"Zaczęło się w Sopocie - blaski i cienie budżetu obywatelskiego" to temat konferencji poświęconej zagadnieniom budżetu obywatelskiego, która odbyła się na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w Sopocie. Organizatorami konferencji byli Fundacja Rozwoju Kocham Sopot oraz Uniwersytet Gdański.
- Na początku 2011 roku, w poprzedniej kadencji, Sopot był pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło elementy tak zwanego budżetu partypacyjnego potocznie zwanego budżetem obywatelskim - powiedział Wojciech Fułek, Fundacja Rozwoju Kocham Sopot. - Udało się to zrobić mimo ogromnego oporu prezydenta i jego sopockich radnych, którzy przekonywali, że w Sopocie cały budżet jest obywatelski. Oczywiście inne są zasady budżetu obywatelskiego. To ludzie proponują projekty, to ludzie je wybierają, to ludzie na nie głosują. Myślę, że po dwóch kadencjach, bo już druga kadencja jest z budżetem obywatelskim, warto przypomnieć, że po pierwsze zaczęło się to w Sopocie, po drugie pokazać dobre, niekoniecznie te najlepsze wzorce i doświadczenia i zastanowić się, w którym kierunku budżet obywatelski nie tylko w Sopocie, ale w Polsce powinien ewoluować. Chcemy porównać modele trójmiejskie. Wydaje się, że przyszedł czas na zmiany w formule budżetu ponieważ inne miasta wyprzedziły Sopot jeśli chodzi o innowacje. Wydaje się, że przyszedł również czas na wcześniejszą debatę, na zdiagnozowanie potrzeb mieszkańców w profesjonalny sposób i dopiero w stosunku do tych potrzeb ogłaszanie priorytetów budżetu obywatelskiego w konkretnym roku. Być może przyszedł również czas na zwiększenie kwoty, żeby to nie był mały procent budżetu, ale znacznie większy, bo większych miastach to ludzie znacznie lepiej niż władze samorządowe wiedzą co jest im najbardziej potrzebne, co szwankuje, co można poprawić, co można ulepszyć i co można zgłosić w budżecie obywatelskim. Tam gdzie ludzie czują, że mają bezpośredni wpływ na to co się realizuje w budżecie obywatelskim frekwencja jest wyższa. Ubolewam, że w Sopocie nie zalicza się do najwyższych. To może być związane z nie do końca klarowną metodą realizacji tego budżetu. Chcemy się zastanowić czy może przyszedł czas na model metropolitalny budżetu obywatelskiego.
Dr Marcin Gerwin
Grażyna Czajkowska i Wojciech Fułek
W pierwszej części konferencji dr Marcin Gerwin z Sopockiej Inicjatywy Rozwoju mówił o znaczeniu budżetu obywatelskiego jako aktu demokracji bezpośredniej. Grażyna Czajkowska, prezes Fundacji Rozwoju Kocham Sopot, przewodnicząca pierwsze w Polsce Komisji ds. budżetu obywatelskiego przypomniała wprowadzenie pierwszego budżetu obywatelskiego w Sopocie oraz omówiła sopocki model wymieniając jego zalety i wady. Model gdyński budżetu obywatelskiego przedstawiła Ewa Stokłuska z Laboratorium Innowacji Społecznych. Łukasz Domagała z Ogólnopolskiego Forum Organizacji Pozarządowych mówił o budżecie obywatelskim jako ważnym elemencie integracji i demokracji lokalnej.
W drugiej części odbyły się dwa panele dyskusyjne - "Budżet obywatelski a zadania własne samorządu i rozwiązania legislacyjne" i "Budżet obywatelski jako wyzwanie społeczne".
Tomasz Łunkiewicz
Inne artykuły związane z:
- 06/07/2018 17:36 - Co knuje Karnowski? Zarząd SKT ujawnia obłudę prezydenta...
- 04/07/2018 08:29 - Budżet Obywatelski czy urzędniczy?
- 03/07/2018 14:04 - Mężczyzna, kobieta i wszystko co pomiędzy
- 25/06/2018 17:59 - Małgorzata Tarasiewicz w Parlamencie Europejskim: #WomenForEurope z Sopotu
- 22/06/2018 16:31 - TENIS: Sopot Open zamiast Sopotgate
- 15/06/2018 12:09 - Pismo SKT do ministra Jakiego: Anatomia meczu z Karnowskim
- 04/06/2018 10:03 - Sopockie wydmuszki
- 30/05/2018 18:35 - Bociany kochają Sopot!
- 28/05/2018 20:20 - Jarosław Duszewski: Zszargana cierpliwość sopocian
- 28/05/2018 09:07 - Czy "Nasz Przyjazny Dom" będzie przyjazny dla wszystkich sopocian?