Komunikat p.o. dyrektora MIIWŚ ws. wyroku NSA » Komunikat pełniącego obowiązki dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. hab. Grzegorza Bere... "Jesień w ogrodzie" po raz 10. » Pomorskie Centrum Hurtowe Rënk w dniach 11-12 września zorganizował jubileuszową 10. edycja kiermasz... Kacper Płażyński: Drogi „rozchodniaczek” z Francuzami w SNG » Z posłem PiS Kacprem Płażyńskim, gdańskim radnym 2018-19, kandydatem na prezydenta Miasta Gdańska w ... 99. rocznica powstania KS Gedania » 15 września przypada rocznica powstania KS Gedania. Obchody 99. rocznicy rozpoczęły się mszą świętą ... Historia musi odczytywać znaki czasu » 13 września 2021 r. prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki poinformował o utworzeniu w... Uroczystości upamiętniające ofiary Armii Czerwonej na Pomorzu 1945 rok... » Oblackie Centrum Edukacji i Kultury w Gdańsku, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Instytut Pam... Gdańsk wykupi udziały SAUR Neptun od Francuzów » Miasto Gdańsk zamierza wykupić udziały w SAUR Neptun Gdańsk od francuskiej spółki i przejąć pełną ko... W tygodniku „Sieci”: Dlaczego TVN nadaje jak Łukaszenka? » W najnowszym numerze „Sieci”: Dlaczego białoruskie media i TVN zadziwiająco współbrzmią w pokazywany... Marek Biernacki: „Nie tędy droga” » Z Markiem Biernackim, w latach 80 w Ruchu Młodej Polski, ministrem spraw wewnętrznych i administracj... Gedania - życie pod terrorem » Nie ma opowieści o Polakach w Gdańsku bez Gedanii.Na pamięć miejsca składa się topografia i struktur...
Reklama
Gdańsk wykupi udziały SAUR Neptun od Francuzów
wtorek, 14 września 2021 12:15
Gdańsk wykupi udziały SAUR Neptun od Francuzów
Miasto Gdańsk zamierza wykupić udziały w SAUR Neptun Gdańsk od
Prezes Obajtek: w Akademii Żeglarskiej młodzież chce inwestować w siebie
sobota, 18 września 2021 14:34
Prezes Obajtek: w Akademii Żeglarskiej młodzież chce inwestować w siebie
Daniel Obajtek, prezes Grupy Orlen, odwiedził siedzibę klubu Energa
Zwycięski debiut trenera Kaczmarka przed gdańską publicznością
sobota, 18 września 2021 20:13
Zwycięski debiut trenera Kaczmarka przed gdańską publicznością
Trener Tomasz Kaczmarek odniósł pierwsze zwycięstwo jako trener

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańsk przez pryzmat - odsłona druga
poniedziałek, 06 września 2021 15:13
Gdańsk przez pryzmat - odsłona druga
Pierwsza wystawy „Gdańsk przez pryzmat” odbyła się w grudniu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Trójmiejscy medaliści igrzysk

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 24 lipca 2021 08:24

altZawodnicy trójmiejskich klubów od igrzysk w Londynie w 1948 roku zdobyli 32 medale.


Aleksy Antkiewicz, pięściarz Gwardii/Wybrzeża Gdańsk w Londynie w 1948 roku jako pierwszy w historii sportowiec z Trójmiasta zdobył medal dla Polski na igrzyskach olimpijskich. Zawodnicy trójmiejskich klubów zdobywali medale dla Polski na kolejnych igrzyskach. Na najwyższym stopniu podium stawali Zygmunt Chychła (Gedania), boks, waga półśrednia (Helsinki 1952); Elżbieta Duńska (Spójnia), lekkoatletyka, skok w dal (Melbourne 1956); Władysław Kozakiewicz (Bałtyk Gdynia), lekkoatletyka, skok o tyczce (Moskwa 1980); Leszek Blanik (AZS AWFiS), gimnastyka sportowa, skok przez konia i Adam Korol (AZS AWFiS), wioślarstwo, czwórka podwójna bez sternika (obaj w Pekinie 2008).


Tylko dwa razy trójmiejscy olimpijczycy nie zdobyli medalu. Tak było na igrzyskach w Monachium w 1972 roku i w Rio w 2016. Ostatnim sportowcem z Trójmiasta, który stanął na olimpijskim podium był Przemysław Miarczyński, który w żeglarskiej klasie RS:X zdobył brązowy medal.

alt


Londyn 1948
Aleksy Antkiewicz (Gwardia/Wybrzeże) – boks – waga piórkowa – brązowy

Helsinki 1952
Zygmunt Chychła (Gedania) – boks – waga półśrednia – złoty
Aleksy Antkiewicz (Gwardia/Wybrzeże) – boks – waga lekka – srebrny

Melbourne 1956
Elżbieta Duńska (Spójnia) – lekkoatletyka – skok w dal – złoty
Lidia Szczerbińska (Gwardia) – gimnastyka sportowa (drużynowo) – brązowy

Rzym 1960
Elżbieta Duńska-Krzesińska (Spójnia) – lekkoatletyka – skok w dal – srebrny
Jarosława Jóźwiakowska (AZS) – lekkoatletyka – skok wzwyż – srebrny
Kazimierz Zimny (Lechia) – lekkoatletyka – bieg na 5000m – brązowy
Brunon Bendig (Gedania) – boks – waga kogucia – brązowy

Tokio 1964
Krystyna Krupa (AZS), Jadwiga Marko (Gedania) – piłka siatkowa – brązowy

Meksyk 1968
Krystyna Krupa (AZS) – piłka siatkowa – brązowy
Jadwiga Marko-Książek (Gedania) – piłka siatkowa – brązowy
Hubert Skrzypczak (Wybrzeże) – boks – waga papierowa – brązowy

Montreal 1976
Tadeusz Mytnik (Flota Gdynia) - kolarstwo, jazda drużynowa na 100 km – srebrny
Leszek Kosedowski (Stoczniowiec) – boks – waga piórkowa – brązowy
Piotr Cieśla (Spójnia), Włodzimierz Zieliński (Spójnia) – piłka ręczna – brązowy
Jerzy Greszkiewicz (Flota Gdynia) - strzelectwo, ruchoma tarcza z sylwetką "biegnącego dzika"

Moskwa 1980
Władysław Kozakiewicz (Bałtyk Gdynia) – lekkoatletyka - skok o tyczce - złoto
Czesława Kościańska (Gedania), Małgorzata Dłużewska (Gedania) – wioślarstwo – „2” bez sternika – srebrny
Janusz Pawłowski (Wybrzeże) – judo – waga lekko – brązowy

Seul 1988
Janusz Pawłowski (Wybrzeże) – judo – waga lekka – srebrny

Barcelona 1992
Maciej Łasicki, Tomasz Tomiak (AZS AWF) – wioślarstwo – „4” ze sternikiem – brązowy
Waldemar Malak (Stoczniowiec) – podnoszenie ciężarów – waga 100kg – brązowy
Cezary Siess, Ryszard Sobczak (AZS AWF) – szermierka – floret drużynowo – brązowy

Atlanta 1996
Ryszard Sobczak, Jarosław Rodzewicz (AZS AWF) – szermierka – floret drużynowo – srebrny

Sydney 2000
Sylwia Gruchała (AZS AWF), Magdalena Mroczkiewicz, Anna Rybicka (AZS AWF) – szermierka – floret drużynowo – srebrny
Leszek Blanik (AZS AWF) – gimnastyka sportowa – skok przez konia – brązowy

Ateny 2004
Sylwia Gruchała (Sietom AZS AWF) – szermierka – floret indywidualnie – brązowy
Anna Rogowska (SKLA) – lekkoatletyka – skok o tyczce – brązowy

Pekin 2008
Leszek Blanik (AZS AWFiS) – gimnastyka sportowa – skok przez konia – złoty
Adam Korol (AZS AWFiS) – wioślarstwo – czwórka podwójna bez sternika – złoty

Londyn 2012
Przemysław Miarczyński (SKŻ ERGO Hestia Sopot) – żeglarstwo, klasa RS:X – brązowy

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież