Kandydaci “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza... » Komitet “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza” przedstawił kandydatów do Rady... E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Kocham życie i ludzi - Leszek Pawlikowski

Ocena użytkowników: / 28
SłabyŚwietny 
niedziela, 05 marca 2023 15:15

U podstaw wystawy twórczości Leszka Pawlikowskiego, artysty malarza pochodzącego z okolic Grudziądza leży niedola różnych aktów terroru i prześladowań etnicznych grup na przykład jezydów wywodzących się z Mezopotamii. W wierzeniach tej grupy etnicznej nie istnieje pojęcie dobra i zła, grzechu czy diabła, wybór drogi życia należy od doli wybranej przez siebie samego. Jezydzi często postrzegani są jako „czciciele diabła”, ta błędna interpretacja ich wiary wykorzystywana jest w historii dla usprawiedliwienia ludobójstwa.


Wystawa prac Leszka Pawlikowskiego prezentowana w Galerii Art 39 w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Magdaleny Abakanowicz w Orłowie zostanie zlicytowana na cele Fundacji Orla Straż, która pomaga ofiarom wojny i terroryzmu. Dziś poza Ukraińcami fundacja pomaga mniejszościom etnicznym w Iraku i Kurdystanie, gdzie ISIS dokonuje zbrodni na Jezydach.

alt

Uwielbienie, olej, 2003


Sztuka Pawlikowskiego ma głębokie podstawy, artysta kończył na początku lat 60. XX wieku orłowskie liceum i Gdańską PWSSP, ale trudno byłoby dopatrywać się jakiejkolwiek ciągłości twórczych z jego wykładowcami z „orłowskiego plastyka” czy z prof. Stanisławem Teisseyre wykładowcą z gdańskiej PWSSP. O ile jego sztuka w pewnym momencie skręciła ku hinduskiej estetyce malowania, poruszała tematy powiązań przemijania z filozofią, reprezentując poglądy Sathaya Sai Baby i praktyk duchowych tego guru, w ponad religijnej duchowości z poszanowaniem każdej religii: Jezusa, Buddy czy Mahometa, o tyle jego plastyczne prace z dziedziny medalierstwa, odlewane z mosiądzu oraz pomniki poświęcone miejscom pamięci narodowej dogłębnie poruszają swoja historią i stosowną estetyką. Grudziądz może poszczycić się przynajmniej kilkoma takimi pomnikami do których na pewno należy: Panteon Marszałka Józefa Piłsudskiego i Wojska II RP, pomniki Rotmistrza Witolda Pileckiego, pomnik Pamięci Bohaterów Powstania Warszawskiego, a także pomnik Katyń, Miednoje, Charków.

alt

Leszek Pawlikowski


alt


Swoją inspirację artysta czerpie nie tylko z historycznych przekazów ale również z otaczającego świata: z drzew, kamieni, kontaktów z ludźmi. Jego sztuka jest przede wszystkim emanacją duszy i przeżyć.

alt

Wierni koniom, 2006


alt

Medalion Józefa Piłsudskiego (fragment pomnika w Grudziądzu)


Pawlikowski jest wielkim patriotą czego dowodem są te pomniki czy pamiątkowe tablice. W twórczości malarskiej artysta stosuje daleko idącą symbolikę trwania i przemijania i tu ewentualnie można by było dopatrywać się pewnej ciągłości z twórczością Stanisława Teisseyra, ale myślę, że to tylko moje odczucia i zbyt daleko idące. Wiele prac poświęconych Sathaya Sai Babie znajduje się w Chaitanya Jyoti Museum w Puttaparthei w Indiach.

alt

Odpływ, olej, 2014


alt

Człowieku, olej, 2014


Prezentacja w Galerii Art 39 w orłowskim liceum plastycznym przybliża jakże zupełnie nieznaną twórczość grudziądzkiego artysty, tak naturalnie utożsamiającego się z otaczającym światem wypełniającym jego bogate życie. Wystawa czynna do 23.03.2023.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież