100. urodziny komandora Romana Rakowskiego » W gdańskim Dworze Artusa odbył się uroczysty jubileusz 100. urodzin komandora Romana Rakowskiego, ps... Moment roztargnienia czy poczucie wyższości? » Nie wiadomo jaka była przyczyna, ale oklejony w barwy Wszystko dla Gdańska bus Aleksandry Dulkiewicz... W tygodniku „Sieci”: Obajtek przerywa milczenie » Budując silny ORLEN, naszą dumę narodową, naruszyłem interesy wielu osób, którym nie zależy na bezpi... Konwencja PiS w Sali Bhp » Na 3 tygodnie przed wyborami do samorządu lokalnego i na prezydenta miasta Gdańska, kandydat Prawa i... Patryk Jaki: Nie stać prawicy polskiej na dzielenie » Czy zjednoczona prawica dalej jest zjednoczona, o perspektywach na najbliższe wybory i walce o suwer... Czy LPP prowadziła działalność w Rosji? Po publikacji raportu akcje sp... » Amerykańska firma Hindenburg Research opublikowała raport z którego wynika, że polska korporacja LPP... T. Rakowski przedstawił propozycje rozwiązania problemów komunikacyjny... » Tomasz Rakowski, kandydat na prezydenta Gdańska z PiS, przedstawił swoje propozycje programowe dotyc... „Sierpień miał zapach Twojej krwi” » 23 marca w Muzeum II Wojny Światowej odbędzie się premiera spektaklu pt. „Sierpień miał zapach Twoje... Komu sopocka buława? » Znamy już prawie wszystkich kandydatów do foteli prezydenta Gdańska i Sopotu. Dwie kandydatki z oczy... Artur Szostak: My mieszkańcy powinniśmy brać odpowiedzialność za nasze... » Rozmowa z Arturem Szostakiem, kandydatem na prezydenta Gdańska KWW Kocham Gdańsk-Kandydaci Niezależn...
Rurociąg ze złota
wtorek, 12 marca 2024 15:13
Rurociąg ze złota
Miasto Gdańsk przerzuca 110 milionów złotych z jednej spółki
Hokeistki Stoczniowca przypieczętowały brązowe medale
sobota, 16 marca 2024 19:19
Hokeistki Stoczniowca przypieczętowały brązowe medale
Hokeistki Stoczniowca podtrzymały medalową passę. Gdańszczanki po
Lechia i Arka na kursie do ekstraklasy
piątek, 15 marca 2024 15:18
Lechia i Arka na kursie do ekstraklasy
I LIGA FORTUNA
Coraz głośniej się mówi, że bezpośredni
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

„On nadal jest z nami”
niedziela, 10 marca 2024 14:48
„On nadal jest z nami”
Po śmierci Henryka Baranowskiego, polskiego malarza marynisty, te

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Lizystrata
wtorek, 20 lutego 2024 11:47
Lizystrata
Sex, seksualność, pożądanie, spełnienie czym są? Czy mają
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wspomnienie o Stanisławie Wójciku

Ocena użytkowników: / 28
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 24 grudnia 2018 11:32

Należy do najwybitniejszych twórców środowiska malarskiego lat 50. na Wybrzeżu. Aż dziw bierze, że postać Stanisława Wójcika, malarza, rysownika, grafika w końcu pedagoga Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych jest tak słabo znana nawet wśród studentów gdańskiej uczelni.



Ten zapomniany, ciekawy artysta, mocno wycofany, nigdy niedbający o swoje sprawy i popularność, pozostał jeszcze w świadomości garstki osób. Dlatego postaci tej należy się wielki szacunek i przypomnienie. W gdańskiej PWSSP wykładał w latach 1950-1963, prowadził pracownię malarstwa ściennego, kompozycji i później malarstwa na Wydziale Architektury Wnętrz. W niepublikowanym wywiadzie z roku 2010 prof. Kiejstut Bereźnicki wspomina Stanisława Wójcika. „Niezauważony przeszedł przez szkołę, bardzo zdolny malarz, którego wspominam miło i ciepło, tak zresztą jak nieżyjącego kolegę, też niedocenionego malarza i rzeźbiarza Mieczysława Czychowskiego”.

alt

Stanisław Wójcik


Postać Stanisława Wójcika pojawia się również we wspomnieniach Wacława Panka, zawierając kwintesencję jego osoby. „ Nie akceptował końcówki naszego stulecia: spłyconej, tandetnej, niszczącej wielkie głębokie wartości, idącej krzykliwie pod sztandarami pseudo autorytetów o mentalności półgłówków. On tylko patrzył ze smutnym uśmiechem na ten cyrk”.


Prace artysty świadczą o jego talencie i wyjątkowości. Stefan Gierowski, wybitny malarz, kolega z roku, o jego malarstwie powiedział, że ma „absolutny słuch kolorystyczny”, a jego uwagi o swoim malarstwie cenił wyżej niż profesorskie opinie. Osobowość artystyczną Wójcika kształtowały subtelne tonacje kolorystyczne symbolicznego realizmu, pozwoliło to artyście podczas krakowskich studiów na zgłębienie założeń formy w przestrzeni.


alt

Stanisław Wójcik, tempera, papier


Korzenie jego sztuki wywodzą się z przedwojennej awangardy. Już na studiach w Krakowie (1940-1943, 44-47) wraz z Jerzym Pankiem nadawał opiniotwórczy ton krakowskiemu malarstwu. Artysta urodził się w Kętach, niedaleko Wadowic (1919-1992). Szkołę średnią rozpoczął w roku 1933 w Gimnazjum oo. Karmelitów Bosych im. św. Józefa w Wadowicach, po roku przeniósł się do Państwowego Gimnazjum Ogólnokształcącego również w Wadowicach. W roku 1936 wstąpił do Prywatnej Szkoły Sztuk Pięknych Alfreda Terleckiego w Krakowie, ukończył ją tuż przed wojną i został przyjęty na II rok studiów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studia kontynuował w Staatliche Kunstgewerbeschule Krakau. Po zawieszeniu działalności szkoły wyjechał do Kielc i tam brał udział w akcjach miejscowej partyzantki. Po wojnie powrócił na studia i w roku 1947 ukończył je w pracowni Zbigniewa Pronaszki i Fryderyka Pautscha. Jego charakter malarski kształtował się pod wpływem swoich wykładowców oraz wykładów filozoficznych Władysława Tatarkiewicza, zajęć z Andrzejem Wróblewskim i rozmów z kolegami na temat futuryzmu, koloryzmu, kubizmu, surrealizmu. Po studiach artysta wyjechał do Sopotu, gdzie rozpoczął zajęcia w Ognisku Kultury Plastycznej. W roku 1950 został zatrudniony w Sopockiej PWSSP, gdzie objął funkcję kierownika pracowni malarstwa architektonicznego. W 1954 roku włączył się w odbudowę i malarskie projektowanie kamienic przy ulicy Długiej w Gdańsku wraz ze Stanisławem Teisseyre, Kazimierzem Ostrowskim, Eleonorą Jagaciak-Baryłko i Teresą Pągowską. Po 13 latach nauczania w PWSSP artysta zrezygnował z pracy pedagogicznej i rozpoczął indywidualną karierę artystyczną. Dziś już niewiele osób w Gdańsku pamięta Stanisława Wójcika, ale Ci którzy go znali i jeszcze pamiętają, wypowiadają się o nim w samych superlatywach, a w szczególności o jego talencie i umiejętnościach pedagogicznych. Kompozycja oraz harmonijny układ jej prezentacji przestrzennej była jego specjalnością.

alt

Stanisław Wójcik, tempera, papier


W roku 1970 wraz z rodziną przeprowadził się do Wołomina. W rok później otrzymał nagrodę Zarządu Okręgu Gdańskiego ZPAP za cykl obrazów prezentowanych na sopockiej wystawie Biura Wystaw Artystycznych. W połowie lat 70. zlikwidował pracownię w Gdańsku i wyjechał wraz z rodzina do Stanów Zjednoczonych , gdzie wystawiał swoje prace między innymi w Nowym Orleanie. Po powrocie związał się z BWA w Skierniewicach. Pod koniec życia artysta wiele czasu poświęcił rysunkom, tworząc w różnych technikach: tempery, pastelu, kredki, tuszu. Powstały wtedy cykle martwych natur oraz „Turonie”, „Nenufary”, „ Drzewa”, „Chrystus”. Malarstwo Wójcika już po śmierci, w jednej z wypowiedzi, jego kolega Stefan Gierowski podsumował: „ Staszek był i jest sobą w sposób naturalny, bo tworzył wielkiej klasy malarstwo zwyczajnie i bezpośrednio, bardzo prywatnie z potrzeby samookreślenia”.


Stanisław Wójcik zmarł w Wołominie w roku 1992 gdzie został pochowany.

Stanisław Seyfried

Cytaty z wypowiedzi Wacława Panka i Stefana Gierowskiego oraz zdjęcia pochodzą z katalogu „Stanisław Wójcik” wrzesień 1996, ZPAP Okręg Warszawski i BWA w Skierniewicach.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież