W Bydgoszczy śledztwo, w Gdańsku pozew - J. Karnowski w kleszczach » Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy przedłużyła dochodzenie 3006-1.Ds.9.2023  w sprawie podejrzenia ... Jurek, dziękujemy! » Nie żyje Jurek Hall.Skromny, spokojny, przyzwoity.Ponad miarę prostolinijny, uczciwy architekt lokal... Test Dulkiewicz na Morenie - gdańskie zielone bajki? » Na Morenie czuć grubą awanturę związaną - tradycyjnie - z planami deweloperów i przewidywana wycinką... Pytania o tytuły MBA gdańskich urzędników. Co ukrywają? » Portal wbijamszpile.pl wraca do kwestii związanych z wykształceniem wysokich urzędników w gdańskim m... Studio Prasowe 1 grudnia » W niedzielę, 1 grudnia, o godzinie 12:45 w programie "Studio Prasowe" gośćmi red. Adriana Stankowski... Niemcy i uczą nas "praworządności" a my ich odznaczamy » W dniu 26.11.2024 r minister sprawiedliwości Adam Bodnar przyznał panu Haraldowi Krause Prokuratorow... Prof. Berendt, prof. Czauderna, Gwiazda - w komitecie Nawrockiego » Obywatelski Komitet Poparcia Kandydata na Urząd Prezydenta RP dr. Karola Nawrockiego1. Jacek Adamus,... Stowarzyszenie „Godność” popiera kandydaturę Karola Nawrockiego » Pan Karol Nawrocki, patriota rozumiejący i kochający PolskęStowarzyszenie „Godność”, zrzeszające wię... Nawrocki 2025 - kibic Lechii po prezydenturę! » - Wierzę, że właśnie dziś, tutaj, zaczynamy historię kolejnego zwycięstwa. Wierzę w to zwycięstwo i ... Nowa odsłona Merco - polski czyli lepszy » Po wielu udanych miesiącach negocjacji z oliwską spółdzielnią mieszkaniową mieszczącą się przy ulicy...
Reklama
Nawrocki 2025 - kibic Lechii po prezydenturę!
niedziela, 24 listopada 2024 18:17
Nawrocki 2025 - kibic Lechii po prezydenturę!
- Wierzę, że właśnie dziś, tutaj, zaczynamy historię kolejnego
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańscy malarze w okowach NSDAP
sobota, 09 listopada 2024 19:13
Gdańscy malarze w okowach NSDAP
Jednym tchem mogę wymienić przynajmniej kilku malarzy XIX-wiecznego

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdańscy malarze w okowach NSDAP

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
sobota, 09 listopada 2024 19:13

Jednym tchem mogę wymienić przynajmniej kilku malarzy XIX-wiecznego Gdańska, wyjątkowo uzdolnionych artystów, którym pomimo swoich możliwości nie udało się osiągnąć światowej kariery. Wśród kilku niemieckich malarzy jest również grupa polskich artystów zaliczanych do wielkiej trójki gdańskiej: Mokwa, Lipczinski, Chlebowski, a wśród Niemców: Stryowski, Bahl, Pfuhle czy Danowski. Każdy z nich zasługiwał na duże artystyczne uznanie i tylko brak sprzyjających okoliczności postawił ich w granicach nieco prowincjonalnej sztuki.


Rainhold P. Manhol, oliwski krytyk niemiecki, poeta, malarz w swoim artykule o malarstwie z 1944 roku opublikowanym w „Die Kunst Im Deutschen Reich” napisał o wyjątkowości gdańskiej sztuki. Co prawda odnosił to do odmienności związanej w okresem Wolnego Miasta Gdańska i odizolowaniem miejscowego malarstwa od światowego nurtu. Uważał jednak, że duchowe siły twórcze przekierowane zostały na rzecz czystej niemieckiej sztuki, ale zachwycał się również dwoma polskimi artystami: Chlebowskim i Lipczinskim, sopockim malarzem dystansującym się zarówno od niemieckiego jak i polskiego pochodzenia. Lipczinski do końca życia rozmawiał po angielsku, niemiecku i czasami po polsku. Sytuacja artysty po osiedleniu się w Sopocie w 1919 roku wydawała się być ustabilizowana. Jego coraz większe umiejętności pozwoliły na zajęcie w Gdańsku bardzo wysokiej pozycji artystycznej, był znakomitym portrecistą. Utrzymywał ścisły kontakt z angielskimi profesjonalistami sztuki malarskiej, którzy często odwiedzali jego mieszkanie w Sopocie. Uważany był za artystę należącego do grupy intelektualistów europejskich. Niestety powojenne życie w realiach PRL-u sprowadziło go do daleko idącego poniżenia jako człowieka i wielkiego malarza, mistrza.

alt

Pierwsza str. pisma "Die Kunst IM Deutschen Reich"


W brunatnym kolorze
Wydaje się, że w ustanowionej państwowości Wolnego Miasta Gdańska po pierwszej wojnie, nowego organizmu na mapie Europy, przynajmniej kilka faktów zadecydowało o przyszłych losach świata. Na pewno było to dojście 30 stycznia 1933  roku Hitlera do władzy i o ile była to pośrednia przesłanka o tyle ustanowienie Alberta Forstera gauleiterem w Gdańsku było dalekosiężnym planem układania przyszłych losów świata. Najmłodszy poseł do Reichstagu, miał nad Motławą zaprowadzić porządek. 23 października 1933 roku na miejscowym Dworcu Głównym wysiadł z pociągu młody mężczyzna w krótkich tyrolskich spodenkach. Robił wrażenie pewnego siebie aroganta. W odbytych wcześniej wyborach 28 maja z 72 mandatów do Volkstagu partia narodowosocjalistyczna uzyskała 38, to jest 52% mandatów. W jednym ze swoich pierwszych przemówień Forster powiedział że „Gdańsk został uratowany dzięki Hitlerowi i narodowym socjalistom.”

alt

Albert Lipczinski, Jezioro Raduńskie, olej ok. 1943


Od 1933 roku na coraz większym znaczeniu NSDAP w Gdańsku polegającym na manipulacji opinią publiczną tworzyła się coraz większa dominacja osób posługujących się językiem niemieckim. Uważali oni, iż ich prawo do bycia gospodarzem miejsca jest ważniejsze. Jednak prawo do poczucia się obywatelami Wolnego Miasta mieli w równym stopniu również poza Polakami, Kaszubi czy Żydzi. W artykule 104 Traktatu Wersalskiego został ujęty zapis zakazujący w Wolnym Mieście dyskryminacji obywateli polskich i osób polskiego pochodzenia. Liczba Polaków według oficjalnych danych w stosunku do ogólnej liczby ludności wynosiła około 9%, z ogólnej liczby 240. tys. samych mieszkańców Gdańska bez okolic. Niestety pracami Senatu kierowali prezydenci, członkowie NSDAP, najpierw Hermann Rauschning, a później od 1934 roku Artur Greiser i to było również powodem nieprzyznawania się do narodowości polskiej w obawie przed utratą pracy. Także ogólna liczba Polaków w mieście mogła być o wiele większa.

alt

Rainhold Bahl, Ratusz Głównomiejski, rys.


Historia miasta była odbiciem dziedzictwa kulturowego, atmosfery codziennego życia wielu grup społecznych. Malarstwo, literatura, poezja, teatr, architektura wywoływały obrazy często metafizyczne. Jak w zwierciadle koloryt codziennego życia był tu nieprzewidywalny, zmienny, często określany jako jedyny w swoim rodzaju. Pomimo tego polityka Adolfa Hitlera, który nie mógł pogodzić się z ustaleniami Traktatu Wersalskiego znalazła w Gdańsku upust swoich chorych planów. Zaostrzenie polityki Senatu wobec Polskich obywateli ujawniło się dzięki konfliktowi Rauschninga z jego zastępcą w Senacie Greisera, który był wrogo nastawiony do Polaków. Jego dwa przemówienia wygłoszone pod konic 1933 roku stanowiły nową wykładnię polityki Wolnego Miasta Gdańska, a majowe wybory pozwoliły narodowym socjalistom na przejęcie władzy. Greiser podporządkował policję swoim rozkazom, obiecywał, że zlikwiduje wszystkie partie, zwolni prokuratorów, którzy nie podporządkują się nakazom partyjnym. Krytyczne uwagi wobec przemówienia w prasie doprowadziły do zamknięcia „Danziger Volksstimme”.

alt

Adolf Hitler w Gdańsku


W drugim przemówieniu Greiser zastanawiał się na obiektywizmem sędziów, czy w narodowosocjalistycznym państwie subiektywne prawo, musi mieć obiektywne sądownictwo? Prawdziwym planem gdańskich Niemców wobec Gdańska było tworzenie nowej koncepcji prawa, właściwie dyktatury. W jednym z listów do swojego przyjaciela Wernera Lorenza Greiser pisał o swoim urlopie, aby następnie z nową siłą użyć żelaznej miotły tak brutalnie jak pozwalała na to konstytucja i gdańskie prawo. Postawa policji oraz „brunatnych koszul” stawała się coraz bardziej radykalna i bezkompromisowa przede wszystkim w stosunku do ludności polskiej i żydowskiej. Na początku szczególnie zauważalne było to na ulicach i plażach Gdańska i Sopotu. Miejscowe bojówki „brunatnych koszul” wsparte oddziałami przywiezionymi z Elbląga młodej wysportowanej młodzieży siały popłoch wśród miejscowych, a turystom szczególnie żydowskim w hotelach odmawiano rejestracji. Gdańsk stał się niebezpiecznym miastem, w którym mogło wydarzy się wszystko. Szczególnie na takie restrykcje narażone były osoby należące do wyjątkowych grup społecznych prezentujących ponadczasowe umiejętności. Do nich na pewno należeli malarze, których w Gdańsku przyznających się do polskiego pochodzenia było tylko kilku. Sytuacja ogólnego zastraszenia wywoływała presję obawy o przetrwanie.

alt

Stanisław Brzęczkowski, Gdynia, drzeworyt


Zdolni malarze w niezwykłym mieście

Zobaczenie wystawy polskiego malarstwa w Gdańsku graniczyło z cudem. Owszem były przypadki zapraszania gdańskich Polaków, malarzy na niemieckie wystawy, ale to jedynie dzięki poprawnym stosunkom z marszandami oraz ich studiom w niemieckich akademiach lub studiom u niemieckich profesorów.


Takim przypadkiem było przeżycie wojny przez Stanisława Chlebowskiego, wybitnego gdańskiego malarza z zapisem w paszporcie polskiej narodowości. Chlebowski był wychowankiem Fritza Pfuhle i Lovisa Corinta, wielkich osobowości europejskiej sztuki. Natomiast sytuacja Mariana Mokwy była już bardziej skomplikowana, pomimo nauce malarstwa w Monachium, jego przynależność do polskich związków malarskich i otwarcie w Gdyni Polskiej Galerii Morskiej zostało przez Niemców zapamiętane. Przeżycie wojny w jego przypadku obarczone było wieloma niedogodnościami i restrykcjami.

alt

Stanisław Przybyszewski, Na wsi, olej


Od 1933 roku sytuacja niemieckiego malarstwa, jego wartość ulegała zmianie. Narodowi socjaliści rozpoczęli zmienianie definicji niemieckiej sztuki. Koniecznie dostosować chcieli jej obraz do swoich potrzeb i wspierania swojej ideologii. W 1937 roku ogłosili potępienie modernizmu i narodową twórczość malarską cofnęli do naturalistycznego realizmu. Artysta, jego dzieło i państwo Trzecia Rzesza miało stanowić część tej samej wspólnoty kulturalnej. Dzieło malarskie powinno głęboko wiązać się z cechami malowanego regionu, gruntownie czerpać z niego charakterystyczne elementy, tworząc ducha i charakter rasy germańskiej. Postawa organizatorów wystaw od tego momentu zmieniła się dość radykalnie. Uczestnictwo polskich artystów w niemieckich wystawach zostało radykalnie ograniczone, a postawa wobec Stanisława Brzęczkowskiego uzdolnionego polskiego grafika doprowadziła do jego opuszczenia Wolnego Miasta Gdańska, co jak się okazało uratowało mu życie.

alt

Paul Danowski, Gdańsk


W Gdańsku mieszkały jeszcze dwie osobowości polskiej sztuki. Marian Szyszko-Bohusz, ekspresjonista po ASP w Krakowie. Wojnę przeżył w oflagu II Arswelde. Po wojnie zamieszkał w Wielkiej Brytanii, gdzie założył Polską Szkołę Malarstwa.


Natomiast Stanisław Przybyszewski, unikalna postać polskiej sztuki, pisarz, dramaturg ale i malarz, przedstawiciel polskiego dekadentyzmu przebywał w Wolnym Mieście Gdańsku zaledwie cztery lata, ale włączył się tu w budowę Gimnazjum Polskiego. Jako artysta malarz nie pozostawił swojej twórczości w Gdańsku. Krótko po opuszczeniu miasta zmarł w 1927 roku. Poza aktywnością polskich malarzy w Wolnym Mieście Gdańsku pojawiali się marszandzi, organizatorzy wystaw polskiego malarstwa wystawianego w muzeach Warszawy, Krakowa, Poznania. Takich ekspozycji było kilka. Pisałem o nich dość dokładnie w 2020 roku w trzech tekstach zatytułowanych „Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku”

Stanisław Seyfried


Bibliografia:
Rudolf Gamm, Swastyka nad Gdańskiem, Iskry, Warszawa – 1960
Zygmunt Kurek, Trzy lata w Wolnym Mieście Gdańsku 1936-1939, Pomorze, Bydgoszcz - 1987
Alojzy Męclewski, Celnicy Wolnego Miasta, Wydawnictwo MON, Warszawa - 1971
Catherine Epstein, Wzorcowy Nazista, Arthur Greiser i Okupacja Kraju Warty, Wydawnictwo Dolnośląskie 2010
David Bingham, Albert Lipczinski Malarz niepokorny, słowo/obraz terytoria. Gdańsk 2011
Die Kunst Im Deutshe Reich - 1944
Arkona, Rocznik Pierwszy 1945-1946, Bydgoszcz

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież