Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Kocham życie i ludzi - Leszek Pawlikowski

Ocena użytkowników: / 28
SłabyŚwietny 
niedziela, 05 marca 2023 15:15

U podstaw wystawy twórczości Leszka Pawlikowskiego, artysty malarza pochodzącego z okolic Grudziądza leży niedola różnych aktów terroru i prześladowań etnicznych grup na przykład jezydów wywodzących się z Mezopotamii. W wierzeniach tej grupy etnicznej nie istnieje pojęcie dobra i zła, grzechu czy diabła, wybór drogi życia należy od doli wybranej przez siebie samego. Jezydzi często postrzegani są jako „czciciele diabła”, ta błędna interpretacja ich wiary wykorzystywana jest w historii dla usprawiedliwienia ludobójstwa.


Wystawa prac Leszka Pawlikowskiego prezentowana w Galerii Art 39 w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Magdaleny Abakanowicz w Orłowie zostanie zlicytowana na cele Fundacji Orla Straż, która pomaga ofiarom wojny i terroryzmu. Dziś poza Ukraińcami fundacja pomaga mniejszościom etnicznym w Iraku i Kurdystanie, gdzie ISIS dokonuje zbrodni na Jezydach.

alt

Uwielbienie, olej, 2003


Sztuka Pawlikowskiego ma głębokie podstawy, artysta kończył na początku lat 60. XX wieku orłowskie liceum i Gdańską PWSSP, ale trudno byłoby dopatrywać się jakiejkolwiek ciągłości twórczych z jego wykładowcami z „orłowskiego plastyka” czy z prof. Stanisławem Teisseyre wykładowcą z gdańskiej PWSSP. O ile jego sztuka w pewnym momencie skręciła ku hinduskiej estetyce malowania, poruszała tematy powiązań przemijania z filozofią, reprezentując poglądy Sathaya Sai Baby i praktyk duchowych tego guru, w ponad religijnej duchowości z poszanowaniem każdej religii: Jezusa, Buddy czy Mahometa, o tyle jego plastyczne prace z dziedziny medalierstwa, odlewane z mosiądzu oraz pomniki poświęcone miejscom pamięci narodowej dogłębnie poruszają swoja historią i stosowną estetyką. Grudziądz może poszczycić się przynajmniej kilkoma takimi pomnikami do których na pewno należy: Panteon Marszałka Józefa Piłsudskiego i Wojska II RP, pomniki Rotmistrza Witolda Pileckiego, pomnik Pamięci Bohaterów Powstania Warszawskiego, a także pomnik Katyń, Miednoje, Charków.

alt

Leszek Pawlikowski


alt


Swoją inspirację artysta czerpie nie tylko z historycznych przekazów ale również z otaczającego świata: z drzew, kamieni, kontaktów z ludźmi. Jego sztuka jest przede wszystkim emanacją duszy i przeżyć.

alt

Wierni koniom, 2006


alt

Medalion Józefa Piłsudskiego (fragment pomnika w Grudziądzu)


Pawlikowski jest wielkim patriotą czego dowodem są te pomniki czy pamiątkowe tablice. W twórczości malarskiej artysta stosuje daleko idącą symbolikę trwania i przemijania i tu ewentualnie można by było dopatrywać się pewnej ciągłości z twórczością Stanisława Teisseyra, ale myślę, że to tylko moje odczucia i zbyt daleko idące. Wiele prac poświęconych Sathaya Sai Babie znajduje się w Chaitanya Jyoti Museum w Puttaparthei w Indiach.

alt

Odpływ, olej, 2014


alt

Człowieku, olej, 2014


Prezentacja w Galerii Art 39 w orłowskim liceum plastycznym przybliża jakże zupełnie nieznaną twórczość grudziądzkiego artysty, tak naturalnie utożsamiającego się z otaczającym światem wypełniającym jego bogate życie. Wystawa czynna do 23.03.2023.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież