Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Sekretny świat Michała Wójcika

Ocena użytkowników: / 43
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 04 lipca 2022 08:55

Z wielką przyjemnością przyjąłem zaproszenie na wystawę zupełnie mi nieznanego gdańskiego artysty Michała Wójcika. To już kolejny raz Biblioteka Pilotów na Zaspie w Gdańsku zaprasza swoich czytelników na wydarzenie łączące sztukę graficzną z poezją. Tym razem grafika zainteresowała mnie bardziej.


Przyznam, że nazwisko artysty od razu przypomniało mi osobę wybitnego krakowskiego malarza Staszka Wójcika, który pod koniec lat czterdziestych XX wieku, więc tuż po wojnie tworzył w Sopocie obraz gdańskiej uczelni artystycznej. W latach 70. pożegnał się z Wybrzeżem, tak zresztą jak wielu innych malarzy, profesorów, ale to zupełnie inna kwestia, do której kiedyś warto wrócić.

alt

Michał Wójcik, akwatinta z akwafortą, miedzioryt


Michał Wójcik jak stwierdziłem ponad wszelką wątpliwość nie miał nic wspólnego z krakowskim artystą. Zaproszenie na wystawę otrzymałem od innego gdańskiego twórcy Mariusza Hoffmana: grafika, malarza, poety, kuratora wystaw, a więc wątpliwości co do poziomu wystawy nie mogłem mieć żadnych. I nie zawiodłem się, zobaczyłem prace wzbudzające duże poruszenie. Pojawiające się wątki różnych codziennych sytuacji, przypominające sceny z obrazów niderlandzkich mistrzów malarstwa renesansowego mogą przytłaczać. Ilość zdarzeń napiera swą intensywnością. Wydaje się, że ta nieco surrealistyczna narracja w twórczości Wójcika została po raz kolejny w historii sztuki przypomniana. Bogate obrazowanie grafik, zmusza do myślenia i szukania istoty sprawy i można zadać pytanie, czy to tylko normalne życie? Na pewno nie, artysta, otwiera inne możliwości, ale nie w nieskończoność. Panuje nad całością i to wyraz artystyczny decyduje o zakończeniu, tak więc jego grafiki nie są opowiadaniami. Artysta znajduje ten ostateczny moment spinający zdarzenie, to moment rozumienia sytuacji, nadający niezależny artystycznie charakter puenty.

alt

Michał Wójcik z lewej i Mariusz Hoffman, kurator wystawy


Michał Wójcik nie jest zwykłym artystą, nic nie wskazywało w liceum na jego zdolności, ale w rodzinnym domu było wiele albumów poświęconych sztuce i licealne wakacje poświęcił na ich studiowanie, okazało się że przepadł. Jego umysłem zawładnął Hieronim Bosch i Pieter Bruegel, ich świat pozostał do dziś w głowie artysty z Gdańska.

alt

Michał Wójcik, Bal u Wolanda, miedzioryt z akwafortą


Urodził się w 1973 roku, studia rozpoczął w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na grafice u profesora Wiesława Dembskiego oraz malarstwo u profesora Macieja Świeszewskiego, później studia doktoranckie w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Dziś Michał Wójcik jest wykładowcą w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych i prowadzi Pracownię Grafiki Artystycznej. Swoją twórczość wystawia od czasu do czasu, bowiem przygotowanie kolejnych wystaw zajmuje mu bardzo dużo czasu.

alt

Michał Wójcik


Sam na temat własnej sztuki mówi: …”Często jest tak, że jakiś temat zafascynuje mnie tak dalece, że zaczynam go studiować i wtedy wchodzę w rozstrzygnięcia personalne, filozoficzne, próbuję złapać sedno i dopiero wtedy uważam, że powinienem rozpocząć pracę. Często w czasie komponowania otwierają się różne kierunki, pojawiają się różne sekwencję, forma pracy to też jeszcze jest za mało, trzeba znać głębsze uwarunkowania, często biograficzne, historyczne, kontekstowe, aby dalej tworzyć dzieło, które dopiero wtedy może być pełne. Treść jest rodzajem nośnika, który ma później wpływ na wyraz artystyczny. Jestem wychowany na słowie i krótka forma, nasycona treścią w mojej głowie buzuje, obrazy wylewają się jeden po drugim, ale jedno słowo czy zdanie otwiera bramy zdarzeń, i widzę, że jest ich aż za dużo. Czasami muszę oderwać się od tego natłoku zdarzeń i szukam czegoś prostszego, co uspokaja, nie ma tak dużo narracji, jednak takie procesy stają się nieczytelne i tak czy inaczej trzeba je wyjaśniać. Sama symbolika nie wystarcza.

alt


- Rozumiem, że akcja w pana grafikach przesiąknięta niezliczoną ilością zdarzeń, to głęboko zakotwiczona fascynacja Boschem i Brueglem.

Michał Wójcik: Ta estetyka bardzo mi odpowiada, ale oni używają wielu symboli, które dopiero otwierają pewne okoliczności. Też korzystam z symboli. Za ich pomocą mogę otwierać lub zamykać wyobraźnię, a kompozycja tworzy obraz, który zostawiam z widzem. I to było ważne podczas mojej ostatniej wystawy na Zaspie razem z poetami. Zobaczyłem, że swoimi pracami otwieram innych artystów np. właśnie poetów. Zainfekowani moją twórczością tworzą swoją sztukę. To mnie również inspiruje, myśli skaczą z głowy na głowę i zaczynają żyć swoim życiem. To oczywiście nic nowego, ale nadal ciekawe.

alt

Plakat wystawy autorstwa Mariusza Hoffmana


- W pana twórczości, historia sztuki odgrywa bardzo ważną rolę.
Michał Wójcik: Tak. Dialog jest ciekawy z tym co już dawno się zdarzyło i dobrze otwiera przestrzenie myśli, często nadaje interpretację znaczeniową i inspiruje. Gorzej jest ze sztuką nowoczesną, to trudniejsza materia do obróbki i mniej nadaje się do inspiracji. Wolę z tymi starszymi sobie pogadać, oni są znacznie głębsi. Nowi, stworzeni przez media, są mniej ciekawi, a ich komentarze są tymczasowe. Podobny problem pojawia się w rozmowach ze studentami. Często odsyłam ich do biografii, one w wielu wypadkach otwierają istotę rozumienia sztuki. Po takiej lekturze ich prace noszą bardzo poważne intelektualnie znamiona dobrej sztuki.

- Nie mówi pan nic o technice?
Michał Wójcik: No tak, ale jak pan zapewne wie to, w wypadku grafik metalowych diabelsko trudny temat nadający się na zupełnie inną, specjalną rozmowę.

- Mam nadzieję, że i o tym niebawem porozmawiamy.
Michał Wójcik: Zapraszam.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież