Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wszyscy są zwycięzcami - GALERIA

Na obiektach Gdańskiego Ośrodka Kultury Fizycznej odbyła się IV Olimpiada Osób Głuchoniewidomych w Konkurencjach Przeróżnych zorganizowana przez Pomorską Jednostkę Wojewódzką Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym. W dwunastu konkurencjach najwięcej punktów zdobyła drużyna Pomorze Południe, ale wszyscy uczestnicy zawodów byli zwycięzcami.


GALERIA

- Sytuacja Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym na Pomorzu moim zdaniem jest bardzo dobra - stwierdziła Anna Jurkowska, Pomorska Pełnomocniczka Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym. - Działamy od siedmiu lat. Jesteśmy najmłodszą jednostką terenową Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym. Zrzeszamy coraz więcej osób. Coraz więcej osób o nas wie. Z tego się bardzo cieszymy. Głuchoślepota jest to niepełnosprawność wyjątkowa, bo jest to niepełnosprawność sprzężona polegająca na jednoczesnym uszkodzeniu wzroku i słuchu. Podjęliśmy się organizacji Olimpiady dla osób głuchoniewidomych ponieważ jest to dziedzina, w  której inne organizacje nie oferują możliwości uprawiania sportu. Wiadomo, że osoba głuchoniewidoma musi mieć odpowiednie wsparcie. Olimpiada to impreza, która zrzesza środowisko, pozwala uwierzyć we własne możliwości, pomaga przełamać wiele barier. Uczestnicy mają wiele obiekcji, wiele obaw - czy potrafią, czy mogą. My zawsze mówimy, że jest to olimpiada z przymrużeniem oka. W Olimpiadzie startują zawodnicy z różnych części Pomorza. Bardzo się z tego cieszymy. Niektóre osoby przyjechały z dość daleka, ale była w nich taka mobilizacja, że bardzo chętnie przyjechały do Gdańska.


alt

Po kliknięciu na zdjęcie otwiera się w pełnym rozmiarze


Olimpiada Osób Głuchoniewidomych w Konkurencjach Przeróżnych odbyła się po raz czwarty po trzech latach przerwy. W imprezie wzięło udział sześć drużyn: Gdańsk, Gdynia, Oliwa, Pomorze Północ (powiat wejherowski i miasto Słupsk), Pomorze Południe (powiaty człuchowski, chojnicki) oraz Powiśle-Kociewie (powiaty starogardzki, sztumski, tczewski, gdański). W skład każdej z drużyn wchodziło 6 osób: cztery osoby z różnym stopniem uszkodzenia słuchu i wzroku, wolontariusz, którym również mogła być osoba z uszkodzeniem słuchu lub wzroku oraz tłumacz-przewodnik.


alt- Bardzo dobrze wspominam udział w Olimpiadzie, była to świetna zabawa - przyznała Agnieszka Warecka z drużyny Gdańsk. - Pierwszy raz brałam udział w takiej Olimpiadzie, w ogóle w zawodach sportowych. Od niedawna jestem wolontariuszką w Towarzystwie Pomocy Głuchoniewidomym i postanowiłam się zaangażować w tą imprezę. Udział w Olimpiadzie niewątpliwie dodaje pewności siebie. Miałam możliwość poznania różnych gier, których wcześniej nie znałam. Na przykład golbol. Nie wiedziałam na czym ta gra polega. Spróbowała pierwszy raz i było fantastycznie. Z konkurencji najbardziej podobały mi się golbol czyli piłka dźwiękowa, wyścigi na tandemach, bieg na 60 metrów. Ciekawą dyscypliną i nieznaną przez wiele osób były narty wieloosobowe.


alt

Agnieszka Warecka (z piłką) podczas meczu piłki dźwiękowej


Rywalizacja toczyła się w dwunastu konkurencjach: karaoke, skok w dal, warcaby, bieg z przewodnikiem, wyścig na tandemach rowerowych, pchnięcie kulą, tenis stołowy, wyścig nart wieloosobowych, piłka dźwiękowa, bieg z fajerką, kręcioła strzał do bramki i przeciąganie liny.


alt

W przeciąganiu liny nie brakowało zaciętej rywalizacji


- Wspaniała impreza, powinna być jak najczęściej - wyznał Ryszard Rewoliński, kapitan Pomorze Południe, który przyjechał na Olimpiadę z Czarnego. - Słyszałem, że jest planowana za dwa lata, a według mnie powinna być co roku. Nawet co dwa lata będzie dobrze. Mamy wówczas okazję wybrać się gdzieś najdłużej. Jeśli są jakieś spotkania jednodniowe i zaczynają się z rana to my z końca województwa nie mamy szans żeby na nie przyjechać. Na taką imprezę kilkudniową z noclegiem możemy się wybrać. Jakie konkurencje mi się najbardziej podobały? Te, które wygrywałem (śmiech). Tak naprawdę wszystkie mi się podobały. Trudno mi powiedzieć jakie jeszcze dyscypliny można by jeszcze wprowadzić. Może wyścigi riksz, bo jedną tu widzę. Dwa miesiące temu zmarła mi żona i dla mnie takie imprezy to coś wspaniałego. Zapominam o tym, że jestem sam. Mogę nawiązać nowe przyjaźnie. Aż mi serce ściska z radości, że mogę w czymś takim uczestniczyć. Jeżeli będę dostawał zaproszenia na takie imprezy to za każdym razem będę uczestniczył, powiedzmy do 99 lat (śmiech).


alt

Drużyna Pomorze Południe w dwunastu konkurencjach zdobyła najwięcej punktów i wywalczyła puchar przechodni


Oprócz rywalizacji chodziło również o dobrą zabawę. Trzy konkurencje rozegrano w piątek, siedem w sobotę, a niedzielę zmagania zakończyła rywalizacja w piłkę dźwiękową i przeciąganie liny. Najwięcej punktów zdobyła drużyna Pomorze-Południe, która jako jedyna startowała w pięcioosobowym składzie, ale za zwycięzców należy uznać wszystkich uczestników zmagań. Ta uznali również organizatorzy, którzy wszystkich zawodników nagrodzili złotymi medalami. Po dekoracji w imieniu europosła Janusza Zemke upominki uczestnikom Olimpiady przekazał Mariusz Falkowski.


Olimpiada to była nie tylko rywalizacja sportowa, ale również wydarzenia towarzyszące, obejmujące stanowiska edukacyjno-informacyjne i warsztaty "W świecie ciemności i ciszy".

Uczestnicy Olimpiady
Gdańsk: Iwona Rozbicka (kapitan), Agnieszka Warecka, Elżbieta Bednarska, Czesław Gawron, Henryka Machola, Roman Piątek.


altGdynia: Katarzyna Matejczyk (kapitan), Franciszek Kuczma, Janusz Jach, Karol Klein, Anna Klewicka, Zofia Łoś.


altKociewie i Powiśle: Małgorzata Bartoszewska (kapitan), Józefa Drożdż, Emilia Bryła, Krystyna Grenda, Wanda Kuczma, Stanisław Sierko.


altPomorze Południe: Ryszard  Rewoliński (kapitan), Honorata Wehner, Krzysztof Dąbrowski, Alfons Kowalik, Józef Pik.


altPomorze Północ: Joanna Pępko (kapitan), Adam Topa, Janina Gołembowska, Jan Krauza, Andrzej Szczyglewski, Halina Więcławska.


altOliwa: Stanisław Głąb (kapitan), Marcin Roszkowski, Ryszard Bilarski, Agnieszka Koziej, Sławomir Młyński (niedziela zastępstwo Marcin Puszkiewicz), Elżbieta Puszkiewicz.


altalt

Mariusz Falkowski wręczył upominki w imieniu europosła Janusza Zemke


Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież