Apel do rodaków przed drugą turą wyborów prezydenckich » My, uczestnicy Konferencji Formacji Niepodległościowej, 24. organizacji działaczy opozycji antykomun... Janusz Szewczak: Nawrocki szansą Konfederacji - albo szparagi u kancle... » Karol Nawrocki ma własny obraz i wizje rozwoju Polski, Polski, która ma ambicje, aspirację, która in... Odezwa Obywatelskiego Komitetu Poparcia dr. Karola Nawrockiego w wybor... » Odezwa Obywatelskiego Komitetu Poparcia dr. Karola Nawrockiego w wyborach prezydenckich – przed II t... Prof. Piotr Czauderna: Dlaczego Karol Nawrocki? » Za niecały tydzień będziemy głosować w wyborach nowego prezydenta Polski, być może w najważniejszych... Gdańszczanie za Nawrockim. Grzegorz Berendt: Polegać jak na Zawiszy » Każdy z nas zna tytułowe porównanie. Są ludzie, których jesteśmy pewni; wiemy, że nie zawiodą, dotrz... Gdański park roz(g)rywki - samo(PO)moc miejska » W czerwcu przed gdańskim sądem kolejna rozprawa w procesie Janiny H., teściowej b. prezydenta Gdańsk... "Wywiadówka" programowa gdańskiej tvp: komentowanie... komentatorów i ... » Na kolejnym posiedzeniu spotkała się rada programowa TVP 3 Gdańsk. Jej obradami kierował przewodnicz... Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska "Czarzast... » - Dzisiaj obudziliśmy się w dobrych nastrojach - powiedział dziś rano Karol Nawrocki spotykając się ... Nowy sondaż Atlas Intel - Nawrocki 30,3 proc., Trzaskowski 29,5 proc. » Kolejny sondaż pracowni Atlas Intel, czyli ośrodka badawczego, który znany jest z tego, że precyzyjn... Joanna Senyszyn: Wbijam „Czarzastym” szpilki w pośladek » Z prof. Joanną Senyszyn – ekonomistką, dziennikarką, kandydatką na urząd Prezydenta RP, rozmawia Mar...
Reklama
Prof. Piotr Czauderna: Dlaczego Karol Nawrocki?
poniedziałek, 26 maja 2025 07:37
Prof. Piotr Czauderna: Dlaczego Karol Nawrocki?
Za niecały tydzień będziemy głosować w wyborach nowego
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
poniedziałek, 05 maja 2025 17:36
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
Co prawda po 5 biegach Wybrzeże przegrywało z Kolejarzem w Opolu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Magdalena Heyda-Usarewicz
niedziela, 13 kwietnia 2025 18:00
Magdalena Heyda-Usarewicz
Kiedy pod koniec lat 50. XX w. Magdalena Heyda-Usarewicz, młoda

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Rowerzyści” Volkera Schmidta
niedziela, 16 lutego 2025 14:18
„Rowerzyści” Volkera Schmidta
Dziwne uczucie niedosytu, znaku zapytania i bezradności towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

W otchłani morza – Elżbieta J. Moszczyńska

Ocena użytkowników: / 31
SłabyŚwietny 
czwartek, 24 października 2024 17:23

Morskie pejzaże Elżbiety Moszczyńskiej, gdańskiej malarki nie są przesiąknięte pełnią dramatyzmu żywiołu morskiego. Nie są również romantycznymi obrazami początku XIX wieku, walki rybaków na śmierć i życie z morskim sztormem i ochroną swojej łodzi przed rozbiciem o nadbrzeżne skały. To również nie północno-wschodnie wybrzeża francuskiej Normandii nad Oceanem Atlantyckim, gdzie trwa nieustanna walka wody ze skałami.


Malarka skupia się na ciągłym trwaniu żywiołu rytmu morskiego, nieco wzburzonej, kołyszącej się głębi morza. Jest obserwatorką, magicznego morskiego ceremoniału miarowości. Można by powiedzieć, że beznamiętną, ale to proste uproszczenie bowiem artystka myślę, że przekazuje nam coś więcej pewną symbolikę trwania plastycznych form zamkniętych w morskiej powtarzalności.

alt


Elżbieta Moszczyńska gdyńskie liceum plastyczne ukończyła w 1978 roku. Jej nauczycielem malarstwa był Marian Stec, znany sopocki malarz, pejzażysta. Po szkole swoje malarskie umiejętności prywatnie uzupełniała u wykładowcy malarstwa PWSSP w Gdańsku Alojzego Trendla, wyjątkowej osobowości sopockiej sztuki do dziś niedocenianego artysty o wielkich możliwościach, oryginalnym talencie i dużej inteligencji nie tylko malarskiej. Nabyte, nowe umiejętności twórcze pozwoliły artystce ugruntować swoją pozycję wśród artystów pejzażystów marynistycznych wybrzeża.

alt


Przerwa na fascynację i zajęcie się konserwacją starych mebli dopiero w 2015 roku pozwoliła malarce powrócić do głównego zainteresowania zgodnego z wykształceniem. Szybkie nadrobienie mimo wszystko straconego czasu, dziś daje pierwsze efekty. Pomimo jeszcze słabej rozpoznawalności na polskim rynku sztuki, Elżbieta Moszczyńska uzyskała dość duże zainteresowanie amerykańsko- kanadyjskich galerii sztuki. Jej morskie pejzaże, doceniane przez fachowców coraz częściej zdobywają aprobatę zwykłych koneserów sztuki dla których malarstwo to nie tylko lokata pieniędzy, ale również moment tworzenia w zaciszu domowym, aury spokoju i wypoczynku. Być może salonowego, wykwintnego klimatu wśród sztuki podczas wieczornej relaksacji. Bez wielkiego napinania się artystka daje nam to czego oczekujemy, wysokiej klasy sztukę jednocześnie w formie postawy naturalistycznej mocno zbliżającej nas do świata przyrody w malarstwie określanej postawą realizmu. To przemyślane porządkowanie natury, to również w znacznym stopniu plastyczne zaznaczenie formy a nie tematu. Jednak w obrazach Moszczyńskiej daje się zauważyć, że morze nie stanowi tła, nie jest tematem drugoplanowym, a przyjęty punk widzenia nie jest ani lądem ani żaglowcem czy łodzią rybacką, a żywioł morza stanowi jedyny punkt odniesienia. Nieograniczona przestrzeń niezbadana głębia, złowroga, rozhuśtana toń, morze skąpane w słońcu z wiszącym nad wszystkim łagodnym niebem mimo wszystko stanowi nadal interesujący, wciągający pejzaż. Nieograniczona przestrzeń rozpościera się po horyzont. Lekko zauważalne podmuchy wiatru decydują o przedburzowym stanie morza. Obraz sprawia wrażenie oczekiwania na coś co może za chwile się wydarzyć, malarka buduje nastrój lekkiego niepokoju. Moszczyńska dużo pracy poświęca rozwiązaniom kolorystycznym i rozwiązaniom walorowym. Doprowadza do zgodnego współdziałania i ciekawego współistnienia ze sobą, pewnej koegzystencji barw. Linia horyzontu tam gdzie zbiega się morze z niebem wywołuje wrażenie niekończącego się widoku, otwiera wielką przestrzeń, również w sensie prawdziwej sztuki.

alt


Teoretyk malarstwa Marian Bohusz-Szyszko, malarz, filozof, krytyk, autor wielu tekstów na temat ich jakości kiedyś, w którejś z rozpraw pisał o nieporozumieniach w ocenie dzieła sztuki. Przypisywał je w mętnym pojmowaniu terminów „forma” i „treść” i ich wzajemnego stosunku. Nie wdając się w szczegóły rozważania o „formie” to koncepcja praw, którymi rządzi się świat, a treścią jest osobowość artysty głębiej uwidaczniająca się w „formie” jako duchowym stanie człowieka. Zatem dzieło uwidocznione przez te zależności, uwidacznia „formę” rozłożoną z nieomylnym wyczuciem sensu płaszczyzny, tworzy niespodziewane a proste smugi kontrastowe powstające przy zetknięciu płatków koloru, faktura gęsta, różnolita, a zwarta. Obraz jest wyrazem poszanowania ludzi do których się zwraca autor. Tu nie ma cienia bezguścia, obcujemy z malarstwem, któremu warto poświęcić wiele wolnego czasu i oglądając w spokoju odpoczywać.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież