Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Z jazzowej półki

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28

Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej początek jeszcze w latach 70. poprzedniego wieku. Od Led Zeppelin, Jethro Tull i Blood Swet &Tears, bardzo szybko przeszedłem do słuchania Kwartetu Dave Brubecka i jego „Take Five”. Od tamtego momentu przerwa była długa, ale w pewnym momencie zafascynował mnie wybrzeżowy jazz i jego bardzo wielu zdolnych muzyków, do tego jeszcze powrócę.


Nigdy nie miałem zawodowych aspiracji poświęcenia się krytyce muzycznej i nadal uważam, że za mało wiem żeby aspirować do fachowego wyrażania opinii o jej głębokich aspektach. Jednak od czasu do czasu pozwalam sobie na podzielenie się spostrzeżeniami na temat muzyki, która ponownie na starość zagościła w mojej świadomości. Po odtworzeniu kilku starych płyt doznałem olśnienia, z zapałem odtworzyłem kolekcję genialnych staroci Milesa Davisa, Johna Coltrana, Charlesa Mingusa. Słuchanie tej muzyki przynosi wiele wzniosłej satysfakcji. Próg jej akceptacji jest wysoki, ale po jego przekroczeniu muzyka staje się nie tyle odkrywcza, co jeszcze niosąca ze sobą głęboki błogostan. Pamiętam jak mój brat od najmłodszych lat wiązał swoją karierę z muzyką. Widziałem z bliska jak przebiegały ciężkie lata pracy nad osiągnięciem muzycznego sukcesu. Postanowiłem wybrać inną drogę, łatwiejszą i jazz traktuję jako amatorską fascynację spełnienia i spajania swoich muzycznych ambicji ze sztuką malarską.

alt

Wojtek Staroniewicz


alt


Muzyka jazzowa daje mi wiele momentów intelektualnego wypoczynku zorganizowanego tylko przez siebie dla zaspokojenia wewnętrznego nastroju i poprawy samopoczucia. Mój powrót do zaspokojenia jazzowych satysfakcji przybrał wielką ochotę do uzupełnienia wielu braków muzycznej dyskografii światowych osobowości do których zaliczam całą bibopową czołówkę i ich genialne płyty. Poza już wymienionymi nazwiskami dołączę do nich jeszcze wielkie indywidualności: Charlie Parker, Ornett Coleman, Sonny Rollins, Frieddie Habbard, Bill Evans i wielu, wielu innych, którzy utorowali im drogę do stworzenia światowego dziedzictwa muzyki jazzowej.

alt

Maciej Grzywacz i kanadyjski perkusista Tayler Hornby


alt


W gdańskiej atmosferze
W pierwszej dekadzie XXI wieku poświęciłem nieco kawiarniano-klubowego życia na organizację koncertów i spotkań z jazzowymi osobowościami nie tylko Wybrzeża. Spotykaliśmy się w sopockim „Krzywym domku” i w Centrum Handlowym Manhattan we Wrzeszczu. Moimi gośćmi byli między innymi: Urszula Dudziak, Adam Makowicz, śp. Jan Byrczek, śp. Jan Ptaszyn Wróblewski wraz z Pawłem Tartanusem, a także kwartety Wojtka Staroniewicza (Brian Melvin, Piotr Lemańczyk, Cezary Paciorek, Tomasz Sowiński) i zespoły Macieja Grzywacza (Krystyna Stańko, Maciej Obara, Michał Barański, Łukasz Żyta, Jacek Kochan, Kanadyjski perkusista Tyler Hornby, duński saksofonista Jakob Dinesen) a także Maciej Sikała, śp. Emil Kowalski, Adam Czerwiński, Mirosław „Carlos” Kaczmarczyk ze swoim zespołem „Loud Jazz Band”. Wystąpili również: gitarzysta jazzowy Leszek Dranicki, Dominik Bukowski oraz  krakowska aktorka Iwona Konieczkowska i wielu innych świetnych muzyków. Koncerty gromadziły wielu miłośników profesjonalnego podejścia do sztuki jazzowej, ale także normalnych amatorów dobrych brzmień. W zalewie muzycznej miernoty atakującej nas ze wszystkich stron stawiam na jazz i to ten z genialnych lat bebopu.

alt

Jeden ze składów kwartetów Macieja Grzywacza: od lewej - Piotr Lemańczyk, Tayler Hornby, Maciej Sikała, Maciej Grzywacz


W kolejnych felietonach będę starał się przedstawiać najlepsze płyty tamtego okresu z uzupełnieniem muzycznych dokonań wybrzeżowych artystów, muzyków. Mam nadzieję na ciekawe poszerzenie i głębsze zainteresowanie jazzem, który nadal wzbudza coraz większe zainteresowanie.

Stanisław Seyfried

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież