzieszkowskiego, który z przyczyn rodzinnych musiał wcześniej pojechać do domu (choroba syna), puchar odebrał sędzia główny zawodów Ryszard Kurowski (na zdjęciu pierwszy z lewej).


Nadmieńmy, że dwaj piloci z Aeroklubu Gdańskiego zajęli kolejne miejsca, czwarte Wojciech Telszewski (338,22 m), a piąte Wojciech Polewicz (489,63 m).


Uczestnicy zawodów podczas rozdania nagród deklarowali powrót do Pasłęka za rok, bardzo chwaląc serdeczne przyjęcie i rodzinną atmosferę. Nagrody wręczali sponsorzy w towarzystwie Wiesława Śniecikowskiego, burmistrza Pasłęka (obiecał za rok więcej pieniędzy na nagrody) i Sławomira Jezierskiego, starosty elbląskiego.


alt


Uczestnikom XVI Zawodów Balonowych przyświecało hasło „Kanał Elbląski z lotu ptaka i poziomu ssaka”. Tradycyjnie już od 5 lat, złożyli oni wraz z młodzieżą szkolną, wiązanki kwiatów na grobie św. pamięci Bogusława Stankiewicza na Cmentarzu Komunalnym w Pasłęku. Kilka osób wspomniało pamięć byłego nauczyciela Szkoły Podstawowej nr 2 w Pasłęku, wielkiego miłośnika lotniarstwa, który 16 lat temu zapoczątkował te zawody balonowe. Po jego śmierci, z równie dużym zaangażowaniem tradycje organizacji tych zawodów kontynuuje Maciej Romanowski, wicestarosta Zarządu Powiatu. W imieniu gospodarzy, jako główny organizator, zaprosił wszystkich zawodników za rok na XVII Zawody Balonowe w Pasłęku.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież