Elżbieta Rafalska: Sytuacja polskich rodzin będzie osnową kampanii wyb... » Z Elżbietą Rafalską, deputowaną do Parlamentu Europejskiego (od 2019 r.), Frakcja Europejskich Konse... Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO » 100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady GPEC, 800 zł od dziennikarza, 900 zł... Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty...
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
środa, 29 marca 2023 16:34
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
piątek, 31 marca 2023 13:49
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
Podczas meczów eliminacyjnych drużyn narodowych rozgrywki
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kocham życie i ludzi - Leszek Pawlikowski

Ocena użytkowników: / 25
SłabyŚwietny 
niedziela, 05 marca 2023 15:15

U podstaw wystawy twórczości Leszka Pawlikowskiego, artysty malarza pochodzącego z okolic Grudziądza leży niedola różnych aktów terroru i prześladowań etnicznych grup na przykład jezydów wywodzących się z Mezopotamii. W wierzeniach tej grupy etnicznej nie istnieje pojęcie dobra i zła, grzechu czy diabła, wybór drogi życia należy od doli wybranej przez siebie samego. Jezydzi często postrzegani są jako „czciciele diabła”, ta błędna interpretacja ich wiary wykorzystywana jest w historii dla usprawiedliwienia ludobójstwa.


Wystawa prac Leszka Pawlikowskiego prezentowana w Galerii Art 39 w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Magdaleny Abakanowicz w Orłowie zostanie zlicytowana na cele Fundacji Orla Straż, która pomaga ofiarom wojny i terroryzmu. Dziś poza Ukraińcami fundacja pomaga mniejszościom etnicznym w Iraku i Kurdystanie, gdzie ISIS dokonuje zbrodni na Jezydach.

alt

Uwielbienie, olej, 2003


Sztuka Pawlikowskiego ma głębokie podstawy, artysta kończył na początku lat 60. XX wieku orłowskie liceum i Gdańską PWSSP, ale trudno byłoby dopatrywać się jakiejkolwiek ciągłości twórczych z jego wykładowcami z „orłowskiego plastyka” czy z prof. Stanisławem Teisseyre wykładowcą z gdańskiej PWSSP. O ile jego sztuka w pewnym momencie skręciła ku hinduskiej estetyce malowania, poruszała tematy powiązań przemijania z filozofią, reprezentując poglądy Sathaya Sai Baby i praktyk duchowych tego guru, w ponad religijnej duchowości z poszanowaniem każdej religii: Jezusa, Buddy czy Mahometa, o tyle jego plastyczne prace z dziedziny medalierstwa, odlewane z mosiądzu oraz pomniki poświęcone miejscom pamięci narodowej dogłębnie poruszają swoja historią i stosowną estetyką. Grudziądz może poszczycić się przynajmniej kilkoma takimi pomnikami do których na pewno należy: Panteon Marszałka Józefa Piłsudskiego i Wojska II RP, pomniki Rotmistrza Witolda Pileckiego, pomnik Pamięci Bohaterów Powstania Warszawskiego, a także pomnik Katyń, Miednoje, Charków.

alt

Leszek Pawlikowski


alt


Swoją inspirację artysta czerpie nie tylko z historycznych przekazów ale również z otaczającego świata: z drzew, kamieni, kontaktów z ludźmi. Jego sztuka jest przede wszystkim emanacją duszy i przeżyć.

alt

Wierni koniom, 2006


alt

Medalion Józefa Piłsudskiego (fragment pomnika w Grudziądzu)


Pawlikowski jest wielkim patriotą czego dowodem są te pomniki czy pamiątkowe tablice. W twórczości malarskiej artysta stosuje daleko idącą symbolikę trwania i przemijania i tu ewentualnie można by było dopatrywać się pewnej ciągłości z twórczością Stanisława Teisseyra, ale myślę, że to tylko moje odczucia i zbyt daleko idące. Wiele prac poświęconych Sathaya Sai Babie znajduje się w Chaitanya Jyoti Museum w Puttaparthei w Indiach.

alt

Odpływ, olej, 2014


alt

Człowieku, olej, 2014


Prezentacja w Galerii Art 39 w orłowskim liceum plastycznym przybliża jakże zupełnie nieznaną twórczość grudziądzkiego artysty, tak naturalnie utożsamiającego się z otaczającym światem wypełniającym jego bogate życie. Wystawa czynna do 23.03.2023.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież